TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Три дози од француската вакцина против Ковид ефикасни и против омикрон

Вечер Прес - 19.01.2022

Француската фармацевтска компанија „Валнева“ денеска соопшти дека прелиминарните резултати од студијата покажале дека три дози од нејзината вакцина против коронавирусот се ефикасни против сојот омикрон.

ВИДЕО: Први смртни случаи од омикрон во Црна Гора

А1 On - 19.01.2022

Црна Гора ги регистрира првите два смртни случаи поради инфекција со сојот омикрон. Директорката на Клиничкиот центар на Црна Гора, д-р Љилјана Радуловиќ изјави дека и двата пациенти биле невакцинирани.

Бугарија објави рекорден број на нови инфекции, вакцинирано 30 отсто од населението

А1 On - 19.01.2022

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 11.181 нов случај на инфекција со коронавирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Уште 91 лице починало како последица на коронавирусот, а кај новозаразените доминира сојот омикрон, јавува ...

ОМИКРОН ЦЕЛОСНО ЈА СМЕНИ КОРОНАТА КАКО БОЛЕСТ: Варијантата не создава тромбоген ефект-проф. Јанковиќ

Фактор - 18.01.2022

Сосема е очигледно дека клиничките слики предизвикани од сојот омикрон се далеку поблаги од оние предизвикани од видот делта. Она што го гледаме е дека омикрон дава сосема поинаква природа на болеста, односно вирусот не ги погодува белите дробови ...

Зошто треба да избегнуваме инфекција со омикрон?

Денар - 18.01.2022

Брзото ширење на сојот омикрон на коронавирус, кој предизвикува поблага форма на ковид-19 во споредба со претходните форми, поттикна мислења дека ковид-19 во моментов претставува помал ризик отколку во минатото, оставајќи некои да се прашуваат зошто ...

ОМИКРОН СЕ ШИРИ ЗАБРЗАНО: Сите оние кои го потценуваат сметајќи го за „благ“, се изложуваат на ризик од исцрпувачка ...

Pedijatar.mk - 19.01.2022

SARS-CoV-2 нè изненади на многу различни начини во последните две години и сè уште не сме во позиција да го предвидиме еволутивниот пат на овој вирус, вели Дејвид Хо, професор по микробиологија и имунологија на Универзитетот Колумбија Б рзото ширење ...

Омикрон е присутен во седум македонски градови

Пулс24 - 18.01.2022

Омикрон сојот на коронавирусот е откриен во 7 градови и тоа во: Скопје, Кавадарци, Тетово, Охрид, Кочани, Велес и Гевгелија, стои во извештајот на Институтот за јавно здравје. Во период 10-16.01.2022 Тестирани се вкупно 45.401 материјали во ...

Стојанов: Проблем е да се чека ред во амбуланта, а не е проблем да се чека за на жичарница

Мета - 18.01.2022

Сојот омикрон многу брзо се шири во сите држави и тоа главно е проширен меѓу младите и тоа е добра причина да си останат на сила актуелните мерки, но и да се воведат нови, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов.

Израелска студија: Четвртата доза вакцина против Ковид-19 со ограничена заштита од сојот Омикрон

Вечер Прес - 17.01.2022

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив денеска ги објави резултатите од прелиминарната студија која покажува дека четвртата доза од вакцина против коронавирус обезбедува само ограничена одбрана од новиот вид на коронавирус Омикрон.