TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропадна и денешната работна средба за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 23.09.2019

Пропадна и денешниот состанок на работните групи меѓу власта и опозицијата за Предлог-законот за јавно обвинителство. Ставовите од лидерската средба која резултираше без договор, придонесоа преговарачите да имаат дијаметрално спротивни ставови во ...

Нова рунда преговори за законот за ЈО, нов неуспех меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 23.09.2019

За 20 минути се договорија дека нема договор. Ова е исходот од денешната средба на работните групи на власта и опозицијата за Законот за ЈО во законодавниот дом. Иако заеднички дојдоа во прес салата Десковска и Милошоски да ги брифираат кратко ...

Нов неуспех во разговорите за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 23.09.2019

По две недели од пропадната лидерска средба, нов, но повторно неуспешен обид меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство. И двете страни се уште ги немале надминато недоразбирањата од лидерската.

Експресно заврши средбата на работните групи – Власта и опозицијата повторно без договор за законот за ЈО

ТВ21 - 23.09.2019

Нова неуспешна рунда преговори на власта и опозицијата во обид да се постигне консензус за новиот закон за јавно обвинителство. Средбата која се одржа во Собранието траеше само 15-ина минути по што и од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ заеднички информираа дека и ...

И денеска нема договор за Законот за ЈО

Фактор - 23.09.2019

Нема договор по денешниот состанок на работните групи меѓу власта и опозицијата за Предлог-законот за јавно обвинителство. Министерката за правда, Рената Десковска и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски го образложија исходот непосредно пред ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Канал5 - 23.09.2019

По две недели од пропадната лидерска средба, нов обид за поместување од позициите меѓу власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство. Средбата во собранието ја следи Јулијана Николовска.

Нема договор за Законот за ЈО – претседателот оптимист, партиите на дополнителни консултации

Алфа - 23.09.2019

Наместо договор , дополнителни партиски консултации за законот за ЈО. Неуспешно заврши и овој обид на работните групи на власта и опозицијата, оти двете страни имале различни толкувања на заклучоците од лидерската средба, па додека не бидат ...

(Видео) Дескоска: Дали ќе има договор за законот за јавно обвинителство, зависи од опозицијата

Макфакс - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево во Собранието повторно седнаа на маса во нов обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение за законот за јавно обвинителство.

Бргу заврши средбата за Јавно обвинителство, партиите не се договорија

+инфо - 23.09.2019

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за правда Рената Дескоска и пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу нив имаат суштински ...

ВИДЕО: Прекината средбата за Законот за јавно обвинителство

А1 On - 23.09.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски заедно ги брифираа новинарите дека има суштински разлики околу законот за јавно обвинителство. Како што кажаа, оставен е простор, уште еднаш да ги разгледаат ...

Главните прашања за ОЈО уште чекаат одговор

CivilMedia - 23.09.2019

Дали ќе има ново обвинителство, како би се бирал главниот обвинител на новото обвинителство и која ќе биде судбината на предметите отворени од СЈО, се прашања што уште не можат да добијат одговор од партиските работни групи.

Уште едни неуспешни преговори за Законот за ЈО

ТВ21 - 23.09.2019

По само 15-20 минути средба, преговарачките тимови од власта и од опозицијата излегоа од салата каде што повторно се обидоа да најдат заеднички јазик околу Законото за ЈО. Меѓутоа тоа се покажа како неуспешно, и натаму има суштински разлики, јавува ...

Само што почна, заврши состанокот на работните групи, нема договор за ЈО

Слободен Печат - 23.09.2019

Опозицијата бара да добие улога за делегирање на новиот шеф на обвинителството за гонење на организиран криминал, според нивна методологија. Прекинат е денешниот состанок на работните групи за законот за јавни обвинителство.

Преговорите за ЈО прекинати, треба дополнителни партиски консултации

CivilMedia - 23.09.2019

Работните групи по само половина час ги прекинаа преговорите за новиот закон за Јавното Обвинителство. Во еден краток неофицијален брифинг и министерката Рената Дескоска и пратеникот Антонио Милошовски рекоа дека потребни се дополнителни партиски ...

Работните групи денеска на нова средба за законот за ЈО

Алсат-М - 23.09.2019

По лидерската средба на која партиските лидери, Мицкоски и Заев се обидоа да најдат решение за Законот за ЈО, денеска во Собранието ќе се состанат работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, на која се очекува да продолжат преговорите околу разликите ...

Средба на преговарачките тимови за Законот за Јавното обвинителство

Фокус - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како што е најавено, на денешната средба во Собранието ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство. Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на ...

Уште еден или последен обид за законот за обвинителство

Независен - 23.09.2019

Се обновуваат разговорите во работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство. За таа цел за денеска е најавен нов состанок во Собранието, кој ќе биде прв по неуспешната лидерска средба, која „резултираше“ единствено со ...

Нова средба меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како што е најавено, на денешната средба во Собранието во ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство. Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на ...

