TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фантастична е: Брза чоколадна торта која се прави за само 20 минути

Centar - 09.12.2019

Ако ви треба брз десерт за ненајавени гости, спасот е во рецептот со чоколадна торта што можете да ја направите за дваесет минути. Состојки: – 2 јајца – 50 грама какао во прав – 150 грама брашно – малку сол -1 мала лажица прашок за пециво – 70 грама ...

Совршен спој од вкусови: Торта со чоколадо и лешник (Видео рецепт)

Gotvi.mk - 08.12.2019

Фантастична комбинација од лешници, чоколадо и бисквити идеална и за свечени трпези. Состојки за кора: 8 белки 5 лажици шеќер 200 гр мелени лешници 2 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво 10 гр ванилин шеќер Состојки за фил: 8 жолчки 100 гр шеќер ...

(РЕЦЕПТ) Чоколадна торта со портокал без брашно: Вкус кој вечно се памти

Женски магазин - 08.12.2019

Состојки: * 2 портокали * 6 јајца * 1 лажица прашок за пециво * ½ лажица сода бикарбона * 1 ¼ шолја шеќер * 2 шолји мелени лешници или брашно од лешници * ½ шолја какао * ½ лажица цимет * прстофат сол * шеќер во прав Подготовка: - Портокалите ...

Најдобрата смеса за посно похување на риби и зелечнук со пиво и пченкарно брашно: Совршени залаци за денови на пост

NMD - 08.12.2019

Посно похување во пиво, пченкарно брашно и пченкарен гриз. На овој начин може да се похува било каков вид на риба (морска, речна, а одлина е за сите видови филети), посни ќофтиња, тиквички, модар патлиџан, печена пиперка и уште многу други видови на ...

Да се направи алва е вистински мајсторлук, зошто правата алва треба да се двои од лажицата – стари рецепти

NMD - 08.12.2019

Насловна фото: Родна Трпеска Велат, да се направи алва е вистински мајсторлук. Правата алва треба да се одвојува од лажицата, да не биде премногу брашно, да не е премногу масна, да не “дави” и да може да се јаде и со рака, но и со вилјушка.

Колачи со џем и ореви – се топат во уста!

Вечер Прес - 08.12.2019

Посни колачи на кои никој нема да им остане рамнодушен. Овој рецепт се пренесува со генерациии, а различна е само формата во која можете да ги правите ванилиците (кифлички, бовчички, лепени како ванилици…), како и составот на џемот.

Колач со мармалад од кајсии

Репортер - 08.12.2019

Потребни состојки: 3-4 лажици мармалад од кајсии 200 гр шеќер 150 мл масло 200 гр брашно 2 ванилини шеќери 1 лажичка пециво 1 лажичка сода бикарбона 50 гр какао 200 мл јогурт 50 мл млеко Начин на подготовка : Загрејте ја рерната на 180 степени.

Мафини полни чоколадо и тиква

Gotvi.mk - 08.12.2019

Мафини со тиква од кои се ќе замириса: Состојки: 250 гр. тиква 150 гр. маргарин 150 гр. шеќер 100 гр. мед 100 гр. чоколадо за готвење 200 гр. брашно 1 лажиче сода 2 лажички цимет 1 лажиче рендано мускатно оревче Подготовка: Се обарува тиквата и се ...

ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста

NMD - 08.12.2019

Речиси да нема човек кој не го обожува овој колач. 4 јајца 150 г шеќер 200 г брашно 1 прашок за печиво 500 мл слатка павлака 300 мл млеко 200 мл павлака/млеко за кафе 12% мм (една чаша) и уште: 300 г готов карамел прелив Најпрво вклучете ја рерната ...

Ова е дефинитивно најдобриот рецепт за руски шубари што некогаш бил напишан – излегуваат многу, превкусни се!

NMD - 08.12.2019

Ако користите поголема чаша како мене, излегуваат околу 30 или повеќе. Со помала чаша може да добиете 40 и 50 руски шубари. Пробајте го рецептот, убедена сум дека ќе ви се допадне. 2 јајца 5 лажици шеќер 80 г путер омекнат на собна температура 500 ...

Оригинален рецепт за палачинки

Gotvi.mk - 07.12.2019

Неодоливи палачинки, ќе ги правите постојано! Состојки: 7 белки 1 лажица шеќер 3 жолчки 4 лажици брашно 50 гр путер путер за печење на палачинките кристал шеќер за посипување сладолед или слатка павлака чоколаден прелив Начин на подготовка: ...

Лесна торта како снежна снегулка со пудинг од ванила и чоколадо, која се топи во уста

NMD - 07.12.2019

Оваа ледена торта ќе ве освои со првиот залак. 6 белки 6 лажици шеќер 6 лажици брашно 300 мл млеко 6 жолчки 6 лажици шеќер 250 г маргарин за креми/путер За крем од ванила: 300 мл млеко 1 пудинг од ванила 3 лажици шеќер 300 мл млеко 1 пудинг од ...

