TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Оставката на Харадинај требаше да се случи многу порано

Локално - 19.07.2019

Лидерот на опозициското Движење „Самоопределување“ Албин Курти напиша на Фејсбук дека оставката на Рамуш Харадинај дошла со непотребно одложување и од погрешни причини. Тој констатира дека дошло време кога Харадинај морал да поднесе оставка од ...

Весели жали што „соборци се повикани“ од Специјалниот суд за воени злосторства

Независен - 19.07.2019

Претседателот на косовското Собрание и лидер на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК), Кадри Весели изрази жалење поради повикот од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово на неколку негови поранешни соборци од ...

Тачи дознал од медиумите за оставката на Харадинај

Макфакс - 19.07.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјавил дека за повиците за сослушување пред Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК, каде се упатени Рамуш Харадинај и Бислим Зурапи и неговиот советник, дознал од медиумите.

Итен состанок на кабинетот на Вучиќ по оставката на Харадинај

Макфакс - 19.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва се сретна со своите соработници, како и со претседавачот и српски член во Претседателството на БиХ, Милорад Додик, веднаш по веста за оставката на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, пренесе Танјуг.

Итен состанок на Вучиќ со соработниците по оставката на Харадинај

Локално - 19.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна вечерва со претседавачот и српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и своите соработници, веднаш по информацијата за оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, објави Танјуг.

Мустафа: Баравме оставка од Харадинај, но жалиме што тоа се случи поради Хаг

Независен - 19.07.2019

Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, по повод оставката на премиерот Рамуш Харадинај, вели дека неговата партија ја барала оставката на Харадинај, но оти жали затоа што тоа се случи ...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка оти е повикан пред хашкиот суд како осомничен

Сакам да кажам - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. „Оставката е неотповиклива“, рече Харадинај.

Тачи изрази жалење поради повикот на Харадинај од Специјалниот суд за воени злосторства

Независен - 19.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека со жалење ја примил веста дека премиерот Рамуш Харадинај е повикан, во својство на осомничен, од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рамуш Харадинај поднесе оставка, Хаг го бара да сведочи како осомничен

Телма - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе денеска оставка на својата функција. На прес конференцијата во Приштина, тој потенцираше дека причината за неговата оставка е повикот од судот во Хаг, да се јави како осомничен.

Харадинај поднесе неотповиклива оставка, падна целата косовска влада

МКД - 19.07.2019

Рамуш Харадинај денес поднесе неотповиклива оставка на функцијата премиер на Косово откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг како осомничен за воени злосторства. На крајот од седницата на косовската влада, Харадинај објави дека ...

Доби повик за Хаг: Рамуш Харадинај поднесе оставка од премиерската функција

Сител - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека добил повик за Специјалниот суд во Хаг. „Од овој момент не сум повеќе премиер.

Косовскиот премиер поднесе оставка откако Хашкиот трибунал го повика на сослушување

Локално - 19.07.2019

Косовскиот премиер поднесе оставка откако беше испрашуван од Хашкиот трибунал , кој ги испитуваше злосторствата против етничките Срби за време и по војната во земјата помеѓу 1998 и 1999 година, објави Асошиетед прес.

Харадинај бил двапати ослободуван во Хаг

Независен - 19.07.2019

На косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај му е судено во Хашкиот трибунал за воени злосторства на Косово, но во 2012 година правосилно е ослободен од сите обвиненија. Трибуналот вторпат го ослободи сега веќе поранешниот косовски премиер и екс ...

Од очите на Харадинај течеа солзи (ФОТО)

Слободен Печат - 19.07.2019

Харадинај кој е познат како силен човек, пролеал солзи за време на прес-конференцијата Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе неотповиклива оставка , поради тоа што добил покана од Специјалниот суд во Хаг како осомничен.

Рамуш Харадинај поднесе оставка на премиерската функција

Фокус - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. -Оставката е неотповиклива, рече Харадинај. Тој образложи дека оваа одлука е донесена откако добил покана ...

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Макфакс - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничен за воени злосотрства.

Рамуш Харадинај си поднесе оставка: Не можев да продолжам, ќе му наштетеше на Косово

365 - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на седница на косовската влада, поднесе неотповиклива оставка. „Поднесувам неотповиклива оставка од позицијата премиер на Република Косово. Сакам да ви се заблагодарам на укажаната доверба и поддршка.

