TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатите го сменија ставот, сега СЈО било надлежно за „Талир 2“

Фокус - 19.09.2019

Наместо со воведни зборови на обвинителката Ленче Ристоска да почне денешното рочиште за случајот „Талир 2“, се случуваше правна битка во судница за тоа дали редовното обвинителство е надлежно да го презеде овој предмет од СЈО.

Адвокатот бара ново полномошно од Груевски, па да има судење за белата палата

+инфо - 19.09.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје утрово започна судењето за предметот Талир 2 кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Обвинението за случајот го покрена СЈО, но по преземањето на предметите, случајот заврши во ОЈО Скопје, а како ...

Одбраната го оспорува полномошното на Ристоска, бара одложување на „Талир 2“

Независен - 18.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“ што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

(Видео) Адвокатот на Груевски вели дека нема овластување да го застапува во ,,Талир 2″

Макфакс - 19.09.2019

Адвокатот на експремиерот Никола Груевски кој е во бегство, Донче Наков пред денешното судско рочиште за предмерот ,,Талир 2″, рече дека поради тоа што со преземањето на предметите од СЈО во републичкото обвинителство, предметот добил нов број, тој ...

ВИДЕО: Адвокатот на Груевски немал полномоштво да го застапува оти предметот има нов број

А1 On - 19.09.2019

Адвокатот на избеганиот експремиер, Никола Груевски, Донче Наков пред денешното судско рочиште за предмерот “Талир 2”, рече дека поради тоа што со преземањето на предметите од СЈО во републичкото обвинителство, предметот добил нов број, тој немал ...

Одбраната го оспорува полномошното на Ристоска, бара одложување на „Талир 2“

еМагазин - 19.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“ што досега го водеше Специјалното јавно обвнителство (СЈО), на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен ...

Кој е надлежен за „Талир 2“ СЈО или ОЈО?

24Инфо - 19.09.2019

Наместо со воведни зборови на обвинителката Ленче Ристоска да почне денешното рочиште за случајот „Талир 2“, се случуваше правна битка во судница за тоа дали редовното обвинителство е надлежно да го презеде овој предмет од СЈО-објави Фокус .

На адвокатите на обвинетите во „Талир 2“ Ристовска им е виновна што работи во ОЈО

Слободен Печат - 19.09.2019

Адвокатот Дончо Наков, кој го брани првообвинетиот во овој случај Никола Груевски рече дека откако предметот од СЈО преминал во ОЈО нема овластување од неговиот клиент да работи по новиот деловоден број на предметот.

ВИДЕО: Ленче Ристоска дојде без службеното возило и стручен соработник од СЈО

Либертас - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручни соработници и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење, пренесе А1он .

Ленче Ристоска без придружба на стручен соработник на рочиште за „Талир „“

ММС - 19.09.2019

Утрово во Кривичниот суд во Скопје, обвинителката Ленче Ристоска за прв пат се појави без придружба на стручниот соработник. Ристоска не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење.

Ристовска доби одобрение да го застапува „Талир2“

Алсат-М - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска доби одобрение од Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, да го застапува обвинението во предметот „Талир 2“. Во случајот обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс генералниот секретар на владата, Кирил ...

ВИДЕО: Ленче Ристоска дојде без службеното возило и стручен соработник од СЈО

А1 On - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручни соработници и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење.

„Талир 2“: Ленче Ристоска на судењето дојде без стручeн соработник на СЈО

Макфакс - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручен соработник и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење. Денеска почна рочиштето за предметот ,,Талир 2″ на СЈО, за ...

Ленче Ристовска денеска на судење без „привилегиите“ од СЈО

Фактор - 19.09.2019

Ленче Ристоска денеска како делегиран обвинител од Јавното обвинителство продолжи да го застапува судскиот процес во случајот на сега веќе поранешното СЈО познат како „Талир 2“. Претпладнево на рочиштето таа за прв пат се појави во судот без ...

Обвинителката Ленче Ристоска продолжува со „Талир 2“

24 Вести - 19.09.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница. Откако Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски продолжија да го застапуваат предметот „Монструм“ и обвинителката Ленче Ристоска доби одобрение да го застапува обвинението во предметот ...