Брз посен ролат од кокос и бисквити – ова е дефинитивно рецепт кој мора да го пробате, многу брз и лесен

NMD - 07.12.2019

Ова е дефинитивно рецепт кој мора да го пробате. Иако е посен, вкусот му е фантастичен. Многу брзо и лесно се приготвува. 200 г мелени посни бисквити 3-4 лажици шеќер во прав (по вкус) 1 лажица ванилин шеќер 150 мл топла вода 3 лажици какао 200 г ...

Чоколадна торта со портокал, без брашно (РЕЦЕПТ)

Локално - 07.12.2019

Ова е можеби најлесниот рецепт за вкусен десерт кој се подготвува набрзина, само во еден сад, а сепак има неповторлив вкус. Состојки: 2 портокала 6 јајца Една лажичка прашок за пециво Пола лажичка сода бикарбона Една и уште 1/4 шолја шеќер 2 шолји ...

УМЕТНОСТ ВО КУЈНА: Киксови поради кои колачите не ви успеваат

Слободен Печат - 07.12.2019

И на највештите домаќинки често им се случува иако рецептот го следат во целост од чекор во чекор, по печењето резултатот да не биде задоволителен туку, всушност, потполна катастрофа. Проблемот кој бројните почетници во кујната ги доведува до ...

Брз колач со мармалад од кајсии и какао (без јајца, без миксер)

Мои рецепти - 07.12.2019

Колачов го подготвив со повод, имено требаше да ми дојдат гости и требаше да подготвам нешто набрзина. Кога дојдоа веќе се чувствуваше миризбата на печен колач. Излезе и дека е вкусен... Подготовка 1. Ја вклучуваме рерната на 180 степени. 2.

Несекојдневни топчиња со кашкавал

Вечер Прес - 07.12.2019

Меки како душа, а ни грам пченично брашно. Страста за месени работи не мора да биде пречка да се ужива во мирисни печива. Потребно е: 1 јајце 100 рендан кашкавал 100 г брашно од тапиока 2 лажици оризово брашно 50 мл млеко Лук во прав Оригано Босилек ...

Кроасани од вашата рерна – Многу од една смеса

Gotvi.mk - 07.12.2019

Направете вкусни кроасани . Состојки: 40 гр. квасец 400 мл. млеко 1 лажица шеќер 1 лажиче сол 50 мл. масло 500 гр. брашно тип 400 200 гр. меко брашно 200 гр. маргарин 1 јајце Подготовка: Се става маргаринот во ладилник, а млекото се загрева да е ...

Лава колач

Мои рецепти - 07.12.2019

Чоколадото, путерот и прстофатот сол се соединуваат на многу тивок оган или над пареа и се остава да се излади, да биди млако. Јајцата се матат со ванилата, постепено им се додава шеќерот во прав и се мати се’ додека не се добие густа пена.

Лава колачи – Брз рецепт во калапи за мафини

Gotvi.mk - 07.12.2019

Вкусни домашни лава колачи. Состојки: 2 лажици растопен маргарин 2 лажици какао во прав ¾ шолји путер 360 гр. чоколадо 5 јајца ½ шолји слатка павлака ¾ шолји шеќер 2/3 шолји брашно Подготовка: Калапите за мафини се премачкуваат со растопениот ...

Посен колач без капка масло: Ништо поздраво и повкусно нема да изедете во овие денови на пост

NMD - 07.12.2019

За денови на пост на вода, ова е одличен колач, кој не само што е многу вкусен, туку содржи и здрави калории. 200 г брашно (може обично, хељдино, оризово…) 100 г шеќер (може интегрален, ксилотол, брезов) 100 г ореви+50 г 400 мл газирана вода 2 ...

Вкус кој ќе го паметите: Чоколадна торта со портокал (РЕЦЕПТ)

iPortal - 07.12.2019

Ова е можеби најлесниот рецепт за вкусен десерт кој се подготвува набрзина, само во еден сад, а сепак има неповторлив вкус. Состојки: 2 портокала 6 јајца Една лажичка прашок за пециво Пола лажичка сода бикарбона Една и уште 1/4 шолја шеќер 2 шолји ...

Чоколадна торта со портокал

Репортер - 07.12.2019

Потребни состојки: 2 портокала 6 јајца Една лажичка прашок за пециво Пола лажичка сода бикарбона Една + 1/4 шолја шеќер 2 шолји мелени лешници 1/2 шолја какао Малку цимет Прстофат сол Шеќер во прав (користете шолја од 200 мл за мерка) Начин на ...