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, поднесе оставка

Алсат-М - 19.07.2019

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинја, пред малку поднесе оставка на функцијата. Според косовските медиуми, Харадинај се одлучил на овој чекор поради тоа што добил покана од тамошниот Специјален суд да се појави како осомничен во тековен ...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка, оди на сослушување во Хаг

Вечер - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. -Оставката е неотповиклива, рече Харадинај. Харадинај, на прес-конференција, рече дека не може да се ...

Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка

AKO - 19.07.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, поднесе неотповиклива оставка откако е повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничено лице за воени злосторства. Тој на крајот од владината седница ја соопшти одлуката , бидејќи како ...

Харадинај поднесе оставка поради повик од Судот за воени злосторства

Р.С.Европа - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка поради тоа што добил повик од Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг во својство на осомничен. Тој го соопшти тоа на седница на Косовската ...

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

Фактор - 19.07.2019

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај поднесе оставка на седницата на Влада, а на прес- конференција изјави дека добил покaнa за Специјалниот суд во Хаг. „Од овој момент не сум повеќе премиер.

Харадинај поднесе оставка: – пак го бараат во Хаг

Expres - 19.07.2019

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај поднел оставка на седницата на влада. .„Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, изјаву Харадинај за медиумите.

Рамуш Харадинај поднесе оставка

Слободен Печат - 19.07.2019

Причината е тоа што тој бил поканет да биде испрашуван од страна на Специјалниот суд. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка. Причината е тоа што тој бил поканет да биде испрашуван од страна на Специјалниот суд.

Рамуш Харадинај поднесе оставка!

Опсервер - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка од функцијата. Се шпекулира дека ја дал оставката поради тоа што е повикан да замине во ...

Харадинај не попушта за царините

Н.Македонија - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај одбива да ги укине таксите од 100 отсто за увоз на производи од Србија, затоа што Белград нема да ја признае независноста на Косово. – Таксите ја претставуваат државата.

Харадинаj: Добив покана за во Хаг како осомничен, затоа поднесов оставка (ВИДЕО)

PressingTV - 19.07.2019

Косовскиот премиер јавно на прес конференција објасни зошто си поднел оставка на местото претседател на владата. Тој призна дека добил покана од Специјалниот суд во Хаг да се појави како осомничен. Од овој момент веќе не сум премиер.

Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка!

ТВ21 - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на владината седница, пренесува ТВ21. На седницата поднесе оставка и се очекува негово ...

(ВИДЕО) Харадинај поднесе оставка

Скопје1 - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека добил повик за Специјалниот суд во ...

Харадинај: Oчекуваме дијалогот да донесе меѓусебно признавање на Косово и Србија

Локално - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека единственото прашање за кое треба да разговараат Косово и Србија е постигнувањето договор за меѓусебно признавање на двете земји во рамките на постоечките граници, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рамуш Харадинај поднесе оставка

PressingTV - 19.07.2019

Попладнево неочекувано оставка поднесе премиерот на Косово Рамуш Харадинај. Во секој момент се очекува негово обраќање. Нема информации дали неговото повлекување е повразно со дијалогот меѓу Белград и Приштина кој треба да продолжи во септември.

Харадинај: Ако не ги укинеме таксите на српската роба, тие ќе не признаат

Слободен Печат - 19.07.2019

Харадинај рекол и дека внарешните поделби меѓу политичките лидери ја слабеат полицијата на Косово, Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за КТВ изјавил дека ако сите политички лидери во Приштина се обврзат со заедничка изјава за тоа таксите на робата ...

Курти: Оставката на Харадинај требаше да се случи многу порано

Независен - 19.07.2019

Лидерот на опозициското Движење „Самоопределување“ Албин Курти напиша на Фејсбук дека оставката на Рамуш Харадинај дошла со непотребно одложување и од погрешни причини. Тој констатира дека дошло време кога Харадинај морал да поднесе оставка од ...

Претседателот на косовското Собрание жали што Харадинај бил повикан во Хаг

Денешен - 19.07.2019

Претседателот на косовското Собрание и лидер на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК), Кадри Весели изрази жалење поради повикот од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово на неколку негови поранешни соборци од ...

