TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Котлар-Трајкова: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Алфа - 22.07.2019

Историчари бараат премиерот да се извини заради самоуверените изјави за грчка телевизија дека како држава сме ја искривиле сопствената историја со тоа што сме преземале истории од соседството претставувајќи ги како наши.

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Курир - 22.07.2019

Историчари бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја. Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен удар врз македонската наука.

КОЛУМНА НА КОЛЕ МАНЕВ: Заев и историјата!

Денешен - 22.07.2019

Коле Манев „Јас сум човекот во Северна Македонија кој ќе остане запаметен дека под мое лидерство е сменето името на нашата држава“. Ова се зборвите на Зоран Заев во интервју за грчкиот ТВ канал Алфа. Браво бе Заев.

КОТЛАР ДО ЗАЕВ: Вашето незнаење, необразованост и политички егзебиции чувајте си ги за вас и во вас

Денешен - 22.07.2019

Наташа КОТЛАР (реакција по изјавата на Заев за грчката ТВ Алфа дека ме присвојувале светска, балканска и туѓа историја) Историјата навистина ќе ве запамети, но како лош пример на владеење и уште полош пример на (не)образованост! Кои книги од ...

Поповска контра ЗАЕВ: “Никогаш Македонците ниту присвојувале туѓи територии, ниту туѓа историја”

Магазин - 22.07.2019

Пратеничката од ДОМ Лилјана Поповска, се огласи на социјалните мрежи во однос на изјавата на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа, дека Македонија присвојувала светска, балканска и туѓа историја.

Реакција на Героски за изјавата на Заев дека Македонците краделе туѓи истории: Ова вака не го личи

365 - 22.07.2019

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за грчката ТВ Алфа, во кое тој изјави дека Македонците (преку политичарите „превземале“ светска, балканска и туѓи историја како своја, е само последно во низата настани што во последниов период бурно ја брануваат ...

Геро: Е, је** га друже Заев

Република - 22.07.2019

Откако премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека Македонија со години си присвојувала туѓа, светска и балканска историја, српските медиуми денеска излегоа со наслов дека премиерот признал дека Македонија нема своја ...

Српски медиуми: Заев призна, Македонците присвојуваа туѓа историја

Република - 22.07.2019

Српската информативна агенција „Танјуг“ објави информација во која ги пренесува изјавите на Премиерот Зоран Заев дадени во интервју за грчката телевизија „Алфа“, дека Македонците присвојувале туѓе историја.

Поповска: Соседите да се извинат на Македонците за злото што го нанесоа

Expres - 22.07.2019

„Никогаш Македонците ниту присвојувале туѓи територии, ниту туѓа историја. Боло обратно, зашто нашите соседи пред нас формирале свои држави и обезбедиле моќни сојузници. Сеуште има живи сведоци за македопнските голготи и неприфатливо е некогашните ...

Заев го запали Фејсбук: Во интервју за грчка телевизија изјави дека сме ја присвојувале туѓата историја ВИДЕО

+инфо - 21.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Милчин до Заев: Ме вџашува колку скудно знаете историја и ги навредувате Македонците!

Expres - 21.07.2019

Режисерот Владимир Милчин жестоко реагира на интервјуто на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа, во која претседателот на Владата вели дека „светска, балканска и туѓа историја присвојувавме како своја“.

Заев: Светска, балканска и туѓа историја присвојувавме како своја

Република - 21.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Press24 - 22.07.2019

Историчарите во Македонија бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја. Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен удар врз македонската наука.

Поповска до Заев: Македонците не присвојувале туѓа историја, било обратно

Фокус - 22.07.2019

Неприфатливо е да се посипуваме со пепел како Македонци, ни криви ни должни, вели актуелната пратеничка од ДОМ Лилјана Поповска, во однос на изјавата на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа дека земјава присвојувала светска, балканска и ...

