TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По втор пат ратификуван Договорот со Грција, Мухиќ гласаше воздржано

Нова ТВ - 05.07.2018

Пратениците по втор пат го Ратификуваа Договорот со Грција, откако Претседателот на државата одби да го потпише Указот за прогласување на Законот. „За“ Договорот гласаа 69 пратеници, а независниот пратеник Ферид Мухиќ гласаше воздржано.

Заев: Претседателот да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

А1 On - 05.07.2018

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелира денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен ...

Договорот со Грција повторно изгласан, Мухиќ го критикуваше од говорница

AKO - 05.07.2018

Собранието со 69 гласа „ЗА“н исто како и првпат, го донесе Законот за ратификација на Договорот со Грција во трето читање, а во отсуство на опозицијата. Гласањето за Договорот беше спроведено согласно Уставот по вторпат, затоа што претседателот ...

Собранието повторно го изгласа Договорот со Грција

Алсат-М - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“, еден воздржан, ниеден против и без присуство на пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Собранието денеска по втор пат го ратификуваше Договорот со ...

Со 69 гласа „за“ повторно ратификуван договорот со Грција

Телма - 05.07.2018

Со 69 гласови „за“ и еден протов Собранието на Република Македонија денеска повторно го ратификуваше договорот за името со Грција. Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ не беа во салата. „Денес власта преку незаконска процедура, со грубо кршење на правните ...

Собранието по втор пат го ратификуваше Договорот за името

Р.С.Европа - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“, еден воздржан, ниеден против и без присуство на пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Собранието денеска по втор пат го ратификуваше Договорот со Грција. Ова беше второ гласање за Договорот за името откако претседателот на ...

За ратификација на Договорот со Грција гласаа 69 пратеници

+инфо - 05.07.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за ратификација на Договорот со Грција во трето читање, а во отсуство на опозицијата. Гласањето за Договорот беше спроведено согласно Уставот, затоа што претседателот Ѓорге Иванов одби претходно да го ...

Пратениците повторно го изгласаа законот за ратификација на договорот со Грција, еден воздржан

Макфакс - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во Собранието не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне гласањето.

Собранието по втор пат го изгласа законот за ратификација на Договорот со Грција

А1 On - 05.07.2018

Пратениците во македонското Собрание по втор пат го изгласаа законот за ратификација на Договорот со Грција, откако претходно претседателот Иванов стави вето. Со 69 гласа „За“ и еден воздржан, законот по втор пат оди кај претседателот на потпишување.

Собранието повторно ќе го гласа законот за ратификација на договорот со Грција

Телма - 05.07.2018

Во 11 часот е закажана собраниската седница на која пратениците треба повторно да го гласаат Законот за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако претседателот Иванов одби да го потпише указот за овој закон, за кој смета дека е ...

ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата и ќе поднесе кривична пријава против талат Џафери за Договорот за промена на уставното ...

Вечер Прес - 05.07.2018

Во моменто во Собранието започна собраниската седница на која пратениците треба повторно да го гласаат Законот за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако претседателот Иванов одби да го потпише указот за овој закон, за кој ...

Пратениците повторно ќе гласаат за Договорoт за името

Алсат-М - 05.07.2018

Пратениците во македонското собрание денеска повторно ќе гласаат за Законот за ратификација на договорот за името. Ова ќе биде второ гласање откако на 20 јуни истиот беше усвоен, но претседателот на државата го врати без да го потпише.

ВМРО-ДПМНЕ со кривични пријави ќе „гласа“ за Договорот со Грција

Либертас - 05.07.2018

По изгласувањето на Договорот со Грција, одлука за референдум ќе се гласа на 17 јули, а неговото спроведување се планира за 30 септември, велат извори од мнозинството. ВМРО-ДПМНЕ подготвува кривични пријави, пишува Дојче веле .

Пратениците денеска по вторпат ќе гласаат за Договорот за промена на името меѓу Македонија и Грција

МКД - 05.07.2018

Во Собранието за денеска е закажана седница на која пратениците по вторпат ќе гласат за Законот за ратификација на Договорот со Грција за промена на името. Претходно претседателот на државата Ѓорге Иванов соопшти дена нема да го потпише указот за ...

