TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеќири сведочеше против Рашковски, вели дека не бил запознаен со софтверот

Канал5 - 28.09.2022

Немало одлука на Влада за набавка на сообраќајниот софтер на екс генералниот секретар Драги Рашковски. Ова произлезе од денешното рочиште на кое тој се соочи со неговиот наследник Мухамед Зеќири како сведок.

Мухамед Зекири контра Драги Рашковски – Владата немала одлука да се набави софтвер за сообраќајни прекршоци

Телма

Трајковски и Зеќири пред судот против Рашковски: Го купи софтверот иако беше запознаен дека според закон е забранет

Алфа

Зеќири сведочеше во случајот со Рашковски: Немаше владина одлука за набавка на софтвер за сообраќајни прекршоци

360 степени

(ВИДЕО) Обвинителката Трајчева: Со сведочењето на Зеќири се потврдува обвинението за Рашковски

А1 On

На денешното рочиште на Драги Рашкоски сведочеше Мухамед Зекири

Телма

Зеќири сведочеше против Рашковски

Фокус

Локално Либертас 24Инфо Deutsche Welle Zoom

Со сведочење на Горан Трајковски и Мухамед Зеќири продолжи судењето за „Софтвери“

MakPress - 28.09.2022

Во Основниот Кривичен суд во Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. На денешното рочиште сведочеа Горан Трајковски, поранешен директор на Дирекцијата ...

ДЗЛП му пратила укажување на Рашковски пред да го набави софтверот за биометриска идентификација

360 степени

Со сведочење на Горан Трајковски и Мухамед Зеќири продолжи судењето за „Софтвери“

Бриф

Со сведочење на Горан Трајковски и Мухамед Зеќири продолжи судењето за „Софтвери“

Опсервер

Со сведочење на Горан Трајковски и Мухамед Зеќири продолжи судењето за „Софтвери“

Сител

Продолжува судењето за „Софтвери“ - сведочат Трајковски и Зеќири

Скопје инфо

Продолжи судењето за „Софтвери“, сведочеа Зекири и Трајковски

ММС

МКД +инфо Слободен Печат Frontline

(Видео) Рашковски „бега“ од новинарски прашања: Колку пари се заработуваат од мекици? Дали уште го вози „Волвото“? Дали ...

Точка - 28.09.2022

Поранешниот секретар на Владата на РМ, Драги Рашковски, е обвинет за незаконско тендерирање и набавка на софтвер, како и исплата на хонорари од кои зел за себе, а тој нема одговори на прашањата поради кои е во судница.

(ВИДЕО) Рашковски бега: Колку пари заработи од мекици, дали уште го вози Волвото, дали работи софтверот

А1 On

(ВИДЕО) Зеќири против Рашковски за софтверот: Владата не изрекува сообраќајни казни

А1 On - 28.09.2022

Ексгенералниот секретар во Владата, Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција, Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои ги имаше набавено Рашковски како што е софтверот за кој вештак ...

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Макфакс

Зеќири не бил запознаен со софтверот што го набавил Рашковски

Н.Македонија

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

MTM

Мухамед Зеќири сведочеше на судењето на неговиот претходник: Не постои одлука на Владата за набавка на софтверот на Рашковски

PressingTV

Зекири свдочеше против Рашковски: Двајцата Генерални секретари на Владата на суд

Press24

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не постои одлука на Владата за набавка на софтверот

Република

Lider

Рашковски купил систем за биометрија за Владата, иако бил известен дека е забранет за користење, тврди сведок

А1 On - 28.09.2022

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток од прст), иако имал укажување дека Законот за заштита на личните податоци дека обработка ...

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Макфакс

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

MTM

Сведок: Рашковски купил систем за биометриска идентификација, иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење

Press24

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека е забранет, сведочеше Трајковски

Н.Македонија

(Видео) Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Точка