TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се зголемува капитациониот бод во примарното здравство

Сител - 30.10.2019

Матичните лекари, гинеколози и стоматолози ќе добиваат по 8 денари повеќе пари од државата за капитациониот бод. Наместо сегашните 55, бодот на матичните доктори се покачува на 63 денари. Владата ја зголеми капитацијата за 15 проценти во целото ...

Преку јавно приватно партнерство владата ќе обезбеди два хеликоптери за медицински цели

Канал5 - 30.10.2019

Несреќи кои се случиле во тешко достапни терени и бараат итни реакции за спасување на човечки животи ќе се решаваат со склучување на јавно приватно партнерство со приватна фирма и владата.

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Телма - 30.10.2019

Заев рече дека за ова зголемување на капитацискиот бод се обезбедени 465 милиони денари од Буџетот, пари на граѓаните кои сега се враќаат кај нив како поддршка на работата на матичните лекари за помотивирани здравствени услуги и појасни дека станува ...

Се зголемува капитацијата на матичните лекари-општи, гинеколози и стоматолози

Нова ТВ - 30.10.2019

Матичните лекари -општи, гинеколози и стоматолози ќе добијат зголемување на капитациониот бод за 8 денари или 15 проценти. За оваа цел од Буџетот се обезбедени 465 милиони денари, соопштија на прес конференција двајцата директори на ФЗОМ, Ден Дончев ...

Се зголемува капитацискиот бод за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Макфакс - 30.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство, Венко Филипче, и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан Рамадани, информира дека вредноста на ...

Матичните лекари ќе добијат 8 денари зголемување, а ќе треба да откриваат рак на дојка, простата и други тешки болести

+инфо - 30.10.2019

Со бодот, се зголемува и обемот на работа во примарното здравство каде лекарите, според словенечки модел, ќе треба што порано да откриваат рак на дојка, простата, зголемен крвен притисок, но и психијатриски и други болести кај пациентите.

Матичните лекари, гинеколози и стоматолози ќе добијат зголемување на капитацијата за осум денари и нови ингеренции

Сакам да кажам - 30.10.2019

Сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија од октомври ќе добијат покачување од 15 отсто на капитацијата, за што Фондот за здравствено осигурување обезбеди дополнителни 465 милиони денари годишно, најави директорот на Фондот ...

За 8 денари се зголемува капитациониот бод за матичните лекари, гинеколози и стоматолози, но и нивните обврски

Вечер Прес - 30.10.2019

Стартуваат здравствените реформи во примарното здравство Како што информираат од Фондот за здравствено осигурување за оваа намена годишно се обезбеди дополнителни 465 милиони денари Од први октомври годинава сите матични лекари од општа пракса, ...

ФЗОМ: Зголемување на капитациониот бод за 8 денари, зголемување на надоместоците на приватните здравствени установи за ...

Скопје1 - 30.10.2019

Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија, за сите матични лекари во примарната здравствена заштита од општа пракса и гинекологија и обезбеди покачување на капитациониот бод за 8 денари или зголемување од 15%, ...

Заев: Создаваме атмосфера лекарите да останат дома

Локално - 30.10.2019

Соопштуваме прекрасна новина, важна индиректно за сите граѓани, директно за матичните лекари, стоматолози, специјалистите од приватна пракса и така натаму. Денеска се случува уште едно остварување на владината програма во која запишавме дека ќе се ...

Заев, Филипче и Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените работници- наместо ветеното покачување, тие ...

Курир - 30.10.2019

Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените работници. Наместо ветеното покачување на капитацијата на матичните лекари, тие ...

Владата го зголеми капитациониот бод за 8 денари

Фактор - 30.10.2019

Владата го зголеми капитациониот бод за матичните лекари во примарното здравство за 8 денари. Тоа значи дека од 55 денари сега ќе изнесува 63 денари. „Од 1 октомври капитациониот бод се зголемува за 15 отсто за матичните лекари, стоматолозите и ...

Kапитациониот бод зголемен за 8 денари за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Република - 30.10.2019

Министерството за здравство за 8 денари го зголеми капитациониот бод за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија. Покачувањето на капитациониот бод во примарното здравство е дел од сеопфатната реформа во здравствениот систем.

ВО ЖИВО: Прес на Заев, Филипче, Дончев и Рамадани

Република - 30.10.2019

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорите на ФЗОМ, Ден Дончев и Орхан Рамадани, за реформата во примарното здравство – покачување на капитациониот бод.

Приватните стоматолози бараат укинување на капитацијата и на матичниот стоматолог

Сител - 29.10.2019

Здружението на приватни здравствени стоматолошки установи на Македонија најавува протест пред Министерството за здравство на 6 ноември затоа што Владата не ги послушала нивните барања за укинување на матичните стоматолози и укинување на капитацијата.