Најнередовните пратеници први стигнаа во Собрание

Макфакс - 05.07.2018

На денешното гласање, кое е второ, на законот за ратификација на договорот со Грција први пристигнаа најнередовните пратеници, Али Ахмети и Мендух Тачи. Денеска се очекува пратениците по вторпат да го гласаат законот за ратификација на договорот со ...

Пратениците денеска повторно ќе гласаат за Договорот со Грција по ветото на Иванов

Мета - 05.07.2018

Собранието денеска во 11 часот ќе одржи пленарна седница на која единствена точка на дневен ред е законот за ратификација на Договорот со Грција кој на 17 јуни во Преспа го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола ...

Собранието пак ќе го гласа договорот со Грција по одбивањето на Иванов да го потпише

Сакам да кажам - 05.07.2018

Собранието денес ќе ја одржи седница на која пратениците во трето читање ќе гласаат за предлог-законот за ратификација на договорот со Грција за спорот за името, по одбивањето на претседателот на државата Ѓорге Иванов да го потпише указот.

Заев: Договорот е фер и правичен, Иванов да го потпише

1tv - 05.07.2018

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелира денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен ...

Солза Грчева бара од пратениците да не гласаат за ратификација на договорот со Грција

Макфакс - 04.07.2018

Партијата Глас за Македонија на Солза Грчева упати јавно барање до пратениците да не гласаат за ратификување на договорот со Грција. „Не гласајте повторно за ратификацијана капитулантскиот Договор Заев – Ципрас.

(ГАЛЕРИЈА) ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ГО ПОМИНА И ВТОРОТО ГЛАСАЊЕ: Опозицијата повторно ја игнорираше ратификацијата

Фактор - 05.07.2018

Договорот од Преспа кој го потпишаа Македонија и Грција го помина и второто гласање во Собрание. 69 пратеници гласаа „ЗА“ додека еден беше воздржан. Опозицијата не беше дел ниту од денешното гласање за ратификација на договорот со кој се стави крај ...

Пратениците повторно го изгласаа законот за ратификација на договорот со Грција

1tv - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во собраниската сала не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне ...

Изгласан Законот за ратификација на договорот со Грција

Вечер Прес - 05.07.2018

Со 69 гласа ” за” и еден воздржан, пратениците денес по втор пат го изгласаа Законот за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако претседателот Иванов одби да го потпише указот за овој закон, за кој смета дека е противуставен.

ВМРО-ДПМНЕ со кривични пријави ќе „гласа“ за Договорот со Грција

Deutsche Welle - 05.07.2018

По изгласувањето на Договорот со Грција, одлука за референдум ќе се гласа на 17 јули, а неговото спроведување се планира за 30 септември, велат извори од мнозинството. ВМРО-ДПМНЕ подготвува кривични пријави.

Жежок собраниски четврток: Пратениците ќе гласаат за законот за договорот со Грција

Таратур - 05.07.2018

Денес на дневен ред во Собранието е закажана седница за Законот за ратификација на Договорот со Грција за промена на името на која пратеничките избраници по втор пат ќе гласаат за истиот. Претходно претседателот на државата Ѓорге Иванов соопшти дена ...

Договорот со Грција денеска по вторпат пред народните избраници

Канал5 - 05.07.2018

Договорот со Грција денеска пред пратениците ќе се најде по вторпат. Извесно е дека мнозинството ќе го изгласа законот за ратификација на договорот. Претседателот Иванов првиот пат не го потпиша указот и го врати во Собранието.

Пратениците денеска повторно ќе гласаат за Договорот со Грција

Тера - 05.07.2018

Собранието денеска ќе одржи пленарна седница на која единствена точка на дневен ред е законот за ратификација на Договорот со Грција кој на 17 јуни во Преспа го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос ...

Кабинетот на Ципрас: Посакуваме Договорот да има најголемо можно парламентарно мнозинство

Сител - 03.07.2018

Владата ќе се држи до она што го предвидува Договорот, а желба е да постои најголемо можно парламентарно мнозинство, коментираат од Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на Договорот со Македонија.

Собранието повторно ќе гласа за договорот за името

Р.С.Европа - 05.07.2018

Собранието на Македонија денеска ќе одржи седница на повторно ќе гласа за Законот за ратификација на договорот за името. Собранието го ратификуваше Договорот за решението за спорот за името на 20 јуни со 69 гласа и беше испратен до претседателот ...

