TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

ТВ21 - 10.08.2020

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и на албански, отворајќи така пат за спроведување на албанскиот јазик таму каде што ...

Нухиу објави дека ставил потпис на одлуката за двојазични полициски униформи

Канал5 - 10.08.2020

Бурни реакции по објавата на привремениот министерот за внатрешни работи од редовите на ДУИ Агим Нухиу, дека потпишал акти со кои амблемите на полициските униформи ќе бидат и на албански јазик.

Министерството за внатрешни работи ги презема првите чекори амблемите на полициските униформи да бидат и на албански ...

Алсат-М - 10.08.2020

Повеќе од две години по донесувањето на Законот за употреба на јазиците, Министерството за внатрешни работи ги презема првите чекори амблемите на полициските униформи да бидат и на албански јазик.

Нухиу: Потпишани се актите за двојазични амблеми на полициските униформи и на специјаните единици

24 Вести - 10.08.2020

Сообраќајците, граничните полицајци и специјалците како и припадниците на хелихоптерската единица за полициски должности во иднина ќе носат униформи на кои ознаките освен на македонски ќе бидат испишани и на албански јазик, се пофали денеска на ...

Нухиу не вовел двојазични униформи во полицијата, туку пратил предлог-акти на мислење во владиниот Секретаријат за ...

360 степени - 10.08.2020

Уредбата со која се уредува изгледот на униформите и ознаките на полицијата ја носи Владата, што, пак, е основа за министерот за внатрешни работи да го донесе Правилникот Нухиу денеска потпишал само пропратно писмо со кое предлог-текстовите на ...

Пред три години Заев велеше дека двојазични униформи за полицијата и армијата се неуставни

МКД - 10.08.2020

Зоран Заев, лидерот на СДСМ пред три години, тогаш како мандатар за состав на нова Влада на конференција за медиумите во партијата изјави дека се шпекулации информациите дека Македонија ќе има двојазични банкноти и униформи на полицијата, армијата и ...

Нухиу на фејзбук објави за двојазични униформи на МВР, па се дообјасни преку соопштение

Телма - 10.08.2020

Со фотографија од себе си, пенкало во рака и поглед вперен кон амблемот на министерството за внатрешни работи актуелниот министер Агим Нухиу објави вест. Рано утрово на својот фејсбук профил напиша само на албански јазик „Потпишавме нормативни акти ...

Нухиу ги потпиша актите за двојазични амблеми на полициските униформи

Сител - 10.08.2020

Заменикот во МВР се пофали дека потпишал нормативни акти за новите амблеми и на албански јазик кои ќе стојат на полициските униформи. Нухиу на својот ФБ профил напиша дека својот потпис го ставил за амблемите на сообраќајната полиција, граничната, ...

Поканата на Ахмети за албанските партии е притисок врз Заев, добар одзив на повикот за учество во граѓанскиот форум на ...

CivilMedia - 10.08.2020

Предсетаделот на ДУИ, Али Ахмети, на годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор на 13 август, ги кани на заедничка средба лидерите на парламентарните политички партии на Албанците, на Алтернатива Африм Гаши, Билал Касами на Беса, ...

Министерот Агим Нухиу потпиша- ќе носат ли македонските полицајци двојазични униформи?!

Алфа - 10.08.2020

На денот кога се одбележуваат 19 години од масакрот кај Љуботенските бачила, каде животот го загубија осум македонски бранители во 2001 година, министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се пофали дека полицајците ќе носеле двојазични униформи.

Државната секретарка Несторовска за ТВ 24: Комисијата во МВР уште ги разгледува актите за амблемите, станува збор за ...

360 степени - 10.08.2020

Државната секретарка во МВР Магдалена Несторовска тврди дека она што е напишано на Фејбук од министерот за внатрешни работи Агим Нухииу за двојазични амблеми на полициските униформи е недиразбирање во јавноста и истакнува дека во Комисијата во МВР ...

МВР: Уредбата за двојазичните ознаки на полицијата произлегува од Законот за употреба на јазиците

360 степени - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухуи претходно на Фејсбук објави дека ги потпишал правните акти за воведување двојазични натписи на униформите на полицијата МВР попладнево потврди дека министерот Агим Нухуи ги потпишал правните акти за ...

Несторовска за ТВ24: Комисијата во МВР ги разгледува актите, станува збор за недоразбирање во јавноста

24 Вести - 10.08.2020

Привремениот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу потпишал акт за двојазични амблеми на полициските униформи. Тој на Фејсбук напиша дека ги потпишал актите со кои амблемите на полициските униформи, покрај на македонски ќе бидат испишани и на ...

Влада: Министрите немаат надлежност да носат уредби, Владата ќе бара објаснување од Нухиу

24 Вести - 10.08.2020

„Униформите и ознаките на униформите на полицијата се дефинираат со уредба која ја носи Владата. Министрите немаат надлежност да носат уредби, а Владата ќе побара информација од министерот за внатрешни работи Агим Нухиу за неговата објава на ФБ“ – ...