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

Фокус - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Мрзливи административци ќе работат како медицински сестри

Вечер Прес - 29.10.2019

Во повеќе македонски градови под дрво и камен се бара медицински кадар.Според д-р Лилија Чолакова-Дервишова, претседател на Здружението на приватните лекари на Македонија–ЗПЛРМ за вработување на административците во ординациите на матичните лекари ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

Сител - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

Нова ТВ - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

24Инфо - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат укинување на матичен стоматолог и фикснo 90.000 денари

+инфо - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

А1 On - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

Канал5 - 29.10.2019

-Со капитацијата не може здравствената установа да обезбеди плати, придонеси за вработените, не може да обезбеди средства за амортизација. Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог ...

Приватните стоматолози бараат укинување институцијата матичен стоматолог

Нетпрес - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

ММС - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози најавија протест на 6-ти ноември пред Министерството за здравство

MakPress - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

Опсервер - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

Приватните стоматолози бараат промена на финансискиот модел и укинување на матичен стоматолог

PressingTV - 29.10.2019

Здружението на приватните здравствени стоматолошки установи бара да се укине институцијата матичен стоматолог и да се промени сегашниот финансиски модел зашто две третини од стоматолошките установи во земјава се на работ на банкротот и на ...

(Во живо) Промоција на реформата во примарното здравство

24Инфо - 30.10.2019

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорите на ФЗОМ, Ден Дончев и Орхан Рамадани, за реформата во примарното здравство – покачување на капитациониот бод Промоција на реформата во ...

Заев: Укинувањето на квоти за лекови е успешна мерка, ќе продолжиме со контрола за да нема злупотреби

iPortal - 30.10.2019

Соопштуваме прекрасна новина, важна индиректно за сите граѓани, директно за матичните лекари, стоматолози, специјалистите од приватна пракса и така натаму. Денеска се случува уште едно остварување на владината програма во која запишавме дека ќе се ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Канал5 - 30.10.2019

Висината на надоместокот на приватните специјалисти ортодонти од 97.000 денари се зголемува на 111.000 денари месечно или приближно 15 проценти. За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Слободен Печат - 30.10.2019

Директорот на Фондот, Дончев во врска со зголемувањето на капитацискиот бод рече дека целта е подобрување на техничките капацитети на матичните лекари во примарното здравство и нивна поголема ефикасност.

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Локално - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

24Инфо - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и ...

ВИДЕО: Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

А1 On - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и ...

Обезбедени 465 милиони денари за зголемување на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија ...

iPortal - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и ...

Се зголемува капитацискиот бод на матичните лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Н.Македонија - 30.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство Венко Филипче и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан Рамадани, информираше дека вредноста на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со политиката на лажење Заев, Филипче и Дончев го бркаат медицинскиот персонал од Македонија

24Инфо - 30.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на прес конференцијата на Зоран Заев, Венко Филипче и Ден Дончев „Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на ...

Се зголемува капитацијата на матичните лекари-општи, гинеколози и стоматолози

Фокус - 30.10.2019

Матичните лекари, гинеколози и стоматолози ќе добијат зголемување на капитациониот бод за 8 денари или 15 проценти. За оваа цел од Буџетот се обезбедени 465 милиони денари, соопштија на прес конференција двајцата директори на ФЗОМ, Ден Дончев и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместено ветеното покачување на капитацијата, власта на матичните лекари им нудат трошки

Канал5 - 30.10.2019

Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените работници. Реакција на прес конференцијата на Зоран Заев, Венко Филипче и Ден ...

Заев, Филипче, Дончев, Рамадани: Обезбедени 465 милиони денари за зголемување на капитациониот бод за матичните лекари

Скопје1 - 30.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство Венко Филипче и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместено ветеното покачување на капитацијата, власта на матичните лекари им нудат трошки

Сител - 30.10.2019

Реакција на прес конференцијата на Зоран Заев, Венко Филипче и Ден Дончев Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместено ветеното покачување на капитацијата, власта на матичните лекари им нудат трошки

4NEWS - 30.10.2019

Реакција на прес конференцијата на Зоран Заев, Венко Филипче и Ден Дончев Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Опсервер - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Независен - 30.10.2019

За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата на премиерот Зоран Заев, министерот за здрав ство Венко Филипче и ...

Се зголемува капитацискиот бод за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Centar - 30.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство, Венко Филипче, и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан Рамадани, информира дека вредноста на ...

За осум денари поголем капитацискиот бод на сите матични лекари

Р.С.Европа - 30.10.2019

За осум денари се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, соопшти владата. За ова зголемување на капитацискиот бод се обезбедени 465 милиони денари од Буџетот.

Се зголемува капитацијата на матичните лекари-општи, гинеколози и стоматолози

Либертас - 30.10.2019

Матичните лекари, гинеколози и стоматолози ќе добијат зголемување на капитациониот бод за 8 денари или 15 проценти. За оваа цел од Буџетот се обезбедени 465 милиони денари, соопштија на прес конференција двајцата директори на ФЗОМ, Ден Дончев и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо ветеното покачување сега ги залажува лекарите со само 8 денари повеќе

MakPress - 30.10.2019

Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и на заминување си поигруваат со здравствените работници. Наместено ветеното покачување на капитацијата на матичните лекари тие ...

Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

Точка - 30.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство Венко Филипче и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан Рамадани, информираше дека вредноста на ...