TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Слободен Печат - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос”. „Роскосмос” објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

24Инфо - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос”. „Роскосмос” објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија испраќа човек на Месечината, течат подготовки

Скопје1 - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Либертас - 23.09.2021

„Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со екипаж до Месечината, а на крајот од тој процес треба да се направат списоци со барања кои вселенската технологија треба да ги задоволи за организација на ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Нова ТВ - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Независен - 23.09.2021

Русија – Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Курир - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Press24 - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

РУСИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ДА ИСПРАТИ ЧОВЕК НА МЕСЕЧИНАТА Ќе лета со ракетата Ангара

+инфо - 23.09.2021

Цели на истражувањето се: да се дадат предлози, препораки, барања за перспективни технологии, за елементи на ракетна и вселенска технологија, што обезбедува сигурна реализација на летови со луѓе до Месечината, работа на космонаути во орбитата на ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Zoom - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

Опсервер - 23.09.2021

– Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

Русија почна подготовки за испраќање човек на Месечината

MakPress - 23.09.2021

Русија почна со подготовки за испраќање човек на Месечината и веќе се издвоени средства за овој проект, се наведува во документот објавен од „Роскосмос“. „Роскосмос“ објави тендер за проучување на проблематични прашања за организација на летови со ...

РУСИЈА ЌЕ ЈА ОСВОЈУВА МЕСЕЧИНАТА Се шијат костумите, се загреваат „лунoмобилите“

+инфо - 23.09.2021

Официјалните документи на „Роскосмос“ укажуваат дека првите летови до Месечината ќе бидат изведени со ракетата „Ангара“ со употреба на мал транспортен брод, а вкупната вредност на договорот е 1,7 милијарди рубљи.

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Кајгана - 23.09.2021

Јупитер се најде на патот на астероид којшто го погоди, забележан е голем блесок, наведено е во новиот извештај на Европската вселенска агенција (ЕСА). На 13 септември Јупитер беше погоден од астероид, а настанот освен астронаути на ЕСА,го следеа и ...

НАСА на јужниот пол на Месечината ќе бара замрзната вода, го праќаат најбрзиот ровер (ВИДЕО)

Канал5 - 22.09.2021

Американската вселенска агенција НАСА објави дека во 2023 година има намера да го испрати роверот „Вајпер“ на Месечината, кој ќе бара замрзната вода во областа на јужниот пол на Месечината, познат како кратер Нобиле.

Ова е местото на кое ќе се спушти следната мисија на Месечината

Точка - 22.09.2021

Целта е потрага по ледена вода која еден ден би можела да биде претворена во ракетно гориво за мисии во Вселената. Американската вселенска агенција (НАСА) одбрала кратер на Месечината на кој ќе се спушти истражувачкиот ровер во потрага по ледена ...