TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никола Димитров е поопасен од коронавирусот за Бугарија, вели Бугарскиот новинар Нешков кој го интервјуираше Заев

Сакам да кажам - 25.11.2020

Бугарскиот новинар и сопственик на агенцијата „БГНЕС“ Љубчо Нешков тврди дека македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Никола Димитров е поопасен од коронавирусот за Софија, во гостување на телевизијата „Бугарија Он Ер“ пред два дена.

Членови на македонско-бугарската комисија се оградуваат од изјавите на Заев

360 степени - 25.11.2020

Дел од членовите во македонско-бугарската историска комисија се оградуваат од ставовите на премиерот Зоран Заев искажани во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС . Како што пренесува Дојче Веле , првата реакција е на Љубица Спасковска, ...

Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев

Фокус - 25.11.2020

Љубица Спасковска, која е член на историската Комисија на Македонија и Бугарија вечерва ги осуди последните изјави на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто на БНЕС. -Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам ...

Мицкоски: Интервјуто на Заев е скандалозно, се спрема нов договор или анекс

Алсат-М - 25.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската новинска агенција е скандалозно, оценува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Заев во интервјуто ја негирал антифашистичката борба на генерациите пред нас, но и прифатил дека на овие ...

Историчарката Спасковска се огради од историскиот ревизионизам на Заев

+инфо - 25.11.2020

Според историчарката, во цела западна историографија и во доменот на јавна историја терминот окупација е општоприфатен и за улогата на Бугарија во Втората Светска Војна доволно говори мировниот договор потпишан со сојузниците вклучително и со ...

Реакции за интервјуто на Заев

Фактор - 25.11.2020

Реакции за интервјуто на премиерот Зоран Заев дадено за БГНЕС . Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на вонредна прес-конференција искажа загриженост од наводите во последното интервју на премиерот Заев, потенцирајќи дека тоа што ...

Заев „распали“ за идентитетот, за Втората светска војна, за јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 25.11.2020

Премиерот Заев вели дека Бугарија не го оспорува правото на Македонците за самоопределување и оптимист е дека спорот ќе се реши со мудро разјаснување на заедничката историја. Во интервју за БГНЕС, каде Заев повремено користеше и бугарски зборови, ...

Го гледа во очи и лаже, Бугаринот (не)верува – пишува Горан Момироски

Expres - 25.11.2020

За тоа што се обидува да се откаже од Македонците во Бугарија ќе му судат Македонците низ цел свет сега и историјата подоцна. За тоа што се обидува да не откаже од антифашистичката епопеја која доведе до независна македонска држава ќе му судат и ...

Мицкоски: Ако Владата го начне идентитетот, ќе се соочи со народот

Канал5 - 25.11.2020

По интервјто на Заев, на прес-конференција се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.. Предупреди дека ако Владата го начне идентитетот, ќе се соочи со народот.. Скандалозно интервју со кое сериозно се нарушуваат на преговарачките позиции на ...

И Вангелов, член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија се огради и ги осуди изјавите на Заев

еМагазин - 25.11.2020

Уште еден член на од македонскиот дел на мешовитата Комисија со Бугарија, Огнен Вангелов се огради и ги осуди изјавите на премиерот Зоран заев, дадени за бугарски медиум. Тој се согласува со неговата колешка од Комисијата, Љубица Спасковска и на ...

Историчари од македонско-бугарската комисија се оградуваат од „историскиот ревизионизам“ на Заев

Deutsche Welle - 25.11.2020

Оградување и осуда на изјавите на премиерот Зоран Заев стигна вечерва од членови на мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Неколку членови на Комисијата се оградуваат од ставовите на премиерот.

„ВО ЖИВО“: Интервјуто на Заев за БГНЕС во „Само вистина“ на „Канал 5“ (ВИДЕО)

365 - 25.11.2020

Македонија и Бугарија немаат споделена, туку заедничка историја. Околностите во минатото не оделе во прилог на пријателството меѓу Македонците и Бугарите, Југославија нѐ поделила. Мора да ги признаеме слабостите на историјата за да можеме да градиме ...

