TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андоновски: Ќе недостига Охрид во плеј-офот, му давам предност на Еурофарм пред Металург

Gol.mk - 20.03.2019

Поразите од Струга и Пелистер дефинитивно му ја затворија вратата на Охруд од плеј-офот и екипата која со години ја води Горан Андоновски нема да игра во Европа следната сезона. Некогашниот репрезентативец смета дека плеј-офот губи со неучеството на ...

Започнува трката за 27-та титула ракометен првак

Н.Македонија - 20.03.2019

Со дуелите меѓу Металург – Пелистер, Еурофарм – Вардар и Пролет – Бутел ќе почне годинешната плејоф-трка за титулата ракометен првак на Македонија. Улогата на бранител и главен фаворит за освојување на 27-та титула државен првак ја имаат ...

Гостивар е во Суперлигата, не е далеку и местото во плеј-офот

Basketball - 19.03.2019

Четврта победа по ред за тимот на Гостивар и обезбеден пласман меѓу најдобрите шест екипи на крајот од основниот дел од сезоната. Пед своите верни навивачи го совлада и Вардар со 99:66 и сега има две победи повеќе од Фени Индустри што е мошне ...

Вардар започнува против Еурофарм Работник, а завршува со Металург

Сител - 19.03.2019

Актуелниот шампион Вардар одбраната на титулата ќе ја започне со гостувањето во Битола кај Еурофарм Работник во првото коло од плеј-офот. Во истата рунда ќе се игра и вториот скопско-битолски дуел, во кој Металург ќе ја има улогата на домаќин против ...

Матлиевски: Тинекс ќе биде „нагазна мина“ за фаворитите во плеј-офот

Gol.mk - 19.03.2019

Тинекс Пролет ја оствари првата зацртана цел оваа сезона и успеа да обезбеди пласман во плеј-офот на Суперлигата на Македонија, откако по регуларниот дел заврши на четвртата позиција на табелата, веднаш зад Бутел, Пелистер и Еурофарм Работник.

Дерби за почеток: Вардар во Битола ќе ја започне одбраната на титулата

Дерби - 19.03.2019

Во просториите на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) беше извршена ждрепката за натпреварите во плејофот во домашниот шампионат. Веќе на самиот старт, во првото коло ќе видиме една интересна пресметка меѓу амбициозниот Еурофарм Работник кој ...

Вардар плејофот го започнува со Еурофарм Работник, го завршува со Металург

МКД - 19.03.2019

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепката за плејофот и плајаутот во Суперлигата. Очекувањата и оваа сезона се дека Вардар нема да има проблем да ја одбрани титулата, но интересна би требало да биде ...

Двата битолски суперлигаши дебитираат против Вардар и Металург

Тера - 19.03.2019

Ждрепката за плеј-офот на Суперлигата сакаше Вардар да започне со Еурофарм Работник, а Пелистер со Металург. Веќе во второто коло е директниот дуел за втората позиција Металург и Еурофарм Работник.

Комплетен распоред на натпреварите во плеј-офот од Женската лига

24 Ракомет - 19.03.2019

Денеска беше извршена ждрепката за редните броеви на екипите во Женската лига кои ќе разигруваат за титулата. Поради тоа што нема нови екипи во споредба со регуларниот дел, овде бодовите од меѓусебните дуели од првата фаза се пренесуваат.

Металург во плеј-офот тргнува со домашниот натпревар со Пелистер

РК Металург - 19.03.2019

Во канцелариите на РФМ денеска се извлечени редните броеви на екипите и формиран е распоредот во плеј-оф и во плеј-аут фазите. Металург својот прв натпревар ќе го одигра во Автокоманда, а наш прв противник ќе биде екипата на Пелистер.

Вардар ќе почне и ќе заврши со тежок ривал, главното дерби е во второ коло

Sport 1 - 19.03.2019

Ракометната Суперлига на Македонија влегува во пролетната, втора фаза во која се дели на плејоф и плејаут. Денеска во просториите на Ракометната федерација беше извлечена ждрепка за распоредот на натпреварите.

