TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првиот вселенски екипаж на Blue Origin ќе полета во јули

Емитер - 06.05.2021

Компанијата Блу Ориџин (Blue Origin) за вселенски патувања основана од газдата на Амазон, Џеф Безос, се очекува да го лансира својот прв екипаж во вселената на 20 јули, со помош на ракетата Њу Шепард (New Shepard).

Првиот билет за вселената на Blue Origin на аукција

IT.mk - 06.05.2021

Компанијата Blue Origin основана од Џеф Безос конечно официјално го закажа својот прв лет во вселената со екипаж за 20 јули. Тест летовите се завршени и капсулата New Shepard е подготвена за патници.

Компанијата на Безос “Blue Origin” продава карти за лет во вселената

Денар - 06.05.2021

Ракетната компанија на милијардерот Џеф Безос, Blue Origin, е подготвена да отвори продажба на билети за суборбитални разгледувања на своето вселенско летало „New Shepard“, што ќе означи пресвртница кон новата ера на приватни комерцијални патувања ...

SpaceX е спремен за нови рекорди со Crew Dragon

Телефони.мк - 05.05.2021

SpaceX со својот Crew-1 во мисијата постави нов рекорд во издржувањето на долгата мисија. НАСА потврди дека Crew-1 постави нов рекорд, чиј екипаж се врати од Меѓународната вселенска станица ISS.

SpaceX постави нов рекорд со мисијата Crew-1

Кумановски м. - 05.05.2021

SpaceX постави нов рекорд со својата мисија Crew-1 кога станува збор за должината на американската вселенска мисија. Американската вселенска агенција – НАСА потврди дека мисијата Кру-1, чиј екипаж викендов се вратил од Меѓународната вселенска ...

Со мисијата Crew-1, SpaceX постави нов рекорд во вселената

Канал5 - 04.05.2021

Со својата мисија Crew-1, SpaceX постави нов рекорд кога станува збор за должината на мисијата на американските вселенски летала. Американската вселенска агенција НАСА потврдила дека мисијата Кру-1, чиј екипаж се врати од Меѓународната вселенска ...