„Се кладиме дека на крај ние ќе бидеме фашистите?!„: Заев на „тапет“ на Твитер по контраверзното интервју

еМагазин - 25.11.2020

Лавина од негативни реакции во јавноста и социјалните мрежи предизвика интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Членот на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија, Спасковска се огради и ги осуди ...

Заев: Бугарија и Македонија беа поделени за време на Југославија

24 Вести - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја туку пријател – во време на Југославија бевме разделени. Ова го порача премиерот Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС. Тој кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија на кои пишувало бугарски ...

Интервјуто на премиерот Заев за БГНЕС ќе се емитува во „Само вистина“

Канал5 - 25.11.2020

Интервјуто на премиерот Заев, кое предизвика големо внимание во јавноста, ќе го емитуваме ексклузивно во рамките на „Само вистина“ веднаш по вестите во 6. Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС ...

Заев: Бугарија не е фашизам, Бугарија е наш пријател

Телма - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, заедничко минато кое ги поврзува двата народа. Тој ова го кажа во интервју за бугарската агенција Бгнес. „Ние немаме споделена историја, ние немаме вкрстена историја, ние ...

Историчарите од македонско-бугарската комисија се оградија oд ставовите на Заев

Република - 25.11.2020

Најмалку тројца историчари, челнови во македонско-бугарската историска комисија вечерва се оградија од ставовите на премиерот Зоран Заев искажани во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС и ги осудија, велејќи дека „се спротивставуваат на изјави ...

Заев: Тргнати се таблите, Бугарија не е фашистичка – „Разединетоста ја имаме наследено од претходните генерации“

ТВ21 - 25.11.2020

Со самиот факт што Бугарија прва не призна, таа фактички го признава и нашиот јазик и идентитет. Ова во интервју за бугарската агенција БГНЕС го изјави премиерот Зоран Заев. Тој сепак не говореше за она што излезе во јавност дека Македонија и ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател

Deutsche Welle - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој се борел за слободата на Македонија и за сите. И ова е апсолутна реалност“, вели премиерот во интервјуто за бугарска новинска агенција.

Член на македонско-бугарската Комисија кон Заев: Политичарите да се воздржат од тврдења и коментари со кои не се ...

Локално - 25.11.2020

Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам последните изјави на Премиерот и апелирам политичарите да се воздржуваат од тврдења и коментари со кои не се запознаени и не се од нивниот домен на познавања и експертиза, ...

Членот на македонскиот дел од мешовитата Комисија со бугарија, Спасковска се огради и ги осуди изјавите на Заев

еМагазин - 25.11.2020

Љубица Спасковска , член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија на Фејсбук се огради од изјавите на премиерот Зоран Заев , дадени во интервју за бугарски медиум. „Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги ...

Скандалозно интервју на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС

AKO - 25.11.2020

Македонскииот премиер Зоран Заев ја шокираше македонската јавност со последното интервју за бугарската агенција БГНЕС. Тој откако се пофали вчера дека се многу блиску до договор со Бугарија за разликите околу македонскиот идентитет и јазик, даде ...

Богојески: Со вакво скандалозно интервју Заев не го решава туку го одлага проблемот со Бугарија

Канал5 - 25.11.2020

Сведоци сме на скандалозно интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската БГнес, во кое пласираше тези со кои тој не го решава, туку го одлага проблемот, со што ја отежнува позицијата на Македонија во евроинтеграциските преговори.

За Мицкоски интервјуто на Заев за БГНЕС е скандалозно

Независен - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на вонредна прес-конференција искажа загриженост од наводите во последното интервју на премиерот Зоран Заев за еден бугарски медиум, потенцирајќи дека тоа што тој го кажал може да го начне ...

