TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Женски приказни: за вистинските и за погрешните избори

Убавина и Здравје - 05.03.2021

Постои една изрека: „Биди паметна кога го избираш човекот што ќе го сакаш, бидејќи ако згрешиш тогаш, ќе мора да бидеш паметна цел живот“. Но што ако се случи токму тоа – ако згрешиме? Искуствата што ги стекнуваме во љубовните врски се драгоцени.

Помалку разводи, повеќе партнерски несогласувања

Н.Македонија - 05.03.2021

Официјалните бројки на Државниот завод за статистика покажуваат дека 2020 година е година со најмалку разводи во последните 10 години. Дали пандемијата на ковид-19 ги зајакна брачните врски или, пак, бројката на намалени разводи се должи на нешто ...

Заедно додека смртта не ги раздели: Последните земји во светот во кои разводот е забранет

Слободен Печат - 04.03.2021

Кога би ви кажале дека постојат само уште две држави во светот во кои не постои развод на бракот, на кои земји би помислиле? Некој можеби би помислил дека станува збор за островчиња на Пацификот за кои малкумина слушнале, но ќе се изненадите од ...

5 совети за долг, хармоничен и среќен брак – само вака вашиот однос ќе трае засекогаш

Вистина.мк - 04.03.2021

Дали некој сте поминале покрај некој повозрасен брачен пар кој што давал впечаток на луѓе кои што се заљубени? Доколку сте поминале, тогаш сигурно сте се запрашале која е нивната тајна за љубовта.

5 совети за долг, хармоничен и среќен брак

Курир - 04.03.2021

Дали некој сте поминале покрај некој повозрасен брачен пар кој што давал впечаток на луѓе кои што се заљубени? Доколку сте поминале, тогаш сигурно сте се запрашале која е нивната тајна за љубовта.

5 совети за долг, хармоничен и среќен брак

Пулс24 - 04.03.2021

Дали некој сте поминале покрај некој повозрасен брачен пар кој што давал впечаток на луѓе кои што се заљубени? Доколку сте поминале, тогаш сигурно сте се запрашале која е нивната тајна за љубовта.

Дали знаевте дека само во две земји во светот не постои развод?

Кафе пауза - 05.03.2021

Ако ви кажеме дека постојат само две земји во светот каде што нема развод, како би реагирале? Некој може да помисли дека ова се мини острови на за кои никој не слушнал, но ќе бидете изненадени. Ова се две добро познати земји.

Дали знаевте дека само во две земји во светот не постои развод?

Вистина.мк - 05.03.2021

Ако ви кажеме дека постојат само две земји во светот каде што нема развод, како би реагирале? Некој може да помисли дека ова се мини острови на за кои никој не слушнал, но ќе бидете изненадени. Ова се две добро познати земји.

Кина со правна борба против „импулсивните“ разводи: Не важи истиот закон за жените и мажите

Слободен Печат - 04.03.2021

Кинеските парови периодов брзаат да поднесат барање за развод пред да стапи на сила новиот закон, кој разделбата во најнаселената земја во светот ќе ја претвори во многу потежок и подолг процес.

Вечна „љубов“: Држави во кои немате право на развод

Кајгана - 04.03.2021

Дали знаете во кои две држави во светот немате право на развод? Станува збор за две познати држави. Првата држава во која е забрането да се разведете е Ватикан, како што веројатно претпоставивте, но што се случува на Филипините? Разводот на ...

5 совети за долг, хармоничен и среќен брак – само вака вашиот однос ќе трае засекогаш

Точка - 04.03.2021

Дали некој сте поминале покрај некој повозрасен брачен пар кој што давал впечаток на луѓе кои што се заљубени? Доколку сте поминале, тогаш сигурно сте се запрашале која е нивната тајна за љубовта.

Последните земји во светот каде немате право на развод

Вечер Прес - 03.03.2021

Постојат само уште две земји во светот каде што нема развод на бракот. И секако тоа не се малите острови во Пацификот за кои никој не слушнал, туку две добро познати земји. Забраната во една има логика бидејќи станува збор за Ватикан, држава што е ...