Плеј-офот за титулата почнува со гостување во Битола

Вардар - 19.03.2019

Вардар на крајот од месецов ги почнува натпреварите од домашното првенство и плеј-офот и во првото коло треба да гостува во Битола кај екипата на Еурофарм Битола. Во плеј-офот ќе учествуваат првите четири екипи од регуларниот дел на сезоната ...

Вардарки тргнуваат во плеј-офот со гостување во Автокоманда

Вардар - 19.03.2019

Екипите на Металург и Вардар во женска конкуренција ќе го отворат плеј-офот во борбата за титулата. Има пет екипи, и една од нив во секое коло ќе биде слободна. Планирани се уште десет кола за играње, а се пренесуваат освоените бодови од регуларниот ...

Еурофарм Р. – Вардар дерби на првото коло во плеј-офот

SportMedia - 19.03.2019

Денеска со ждрепка беа одредени и натпреварувачките двојки за продолжението на плеј-офот во домашното ракометно првенство. Фаворитот за титулата, екипата на Вардар, клучните средби ќе ги има против Еурофарм Работник и Металург, кои донекаде, ќе им ...

Комплетен распоред на натпреварите во плеј-оф од Суперлигата

24 Ракомет - 19.03.2019

По извлекувањето на редните броеви на екипите што ќе бидат дел од плеј-офот во Суперлигата, веќе е познат и комплетниот распоред. Практично секое коло ќе има интересни натпревари, па љубителите на ракометот ќе имаат многу прилики за уживање.

Распоред: Работник против Вардар во првото коло од плеј-офот

Екипа - 19.03.2019

Ракометарите на Вардар во првото коло од плеј-офот во домашното првенство ќе му гостуваат на Еурофарм Работник, беше утврдено со денешната ждрепка извршена во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Битолско-скопски дуели во првото коло: Металург со Пелистер, Еурофарм со Вардар

Gol.mk - 19.03.2019

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на Суперлигата за сезоната 2018/19/. Шест екипи ќе се борат за титулата која од минатата сезона ја брани Вардар .

(Вице) шампионот се решава на 8 или 9 мај во Битола

24 Ракомет - 19.03.2019

Ракометарите на Вардар и во новата сезона од плеј-офот во Супер машката лига влагаат како фаворити за титулата, а според ждрепката главните мечеви ќе ги имаат во 1. и 6. коло против Еурофарм Работник, како и во 5. и 10. коло против Металург.

Меѓу европските дуели – домашен двобој: Еурофарм и Вардар ќе се соочат на 27 март во Битола?

24 Ракомет - 19.03.2019

Ждрепката што се одржа во просториите на Ракометната федерација на Македонија сакаше Еурофарм Работник и Вардар да се сретнат во првата рунда. Но двете екипи имаат активности во европските купови – Вардар игра во Лигата на шампионите, а Еурофарм ...

Плеј-оф Суперлига жени: Вардар и Металург уште во првото коло, Пелистер слободен

Gol.mk - 19.03.2019

Денес, во просториите на Ракометната федерација на Македонија се одржи извлекувањето на натпреварувачките броеви за продолжение на сезоната во двете категории. Кај дамите пет екипи ќе се борат за шампионската титула која е во сопственост на ЖРК ...

Котевски: Звучи неверојатно, но Бутел во плеј-офот ќе оди да го победи и Вардар

Екипа - 19.03.2019

Екипата на Бутел е најголемото изненадување во досегашниот дел од ракометната Суперлига на Македонија. Новиот суперлигаш со одлични партии првиот дел од сезоната го заврши на третата позиција на првенствената табела, со што се пласира во плеј-офот ...

Металург и Вардар ја отвораат плеј-оф сезоната од Женската лига

24 Ракомет - 19.03.2019

Екипите на Металург и Вардар, но во женска конкуренција ќе го отворат плеј-офот во кој пет екипи ќе се борат за титулата и за пласман во европските купови. После 18 кола пет екипи добија можност да играат во плеј-офот, а тоа се Пелистер, Металург, ...

