TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинезите градат уште една болница поради коронавирусот

Канал5 - 25.01.2020

Во кинескиот град Вухан, кој е во карантин поради појавата на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување на пациенти од оваа инфекција. Информациите ги објави весникот Чајна Дејли.

Кина го проширува карантинот – 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот

МКД - 25.01.2020

Кина денес соопшти дека го проширува санитарниот кордон кој треба да го спречи ширењето на вирусот кој првично се појави во градот Вухан. Според некои проценки, поради проширениот карантин од 35 до 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Телма - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Светот низ фотографии: (18.01 – 24.01)

Кајгана - 25.01.2020

Изминатата недела ја одбележаа неколку важни светски настани како ширењето на кинескиот корона вирус, Модната недела во Париз, Австралија Опен во Мелбурн, протести во Либан и други настани.

Сè што треба да знаете за новиот коронавирус од Кина

МКД - 25.01.2020

Бидете претпазливи, но сè уште не паничете. Експертите за јавно здравје од целиот свет се обидуваат да го разберат, да го следат и да го скротат новиот вирус што се појави во Вухан, Кина, во почетокот на декември.

Си Џинпинг го свика Политбирото поради ширењето на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Засега е потврдео дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе.

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Опсервер - 25.01.2020

– Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница за заразените од корона вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“. Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според ...

Вирусот од Вухан стигна во Европа: Се заканува ли пандемија?

Deutsche Welle - 25.01.2020

Во Франција се забележани три случаи на инфекција од коронавирусот. Инфекции се пријавени и во Австралија. Хонгконг прогласи тревога. Кина го прошири карантинот, изолирани 56 милиони луѓе.

Прв случај на Корона вирусот во Австралија и Малезија: Досега од вирусот почина 41 лице

Точка - 25.01.2020

Австралија и Малезија денес ги потврдија првите случаеви на новиот Корона вирус на нивна територија, додека пак кинеските власти потврдија дека досега како последица на вирусот починало 41 лице.

И Австралија на листата од 11 држави со случаи на коронавирусот: Во Кина починаа 40, над 1.200 се заразени

360 степени - 25.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот се искачи на 41, а бројот на регистрирани случаи од Кина се прошири во 11 други земји. Сите 41 смртни случаи се во Кина, од кои 39 во провинцијата Хубеј, која е извор на заразарата.

Нагло се зголеми бројот на жртвите од коронавирусот , заразата се шири низ Европа, прв случај и во Австралија (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те знаци на зодијакот на традиционалниот кинески лунарен календар, започнува во Кина во сенка на големите собраќајни ограничувања воведени поради страв од ширење на новата болест.

Коронавирусот се шири галопирачки, стигна и во Европа, Австралија, Малезија…

ТВ21 - 25.01.2020

Смртоносниот коронавирус кој започна од Кина, каде што милиони жители се веќе во карантин, се прошири и во Европа, Австралија и Малезија. Во Европа се регистрирани три случаи во Франција, јавува АП.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

– Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Кинескиот град Вухан гради нова болница поради коронавирусот, ќе биде готова за 10 дена

Сакам да кажам - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, од кој почнал да се шири новиот коронавирус, си постави амбициозна задача да изгради комплетно нова болница за само десет дена. За да се забрза работата, болницата, која ќе има 1.000 кревети, се гради од монтажни објекти од ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан

Макфакс - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион во градот Вухан, каде почна ширењето на корона вирусот. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола. Кинеските власти претходно објавија дека ги прошируваат мерките ...

Не можам повеќе, ова е неиздржливо: Медицинска сестра врискала поради хаосот кој го направил корона вирусот

Точка - 25.01.2020

На интернет се појавила снимка која, наводно, го прикажува хаосот кој настанал меѓу медицинскиот персонал по епидемијата на новиот корона вирус во Кина. Медицинската сестра од Вухан целосно се скршила.

