TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СТРУГА 2020: Израмнето на старт, важно после пет месеци пак се игра ракомет

24 Ракомет - 13.08.2020

Со трите натпревари кои денеска беа одиграни на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ во Струга беше отворено 48. издание на турнирот на кој првпат играат осум екипи само од Македонија.

СТРУГА 2020: Металург удри во битолскиот ѕид – „фармацевтите“ мирно ќе ја чекаат недела (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 12.08.2020

Еурофарм Пелистер славеше над Металург со 24-22 во натпревар што го одбележаа многу грешки на двете страни. Уште од стартот на мечот избраниците на Жељко Бабиќ стигнаа до значителна предност, но и Металург имаше свои моменти, кои сепак не резултираа ...

Резултати од првиот ден на турнирот во Струга

РК Металург - 12.08.2020

Со денешните три натпревари, почна 48. издание на традиционалниот ракометен турнир во Струга. За жал, Металург ја загуби првата средба, против екипата на Еурофарм Пелистер, во игра со многу грешки од двете страни. .

Дербито на денот за битолчани: Еурофарм Пелистер го надигра Металург во Струга

Дерби - 12.08.2020

Во дербито на првиот натпреварувачки ден на струшкиот традиционален турнир, победата ја однесе тимот на Еурофарм Пелистер, кој сосема заслужено се радуваше на крајот откако во текот на цел меч ја контролираше играта против Металург.

Металург минимално совладан од Еурофарм Пелистер

РК Металург - 12.08.2020

Дерби натпреварот во групата “Б“ на турнирот во Струга и припадна на екипата на Еурофарм Пелистер, која минимално го совлада Металург, со резултат 24:22 (15:12). Вистинска штета е што овие две екипи се сретнаа веќе во првото коло, бидејќи за двете ...

СТРУГА 2020: Еурофарм Пелистер е на чекор до финалето откако го доби дербито со Металург

24 Ракомет - 12.08.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер дојдоа до победа во дерби дуелот на стартот на Струшкиот турнир откако денеска против Металург се избори за триумф од 24:22 после 60 минути надигрување и неизвесност во добар дел од средбата.

Струга 2020: Еурофарм Пелистер славеше во дербито со Металург

OhridNews - 12.08.2020

Битолскиот Еурофарм Пелистер направи голем чекор кон првата позиција и пласман во финалето на струшкиот ракометен клуб победувајќи го Металург 24-22 во дербито од групната фаза. „Фармацевтите“ беа подобар противник во текот на целиот натпревар, ...

Еурофарм Пелистер подобар од Металург

Sport M - 12.08.2020

Во дербито на денот на 48-то издание на Меѓународниот ракометен турнир Струга, Еурофарм Пелистер го совлада Металург со 24:22. Кушан со пет гола го предводеше битолскиот тим, додека на спротивната страна сопо четири најефикасни беа Канкараш и Потиќ.

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен Печат - 12.08.2020

Заврши првиот ден на 48 традиционален меѓународен ракометен турнир во Струга, беа одиграни вкупно три натпревари и на сите имаше победници. Во првиот меч играчите на Прилеп славеа против домаќинот Струга со резултат 32:28, а во вториот дуел Охрид ...

Металург грешеше често, Еурофарм Пелистер го зададе првиот удар во Струга!

Gol.mk - 12.08.2020

Еурофарм Пелистер го зададе првиот удар во македонскиот ракомет и славеше во дербито над Металург (24-22) во рамки на првото коло од турнирот во Струга и широко си ги отвори портите кон големото финале.

Металург повеќе грешеше, Е. Пелистер го доби дербито во Струга

Sport 1 - 12.08.2020

Еурофарм Пелистер оствари, веројатно, клучна победа во групата А од Струшкиот турнир, против првиот конкурент за челната позиција, екипата на Металург. Битолскиот тим славеше со 24-22, водејќи во текот на целиот натпревар.

ВО МЕЧ СО БРОЈНИ ГРЕШКИ: Е.Пелистер ја доби битката со Металург (ФОТО)

SportMedia - 12.08.2020

Дербито на првото коло на струшкиот турнир им припадна на Е.Пелистер кои славеа со 24-22 (15-12) на дуелот со Металург. Битолчани водеа во текот на целиот меч, како „плод“ на добриот вовед во оваа битка, на другата страна скопскиот тим не искористи ...

Еурофарм Пелистер го реши Металург и го трасира патот кон финалето на турнирот во Струга

Дриблинг - 12.08.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер запишаа победа изразена со два гола разлика на дерби дуелот на стартот на против Металур на Струшкиот турнир со 24:22. Натпреварот беше израмнет, со многу тактичко надмудрување, на крајот се радуваа ракометарите од ...

