TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ организира донаторски собир за обнова на Албанија по земјотресот

МКД - 14.12.2019

Европската комисија соопшти денес дека во јануари ќе биде одржана донаторска конференција за обнова во Албанија по земјотресот во кој загинаа 51 лице. Претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен изјави дека земјите на ЕУ се обврзале дека ќе пружат ...

ЕУ најави донаторски собир за обнова на Албанија по земјотресот

Макфакс - 14.12.2019

Европската комисија објави дека членките на ЕУ се согласиле да одржат донаторски собир во Албанија во јануари, со цел да се соберат парични средства за реконструкција на земјата по земјотресот во кој загина 51 лице.

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Република - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Ван дер Лејен: Очекуваме Британија да ја напушти ЕУ до 31. јануари

Канал5 - 13.12.2019

Претседателката на Европската Комисија Урсула Ван дер Лејен денеска изјави во Брисел дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари и е „подготвена да премине во следната фаза“, пренесува АП.

ЕУ- самит: Зелено светло за „Зелениот договор“ – без Полска

Deutsche Welle - 13.12.2019

Шефовите на држави и влади од ЕУ ја потврдија целта за климатска неутралност до 2050 година. Полска е исклучок – ќе добие подолг краен рок за имлементација. Лесно можеше да се претвори во непријатна ситуација за новата претседателка на Европската ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

А1 On - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

ЕУ ќе се заложи за посилна улога на еврото во светската економија

Макфакс - 13.12.2019

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел побараа зајакнување на европската економска и монетарна унија и посилна улога на еврото во светот. „Силна Европа значи и силно евро“, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Локално - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лејен му ја честиташе „јасната победа“ на Џонсон: Ќе изградиме одлично партнерство со Британија по Брегизт

Слободен Печат - 13.12.2019

Велика Британија ќе стане „трета земја", но ќе изградиме единствено партнерство. Брегзит не е крај на нешто, туку почеток на одлични односи меѓу добри соседи, потенцираше претседателката на Еврокомисијата.

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Нетпрес - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Опсервер - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

24Инфо - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа” на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

+инфо - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Либертас - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

MakPress - 13.12.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му честиташе на британскиот премиер Борис Џонсон на „јасната победа“ на вчерашните предвремени ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Либертас - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Курир - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Опсервер - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Нетпрес - 14.12.2019

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден.

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Вечер Прес - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана донаторска конференција за Албанија

+инфо - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

А1 On - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

ТВ21 - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

MakPress - 14.12.2019

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската ...

ЕУ ќе организира донаторска конференција за обнова на Албанија по земјотресот

Фокус - 14.12.2019

Европската комисија денес соопшти дека во јануари ќе биде одржана донаторска конференција за обнова во Албанија по земјотресот во кој загинаа 51 лице. Претседателката на ЕК Урсула Фон Дер Лајен изјави дека земјите на ЕУ се обврзале дека ќе пружат ...

ЕУ најави донаторски собир за обнова на Албанија по земјотресот

24Инфо - 14.12.2019

Европската комисија објави дека членките на ЕУ се согласиле да одржат донаторски собир во Албанија во јануари, со цел да се соберат парични средства за реконструкција на земјата по земјотресот во кој загина 51 лице.