TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

Фактор - 24.04.2024

Компанијата Tesla објави дека профитот драстично паднал во првите три месеци од годината на 1,13 милијарди долари (910 милиони фунти), во споредба со 2,51 милијарди долари во 2023 година. Ова е тежок период за производителот на електрични возила ...

Тесла најави откази за околу 14.000 вработени: Дали компанијата е во проблеми?

Денар - 24.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла во вторникот објави дека ќе укине 400 работни места во фабрика во близина на Берлин, наведувајќи ја слабата продажба поради жестоката ценовна војна меѓу производителите.

„Tesla“ гаси 400 работни места во Германија

Нетпрес - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ во вторникот објави дека ќе укине 400 работни места во фабриката во близина на Берлин, TEистакнувајќи ја слабата продажба во услови на жестока ценовна војна меѓу производителите.

Се намалува цената на електричните автомобили, некои се поевтини и за 2.000 евра

Канал5 - 23.04.2024

Портпаролот на Tesla денеска изјави дека компанијата ќе ги намали цените на некои модели на автомобили во одредени земји во Европа, вклучително и Германија, како и на Блискиот Исток и Африка.

ВО ГЕРМАНИЈА СЕ КРАТАТ РАБОТНИТЕ МЕСТА „Тесла“ отпушта 400 работници од фабриката во близина на Берлин

+инфо - 23.04.2024

Фабриката во Груенхајм во близина на Берлин е единствена фабрика на Тесла во Европа и моментално вработува 12.000 работници. Американскиот производител на електрични автомобили Тесла објави дека ќе укине 400 работни места во фабрика во близина на ...

Тесла го распушти тимот за маркетинг, не им донесе многу корист

Automedia - 23.04.2024

Тесла се откажа од тимот за маркетинг по една година откако Илон Маск кажа дека ќе се обиде со традиционалниот пристап. Отпуштањето на стручниот тим е знак дека Тесла се откажува од намерата да ги рекламира своите автомобили, како што е стандард во ...

МНОГУ ПРИЧИНИ ЗА ГЛАВОБОЛКА НА МАСК: Акциите на Тесла паѓаат, автомобилите поефтинуваат, на Cybertruck му откажува ...

Пари - 23.04.2024

Акциите на Тесла паѓаат седми ден по ред, достигнувајќи го најниското ниво од јануари 2023 година, бидејќи натамошните намалувања на цените во текот на викендот ја надополнија зголемената загриженост во однос на извештајот за заработката на ...

Тесла укинува 400 работни места во Германија

24Инфо - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла денеска објави дека ќе укине 400 работни места во фабрика во близина на Берлин, наведувајќи ја слабата продажба во услови на жестока ценовна војна меѓу производителите.

На Маск му опаѓа главниот бизнис: Акциите на „Tesla“ во пресрет на објавата на резултатите паднаа најниско во 15 месеци

Точка - 23.04.2024

Акциите на „Tesla“ паднале седми ден по ред, достигнувајќи најниско ниво од јануари 2023-та година, со оглед на тоа дека по понатамошните намалувања на цените во текот на викендот се зголемила загриженоста поради објавувањето на извештаите за ...

Автомобилскиот гигант масовно отпушта работници: Компанијата е турната до ѕид, кризата притиска, вкупно 14.000 работни ...

Во Центар - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла во вторникот објави дека ќе укине 400 работни места во фабриката во близина на Берлин! Компанијата минатата недела објави дека ќе отпушти повеќе од десетина работници ширум светот поради ...

Акциите на Tesla паднаа на најниско ниво во последните 15 месеци

Кумановски м. - 23.04.2024

Акциите на Tesla паднаа седми ден по ред, достигнувајќи го најниското ниво од јануари 2023 година, бидејќи дополнителното намалување на цените во текот на викендот ја зголеми загриженоста пред извештајот за заработката на компанијата во првиот ...

Тесла ги намалува цените на автомобилите и во Европа

4NEWS - 23.04.2024

Компанијата Тесла најави големо намалување на цените на своите возила во Кина и Германија, не долго откако тоа го направи и во Соединетите Американски Држави. Најновото намалување на цената е уште еден обид за компанијата на Илона Маска да се справи ...

„Тесла“ отпушта 400 вработени во фабриката во близина на Берлин

Независен - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ денеска објави дека ќе укине 400 работни места во својата фабрика во близина на Берлин, наведувајќи ја слабата продажба во услови на жестока ценовна војна меѓу производителите.

Автомобилскиот гигант масовно отпушта работници: Компанијата е турната до ѕид, кризата притиска, вкупно 14.000 работни ...

Пулс24 - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла во вторникот објави дека ќе укине 400 работни места во фабриката во близина на Берлин!Компанијата минатата недела објави дека ќе отпушти повеќе од десетина работници ширум светот поради ...

Tesla укинува 400 работни места во Германија

Локално - 23.04.2024

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla во вторникот објави дека ќе укине 400 работни места во фабрика во близина на Берлин, наведувајќи ја слабата продажба во услови на жестока ценовна војна меѓу производителите.

КАТАСТРОФАЛНИ ДЕЛОВНИ РЕЗУЛТАТИ: Профитот на Tesla падна за 55%

Пари - 24.04.2024

Tesla објави голем пад на кварталниот профит во вторникот, што укажува на зголемен притисок врз пазарот на електрични возила што доведе до длабоко намалување на трошоците. Профитот драстично паднал во првите три месеци од 2024 на 1,13 милијарди ...