Пелистер пресилен за Металург во Струга

Екипа - 12.08.2020

Ракометарите на Пелистер триумфираа над Металург (24-22) во дерби-дуелот од првиот натпреварувачки ден од турнирот во Струга, правејќи голем чекор за осигурување на првото место во групата и пласман во финалето.

Еурофарм Пелистер го доби дербито со Металург по голема борба

Н.Македонија - 12.08.2020

Еурофарм Пелистер славеше против Металург со 24-22 во вечерашниот неизвесен дерби-дуел од првото коло на Струшкиот ракометен турнир. Битолчани имаа предност од 15-12 по првото полувреме, додека Металург во вториот дел се доближи на негатива од еден ...

СТРУГА 2020: Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот Еурофарм Пелистер – Металург (ЛИНК)

24 Ракомет - 12.08.2020

Дербито на денот на стартот од Струшкиот турнир го имаат составите на Еурофарм Пелистер и Металург. Натпреварот се игра од 21:15 часот, а ова е мечот кој би требало да го одбележи стартот на натпреварувањето.

СТРУГА 2020: Свечено отворено новото издание на традиционалниот турнир (ФОТО)

24 Ракомет - 12.08.2020

Со натпреварот меѓу домаќинот Струга и Прилеп започна 48. издание на традиционалниот Струшки турнир што се одржува секоја година на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“. Претседателот на организацискиот одбор, Наумче Мојсовски, со говор ги ...

Струга 2020: Прилеп подобар од Струга на стартот од турнирот

OhridNews - 12.08.2020

Екипата на Прилеп со триумф ги отвори натпреварите на 48-то издание од струшкиот ракометен турнир совладувајќи го домаќинот со 32-28 (17-14). Прилепчани предводени од Горан Кузманоски на клупата одиграа добар и квалитетен натпревари и заслужено ги ...

Прилеп го победи домаќинот на отворањето на Струшкиот турнир

Gol.mk - 12.08.2020

Екипата на Прилеп ја однесе победата на првиот натпревар од 48. издание на Меѓународниот ракометен турнир во Струга , откако славеше против домаќинот пред празните трибини на отвореното игралиште крај „Женската плажа“.

Прилеп со триумф против домаќинот на стартот на „Струшки турнир“

Sport 1 - 12.08.2020

Прилеп со победа од 32-28 против Струга го почна 48. издание на традиционалниот Струшки турнир, кој ќе се одржува од 12 до 16 август. Прилепчани имаа предност од самиот почеток, која изнесуваше 6-2, а водството Прлеп го одржуваше во текот на целото ...

Прилеп дебитираше со победа против домаќинот Струга

Дриблинг - 12.08.2020

Ракометарите на Прилеп со победа против домаќинот Струга ги започнаа натпреварите на 48-то издание од струшкиот ракометен турнир. Прилеп запиша победа со 32-28 на полувремеимаше три гола предност 17-14.

Прилеп „отвори“ со триумф против Струга

SportMedia - 12.08.2020

Екипата на Прилеп е победник на воведниот меч од традиционалниот ракометен турнир во Струга, против истоимениот противник. Конечниот резултат гласи 28:32, а домаќинот иако мотивиран сепак, немаше сила до крај да му се спротивстави на објективно ...

СТРУГА 2020: Дупјачанец – Металург и со послаб тим им ги замрсувал сметките на многу ривали

24 Ракомет - 12.08.2020

Екипата на Металург влегува во новата сезона со зголемени амбиции, а колку составот е подготве ќе се види веќе денеска на стартот од струшкиот турнир кога на терен ќе се најдат против екипата на Еурофарм Работник.

За ракометните „гурмани“: ЛИНК за следење во живо на турнирот во Струга (ВИДЕО)

SportMedia - 12.08.2020

По долга пауза конечно згуснат распоред на ракометни натпревари во Македонија. Епицентарот е Струга, денеска стартува 48. издание на традиционалниот меѓународен турнир, на кој оваа година ќе гледаме само македонски пресметки, но не било какви.

СТРУГА 2020: Кој против кого победуваше во последните 15 финалиња

24 Ракомет - 12.08.2020

На последните 15 финални натпревари на Струшкиот турнир само трипати се случило во мечот за трофејот да нема екипа од Македонија. Ова беше ситуација во последните пет години кога во 2015, 2017 и 2018 година немаше екипа од Македонија која влезе во ...

