TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љајиќ во карантин поради страв од коронавирус

Екипа - 21.02.2020

Репрезентативецот на Србија и член на турскиот Бешикташ, Адем Љајиќ е префрлен во карантин поради сомнеж дека е заразен со коронавирус. Љајиќ е одвоен од остатокот од тимот поради висока температура.

Бројот на заболени во Италија се зголеми за четири пати - затворени јавни места во неколку населени места

Press24 - 21.02.2020

Бројот на забелени од новиот коронавирус во Италија порасна за четири пати, и сега изнесува 17, соопштија вечерва претставниците на италијанското здравство. Поради ширењето на новиот вирус властите се принудени да ги затворат училиштата, рестораните ...

Љајиќ е изолиран во карантин – Се стравува од коронавирус, Бешикташ демантира

Спортманија - 21.02.2020

Српскитот репрезентативец има висока температура и веднаш е хоспитализиран во карантин Еден од најдобрите играчи на турскито гигант Бешикташ, Адем Љајиќ е хоспитализиран со висока температура и се наоѓа во карантин, а се стравува дека има ...

Поради коронавирусот откажан тениски турнир во Кина

Екипа - 21.02.2020

Тенискиот турнир во кинескиот град Шиан е откажан поради епидемијата од корона вирус, известија од ВТА. Турнирот требаше да се игра во средината на април, но поради епидемијата која ја зафати Кина тој нема да се одигра.

Бременост и коронавирус: Еве што прави вирусот во вашето тело

Слободен Печат - 21.02.2020

Моменталната стапка на смртност на коронавирус е една петтина помалку од вирусот САРС, но се шири побрзо од него. Коронавирусот е толку генетски сличен на САРС, што некои го нарекуваат и негов наследник, пишува „Нешнл Географик“.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

24 Вести - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега животот го загубија повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април, изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Кинеските работници од „Синохридро“ се враќаат во Македонија – засилен здравствен надзор

24 Вести - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во Македонија, немаат симптоми на коронавирусот - тврдат од македонскиот институт за јавно здравје.

Епидемијата на коронавирусот има позитивен ефект врз животната средина

МКД - 21.02.2020

Додека Кина се бори со една од најсериозните вирусни епидемии на овој век, влијанието врз енергетската побарувачка и емисиите на земјата допрва почнува да се чувствува. Епидемијата на новиот коронавирус, која ја парализира кинеската економија, игра ...

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Затворени јавни места во 10 италијански града

MTM - 21.02.2020

Десет градови во северна Италија - девет во регионот на Ломбардија и еден во Венето денеска затворија барови, училишта, градинки, спортски објекти, продавници и други јавни места. Ова е поради сомневањата за 16 заразени со новиот коронавирус, ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

А1 On - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Коронавирусот може да биде причина поради која Кина нема да игра фудбал на ЛОИ во Токио

Спортманија - 21.02.2020

Нема шега со смртоносната болест Азиската фудбалска конфедерација одлучи Кина да не биде домаќин на возвратниот меч против Јужна Кореја, во квалификациите за пласман на Летните олимписки игри во Токио кои ќе се играат летово.

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

А1 On - 21.02.2020

Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Дво неделен карантин за кинеските работници кои се вратија во Македонија

Сител - 21.02.2020

Во барака во кичевското село Извор две недели во карантин ќе поминат двајцата инженери од Кина кои работат на автопатот Кичево- Охрид. Иако по пристигнувањето на аеродромот во Скопје првичните анализи покажале дека се негативни на коронавирус и ...

Детските играчки немаат корона вирус

Вечер - 21.02.2020

На пазарот во Македонија се продаваат само оние кинески играчки кои се увезени пред да се појави корона вирусот, односно пред декември. Од декември наваму во нашата земја нема увоз на кинески играчки.

Уште еден лекар починал од коронавирус во Вухан

MTM - 21.02.2020

29-годишен лекар починал од коронавирус во Вухан, кинескиот град што ја започна епидемијата, објавија медиумите. Вчера почина Пенг Инхуа. Работел во една од болниците во градот. Лекарот планирал да се омени за време на новогодишниот празник Лунар, ...

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

Фактор - 21.02.2020

29 годишниот лекар Пенг Јинхуа од градот Вухан вчера почина од последиците на коронавирусот. Лекарот се заразил грижејќи се за пациентите. Пенг планирал свадба пред неколку недели, но ја одложил за да пружи помош на заболените.

