TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финска го намалува издавањето туристички визи за Русите за 90 отсто

МКД - 16.08.2022

Финска најави дека ќе го намали бројот на руските туристички визи што ги издава за 90 отсто како знак на сè поголемото незадоволство поради војната во Украина. Министерот за надворешни работи Пека Хависто денес ја најави одлуката и е последната во ...

Финска ги ограничува визите за Русите

Р.С.Европа

Финска драстично ќе го намали бројот на издадени туристички визи за Русите

Опсервер

Финска драстично ќе го намали бројот на издадени туристички визи за Русите

Курир

Финска драстично ќе го намали бројот на издадени туристички визи за Русите

Република

Финска драстично ќе го намали бројот на издадени туристички визи за Русите

Во Центар

Финска драстично ќе го намали бројот на издадени туристички визи за Русите

Независен

Нетпрес Слободен Печат Локално Press24 MakPress Вечер Прес Frontline

Шолц против санкции на туристите: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

МКД - 17.08.2022

Треба ли Европската Унија да им го забрани влезот и на туристите од Русија? „Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мораме јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, кажа во понеделникот вечерта премиерката на Финска Сана Марин.

Олаф Шолц: Не им отежнувајте на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија

Точка

Шолц: Не им отежнувајте на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија

Press24

„Bажно е да не им се отежнува на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија“, вели Шолц

Скопје1

Олаф Шолц ја блокира забраната за влез на Русите во ЕУ

Deutsche Welle - 16.08.2022

„Тоа не е војна на рускиот народ, туку војна на Путин“– аргументира германскиот канцелар и ја отфрла идејата за воведување забрана за влез на Русите во западните земји. А тоа го бара цела низа земји од северна Европа.

Шолц против недавањето Шенген визи на Русите

Независен

Германија е против забрана за издавање визи на руските граѓани – тоа е војна на Путин, а не на рускиот народ, вели Шолц

360 степени

Германија против идејата за забрана на визите за Русите во ЕУ

4NEWS

ШОЛЦ Е ПРОТИВ УКИНУВАЊЕ НА ВИЗИТЕ ЗА РУСИТЕ ВО ЕУ Ова не е војна на рускиот народ, туку само на Путин

+инфо

Шолц е против укинување на визите за Русите во ЕУ

Нетпрес

Шолц за барањето Германија да ги забрани визите за Русите: Ова не е војна на рускиот народ

Макфакс

MTM Centar 24Инфо Денар Точка Press24

Останете си надвор! Нема туристички визи за Руси сѐ додека трае војната во Украина

Deutsche Welle - 16.08.2022

Земјите од ЕУ и по ова прашање го прават тоа што најдобро го умеат: делуваат нехомогено. Мора да се повлече јасна линија, но може да постојат исклучоци, смета Миодраг Шориќ. Дебатата дури сега започнува: може ли руски туристи да си одмараат во ...

Останете си надвор! Нема туристички визи за Руси сѐ додека трае војната во Украина

Либертас