Алушовски: Струга ќе биде мерило за моментната форма на Вардар

Екипа - 12.08.2020

Македонскиот ракометен гигант Вардар по пауза од шест години повторно ќе биде дел од турнирот во Струга, на кој „црвено-црните“ имаат вкупно 12 трофеи, но последниот го имаат освоено уште во 2007 година.

СТРУГА 2020: Алушовски – Не одиме во Струга само за проверка, одиме да победиме

24 Ракомет - 12.08.2020

Составот на Вардар 1961 после неколку години е одново на Струшкиот турнир, а утревечер против Охрид ќе го има првиот натпревар. Тренерот Стевче Алушовски знае што го очекува и знае со каков противник ќе се соочи така што ова ќе биде турнир на кој ...

Алушовски: Струга ќе биде прв тест на она што сме го работеле досега

Вардар - 12.08.2020

По пауза од шест години екипата на Вардар 1961 повторно се враќа во Струга каде ќе настапува на познатиот турнир. „Црвено-црните" последен пат триумфирале на Отвореното игралиште во 2007 година.

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Кајгана - 12.08.2020

Предводникот на Вардар 1961 вели дека неговиот тим ќе атакува на пехарот од предсезонскиот традиционален турнир во Струга кој „Црвено-црните“ одамна не го освоиле. „Презадоволен сум од работната атмосфера.

Алушовски: Струга е прв турнир на кој ќе провериме се што работевме изминатиот период

Дриблинг - 12.08.2020

Ракометарите на Вардар 1961 првиот посериозен тест на стартот од сезоната ќе го имаат на турнирот во Струга , кој воедно претставува и своевидна дополнителна подготовка пред завршницата од СЕХА лигата.

Започнува 48-то издание на Струшкиот ракометен турнир

Сител - 12.08.2020

По пауза од пет месеци, конечно и ракометот се враќа во натпреварувачки ритам. Првиот ракометен настан кај нас во ерата на Ковид-19 пандемијата е традиционалниот струшки турнир. Сепак, токму пандемијата на Корона вирусот е причината поради која ова ...

СТРУГА 2020: Интернационалците на терен на првиот ден

24 Ракомет - 12.08.2020

На првите три средби на 48. издание од Струшкиот турнир на терен ќе се најдат судиите кои се со знакот на ЕХФ и ИХФ. Првиот натпревар го добија Металари и Николовски кои ќе им судат на Струга и Прилеп.

Новите засилувања на Металург спремни да „пукаат“ во Струга

Gol.mk - 12.08.2020

Македонскиот суперлигаш Металург е подготвен за првите натпревари пред новата сезона, а тоа се дуелите на струшкиот турнир кој ќе се игра од денес, па во наредните денови. Тимот од Автокоманда пред настапот во Струга ги промовира и новите засилувања.

Почнува турнирот во Струга: Најдоброто од мак-ракометот на едно место

Екипа - 12.08.2020

Со натпреварот меѓу Струга и Прилеп денеска и официјално ќе биде означен стартот на новото издание на Струшкиот ракометен турнир, кој по подолга пауза ќе ги собере на едно место најдобрите екипи на македонската ракометна сцена.

Почнува семакедонски „Струшки турнир“, први на менито Е. Пелистер - Металург!

Sport 1 - 12.08.2020

По пауза од четири месеци во Македонија повторно ќе се игра ракомет. Традиционалниот „Струшки турнир“ не му се покори на коронавирусот и успеа да дојде на прагот на своето 48. издание, меѓутоа овој пат епитетот „меѓународен“ нема да биде оправдан.

Оваа година само со македонски екипи: Започнува ракометниот турнир во Струга!

Спортски - 12.08.2020

Денес започнува ракометниот турнир во Струга на кој поради ситуацијата со коронавирусот ќе има екипи само од нашата земја. Претходно дел од овој турнир биле повеќе екипи од регионот, меѓутоа оваа година за тронот ќе се борат само македонските ...

СТРУГА 2020: Прилепчани реални – без резултатски очекувања, ќе ги видиме на дело новите ракометари

24 Ракомет - 12.08.2020

Денеска на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ ќе започне новото издание на Струшкиот турнир. Првиот натпревар ќе го одиграат домаќинот, тимот на Струга и новакот во суперлигашкото друштво, Прилеп.

СТРУГА 2020: Европскиот првак ги предводи трите тима од Лига Европа и уште четири суперлигаши

24 Ракомет - 12.08.2020

Со натпреварите кои од денеска стартуваат на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ во Струга почнува трката за 48. пехар. Актуелниот Европски првак, Вардар е предводникот на тимовите на овој турнир.

