TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога ќе пристигнат вакцините против ковид-19 од Србија во Македонија?

Канал5 - 22.01.2021

Македонија е во очекување на вакцините против коронавирусот, што Србија реши да ни ги отстапи. Иако очекувањата на властите беа дека тоа ќе се случи неделава, сепак тоа наиде на бирократски проблеми кои го закочија процесот...

Николоски: Tројцата премиери со кои се сретнавме ни кажаа дека никој од власта не се јавил да помогнат со вакцини

Вечер

ВИДЕО: Катедралата во Солзбери, аеродромот во Берлин и џамија во Бирмингем сега се центри за вакцинација

А1 On

Савиќ: Според лабораторските истражувања,вакцините покажаа одлични активности

Канал5

Белграѓани во редови чекаа за вакцинација против коронавирусот

ММС

Доктор Несторовиќ ве советува како да се зајакне имунитетот против коронавирусот и да нема несакани дејства од вакцинацијата

Во Центар

Вучиќ – Сакаме да направиме фабрика за вакцини, секој си гледа за себе

Р.С.Европа

Опсервер Слободен Печат Канал5 Независен Макфакс Сител Независен Алфа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Макфакс - 22.01.2021

Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија, напиша српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм. Како се наведува, тоа би овозможило сами да произведуваат доволно вакцини за српското население.

Вучиќ: Ќе се обидеме да изградиме фабрика за вакцини во Србија

Локално

Унгарија прва во ЕУ купи руски вакцини

Канал5

Први во Европската унија: Унгарија нарача две милиони дози од руската вакцина против коронавирусот!

Точка

Унгарија купува „големи количества“ од вакцината Спутник V

МКД

Во населба близу до Москва живеат 150 научници со нивните семејства- покажаа како се прави и чува вакцината на Спутник (ВИДЕО)

Press24

Во близина на Москва со своите семејства живеат 150 врвни научници: Погледнете како се прави и чува руската вакцина против коронавирусот

Точка

Руска реч Макфакс Република Вечер Курир Република Вечер Антропол

Во Албанија со првата доза вакцина ќе се дава и „ковид пасош“

Р.С.Европа - 22.01.2021

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу изјави дека лицата кои ќе бидат вакцинирани против ковид-19, ќе добијат документ издаден од владиниот портал е-Албанија, што може да послужи како „пасош за патување“ во странство.

Албанија ќе издава ковид-пасоши за граѓаните што ќе примат вакцина

360 степени

Граѓаните во Албанија ќе добијат „ковид пасош“ откако ќе ја примат првата доза од вакцината

А1 On

Европската Унија не воведува „ковид пасоши“, но се подготвува за дополнително засилување на мерките

Радио МОФ

Европска Унија нема да воведе „ковид пасош“ откако тоа го побараа Грција И Португалија

Сакам да кажам

Ковид-пасошите засега не водат никаде

Н.Македонија

ЕУ НЕ САКА ДА ИЗБРЗУВА СО КОВИД ПАСОШИ - отворено е прашањето дали се тие етички

Фактор

24Инфо Опсервер Независен ТВ21 Слободен Печат Либертас Кајгана

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Макфакс - 22.01.2021

Компанијата „АстраЗенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото. До намалување на испораката на вакцината, која се развива со Универзитетот Оксфорд, доаѓа поради застој во ...

АстраЗенека: Испораките на вакцината за ЕУ ќе бидат помали од предвиденото

Опсервер

Испораките на вакцините на АстраЗенека ќе доцнат?

Курир

Оксфорд и Астразенека се подготвува за производство на нови верзии на вакцина

Канал5

Билд: Испораките на вакцините на АстраЗенека за ЕУ ќе доцнат

Опсервер

Билд: Испораките на вакцините на АстраЗенека за ЕУ ќе доцнат

24Инфо

Ќе доцни и испораката на вакцините на АстраЗенека за ЕУ, пишува Билд

Фокус

+инфо Вечер Прес Нетпрес Сител 24Инфо Слободен Печат Денешен Вечер

Хрватска ја прекина вакцинацијата: Најлошото сценарио се оствари, лекарите веќе немаат решение

Во Центар - 22.01.2021

Хрватска ќе мора да ја прекине имунизацијата на населението од коронавирус, бидејќи немаат вакцини Фајзер, изјави денеска директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, кој на тој начин го демантираше вчерашното соопштение на министерот Вили Берош дека ...