Заев: Претседателот да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

+инфо - 05.07.2018

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелира денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен ...

Грчева: Не гласајте повторно за ратификацијана капитулантскиот Договор Заев- Ципрас!

А1 On - 04.07.2018

Солза Грчева, претседател на „Глас за Македонија“, по повод дневниот ред на утрешната седница на Собранието, односно повторно гласање за ратификација на Договорот со Грција, упати повик до пратениците на Република Македонија.

Пратениците повторно го изгласаа законот за ратификација на договорот со Грција

Либертас - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во собраниската сала не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне ...

Пратениците по вторпат ќе го гласаат законот за ратификација на договорот со Грција

Точка - 05.07.2018

Пратениците денеска се очекува по вторпат да го гласаат законот за ратификација на договорт со Грција, откако претседателот Иванов одби да го потпише указот и го врати во Собранието. Законот треба да биде изгласан со апсолутно мнозинство, а потоа ...

Кабинетот на Ципрас: Посакуваме Договорот да има најголемо можно парламентарно мнозинство

Press24 - 03.07.2018

Владата ќе се држи до она што го предвидува Договорот, а желба е да постои најголемо можно парламентарно мнозинство, коментираат од Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на Договорот со Македонија.

Денеска уште една ратификација на договорот од Преспа

Фактор - 05.07.2018

Собранието на Македонија денеска ќе одржи седница на повторно ќе гласа за Законот за ратификација на договорот за името. Собранието го ратификуваше Договорот за решението за спорот за името на 20 јуни со 69 гласа и беше испратен до претседателот ...

Заев: Претседателот да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

Кајгана - 05.07.2018

Скопје, 5 јули 2018 (МИА) – Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелира денеска премиерот Зоран Заев.

Глас за Македонија ги повикува пратениците да не гласаат повторно за „капитулантскиот“ договор Заев-Ципрас

МКД - 04.07.2018

Седницата на Собранието на Република Македонија на чиј дневен ред повторно ќе биде точката ратификација на договорот со Грција потпишан од Димитров и Коѕијас, е закажана за утре, ден по национален празник на големиот пријател од преку океанот, кој ...

ВИДЕО: Пратениците повторно го изгласаа Договорот за промена на името

Press24 - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во собраниската сала не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне ...

Најнередовните пратеници први стигнаа во Собранието

А1 On - 05.07.2018

На денешното гласање, кое е второ, на законот за ратификација на договорот со Грција први пристигнаа најнередовните пратеници, Али Ахмети и Мендух Тачи. Денеска се очекува пратениците по вторпат да го гласаат законот за ратификација на договорот со ...

Кабинетот на Ципрас: Посакуваме договорот да има најголемо можно парламентарно мнозинство

24 Вести - 03.07.2018

Владата ќе се држи до она што го предвидува договорот, а желба е да постои најголемо можно парламентарно мнозинство, коментираат од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на договорот со Македонија.

Заев: Претседателот да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

24Инфо - 05.07.2018

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелира денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен ...

Грчева бара од пратениците да не гласаат за ратификација на договорот со Грција

ТВ21 - 04.07.2018

Партијата Глас за Македонија на Солза Грчева упати јавно барање до пратениците да не гласаат за ратификување на договорот со Грција. „Не гласајте повторно за ратификацијана капитулантскиот договор Заев – Ципрас.

Пратениците повторно го изгласаа законот за ратификација на договорот со Грција

Точка - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во собраниската сала не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне гласањето.

Солза Грчева бара од пратениците да не гласаат за ратификација на договорот со Грција

Точка - 04.07.2018

Партијата Глас за Македонија на Солза Грчева упати јавно барање до пратениците да не гласаат за ратификување на договорот со Грција. „Не гласајте повторно за ратификацијана капитулантскиот договор Заев – Ципрас.

Пратениците повторно го изгласаа законот за ратификација на договорот со Грција

24Инфо - 05.07.2018

Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со ...

Грчева: Имате уште едно деноноќие и единствена шанса да размислите, не гласајте пак за ратификација на капитулантскиот ...

Република - 04.07.2018

Партијата Глас за Македонија на Солза Грчева упати јавно барање до пратениците да не гласаат за ратификување на договорот со Грција. -Не гласајте повторно за ратификацијана капитулантскиот договор Заев – Ципрас.