TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првите 2 километри од автопатот Скопје – Блаце ќе се копаат паралелно со експропријацијата

Алсат-М - 15.04.2021

Имотните спорови со земјиштето на жителите од Блаце низ кои ќе поминува автопатот Скопје-Блаце, ќе бидат решени преку Управниот суд. Иако државните власти потврдија дека е извршена целосна експропријација за првата фаза од сегментот од 2 километри, ...

Груби на Бочварски за отстранување на граници, Меџити им вели помалку фотографирање, но тие повторно на Блаце

ТВ21 - 15.04.2021

Нивниот сопартиец Изет Меџити пред 4 месеци апелираше за помалку фотографирање, а повеќе работа… „Не 2 км, туку 12км, што поскоро да се завршат, повеќе работа, помалку сликање, помалку рекламирање таму….“, рече Изет Меџити, пратеник на ДУИ.

ФОТО | Се гради автопатот Скопје – Блаце: Два километри за 14 милиони евра, другите 10,5 на кредит

Слободен Печат - 15.04.2021

Работите на патниот правец Скопје – Блаце во должина од 12 километри веќе се започнати и се одвиваат според предвидената динамика, се уверија денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот ...

До Приштина за еден час, но кога?

Телма - 15.04.2021

До Приштина за еден час, но кога? Надлежните кои денеска извршија увид во градежните работи на првата делница од патот од граничниот премин Блаце кон Скопје не наведоа кога автопатот ќе биде завршен ниту пак ги повторија првичните најави каде рокот ...

Груби: Интензивно се работи на патот Скопје-Блаце

ТВ21 - 15.04.2021

Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 километри, изјави првиот вицепремиер и министер за политички систем ...

До септември ќе се изработува проектот, есента подготовки на тендерот за втората фаза од автопатот Скопје-Блаце

Мета - 15.04.2021

Непречено тече изведбата на првите два километри од автопатот Скопје-Блаце, на потегот од граничниот премин до клучката кај селото Блаце. Со затоплувањето на времето, очекувањата на властите од изведувачот „Гранит“ и надзорот Градежен институт ...

Груби, Бочварски и Рустеми направија увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце

ТВ21 - 15.04.2021

Првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми денеска извршија увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце. Рустеми порача дека се надеваат оти по создавањето на поволни ...

Груби: Интензивно се работи на патот Скопје-Блаце

Frontline - 15.04.2021

Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 километри, изјави првиот вицепремиер и министер за политички систем ...

Груби: Интензивно се работи на патот Скопје-Блаце

Канал5 - 15.04.2021

Според Груби, добро е и тоа што Качанички пат ќе стане булевар. Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 ...

Груби: Засилено се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце

+инфо - 15.04.2021

Првиот вицепремиер денеска изјави дека е задоволен од интензитетот на изградбата на два километри од автопатот Скопје-Блаце. Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе ...

Две децении ветувања за 12,5 километри пат до Блаце

Скопско Ехо - 15.04.2021

Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 километри, изјави денеска првиот вицепремиер и министер за политички ...

Груби: Интензивно се работи на патот Скопје-Блаце

Независен - 15.04.2021

Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 километри, изјави првиот вицепремиер и министер за политички систем ...

Груби, Рустеми и Бочварски: Интензивно работиме на двата километри автопат Скопје-Блаце

MakPress - 15.04.2021

Интензивно се работи на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце, а јавното претпријатие за државни патишта веќе работи на проектирањето на втората делница во должина од 10,5 километри, изјави првиот вицепремиер и министер за политички систем ...

Груби денеска првпат се појавува во јавност од „почетокот“ на пописот

Република - 15.04.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот за транспорт и врски, Благој Бочкварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми ќе извршат увид на работите на патниот правец Скопје – ...

Груби, Бочварски и Рустеми на увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце

Опсервер - 15.04.2021

– Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска пред граничниот премин Блаце ќе изврши увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце. Груби ќе биде придружуван од министерот за транспорт и врски ...

Груби, Бочварски и Рустеми на увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце

MakPress - 15.04.2021

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска пред граничниот премин Блаце ќе изврши увид во градежните работи на патот Скопје – Блаце. Груби ќе биде придружуван од министерот за транспорт и врски Благој ...