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

Курир - 25.11.2020

Речиси целиот регион денеска му се смее на македонскиот премиер Зоран Заев кој во интервју за бугарски медиум изјави дека Бугарија не била фашистички окупатор и дека Бугарите ги ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

Мицкоски: Го повикувам народот будно да следиме што преговара Заев

ТВ21 - 25.11.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната вонредна прес конференција, по повод ставовите на премиерот Зоран Заев во врска со Бугарија, истакна дека тоа претставува и подготовка на македонската јавност кон следните чекори, односно ...

(ВИДЕО) Премиерот за ставовите на претседателот кон Бугарија: „Пендаровски не е политички искусен како Заев“

360 степени - 25.11.2020

Од претседателскиот кабинет велат дека Пендаровски нема да ја коментира изјавата на Заев, кој, пак, во интервјуто за БГНЕС објаснува дека шефот на државата е пријател на Бугарија, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичката матрица“ ...

Мицкоски за тезите на Заев искажани за БГНЕС: Ако владата го начне идентитетот ќе се соочи со народот (ВИДЕО)

+инфо - 25.11.2020

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев во интервјуто за бугарската новинска агенција несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на преговарачките позиции, а со тоа и нарушување на европската иднина на Македонија ...

Мицкоски: Во скандалозното интервју Заев прифаќа дека имало бугарска администрација и прави чекор кон откажување од ...

360 степени - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ констатираше дека се покажале како точни неговите тврдења дека бугарските власти бараат нов договор или анекс на Договорот за добрососедство Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС е додворување до ...

Заев открива што и понудил на Бугарија, тврди дека не биле фашисти, а Југославија не раздвојува

Сител - 25.11.2020

Македонската Влада испратила допис до официјална Софија во кој потврдува дека Македонија нема територијални претензии кон Бугарија и нема да се меша во нејзините внатрешни работи. Потврда за испратениот документ, како последен потег од македонска ...

(ВИДЕО) Интервју на Заев за БГНЕС: Испративме документ дека немаме територијални претензии, нема да се мешаме во ...

360 степени - 25.11.2020

Овој меморандум мора да биде одобрен од двете меѓувладини комисии. Владата на Северна Македонија ќе го објави во „Службен весник“, со цел да има законски обврски за негово спроведување, вели премиерот Заев Југославија не подели, Бугарија не е ...

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Макфакс - 25.11.2020

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, бидејќи тој несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

Заев капитулираше пред бугарските барања: Гоце Делчев бил и на Бугарите, сме имале заедничка историја

Алфа - 25.11.2020

Новите генерации не ја знаат целата оваа реалност која што треба да не сплотува, вели Заев во интервју за Бгнес. Гоце Делчев е револуционер и на Бугарите и на Македонците, порача премиерот Зоран Заев.

Мицкоски: Ако Заев го начне македонскиот идентитет, одам во прв борбен ред

МКД - 25.11.2020

На вонредна прес-конференција одрќана поради изјавите на премиерот Заев за бугарски медиуми, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хритијан Мицкоски изјави дека внимателно ќе ги следи неговите преговори со Софија и дека „ако на било каков начин го навреди ...

Мицкоски на вонредна прес конференција: Загрижен сум дека Заев може да го начне македонскиот идентитет!

Фокус - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предмалку оддржа вонредна прес конференција, потикнат како што рече, од интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС. Тој посочи дека Заев несмасно и грубо изнесувал тези кои можат да ...

Членови на историската комисија се оградуваат од Заев

Expres - 25.11.2020

Најмалку тројца членови на македонскиот дел од мешовитата историска комисија комисијата вечерва искажаа осуда на ставовите на премиерот Зоран Заев изнесени во интервјуто за БГНЕС. Ставот на македонските историчари, како што пренесува Дојче веле е ...