Работните групи на нова рунда преговори за Законот за ЈО

ТВ21 - 23.09.2019

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, денеска на нова средба ќе се обидат да најдат решение за Законот за ЈО. Ова ќе биде прва работна средба после лидерската, која се покажа како неуспешна, со оглед дека не беше најдено решение, а после неа ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 23.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се одржи во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

Продолжуваат разговорите за новиот Закон за јавното обвинителство

Академик - 23.09.2019

Работните групи од СДСМ и од ВМРО – ДПМНЕ денеска, според најавите, треба да ги продолжат разговорите за новиот Закон за јавното обвинителство. Власта и опозицијата во поглед на одредени законски решенија имаат различни ставови и гледишта, меѓу кои ...

Денеска нова шанса за договор за законот за ЈО

PressingTV - 23.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство.Според најавите од двете партии малите се шанси за договор ако се знаат позициите на двете страни.

Работните групи утре ги продолжуваат преговорите за законот за Jавно обвинителство

Алсат-М - 22.09.2019

Работните групи на власта и на опозицијата утре ги продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство. Социјалдемократите велат дека ќе се постигне договор само ако ВМРО-ДПМНЕ покаже подготвеност за владеење на правото.

Нови преговори за Законот за јавно обвинителство

Сител - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе направат нов обид за усогласување на ставовите околу измените на Законот за јавното обвинителство. Средбата е закажана во Собранието во попладневните часови. Во редовите на власта владее оптимизам.

Утре нова средба на работните групи за законот за ЈО

24 Вести - 22.09.2019

Работните групи согласни да продолжат со дијалог - законот за ЈО излегува од фиокиоте на преговарачите - лидерите чекаат знак, нова лидерска е можна кога преговарачките тимови на власта и опозицијата ќе постигнат напредок во разговорите.

Политичкиот дијалог продолжува утре

Телма - 22.09.2019

Шестмесечниот дијалог за новиот текст на Законот за обвинителство се уште не дава конкретни резултати. По двонеделна пауза, за утре е закажан нов термин за средба на работните групи. Во двете партии има оптимизам дека се блиску до договор, но се ...

Утре средба на работните групи – За што уште треба да се договорат власта и опозицијата?

ТВ21 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре на нова средба во Собранието, во обид да ги доближат ставовите за предлог законот за Јавно обвинителството. Ова е прва нивна средба по неуспешната лидерска на премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

(ВИДЕО) Дескоска: Мислам дека Калајџиев не е сериозен предлог на опозицијата и некоректно е тоа што го прават кон него

360 степени - 22.09.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за преговорите со опозицијата за законот за Јавно обвинителство и можноста опозицијата да предлага обвинител.

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Макфакс - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

Утре во Собранието нова средба меѓу тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

+инфо - 22.09.2019

Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со почеток во 14 часот., Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на која Заев и ...

Работните групи согласни да продолжат со дијалог, лидерите чекаат знак

PressingTV - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Дескоска: Чија одговорност ќе утврдува анкетната комисија? Јанева е разрешена и од СЈО и ОЈО Гевгелија

360 степени - 22.09.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за барањето на опозицијата за формирање анкетна комисија во Собранието за увид во работата на СЈО. Дескоска рече дека го видела барањето и го карактеризираше како ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Курир - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Фактор - 22.09.2019

По лидерската средба на Заев и Мицковски, за законот за новото Јавно обвинителство, која што средба беше без договор, утре работните тимови од двете најголеми партии во земјава повторно ќе седнат на иста маса за Законот на ЈО.

(ВИДЕО) 360° Дескоска: Чија одговорност ќе утврдува анкетната комисија? Јанева е разрешена и од СЈО и ОЈО Гевгелија

Либертас - 22.09.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју за „ 360 Степени “, зборуваше за барањето на опозицијата за формирање анкетна комисија во Собранието за увид во работата на СЈО. Дескоска рече дека го видела барањето и го карактеризираше како ...

Утре продолжуваат преговорите за законот за ЈО

Expres - 22.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ги продлжуваат утре преговорите за новиот закон за Јавното обвинителство, на прва средба по лидерската на која Заев и Мицкоски не успеаја да изнајдат решение.

По дебаклот на лидерската, утре нова средба за обвинителскиот закон

Слободен Печат - 22.09.2019

Власта и опозицијата утре во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со ...

Работните групи ќе продолжат со дијалог, можна е и нова лидерска

Република - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Власта и опозицијата се враќаат на преговарачка маса

24Инфо - 22.09.2019

Власта и опозицијата в понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието утре со почеток во 14 ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

Вечер - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

Нова средба на работните групи за Законот за јавно обвинителство

24 Вести - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за Законот за Јавно обвинителство

ММС - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

А1 On - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Локално - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре повторно средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Независен - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Сител - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре нова средба на работните групи за законот за Јавно обвинителство

4NEWS - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Нова средба на работните групи за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за Законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Опсервер - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...