TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ограничен е влезот на возила во регионот преку кој Русите бегаат од мобилизација

Канал5 - 28.09.2022

Руската Република Северна Осетија, која граничи со Грузија и каде има долги колони автомобили со Руси кои бегаат од воената мобилизација, денеска објави дека го ограничува влезот на возила на нејзина територија.

Гужви на руско-грузиската граница, Северна Осетија го ограничи влезот на автомобили

Р.С.Европа - 28.09.2022

Северна Осетија воведе ограничувања за автомобилите што пристигнуваат од други делови на Русија, откако егзодусот на возрасни мажи кои се воено способни резултираше со долга колона возила на оддалечениот граничен премин со Грузија.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

Курир - 28.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Северна Осетија преку која Русите бегаат од мобилизацијата го ограничи влезот на возила

360 степени - 28.09.2022

Забраната е воведена откако 20 000 луѓе ја преминале границата за два дена Северна Осетија, која граничи со Грузија и каде со денови има долги колони автомобили со Руси кои бегаат од воената мобилизација, денеска објави дека го ограничува влезот на ...

Околу 98.000 Руси заминале во Казахстан по повикот за мобилизација, јавија властите

Глас на Америка - 28.09.2022

Околу 98.000 Руси преминаа во Казахстан во текот на неделата откако претседателот Владимир Путин најави делумна мобилизација на резервисти за да се борат во Украина, изјавија казахстанските власти, додека мажите кои сакаа да го избегнат повикот ...

Ограничено патувањето со автомобили во руската област Северна Осетија

Курир - 28.09.2022

Властите во руската област Северна Осетија, што се граничи со Грузија, од денеска наредија ограничување на патувањето со автомобили во републиката, откако десетици илјади избегаа во Грузија за да ја избегнат мобилизацијата на Кремљ.

Сто илјади Руси избегале во Казахстан за една недела

Независен - 28.09.2022

Околу 100.000 Руси преминале во соседен Казахстан во последната недела, според висок владин претставник во земјата. Од 100.000 Руси кои влегле во Казахстан, повеќе од 64.000 веќе ја напуштиле земјата, рече во средата Марат Кожеев, заменик-министер ...

За десет дена во Грузија влегле над 78.000 руски државјани

Кумановски м. - 28.09.2022

Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека во земјата во последните десет дена влегле 78.742 руски државјани. Во соопштението на министерството се наведува дека во Русија е прогласена делумна мобилизација, поради што во последните ...

Русите пешачат и до 25 километри до границата со Грузија (ВИДЕО)

Кумановски м. - 28.09.2022

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска. Голем број Руси ги оставија возилата поради колоната од 100 метри која не се помести и тргна пешки кон границата. Многумина ноќта ја поминаа на самата граница.

(Видео) Русите ги оставаат возилата и пешачат и до 25 километри до границата со Грузија

Макфакс - 28.09.2022

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска, пренесуваат агенциите. Голем број Руси, според објавените вида на социјалните мрежи, ги оставаат возилата и се упатуваат пешки кон границата.

(Видео) Русите ги оставаат возилата и пешачат и до 25 километри до границата со Грузија

24Инфо - 28.09.2022

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска, пренесуваат агенциите. Голем број Руси, според објавените видеа на социјалните мрежи, ги оставаат возилата и се упатуваат пеш кон границата.

Русите ги оставаат возилата и пешачат и до 25 километри до границата со Грузија

MTM - 28.09.2022

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска, пренесуваат агенциите. Голем број Руси, според објавените видеа на социјалните мрежи, ги оставаат возилата и се упатуваат пеш кон границата.

Ограничено патувањето со автомобили во руската област Северна Осетија

MakPress - 28.09.2022

Властите во руската област Северна Осетија, што се граничи со Грузија, од денеска наредија ограничување на патувањето со автомобили во републиката, откако десетици илјади избегаа во Грузија за да ја избегнат мобилизацијата на Кремљ.

Ограничено патувањето со автомобили во руската област Северна Осетија

Вечер Прес - 28.09.2022

Властите во руската област Северна Осетија, што се граничи со Грузија, од денеска наредија ограничување на патувањето со автомобили во републиката, откако десетици илјади избегаа во Грузија за да ја избегнат мобилизацијата на Кремљ.

Ограничено патувањето со автомобили во руската област Северна Осетија

Бриф - 28.09.2022

Властите во руската област Северна Осетија, што се граничи со Грузија, од денеска наредија ограничување на патувањето со автомобили во републиката, откако десетици илјади избегаа во Грузија за да ја избегнат мобилизацијата на Кремљ.

Ограничено патувањето со автомобили во руската област Северна Осетија

Опсервер - 28.09.2022

– Властите во руската област Северна Осетија, што се граничи со Грузија, од денеска наредија ограничување на патувањето со автомобили во републиката, откако десетици илјади избегаа во Грузија за да ја избегнат мобилизацијата на Кремљ.

(Видео) Русите ги оставаат возилата и пешачат и до 25 километри до границата со Грузија

Точка - 28.09.2022

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска, пренесуваат агенциите. Голем број Руси, според објавените видеа на социјалните мрежи, ги оставаат возилата и се упатуваат пешки кон границата.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

Бриф - 28.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

А1 On - 28.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

Нетпрес - 28.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

Опсервер - 28.09.2022

– Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

Вечер Прес - 28.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација во својата земја

MakPress - 29.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, денеска се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја.

Протести во Грузија против напливот на Руси кои бегаат од мобилизацијата

CivilMedia - 29.09.2022

Во близина на граничниот премин Казбеги на Грузија со Русија, вчера се одржа протест против напливот на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја со цел да ја избегнат нпрогласената „делумна“ мобилизација во својата земја.

„Путин е терорист“, „Русија убива“ – протест во Грузија против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат ...

Frontline - 29.09.2022

Во Грузија, во близина на граничниот премин со Русија, вчера се одржа протест против пристигнувањето на голем број Руси кои бегаат во кавкаската земја за да ја избегнат најавената мобилизација во својата земја, пренесува МИА.