Израел предводи во светот според брзината на вакцинирање

МКД

Израел прв во светот според брзината на вакцинирање против Ковид-19

Макфакс

Хрватска ќе ја прекине масовната вакцинација

Република

Израел постави рекорд вакцинирајќи 224 илјади луѓе за еден ден

Опсервер

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот

Макфакс

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата

А1 On

Локално Точка Сител Канал5 МКД Press24 Република Скопје инфо

Коронавирус: Мнозинството смета дека владата не се справува добро со пандемијата, но не би се вакцинирале

Deutsche Welle - 22.01.2021

Голема поделеност во ставовите на испитаниците во однос на пандемијата на коронавирусот, вакцината и справувањето на властите со кризата, покажува анкета на Галуп Интернационал во Северна Македонија.

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ГАЛУП И да има сигурна вакцина, 49% Македонци не би ја примиле

+инфо

Анкета на Галуп: Само 40 проценти од Македонците би се вакцинирале против Ковид-19

Локално

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

Опсервер

Вакцинацијата против Ковид-19 ги подели македонските граѓани

ММС

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19

Канал5

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

24Инфо

MakPress Скопје инфо Либертас Слободен Печат Денар МКД Frontline еМагазин

Ердоган: Турската вакцина ќе биде достапна во мај

Локално - 22.01.2021

Други десет милиони дози на кинеската вакцина Коронавак (КоронаВац) може да пристигнат во Турција пред крајот на оваа недела, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Тоа е втор контингент на кинески вакцини, откако претходно Турција доби три ...

Ердоган: Во Турција пристигнуваат 10 милиони дози кинеска вакцина

Макфакс

Во Грција вакцинирани над 1 процент од населението

Р.С.Европа

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината против Ковид-19

Вечер

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината против Ковид-19

Точка

Во план е производство на 100 милиони дози од кубанската вакцина против ковид-19

+инфо

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината против ковид-19

Н.Македонија

MakPress Денешен MTM Опсервер Press24 Либертас Frontline А1 On

Филипче се заблагодари на Брнабиќ: Нашите лекари ќе се вакцинираат во Македонија

+инфо - 22.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче се заблагодари на понудата на премиерката на Србија Ана Брнабиќ, македонските лекари од ковид центрите да се вакцинираат во Србија. Филипче рече дека нашите лекари ќе се вакцинираат дома и дека според планот за ...

Филипче до Брнабиќ: Ви благодарам за поканата, но нашите доктори ќе ги вакцинираме во земјава

Локално

Брнабиќ: Македонија не може да почне со вакцинација, не ја регистрирале вакцината и немаат план за вакцинација

Курир

Тотално се неспособни: Власта не може да ги искористи вакцините од Србија бидејќи нема план за вакцинација

PressingTV

Брнабиќ: Ќе ѝ помогнеме на С. Македонија во регистрација на вакцината

Алсат-М

Брнабиќ: И понудивме на Македонија лекарите од „црвената“ зона да се вакцинираат во Србија

MakPress

Брнабиќ: Понудивме македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Независен

24Инфо Канал5 24Инфо Press24 Опсервер Frontline ММС Нова ТВ

Грција, Шпанија и Португалија главни во барањето да се воведе ковид пасош

Република - 21.01.2021

Европската унија денеска ќе расправа за можноста за воведување сертификат за вакцинирање со цел да се олесни патувањето во рамки на Унијата. Освен Грција, и Шпанија и Португалија бараат ваков сертификат, додека други земји изразија загриженост.

