TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина успешно лансира на Месечината роботизирано вселенско летало (ВИДЕО)

Канал5 - 24.11.2020

Кина денеска објави дека успешно лансирала роботско вселенско летало за да донесе примероци од површината на Месечината, во првиот таков обид на една земја од 1970 година и во мисија која сведочи за амбициите на Кина во вселената.

Кина успешно лансираше роботизирано вселенско летало на Месечината (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2020

Кина денес објави дека успешно лансирала роботизирано вселенско летало кое треба да собере примероци од површината на Месечината, во првиот таков обид на една земја по 1970 година и во мисија која сведочи за кинеските амбиции во вселената.

Кина лансираше летало за да донесе материјал од Месечината

ТВ21 - 24.11.2020

Кина испрати вселенско летало на Месечината да донесе материјал од површината на тоа небесно тело, првпат по повеќе од 40 години. Мисијата „Чанг’е 5“, именувана по кинеската божица на Месечината, би била голем напредок во кинеската вселенска ...

Фотографија на денот: Кинескиот робот патува на Месечината

Deutsche Welle - 24.11.2020

Кина оди по стапките на САД и Советскиот Сојуз и сака да донесе примероци од камења од Месечината. Стартуваната мисија се смета за една од најкомплицираните која ја презема новата вселенска сила.

Кина испрати сонда на Месечината

Алсат-М - 24.11.2020

Кина денеска испрати сонда на Месечината, која се очекува да собере карпи од Месечината и да се врати на Земјата, во првата ваква операција во светот по повеќе од 40 години. Ракетата со сондата беше лансирана од вселенскиот центар Венчанг, на ...

Влегоа во историјата! Кина испрати ракета на Месечината, треба да собере примероци од карпи од Земјиниот сателит

Точка - 24.11.2020

Кина во понеделникот лансирала ракета со робот, која треба да собере примероци од карпи од Месечината, со што ќе стане првата земја која го направила тоа уште од 1970-та година, пренесува „Ројтерс“.

Кина ќе лансира сонда на Месечината за примерок од камења

Телефони.мк - 24.11.2020

Кина ќе лансира беспилотно летало на Месечината, од каде треба да донесе примероци од камења. Тоа ќе биде првиот обид на било која нација да дојде до ваков примерок после седумдесеттите години од минатиот век.

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Либертас - 24.11.2020

Кина синоќа лансира ше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината , со што ќе ста на првата земја што тоа го прави од 1970 годи на , јавија британските медиуми. Ракетата на рече на „Long mart -5“ беше лансира на синоќа по локално ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Курир - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, ...

Кина во подготвителна фаза на испраќање сонда на Месечината

Локално - 23.11.2020

Кина денеска ги прави последните подготовки пред да испрати сонда на Месечината, која би требало да собере камења од Месечината и да се врати на Земјата, во првата ваква операција во светот по повеќе од 40 години.

Кина испраќа летало на Месечината по камења

МКД - 23.11.2020

Кина планира утре да лансира беспилотно летало на Месечината, кое од таму треба да донесе примероци од камења, пишува Би-би-си. Тоа ќе биде првиот обид на која било нација да добие примероци од природниот сателит на Земјата уште од 1970-тите години.

Се е подготвено за мисијата на „Чанг’е5“: Кина ќе лансира сонда на Месечината

Слободен Печат - 23.11.2020

Кинеските научници ќе имаат прилика да проучуваат материјали од Месечината што не е работено од 70-ите години на минатиот век. Се надеваат дека со „Чанг’е 5“ мисијата што ќе започне во вторник ќе соберат доволно примероци кои ќе бидат од помош за ...

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

USB - 22.11.2020

Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид на која било нација да земе примероци од тој природен сателит на Земјата од 1970-тите.

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Независен - 24.11.2020

Кина – Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Опсервер - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

ВИДЕО: Кина успешно лансираше роботизирано летало на Месечината

Слободен Печат - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5″ беше лансирана синоќа по локално време, ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

24Инфо - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

А1 On - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кајгана - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината. Ракетата наречена Long mart -5 беше лансирана синоќа по локално време од островот Хаинан. Мисијата Chang'e-5, именувана по античката кинеска божица на Месечината, ...

Кина успешно лансира летало на Месечината

+инфо - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината (ВИДЕО)

USB - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината. Ракетата наречена Long mart -5 беше лансирана синоќа по локално време од островот Хаинан. Мисијата Chang’e-5, именувана по античката кинеска божица на Месечината, ...

(ВИДЕО) Кина лансираше летало за да донесе материјал од Месечината

Акцент - 24.11.2020

Кина синоќа за прв пат лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината. На овој начин Кина ќе стане првата земја што тоа го прави од 1970 година па навака, пренесоа британските медиуми.

Кина лансираше летало за да донесе материјал од Месечината

Иновативност - 24.11.2020

Мисијата „Чанг’е 5“, именувана по кинеската божица на Месечината, би била голем напредок во кинеската вселенска програма доколку биде успешна. Тоа може да придонесе за подобро разбирање на Месечината и Сончевиот систем како целина.

ПО 40 години, Кина оди на месечината со сонда

Фактор - 24.11.2020

Во првата ваква операција во светот по повеќе од 40 години, Кина испрати сонда на Месечината, која се очекува да собере карпи од Месечината и да се врати на Земјата. Ракетата со сондата беше лансирана од вселенскиот центар Венчанг, на јужниот ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Макфакс - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

Кина лансираше летало за да донесе материјал од Месечината

4NEWS - 24.11.2020

Кина испрати вселенско летало на Месечината да донесе материјал од површината на тоа небесно тело, првпат по повеќе од 40 години. Мисијата „Чанг’е 5“, именувана по кинеската божица на Месечината, би била голем напредок во кинеската вселенска ...

Кина испрати сонда на Месечината, за да собере карпи

Нетпрес - 24.11.2020

Кина денеска испрати сонда на Месечината, која се очекува да собере карпи од Месечината и да се врати на Земјата, во првата ваква операција во светот по повеќе од 40 години. Ракетата со сондата беше лансирана од вселенскиот центар Венчанг, на ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Вечер - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

Кина ја испрати мисијата за собирање материјал од Месечината

Н.Македонија - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Лонг март -5“ беше лансирана рано утринава во средноевропско време од островот ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Сител - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

MTM - 24.11.2020

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, (рано утринава ...

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

MakPress - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, ...

Кина: Успешно лансирано роботизирано летало на Месечината

Денешен - 24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми. Ракетата наречена „Long mart -5“ беше лансирана синоќа по локално време, ...

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (23 – 29 ноември): Љубовни маки за Биковите и Водолиите, романса за Девиците и Шкорпиите!

МакМода - 23.11.2020

Оваа недела планетата Венера во знакот на Шкорпија ќе донесе љубовна болка на Биковите и Водолите, а вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа недела! Овен: најлошото е зад вас! Оваа недела ќе бидете многу ...

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

Centar - 22.11.2020

Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид на која било нација да земе примероци од тој природен сателит на Земјата од 1970-тите.