TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Куманово на три избирачки места гласањето е прекинато: На две не функционирале апаратите, на едно е изгубен печат

Курир - 24.04.2024

Во однос на останатите места нема некоја посебна забелешка освен за УБИГ апаратите во некои места. На две избирачки места во Куманово поради нефункционирање на УБИГ апаратите не се отворени навреме избирачки места, во едно место 1090 изгубен е ...

Во Куманово три избирачки места не се отворени навреме, не функционирале уредите за идентификација

Слободен Печат

Куманово: На три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале апаратите, на едно изгубен печат

ТВ21

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

24 Вести

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

А1 On

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

Бриф

Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

Н.Македонија

Либертас Нетпрес Press24 Lider Република Точка 4NEWS CivilMedia

Во Куманово е прекинато гласањето на три избирачки места, се расипале апаратите за идентификација и го изгубиле печатот

Kumanovo News - 24.04.2024

На три избирачки места во Куманово не е започнато гласањето во првиот круг за претседателските избори, затоа што на две места не работеле УБИГ - уредите за биометриска идентификација, а на едно недостасувал печатот.

На три места во Куманово гласањето во прекин

Кумановски м.

Мини партиски штаб пред избирачко место во Гостивар

Република - 24.04.2024

Во Гостивар, преку улица од влезот во основното училиште Гоце Делчев, каде што се гласа, има импровизирана гаража, без обележја е, но како што тврдат наши соговорници, се работи за мини штаб на политичка партија од албанскиот блок.

Нерегуларности на неколку избирачки места во Куманово: Гласањето не започнало на време ,не работат УБИГ апаратите, нема печати и се примиле материјали без присуство на сите членови

Курир

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Нетпрес - 24.04.2024

Утрово проблеми со нерегуларности во неколку гласачки места во Куманово. Во гласачкото место 1100 поради неработење на УБИГ ( био- метриската идентификација) не е започнато гласањето за денешните претседателски избори, а освен тоа, поради немање ...

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Точка

Мирно и без проблеми тече гласачкиот процес, 4 отсто излезност до 9 часот

Мета - 24.04.2024

Мирно и празно, невообичаено за изборен ден. Вака беше денеска во основното училиште со ресурсен центар „Иднина“ во општина Чаир. Екипа на Мета беше во ова училиште околу 10 часот. Немаше гласачи пред избирачките места, a во училниците имаше едвај ...

На гласачките места идентификација и со биометриски уреди за отпечатоци

Алсат-М - 24.04.2024

Вкупно 1.814.317 гласачи се во избирачкиот список за денешните претседателски избори на 3.480 избирачки места. Граѓаните кои сакаат да гласаат мора да се појават на гласачкото место со важечки документ за идентификација или документ за ...

Идентификација на гласачките места се врши и со биометриски уреди за отпечатоци

Lider

Упатство за гласање на граѓаните

Н.Македонија - 23.04.2024

Државната изборна комисија (ДИК) во пресрет на денешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Локално

ДИК објави упатство за гласање на изборите

Kumanovo News

Упатство за гласање на претседателските избори

Република

Седми избори за претседател на Македонија

Радио МОФ - 24.04.2024

Започнаа седмите по ред избори за претседател на Македонија на 3.480 избирачки места во земјава. Гласањето ќе трае до 19 часот. Гласачите ќе избираат помеѓу кандидатите Стево Пендаровски, поддржан од коалицијата „За европска иднина“, Гордана ...

Упатство на ДИК за гласање

Скопје1

18 правила за гласање кои ги објавија ДИК

Телма

Еве што се треба да знаете ако утре гласате за прв пат

ТВ21 - 23.04.2024

Државната изборна комисија пред утрешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Кајгана