Австриската полиција го приведе, па го ослободи братот на Рамуш Харадинај

Слободен Печат - 18.07.2019

Полицијата во Виена, Харадинај го приведе врз основа на потерница издадена од Србија Пратеникот на Алијансата за иднина на Косово, Даут Харадинај, отпатувал денеска за Австрија каде што во главниот град на оваа држава бил приведен од австриската ...

НАЈНОВА ВЕСТ: Уапсен братот на косовскиот премиер, РАМУШ ХАРАДИНАЈ!

Магазин - 18.07.2019

Братот на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, Даут Харадинај, уапсен е во Австрија, поради меѓународната потерница која за него ја распиша Србија. Даут Харадинај бил на кратко приведен на аеродромот во Австрија, пишува Курир.рс Меѓутоа, Даут ...

Тачи за оставката на Харадинај дознал од медиумите

Н.Македонија - 19.07.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјавил дека за повиците за сослушување пред Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК, каде се упатени Рамуш Харадинај и Бислим Зурапи и неговиот советник, дознал од медиумите.

Свикан итен состанок на кабинетот на Вучиќ по оставката на Харадинај

Н.Македонија - 19.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва се сретна со своите соработници, како и со претседавачот и српски член во Претседателството на БиХ, Милорад Додик, веднаш по веста за оставката на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, пренесе Танјуг.

Итен состанок на Вучиќ со соработниците по оставката на Харадинај

Опсервер - 19.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна вечерва со претседавачот и српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и своите соработници, веднаш по информацијата за оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, објави Танјуг.

Мустафа: Баравме оставка од Харадинај, но жалиме што тоа се случи поради Хаг

24Инфо - 19.07.2019

Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, по повод оставката на премиерот Рамуш Харадинај, вели дека неговата партија ја барала оставката на Харадинај, но оти жали затоа што тоа се случи ...

Косовскиот премиер Харадинај поднесе неотповиклива оставка

Press24 - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. „Оставката е неотповиклива“, рече Харадинај.

Тачи жали за повикот на Харадинај од Специјалниот суд за воени злосторства

24Инфо - 19.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека со жалење ја примил веста дека премиерот Рамуш Харадинај е повикан, во својство на осомничен, од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рамуш Харадинај си поднесе оставка, Судот во Хаг го бара да сведочи како осомничен

Нетпрес - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска си поднесе оставка на функцијата. На прес-конференцијата во Приштина, тој нагласи дека причина за неговата оставка е повикот од Судот во Хаг, да се јави како осомничен.

Рамуш Харадинај поднесе оставка

Сител - 19.07.2019

Косовскиот премиер поднесе оставка откако беше испрашуван од Хашкиот трибунал , кој ги испитуваше злосторствата против етничките Срби за време и по војната во земјата помеѓу 1998 и 1999 година, објави Асошиетед прес.

Харадинај бил двапати ослободуван во Хаг

Вечер - 19.07.2019

На косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај му е судено во Хашкиот трибунал за воени злосторства на Косово, но во 2012 година правосилно е ослободен од сите обвиненија. Трибуналот вторпат го ослободи сега веќе поранешниот косовски премиер и екс ...

Рамуш Харадинај поднесе оставка од премиерската функција

Нова ТВ - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. -Оставката е неотповиклива, рече Харадинај. Тој образложи дека оваа одлука е донесена откако добил покана ...

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Centar - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничен за воени злосотрства.

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, поднесе оставка

Курир - 19.07.2019

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинја, пред малку поднесе оставка на функцијата. Според косовските медиуми, Харадинај се одлучил на овој чекор поради тоа што добил покана од тамошниот Специјален суд да се појави како осомничен во тековен ...

Рамуш Харадинај поднесе оставка, оди на сослушување во Хаг

Република - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. , рече Харадинај. Харадинај, на прес-конференција, рече дека не може да се појави пред Специјални от суд ...

Харадинај: Oчекуваме дијалогот да донесе меѓусебно признавање на Косово и Србија

24Инфо - 19.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека единственото прашање за кое треба да разговараат Косово и Србија е постигнувањето договор за меѓусебно признавање на двете земји во рамките на постоечките граници, јави дописникот на МИА од Приштина .