Кастратовиќ: Металург е поквалитетен од минатата година!

Sport 1 - 12.08.2020

Металург е третиот член на големата тројка во македонскиот ракомет, која уште сега асоцира на возбуда, иако нивните борби во домашната Суперлига ќе бидат дури напролет. Екипата од „Автокоманда“ не заостана зад Вардар и Еурофарм Пелистер со ...

Блажевска: Металург ќе ужива во Струга, со нетрпение чекам да го видам тимот

Gol.mk - 12.08.2020

Металург со поголеми амбиции влегува во новата сезона, а првиот предизвик ќе биде турнирот во Струга каде Зоран Кастратовиќ ќе има шанса да ги проба новите ракометари за првпат. Зорица Блажевска, претседателката на екипата, го најави настапот на ...

Учесниците на турнирот во Струга немаат ковид-19, се чека уште на Вардар

Gol.mk - 12.08.2020

Учесниците на Струшкиот турнир ги завршија потребните тестови за ковид-19 и резултатите на сите што се најавени и ќе играат засега се негативни, а се чека уште на тестовите на европскиот и македонски ракометен шампион Вардар.

СИЛИТЕ НА ДЕЛО: Вардар, Металург и Е.Пелистер во трка за струшкиот трон

SportMedia - 12.08.2020

Денеска стартува 48. издание на меѓународниот турнир во Струга. Поради пандемијата коронавирус оваа година учество земаа само македонски екипи, за сите нив ова ќе биде прв тест во рамките на подготовките за новата сезона, во која пак сите имаат ...

Алушовски: Одиме во Струга да го освоиме турнирот!

Sport 1 - 12.08.2020

Вардар денеска отпатува за Струга за да почне да игра натпревари првпат по март, но и за да ја тестира својата нова физиономија, со неколку нови ракометари. За разлика од своите главни ривали, Еурофарм Пелистер и Металург поставија привремена база ...

Струга, Прилеп и Бутел Скопје приложија негативни корона-тестови

SportMedia - 12.08.2020

Екипите учесници ги прават последните подготовки пред почетокот на струшкиот турнир. Денеска на програмата се три натпревари: Струга – Прилеп (17:15 часот), Бутел – Охрид (19:15 часот) и Е.Пелистер – Металург (21:15 часот).

Во Еурофарм Пелистер нема позитивни на Ковид-19

Тера - 12.08.2020

Ракометарите на Е.Пелистер и Е.Пелистер 2 ги добија резултатите, нема позитивни случаеви на коронавирус, вака напишаа на официјалната страна на клубот. „Ракометарите на Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2 се негативни на COVID-19 вирусот, по ...

СТРУГА 2020: Прилепчани и охриѓани со негативни тестови на Ковид-19!

24 Ракомет - 12.08.2020

Денеска на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ покрај Охридското Езеро ќе започне 48. издание на Струшкиот турнир. Ќе играат осум македонски екипи, па љубителите на ракометот во нашата земја ќе имаат шанса да се уверат со какви можности ...

СТРУГА 2020: Кои се последните 25 победници на традиционалниот турнир

24 Ракомет - 12.08.2020

Новото 48. издание на струшкиот турнир ќе донесе интересни натпревари, но овој пат за разлика од минатото ќе има само екипи од домашна сцена. Поради пандемијата со коронавирусот немаше можност за доаѓање на екипи од страна така што ќе има исклучиво ...

Денеска почнува турнирот во Струга, првото коло може да одреди финалист

Спортманија - 12.08.2020

Големо дерби на стартот на 48-мото издание на најпознатиот ракометен турнир во Македонија. Познатиот традиционален ракометен турнир во Струга годинава ќе го има своето 48-мо издание и ќе биде само со домашни суперлигашки екипи, а уште вечерва во ...

Стигна потврда од Битола: Нема позитивни на „Ковид-19“

SportMedia - 12.08.2020

По Металург, се огласија и битолчани. Ракометарите на Е.Пелистер и Е.Пелистер 2 ги добија резултатите, нема позитивни случаеви на коронавирус. Жељко Бабиќ и неговите избраници на овој начин добија „виза“ за да бидат дел од меѓународниот струшки ...

ФОТО: Еурофарм Пелистер со чисти тестови за Ковид-19, Металург со утринска подготовка

Дриблинг - 12.08.2020

Ракометот се враќа во Македонија со денешните воведни пресметки од првото коло на традиционалниот турнир во Струга. Во центарот на вниманието е дуелот на Еурофарм Пелистер и Металург. Битолскиот прволигаш потврди дека на последното тестирање за ...