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

USB - 25.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Во Франција потврдени тројца заразени од Новиот вирус, во Кина бројката на умрени порасна на 41

Сакам да кажам - 25.01.2020

Смртоносниот нов вирус со кој се заразени стотици во Кина е откриен кај тројца болни во Франција, потврди француското министерство за здравство доцна попладне во петокот. Два случаи се потврдени во Париз, а еден во Бордо.

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

А1 On - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Макфакс - 25.01.2020

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот. Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата ...

Лунарна Нова година: Започна годината на стаорецот

Локално - 25.01.2020

Милијарда луѓе низ светот започнаа да ја слават лунарната Нова година, позната уште и како кинеска Нова година, фестивал кој трае 15 дена и се одржува на повеќе места низ Азија. Ниту опасноста од потенцијалното ширење на коронавирусот не ги спречи ...

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Макфакс - 25.01.2020

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на европско тло, пренесува „АП“. Француските власти објавија дека тројцата болни луѓе патувале во Кина, а двајца од нив се од исто ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

24Инфо - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Фактор - 25.01.2020

Бидејќи новиот коронавирус се шири низ Кина и низ целиот свет, луѓето се прашуваат колку е навистина опасно. Затоа, пак е интересна една симулација која кон крајот на 2019 година е направена од научникот Ерик Тонер, од Здравствениот дом Џон Хопкинс ...

Во Кина 41 починат, коронавирусот стигна во Европа и во Австралија

Expres - 25.01.2020

Кинеските властии соопштија дека има нови 15 смртни случаи заразени со короналниот вирус, со што бројот на загинатите достигна 41.починат. И покрај тоа што се преземени мерки за ширење на епидемијата – ограничување на движење, суспендирање на ...

Уште 15 лица во Кина починаа од коронавирусот

Република - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Во Франција потврдени два случаи на смртоносниот вирус од Кина

МКД - 24.01.2020

Францускиот министер рече дека двајца пациенти во Бордо и во Париз се првите потврдени случаи во Европа. Франција соопшти дека се појавиле првите потврдени случаи на смртоносниот коронавирус од Вухан, во изјава на министерката за здравство.

Франција ги потврди првите случаи на кинескиот коронавирус во Европа

Телма - 24.01.2020

Франција ги потврди првите два случаја на кинескиот коронавирус во Европа, соопшти министерката за здравство Ањез Бузин. Најверојатно има и други случаи на заразени во Европа, додаде министерката и ги предупреди граѓаните кои патувале во Кина и на ...

Вухан е град на духови , на ден пред Нова година (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Вухан е град во источна Кина со 9 милиони жители, со 11 милиони во поширокото подрачје , за кој што многумина никогаш не слушнале се додека не стана епицентар на епидемијата на смртоносниот нов коронавирус.

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат - 24.01.2020

Тонер го привлече вниманието со својата симулација, чија разлика од денешната епидемија, е што во неговото сценарио почнува од Бразил. Коронавирусот во Кина зема се поголем замав, па веќе пристигна и во Европа.

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен Печат - 24.01.2020

Вухан е град на истокот од Кина со девет милиони жители, со предградијата вкупно 11 милиони, за кој многумина немаа слушнато се додека не стана епицентар на епидемијата на новиот корона вирус, пренесува „Индекс.хр“.

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

А1 On - 24.01.2020

Потврдени се првите два случаи на коронавирусот во Европа. Станува збор за двајца пациенти во Франција, јавуваат странските агенции. Француската министерка за здравство Ањеш Бузин соопшти дека се забележани два случаи, едниот во Бордо, а другиот во ...

Животот во Кина во сенка на епидемијата

Телма - 24.01.2020

Прославата на кинеската нова година падна во сенка на епидемијата на новиот тип коронавирус во која до сега починаа 26 лица. 830 потврдени случаи на заразени пациенти има во моментов во Кина.

Коронавирусот стигна и во Непал : Го донел студент , кој престојувал во Кина

Канал5 - 24.01.2020

Во Непал денеска е потврден првиот случај на инфекција со коронавирус во таа земја, а САД објавија дека идентификувале втор случај на инфекција на нивна територија. Студент од Непал кој се враќа од Кина е позитивен за новиот коронавирус, изјавија ...