Милчин до Заев: Ги навредувате Македонците

PressingTV - 21.07.2019

Господине Заев, знаете ли нација на глобусов која не присвојувала?, го прашува на својот Фејсбук профил Владимир Милчин, драмски режисер и долггодишен претседател на Отворено општетсво во Македонија, македонскиот премиер.

ВИДЕО: Заев за грчката телевизија Алфа – Сме присвојувале туѓата историја !!!

ММС - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Република - 22.07.2019

Историчари бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја. Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен удар врз македонската наука.

Лиле ДОМ до Заев: Неприфатливо е да се посипуваме со пепел како Македонци

Скопје1 - 22.07.2019

Неприфатливо е да се посипуваме со пепел како Македонци, ни криви ни должни, вели актуелната пратеничка од ДОМ Лилјана Поповска, во однос на изјавата на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа дека земјава присвојувала светска, балканска и ...

Милчин до Заев: Ме вџашува што скудно ја познавате историјата и ги навредувате Македонците

+инфо - 21.07.2019

„Господине Заев, знаете ли нација на глобусов која не присвојувала? Најголемите нации најмногу присвоиле. И територија и историја. Она што не можеле да го асимилираат, го набркале или го истребиле.

Заев тврди дека Македонија крадела историја од соседите (ВИДЕО)

Expres - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, вели дека Македонија ја крадела светската и балканската историја како наша, македонска. “Во минатото обидот да се промени и извитопери нашата историја со ...

Поповска до Заев: Македонците ниту присвојувале туѓи територии, ниту туѓа историја, обратно било

Press24 - 22.07.2019

Неприфатливо е да се посипуваме со пепел како Македонци, ни криви ни должни, вели актуелната пратеничка од ДОМ Лилјана Поповска, во однос на изјавата на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија Алфа дека земјава присвојувала светска, балканска и ...

Милчин до Заев: Ме вџашува леснотијата со која ги навредувате Македонците

Скопје1 - 22.07.2019

По интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за грчката телевизија Алфа, на Фејсбук се огласи режисерот Владимир Милчин. „Господине Заев, знаете ли нација на глобусов која не присвојувала? Најголемите нации најмногу присвоиле.

Скандалозната изјава на Заев со која ја обвини Македонија за кражба, го бранува регионот

Курир - 22.07.2019

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека Македонија ја присвојувала туѓата историја е топ тема во медиумите во регионот. Да потсетиме, премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите ...

Српски медиуми: Заев призна, Македонците присвојуваа туѓа историја

Нетпрес - 22.07.2019

Српската информативна агенција „Танјуг“ објави информација во која ги пренесува изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во интервју за грчката телевизија „Алфа“, дека Македонците присвојувале туѓе историја.

Српски медиуми: Заев призна, Македонците присвојуваа туѓа историја

Точка - 22.07.2019

Српската информативна агенција „Танјуг“ објави информација во која ги пренесува изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во интервју за грчката телевизија „Алфа“, дека Македонците присвојувале туѓе историја.

Заев за грчката телевизија Алфа ja обвини Македонија дека преземала светска, балканска и туѓа историја како наша

Скопје1 - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју објавено на грчката телевизија Алфа, а снимано во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Реакција на Героски за изјавата на Заев дека Македонија со години присвојувала туѓа историја

Курир - 22.07.2019

Новинарот Бранко Героски реагираше откако премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека Македонија со години си присвојувала туѓа историја. -Е јеби га, друже Заев.

НАЦИОНАЛНА БРУКА: Топ тема во регионот е изјавата на Зоран Заев за грчката телвизија Алфа дека Македонците краделе туѓа ...

Денешен - 22.07.2019

Топ тема во медиумите во регионот е националниот срам и револтот кај Македонците од големата брука што на Македонија и ја нанесе Зоран Заев со изјавата дека Македонија крадела историја од соседите и останатите, што ја даде за грчката ТВ Алфа.

Заев го запали Фејсбук: За грчка телевизија изјави дека сме ја присвојувале туѓата историја (видео)

Press24 - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени, но и за присвојување на, ...