Коронавирусот се прошири во Иран, починати уште две лица

Локално - 21.02.2020

Коронавирусот се прошири во неколку ирански градови, изјави во петокот претставник на Министерството за здравство, бидејќи уште двајца заразени починале во центарот на епидемијата во светиот град Ком.

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

Курир - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Најраната вакцина против коронавирусот на испитувања кон крајот на април

МКД - 21.02.2020

Најраната вакцина против коронавирусот, кој само во Кина уби повеќе од 2.000 луѓе, ќе биде доставена на клинички испитувања кон крајот на април, изјави кинескиот потпретседател за наука и технологија, Џу Нанпинг.

Двајца работници од Кина две недели во карантин во Кичево

Алсат-М - 21.02.2020

Двајца Кинези коишто работат во земјава пристигнаа Македонија. Првите тестови покажаа дека немаат коронавирус, но ќе бидат изолирани две недели во Кичево. Пред пристигнувањето во Македонија, тие 15 дена биле во своите домови, лоцирани на 1.000 км од ...

Ја одложи свадбата за да се грижи за заболените: Лекар од Вухан е еден од најмладите кој почина од коронавирусот

Слободен Печат - 21.02.2020

„Не стигна ниту да испрати покани за својата свадба“, рекоа неговите пријатели. Пенг Јинхуа (29), лекар од Вухан вчера почина од последиците на коронавирусот. Тој е најмладата жртва на смртоносниот вирус кој досега однесе повеќе од 2.200 животи и ...

Обвиненија за 290 Кинези, ширеле Корона

+инфо - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Потврдено: Четврт случај на коронавирус во Италија

Локално - 21.02.2020

Италијански државјанин е позитивен на новиот вирус корона, откако се сретнал со еден пријател, кој неодамна се врати од Кина, соопшти во петокот владата на северниот регион, Ломбардија. Ова е прв случај на локално ширење на смртоносното заболување ...

Кинези ангажирани на автопатот Кичево-Охрид превентивно во карантин поради коронавирусот

360 степени - 21.02.2020

Двајца кинески инженери кои се ангажирани да работат на изградбата на автопатот Кичево-Охрид синоќа пристигнаа во земјава, а поради заштита од коронавирусот се ставени во двенеделен карантин.

Поради коронавирусот , Кина го одлага Азискиот економски форум

Канал5 - 21.02.2020

Поради епидемија на коронавирус, кинеските власти решија да го одложат Азискиот економски форум (АЕФ) закажан за 24-27 март во градот Боао на јужниот кинески остров Хаинан, објавија медиумите.

Коронавирусот ѝ се нафрли на таинствената секта Шинчеонџи

Н.Македонија - 21.02.2020

Јужна Кореја пријави 48 нови случаи на заразени со коронавирус, повеќето од нив поврзани со сектата Црквата Шинчеонџи, што е значително зголемување на бројот на случаи, по кое се зголемува стравот од брзото ширење на епидемијата.

Коронавирусот се шири и зад решетки

Н.Македонија - 21.02.2020

Кинеските власти денес објавија за стотици нови заразени лица од коронавирусот во затворите низ целата земја. Станува збор за откритие што не ги поткрепува напорите на владата во борбата со смртоносната епидемија, пренесуваат светските медиуми.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во Македонија, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

еМагазин - 21.02.2020

Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во ...

Кинеските работници во земјава се негативни на коронавирус

Сител - 21.02.2020

Вчера пристигнаа двајца Кинези кои се работно ангажирани во земјава. Првичните испитувања покажале дека се негативни на коронавирус,но ќе бидат 2 недели во изолација во куќа во Кичево. Тие пред да дојдат во Македонија биле 15 дена во самоизолација ...

Ја одложи венчавката и медениот месец за да ги лечи луѓето, а потоа почина од коронавирус

Република - 21.02.2020

Од почетокот на борбата со коронавирусот, во Кина посебно се чувствителни на трагичните вести за судбините на лекарите кои се заразени за време на лекувањето на големиот број заболени. Веста дека почина 29-годишниот Пенг Јинху, кој се бореше со ...