Заев: Историјата и ЕУ перспективата треба да ги зближува, а не да ги дели Македонија и Бугарија

24 Вести - 25.11.2020

Во интерес и на Скопје и на Софија е целосно да се спроведе Договорот за пријателство и да се надминат недоразбирањата, а Северна Македонија и целиот регион да бидат дел од ЕУ. Наследивме ситуација која не беше во прилог на пријателството меѓу ...

Попладневен преглед: Заев-Активистот од ВМРО-ДПМНЕ што го запали бугарското знаме ќе сноси одговорност, замрзнат имотот ...

Frontline - 25.11.2020

Заев за БГНЕС : Активистот од ВМРО-ДПМНЕ што го запали бугарското знаме ќе сноси одговорност , говорот на омраза мора да запре. Во однос на историјата, Заев рече дека С Македонија и Бугарија имаат општа, заедничка, а не споделена историја и дека ...

ОВА Е ЗЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА НА ЗАЕВ: Бугарија денеска го слави Св. Климент Охридски, „првиот епископ на бугарскиот јазик“

Денешен - 25.11.2020

Бугарски Монитор и не само тој, го одбележува денот на Св. Климент Охридски според бугарскиот црковен календар. Како што можете да видите, тој за Бугарија е „првиот епископ на бугарскиот јазик“.

Мицкоски со реакција по скандалозното интервју на Заев: Ако владата го начне македонскиот идентитет ќе се соочи со ...

Курир - 25.11.2020

Со внимание го ислушав интервјуто за бугарски медиум, кое очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, каде што Заев несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

Ја предупредувам владата да не си игра со македонскиот идентитет, оти ќе се соочи со сиот гнев на македонскиот народ

Република - 25.11.2020

Со внимание го ислушав интервјуто за бугарски медиум, кое очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, каде што Заев несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Канал5 - 25.11.2020

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, а Југославија не подели.

Претседателот Пендаровски нема да го коментира премиерот Заев за изјавата дека не бил внимателен со бугарите

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека нема да ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Пендаровски не е толку искусен политичар, како што е Зоран Заев“, дадена во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Твитер заедницата експлодираше после контроверзната изјава на Заев: Смрт на фашизмот, слобода на народот!

Точка - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска со својата контроверзна изјава го навлече гневот на македонската јавност, а социјалната мрежа „Твитер“ експлодираше со негативни критики. Заев во интервјуто за бугарски „БГНЕС“ порача дека Бугарија за време на Втората ...

ПЕНДАРОВСКИ НЕ Е ТОЛКУ ИСКУСЕН ПОЛИТИЧАР КАКО ШТО Е ЗОРАН ЗАЕВ, ВЕЛИ ЗАЕВ ЗА ИЗЈАВАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗА ЖИВКОВИЗМОТ ...

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Мицкоски: Македонскиот народ будно да следи што преговара Заев

Локално - 25.11.2020

„Загрижени сме поради позициите на Заев искажани во денешното интервју за БГНЕС“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вонредна прес-конференција. Тој посочи дека Заев несмасно и грубо изнесувал тези кои можат да предизвикаат ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Макфакс - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС. „Одредивме заедничка прослава за историските личности од средниот век, од Цар Самоил назад – од Кирил и ...

ВИДЕО | Заев: Бугарија не е фашистички окупатор и Гоце Делчев е од двете страни

Слободен Печат - 25.11.2020

Нашата историја е заедничка. Нека го почувствуваат тоа граѓаните на двете земји. Да го немаше Гоце Делчев, ќе мораше да го измислиме за да не обедини. Ова го рече премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во интервју за БГНЕС.

Трајкоска: Има ли крај ова ништење на македонската историја, наследство, култура и меморија?

Expres - 25.11.2020

Директорката на Институтот за комуникациски студии, Жанета Трајкоска, со жестока реакција за тезите изнесени од премиерот Зоран Заев во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС. „Еве не знам, може сум неинформирана, ама КОЈ ги сменил таблите и врз ...

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени, вели Заев во интервју за „БГНЕС“

Сакам да кажам - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.