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

А1 On

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

MakPress

ЕУ денеска ќе расправа за воведување на сертификат за вакцинирање што ќе го олесни патувањето во Унијата

Курир

Шпанија и Португалија се приклучија во барањето за ковид пасош

+инфо

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

Кајгана

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

24Инфо

Frontline PressingTV Либертас 24Инфо Слободен Печат 24Инфо Опсервер MakPress

100 милиони заразени со Ковид-19 до крајот на јануари

А1 On - 22.01.2021

Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари, но вакцините имаат потенцијал да ја контролираат пандемијата. Тоа го изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Гебрејесус.

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Независен

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Опсервер

СЗО: Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Фокус

СЗО: Бројот на заразени до крај на јануари ќе достигне 100 милиони

Курир

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

24Инфо

СЗO: Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Сител

Нетпрес Либертас +инфо Слободен Печат MakPress еМагазин

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против ...

Опсервер - 22.01.2021

– М инистерството за труд и социјална политика испратило барање до приватните и државните старски домови, како и до Специјалниот Заводот Демир Капија, Заводот за рехабилитација на деца и младинци, Заводот за заштита и рехабилитација – Банско, за ...

Се пребројуваат корисниците на старечки домови за вакцинација против Ковид-19

Независен

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Сител

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

24Инфо

МТСП собира податоци за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради ковид вакцинација

MakPress

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби

Канал5

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Либертас

Слободен Печат Нова ТВ

Унгарија прва во ЕУ ја одобри вакцината Спутник V

МКД - 21.01.2021

Унгарија е првата земја од Европската Унија која ја одобри руската вакцина против коронавирусот Спутник V, а ја одобри и британската вакцина на Оксфорд и Астра Зенека. „Фармацевтските власти дадоа привремена дозвола“ за тие две вакцини против ...

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите соеви на коронавирусот

Канал5

Универзитет во Оксфорд: Ќе се адаптира технологијата за нови верзии на вакцината против коронавирус

Денешен

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

MakPress

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Вечер

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Денар

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Иновативност

Вечер 24Инфо ТВ21 Република Слободен Печат Опсервер Либертас Независен

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Бизнис Вести - 22.01.2021

Речиси 2.000 дози од вакцината против коронавирус на „Модерна” се расипаа во болницата во Бостон, Масачусетс, затоа што чистач случајно го исклучил ладилникот во кој се чувале, објави денеска телевизијата Еј-Би-Си, повикувајќи се на претставникот на ...

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Слободен Печат

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

24Инфо

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Опсервер

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

MakPress

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Сител

Околу 2.000 дози од вакцината на „Модерна“ расипани поради исклучен ладилник

+инфо

Либертас

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

24Инфо - 21.01.2021

Голем пожар избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во светот, но пожарот нема да влијае на производството на вакцини за коронавирусот, пренесуваат индиските медиуми.

ВИДЕО: Пожар во фабриката која е најголем производител на вакцини во светот

Курир

Пожар го зафати најголемиот производител на вакцини во светот

+инфо

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Вечер

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Опсервер

Пожар во најголемиот производител на вакцини во светот

Нетпрес

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Либертас

А1 On Сител еМагазин Р.С.Европа Слободен Печат Курир MakPress Опсервер

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да ги применат

Press24 - 21.01.2021

Пред еден месец кога Бугарија соопшти дека ќе ни подари вакцини против корона, тоа го поздравив и прашав дали Владата има воопшто план? Денес го добивме одговорот декa нема, пишува на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да ги применат

Нетпрес

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може

Канал5

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може да примени, немаат никаков план

24Инфо

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

А1 On

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може да примени, немаат никаков план

Опсервер

Мицкоски: Толку се неспособни, па и подарени вакцини не можат да применат

+инфо

Сител PressingTV Макфакс MakPress Вечер 24 Вести Слободен Печат ТВ21

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Опсервер - 21.01.2021

– Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози во посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите обврски во втората половина на годината.

Оваа година „Ковакс“ ќе испорача 1.8 милијарди дози вакцини во 92 земји

+инфо

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Сител

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

Вечер

Годинава со ковакс-системот ќе се испорачаат 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји

Република

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Слободен Печат

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

24Инфо

Независен А1 On Либертас Точка Н.Македонија Макфакс MakPress