TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците создадоа уред кој може да „намириса“ лица заразени од корона вирус

iPortal - 16.06.2021

Ковид-19 има многу карактеристичен мирис. Тоа е вистинско научно откритие и многу е возбудливо да се развиваат различни методи за откривање на болести, објасни професорот Стив Линдзи од универзитетот Дурам.

Нов КОВИД-19 детектор испраќа резултати за 15мин. на вашиот телефон

Телефони.мк - 16.06.2021

Новиот ковид детектор е развиен од научници од Велика Британија, кој може да се монтира на плафонот за брзо детектира на коронавирус , со цел поефикасно да се спречи ширењето на зараза. Новиот уред бил со високо ниво на прецизност, а неговата ...

Поефикасен од ПЦР тест: Произведен детектор за Ковид-19, за 15 минути испраќа резултати на телефон или компјутер

Точка - 15.06.2021

Што кога би постоел ненаметлив начин да се открие дали некој кој се наоѓа во иста просторија со вас е заразен со коронавирус? Британски научници соопштија дека развиле ковид-детектор кој се поставува на плафон и кој за само 15 минути може да открие ...