Потврдени три случаи на коронавирус во Европа

AKO - 24.01.2020

Првите случаи на опасната заразна болест коронавирус пренесени од Кина се забележани во Франција. Како што објави АП, три лица вратени од Кина се заразени од овој вирус. Две од нив се од исто семејство.

СЗО не прогласи генерална вонредна сотојба заради коронавирусот

Глас на Америка - 24.01.2020

Организацијата најави дека ќе ја ревидира одлуката, во зависност од натамошното ширење на вирусот ВАШИНГТОН — Светската здравствена организација (СЗО) вели дека бројот на заразени и мртви од коронавирусот е веројатно многу повисок отколку што е ...

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Макфакс - 24.01.2020

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирусот.

Корона вирусот пристигна во Европа? - Во Британија сомнителни четворица кинески туристи во Македонија никој не води ...

Сител - 24.01.2020

Никој не ги контролира странските туристи кои влегуваат во земјава, поради опасност од вирусот корона. Според последните податоци на МВР, во ноември и декември во земава влегде над 1200 кинески туристи. Граѓаните со поделени мислења.

Корона вирусот стигна во Европа, забележани два случаи во Франција

Слободен Печат - 24.01.2020

Првиот случај е регистриран во Бордо, а вториот во Париз, потврди француската министерка за здравство. Новиот корона вирус стигна во Европа, а Франција повтврди дека регистрирала два случаи на заболени.

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

360 степени - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска и тоа се првите регистрирани случаи на новиот смртоносен вирус во Европа. Првиот случај е пријавен во Бордо – 48 годишен маж кој поминал низ кинескиот град Вухан, кој е ...

Сведочење на момче од Кина што го победи корона вирусот: „Не можев да се движам, бев премногу исцрпен“

Слободен Печат - 24.01.2020

Според зборовте на Хуанг, тој бил толку многу болен што не можел да се движи и цело време морал да дише кислород. Првиот пациент кој се опорави од нивиот корона вирус, 23-годишниот Хуанг, за кинеските медиуми откри како изгледал процесот на лечење и ...

Први потврдени случаи на коронавирус во Европа – два во Франција

Нетпрес - 24.01.2020

Два случаи на зараза со новиот сој на коронавирусот се потврдени во петокот во Франција, во околината на Париз и во Бордо, што се првите случаи во Европа. „Пациентот во Бродо, на 48-годишна возрастр, се вратил од Кина, патувал низ Вухан.

Коронавирусот во Европа! Два случаи потврдени во Франција

Локално - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Исповед на првиот пациент кој се опорави од смртоносниот вирус: „Не можев да се помрднам, оздравев благодарение на една ...

А1 On - 24.01.2020

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23-годишниот Хуанг, откри за кинеските медиуми како изгледа процесот на лекување и какви симптоми на болеста го одвеле во карантин. Повеќе пати имав треска од 28 декември до 2 јануари.

Кина стави под карантин 13 градови заради корона вирусот

Р.С.Европа - 24.01.2020

Кинеските власти го проширија гигантскиот карантин на веќе 13 градови, во напорите за го запрат ширењето на смртоносниот корона вирус. Сега под карантин се 13 градови со вкупно население од 41 милиони, откако бројот на починати денеска се искачи од ...

Втор заразен од коронавирус во САД, под надзор уште 63 сомнителни

Р.С.Европа - 24.01.2020

Пациент хоспитализирана во Чикаго е вториот потврден случај на коронавирус во САД, соопштија денеска американските Центри за контрола и заштита од заболувања, пренесоа светските новински агенции.

МНР: Да не се патува во Вухан, расте бројот на мртви од новиот коронавирус

24 Вести - 24.01.2020

Македонските власти со предупредување до граѓаните кои патуваат во Кина за опасноста од новиот коронавирус. Министерството за надворешни работи препорачува воздржување од патувања во градот Вухан и во поширокиот регион со оглед на превентивните ...