TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата, сепак, се коригира – медиумите може да изберат дали снимателите ќе бидат внатре или пред „Св. Спас”

360 степени - 04.02.2023

По реакциите на дел од новинарските екипи што известуваат од одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во „Св. Спас“ во Скопје, владини претставници дозволија медиумите да изберат дали нивните сниматели и фоторепортери ќе влезат ...

(ВИДЕО) Владата им кажува на новинарите како да работат, караници пред платото на Свети Спас

Макфакс

Новинарите не можат слободно да си ја извршуваат работата, владини претставници им велат дека надвор може да снимаат само со телефон

360 степени

Владата го ограничува движењето на новинарите пред црквата Свети Спас

МКД

(ВИДЕО) И новинарите не се пуштаат во црквта Св.Спас Хеликоптер го надлетува Калето

Press24

Кавги и надвикување пред платото на „Свети Спас“, владата им кажува на новинарите како да работат

Република

Полицијата го ограничува движењето на новинарите пред црквата Свети Спас

Lider

А1 On Курир Lider MTM Точка Н.Македонија Press24 Frontline

ССНМ: Новинарите не се декор, Владата брзо да реагира за нивна слобода на движење

А1 On - 04.02.2023

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници бара итна реакција од владините служби за овозможување услови и пристап за соодветна работа на новинарите и медиумските работници при следењето на одбележувањето на 151 година од раѓањето на ...

ССНМ: Новинарите не се декор, владата брзо да реагира за нивна слобода на движење

Локално

ССНМ: Новинарите не се декор, владата веднаш да реагира за нивна слобода на движење

ТВ21

ССНМ: Новинарите не се декор, владата веднаш да реагира за нивна слобода на движење

Макфакс

ССНМ: Новинарите не се декор, владата веднаш да реагира за нивна слобода на движење

4NEWS

ССНМ: Новинарите не се декор, владата веднаш да реагира за нивна слобода на движење

Телма

ССНМ: Новинарите не се декор, владата веднаш да реагира за нивна слобода на движење

ММС

Бизнис Вести MakPress Слободен Печат Опсервер Press24 Република 24Инфо Вечер Прес

ЗНМ: Новинарите повторно спречени да известуваат од јавен настан

А1 On - 03.02.2023

Во пресрет на чествувањето за Гоце Делчев, ЗНМ потенцира дека со оглед на тоа што станува збор за настан од исклучителен јавен интерес, неопходно е да се обезбедат услови за непречено известување на новинарите, како на самиот ден на известување така ...

ЗНМ и СЕММ: Функционери повторно во напад кон новинарите – ваквото однесување мора да престане

Радио МОФ

Новинарите спречени да снимаат околу црквата „Свети Спас“, ЗНМ апелира да се обезбедат услови за работа

МКД

ЗНМ: Новинарите повторно спречени да известуваат од јавен настан

24Инфо

ЗНМ: Новинарите повторно спречени да известуваат од јавен настан

Макфакс

ЗНМ: Новинарите повторно спречени да известуваат од јавен настан

Радио МОФ

На новинарите им е забранет пристапот до црквата Свети Спас, ЗНМ со остра реакција

еМагазин

Локално +инфо ТВ21 Курир Слободен Печат 4NEWS Точка Нетпрес