Преглед на вести во 15 часот: Нухиу објави дека се потпишани нормативните акти за аблемите на полициските униформи, ...

Frontline - 10.08.2020

МИНИСТЕРОТ за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. МВР : Актите за ознаките на полициските униформи треба да се достават до Владата.

Нухиу: Уредбата за изменување и дополнување на Уредбата за униформата и ознаките на униформата на Полицијата ја носи ...

24Инфо - 10.08.2020

Министерството за внатрешни работи во врска со објавата на министерот за внатрешни работи д-р Агим Нухиу за потпишување на правни акти за воведување двојазични натписи на униформите на Полицијата, како и правно толкување во однос на тоа што треба да ...

Несторовска за потпишаните акти за двојазичност на униформите: Станува збор за недоразбирање во јавноста

365 - 10.08.2020

Потпишувањето на актите за двојазичност на полициските униформи и амблеми нема врска со тековните преговори за формирање Влада, а се случило согласно протокол од Комисијата што изготвила план како истите ќе се употребуваат, изјави привремениот ...

Што зборуваше Заев за двојазичните унифopми

Република - 10.08.2020

Кога во март 2017 година претседателот на СДСМ, Зоран Заев ја претставуваше програмата на идната влада предводена од СДСМ, категорично тврдеше двојазични банкноти и двојазични униформи нема да има.

Заев тврдеше дека нема да има двојазични униформи, Нухиу денеска ги потпиша актите за албански јазик на полициските ...

Курир - 10.08.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пролета во 2017 година одговарајќи на новинарски прашања рече дека не бегаат од дебата за сите прашања, но дека според експертите кои ги консултирале, воведување двојазичност на банкнотите и на униформите на армијата е ...

НУХИУ: Албански и на полициските униформи!

Денешен - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека биле потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Униформите на полицајците ќе бидат и на албански јазик

Република - 10.08.2020

, министерот за внатрешни работи, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите. „Потпишавме нормативни акти за амблеми на полициските униформи на ...

Нухиу: Полициските униформи ќе добијат амблеми и на албански јазик

Локално - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека биле потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Нухиу се пофали на ФБ: Полициските униформи ќе бидат и на албански

Вечер - 10.08.2020

Агим Нухиу, министерот за внатрешни работи, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Нухиу: Потпишавме нормативни акти за амблеми на полициските униформи на албански јазик

Мак. Весник - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Нухиу: Ги потпишавме актите за албански јазик на полициските униформи

Скопје1 - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека биле потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојни натписи на полициските униформи

Вечер - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојни натписи на полициските униформи

Н.Македонија - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Униформите на полицајците ќе бидат и на албански јазик

Скопје инфо - 10.08.2020

Агим Нухиу, министерот за внатрешни работи, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Нухиу ги промовираше двојазичните натписи на полициските униформи

Независен - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојни натписи на полициските униформи

MTM - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојни натписи на полициските униформи

24Инфо - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Полициските униформи со натписи и на албански

Expres - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик. Нухиу ја презеде функцијата миниsтер од неговиот претходник, Наќе Чулев/ „Ги ...

Нухиу: Потпишани актите за албански јазик на полициските симболи

Либертас - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на Фејсбук објави дека се потпишани подзаконските акти за воведување на полициски униформи на кои ќе биде испишан и албанскиот јазик на симболите.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Centar - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

Алсат-М - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Потпишан актот за двојазични натписи на полициските униформи

Кумановски м. - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, држејќи двојазична плакета на МВР во раката, соопшти дека потпишал акти со кои полициските униформи ќе добијат двојни натписи на македонски и албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

Канал5 - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

Слободен Печат - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

Press24 - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу на Фејсбук: Актите за двојазични полициски амблеми се потпишани

Нова ТВ - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. „Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Телма - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. Агим Нухиу го предводи МВР откако му истече мандатот на техничкиот министер Наќе Чулев по ...

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

Бриф - 10.08.2020

Mинистерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

И покрај уверувањата на Заев дека нема да има двојазични униформи, Нухиу ги потпиша актите за албански јазик на ...

Нетпрес - 10.08.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пролета во 2017 година одговарајќи на новинарски прашања рече дека не бегаат од дебата за сите прашања, но дека според експертите коишто ги консултирале, воведување двојазичност на банкнотите и на униформите на армијата е ...

Нухиу ги потпиша актите за амблемите на полициските униформи и на албански јазик

МКД - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. „Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

iPortal - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Кајгана - 10.08.2020

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Facebook објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските ...

Полициските униформи се подновија со амблеми на албански јазик

+инфо - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. „Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Сител - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Точка - 10.08.2020

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат двојни натписи, на македонски и на албански јазик.

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

24 Вести - 10.08.2020

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Фејсбук објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик. – Ги потпишавме нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.