„Талир 2“ и „Тарифа“ продолжуваат со старите обвинители од СЈО

Фокус - 19.09.2019

Во Кривичниот суд денеска продолжуваат судењата за предмети на СЈО и тоа со сатрите обвинители. Па така, на рочиштето за случајот „Талир 2“ треба да се појави обвинителката Ленче Ристоска, а на „Тарифа“ обвинителот Трајче Пеливанов.

„Талир 2“ и „Тарифа“ денеска во судница со Ристовска и Пеливанов

Нова ТВ - 19.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески почна да ги враќа обвинителите на СЈО во судница. По негово овластувањето обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски да продолжат да го застапуваат предметот „Монструм“, вчера обвинителката Ленче Ристоска ...

„Талир 2“ влегува во судница со старата обвинителка

Независен - 19.09.2019

Фото: Б. Грданоски „Талир 2“, случај кој го отвори СЈО за нелегалната изградба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, денеска влегува во судница откако сите предмети од СЈО преминаа во надлежност на редовното јавно обвинителство.

Ленче Ристовска останува на „Талир 2“

24Инфо - 19.09.2019

Ленче Ристовска останува на Талир 2. Таа е трета од обвинителите на СЈО која доби одобрение од јавниот обвинител Љубомир Јовески да се врати во судница. Вчера Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски продолжија да го застапуваат предметот „Монструм“.

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Нетпрес - 19.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење кое е закажано за денеска претходното судско рочиште за овој предмет не беше одржано ...

Обвинителката Ристоска ќе го застапува предметот „Талир 2“

Р.С.Европа - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува пред Кривичниот суд предметот на СЈО „Талир 2“ со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судење за предметот е закажано за утре, откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство ...

Обвинителката Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

+инфо - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Нова ТВ - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Јовески ја овласти обвинителката Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“

Слободен Печат - 18.09.2019

Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир ...

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“, случајот за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јовески ѝ го делегира предметот „Талир 2“ на Ленче Ристоска

А1 On - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, денеска ѝ го делегирал предметот „Талир 2“ на обвинителката Ленче Ристоска од СЈО, дознава „А1он“. Ова уследи откако вчера беше делегиран и предметот „Монструм“ на обвинителите Гаврил Бубевски и Фатиме ...

СЕ ДЕЛАТ ОВЛАСТУВАЊА НА ОБВИНИТЕЛИ ОД КОРУМПИРАНОТО СЈО: По Фатиме, Јовески и на Ленче и даде предмет на „Т“

Денешен - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на ...

Познато кој предмет оди во рацете на Ленче Ристоска

Фактор - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува случајот „Талир 2“. Овој предмет кај неа го прераспредели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судењето за „Талир 2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на ...

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Република - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Ленче Ристоска на судењето на „Талир 2“ дојде без стручeн соработник на СЈО

Н.Македонија - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручен соработник и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење. Денеска почна рочиштето за предметот „Талир 2“ на СЈО, за кое ...

„Талир 2″: Ленче Ристоска на судењето дојде без стручeн соработник на СЈО и без службено возило

Точка - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручен соработник и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење. Денеска почна рочиштето за предметот ,,Талир 2″ на СЈО, за ...

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“,а обвинителот Трајче Пеливанов предметот „Тарифа“

Канал5 - 19.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење кое е закажано за денеска претходното судско рочиште за овој предмет не беше одржано ...

Ристовска доби одобрение да го застапува „Талир2“

Бриф - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска доби одобрение од Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, да го застапува обвинението во предметот „Талир 2“. Во случајот обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс генералниот секретар на владата, Кирил ...

Ленче Ристовска ќе ги гони Груевски и Божиновски за изградбата на белата палата

Скопје1 - 19.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење кое е закажано за денеска претходното судско рочиште за овој предмет не беше одржано ...

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Алфа - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

1tv - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јовески ја овласти Ристоска да го застапува „Талир 2“

iPortal - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Фокус - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.