Битолско-скопски дуели за старт на плеј-офот во Суперлигата!

24 Ракомет - 19.03.2019

Денеска во просториите на Ракометната федерација беа извлечени редните броеви на екипите кои ќе разигруваат за титулата во Суперлигата. На Бутел Скопје, Пролет, Еурофарм Работник и Пелистер им се придружуваат Вардар и Металург, кои го прескокнаа ...

Извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на ракометната Суперлига

Опсервер - 19.03.2019

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беа извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на Суперлигата за сезоната 2018/19. Натпреварите од плеј-офот треба да стартуваат претстојниот викенд, но дуелот меѓу Работник и ...

Познат распоредот во ракометниот плеј-оф, Вардар против Работник во првото коло

1tv - 19.03.2019

Големото градско дерби меѓу Вардар и Металург е закажано за 5 и 10 коло од овогодинешниот плејоф во домашното ракометно пренство. Ова го донесе денешната ждрепка во ракометната федерација на Македонија на која беа извлечени редните броеви на екипите ...

Четврта младинска титула во низа за ракометарките на Металург

Н.Македонија - 19.03.2019

Младите ракометарки на Металург викендов ја донесоа првата шампионска титула сезонава во „Автокоманда“, а четврта во низа за женскиот младински состав на Металург, односно седма во последните десет години.

Охрид ќе аплицира до РФМ за завршниот турнир во Младинската лига

OhridNews - 19.03.2019

Ракометниот клуб Охрид ќе аплицира до Ракометната федерација на Македонија за организацијата на завршниот турнир во Младинска конкуренција кој треба да се одигра на 30 и 31 март. Се` уште не е познато дали РК Охрид ќе има конкурент за организацијата ...

Младинците на Металург 2 групната фаза ја завршија на првото место

РК Металург - 18.03.2019

Заврши групната фаза и за младинците на Металург 2. Денеска тие гостуваа во Прилеп, каде го одиграа натпреварот од последното коло, кој заврши со резултат 30:30 (14:13). Овој натпревар немаше апсолутно никакво натпреварувачко значење, со оглед на ...

Матлиески: Пролет ќе биде „нагазна мина“ во плеј-офот

Екипа - 19.03.2019

Првичната цел е реализирана, Тинекс Пролет повторно е дел од ракометниот плеј-оф откако нашата екипа составена исклучиво од македонски ракометари успеа да се пласира меѓу најдобрите четири клубови во Супер-лигата.

Вардар против Еурофарм Работник во првото коло на плеј – офот

Вечер - 19.03.2019

Ракометарите на Вардар во првото коло од плеј-офот во домашното првенство ќе му гостуваат на Еурофарм Работник, беше утврдено со ждрепка во просториите на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ).

Извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на ракометната Суперлига

Курир - 19.03.2019

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беа извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на Суперлигата за сезоната 2018/19. Натпреварите од плеј-офот треба да стартуваат претстојниот викенд, но дуелот меѓу Работник и ...

Матлиески: Некои клубови однапред си се прогласуваат за фаворити, ама тоа на Пролет не му пречи

24 Ракомет - 19.03.2019

Тимот на Пролет го повтори ланскиот успех и се пласира меѓу најдобрите четири клубови во Суперлигата. Сега пред Пролет е нов предизвик, настап во плеј-офот против екипите кои ќе водат борба за титулата во македонскиот шампионат.

Извлечени паровите за плејофот и плејаутот на ракометната Суперлига

Sport M - 19.03.2019

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беа извлечени паровите за плејофот и плејаутот на Суперлигата за сезоната 2018/2019. Натпреварите од плејофот треба да стартуваат претстојниот викенд, но дуелот меѓу Работник и ...

Извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на ракометната Суперлига

А1 On - 19.03.2019

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беа извлечени паровите за плеј-офот и плеј-аутот на Суперлигата за сезоната 2018/19. Натпреварите од плеј-офот треба да стартуваат претстојниот викенд, но дуелот меѓу Работник и ...