Корона вирусот допрва ќе коси

Република - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Четврт случај на коронавирус во Италија

Тера - 21.02.2020

Во Италија е потврден четвртиот случај на инфекција со коронавирус, соопштија надлежните во регионот ...

Книга од 1981 година предвидела дека во 2020 година ќе се развие вирус во Вухан – еве што пишува во неа

Точка - 21.02.2020

Озлогласениот коронавирус со кој се заразени повеќе од 75.600 лица, досега однесе 2.126 животи. Во последните неколку дена, интернетот стана опседнат со романот “The Eyes of Darkness” на американскиот писател Дин Кунц поради фактот што во истиот се ...

Коронавирусот ја чува околината и планетата

Репортер - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот, можеби ја парализираше кинеската економија, но истовремено имаше позитивно влијание на околината. По појавата на опасниот вирус, во земјата, во последните две недели, емисијата на јаглерод-диоксид е намалена за 100 ...

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Макфакс - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Макфакс - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Коронавирус: Најраната вакцина на тестирање кон крајот на април

Локално - 21.02.2020

Најраната вакцина против вирусот корона, во која загинаа над 2.000 луѓе само во Кина, ќе биде поднесена на клинички испитувања кон крајот на април, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Кина најави клинички испитувања на вакцината против коронавирусот за крајот на април

Канал5 - 21.02.2020

Најраната вакцина против коронавирусот, од кого починаа повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, ќе биде однесена на клинички испитувања кон крајот на април, изјави денеска потпретседателот на кинескиот институт за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Вакцина против коронавирус ќе биде тестирана најрано во април

еМагазин - 21.02.2020

Кинеските власти најавија дека вакцината против коронавирусот ќе биде тестирана кон крајот на април. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, при штo во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а ...

Шефицата на ММФ: Коронавирусот претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија

Денар - 21.02.2020

Кристалина Георгиева, директорка на Меѓународниот монетарен фонд, смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија.

Кои сектори во Кина се најпогодени од коронавирусот?

Бизнис Вести - 21.02.2020

Континуираното влијание на коронавирусот во Кина ја доведе земјата до економска стагнација. Додека компаниите се обидуваат постепено да ги обновуваат работните места, луѓето престанаа да патуваат, го ограничуваа купувањето и јадат надвор, јавува ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

4NEWS - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Кина со денови е во опаѓање. -Трендот нема да се промени, изјави земеник главниот секретар на Државниот совет и член на надзорната група Динг Синаганг.

Потврден е четврти случај на коронавирусот во Италија

Канал5 - 21.02.2020

Во Италија е потврден четвртиот случај на инфекција со коронавирус, соопштија надлежните во регионот Ломбардија. 38-годишниот маж бил примен во болница во Кодони, град на северот на земјата.

Италијанец позитивен на коронавирусот

MTM - 21.02.2020

Италијански државјанин бил позитивн откако се тестирал за присуство на новиот коронавирус, пренесе Ројтер, повикувајќи се на властите во северниот регион Ломбардија. 38-годишниот маж бил примен во болница во северниот град Кодено.

Бројот на новозаразени од коронавирусот во Кина продолжува да се намалува

Слободен Печат - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Со коронавирус заразени и затвореници: Во два затвори во Хубеј заболеле 234 лица, кинеските власти веќе ги смениле ...

Точка - 21.02.2020

Во два затвори надвор од провинцијата Хубеј, жариштето на коронавирусот, 234 лица се заразиле со вирусот, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за таа епидемија се сменети, соопштиле денеска властите.

Бројот на нови случаи на коронавирус и понатаму опаѓа: 75.465 лица се заразени, 2.236 загинати

Локално - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Кина продолжи да опаѓа и денес, со потврдени уште 889 случаи, во време кога здравствените работници се оптимисти во спречување на епидемијата, која досега однесе повеќе од 2.200 животи и се прошири низ други ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени

Курир - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

Сител - 21.02.2020

Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци тестирани за коронавирус вчера се покажаа позитивни на новиот коронавирус, ...

Епидемијата на коронавирусот има неочекуван ефект врз животната средина

Факултети - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот, која ја парализира кинеската економија, може да има позитивен ефект врз животната средина. Емисиите на јаглерод во Кина се намалиле за најмалку 100 милиони метрички тони во текот на изминатите две недели, се наведува во ...