TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП 1/2 финале: Норвешка супер предизвик за Хрватска, Шпанија против Словенија

OhridNews - 23.01.2020

Норвешка – Хрватска односно Шпанија – Словенија се полуфиналните двојки на Европското првенство во ракомет. Натпреварите од последната рунда во двете групи во Глваната фаза имаа супер интересна разврска.

Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет

24 Вести - 22.01.2020

Ракометарите на Словенија станаа полуфиналисти уште пред да го одиграат својот натпревар од последното коло во Главната фаза на ЕВРО 2020. Причина за тоа е киксот на Унгарија против Португалија (26-34), со што и математички никој не може да ја ...

ВИДЕО: Словенците дознаа дека се полуфиналисти на ЕП во – соблекувална!

Gol.mk - 22.01.2020

Ракометната репрезентација на Словенија е полуфиналист на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Австрија, Норвешка и Шведска. Унгарија загуби од Португалија во клучниот натпревар и тоа ја однесе балканската селекција меѓу најдобрите четири на ...

Познати полуфиналните натпревари на ЕП во Ракомет

Телма - 22.01.2020

По првите 4 натпревари од последното коло на ЕП во ракомет познати се полуфиналните натпревари. Словенија ќе игра против Шпанија а Норвешка против Хрватска во борба за пласман во финалето и освојување на златото.

Шведска врза две победи, ама премногу доцна

24 Ракомет - 22.01.2020

Репрезентативците на Шведска го совладаа Исланд со … во последниот меч од Групата 2 од Втората фаза на Европското првенство, но овој триумф не им донесе премногу бидејќи освен што ги искачи на 4. место во групата друго позитивно не им даде.

Познати се полуфиналните двојки на ЕП 2020

РК Металург - 22.01.2020

Со денешното последно коло заврши главната фаза на ЕП во Австрија, Норвешка и во Шведска. Веќе се познати и полуфиналните двојки, како и селекциите што ќе се борат за петтото место. . Полуфинале: 24 јануари, 18.00 часот: Шпанија – Словенија 24 ...

Комплетни резултати од последното коло на главната фаза на ЕП 2020

РК Металург - 22.01.2020

Денеска на ЕП во Австрија, Норвешка и во Шведска одиграно е комплетното последно коло, кое решаваше кој ќе биде последниот патник во полуфиналето. . Резултати: Група 1: 16.00 часот: Хрватска – Шпанија 22:22 (11:12) 18.15 часот: Белорусија – Австрија ...

Конечни табели од главната фаза

РК Металург - 22.01.2020

Со денешните шест средби заврши главната фаза на ЕП во австрија, Норвешка и Шведска. Еве ги и конечните табели на глафната фаза: Група 1: Група ...

Норвешка ја победи Словенија, познати се полуфиналните двојки на ЕП

МКД - 22.01.2020

Норвешка со 33:30 ја победи Словенија и го потврди првото место во групата, по што конечен облик добија и полуфиналните средби. Норвешка без својот најдобар ракометар, Сагосен дојде до триумфот над Словенија со кој го завери првото место на табелата.

Норвешка остана единствена со максимален учинок

Кајгана - 22.01.2020

И без голгетерот Сагосен репрезентацијата на Норвешка ја совлада Словенија и остана единствената репрезентација со максимален скор. Откако Шпанија и Хрватсаки одиграа нерешено и ја прекинаа серијата победи, Норвешка ја совлада Словенија и остана ...

Норвешка без ѕвездите славеше над Словенија и ја завери првата позиција

Gol.mk - 22.01.2020

Ракометарите на Норвешка славеа во дуелот за првата позиција против Словенија со 33-30 и како лидер од групата два ќе патуваат во Стокхолм. Иако Врањеш и Берге настапија без главните ѕвезди, натпреварот беше интересен, а отпорот на словенија пукна ...

Норвешка со комбиниран состав ја победи Словенија и закажа полуфинале со Хрватска

Дерби - 22.01.2020

По крајот на натпреварот меѓу Норвешка и Словенија, стана познато кои ќе бидат паровите во полуфиналната рунда, откако фаворизираните Норвежани со половина сили успеаја да ги победат избраниците на Врањеш.

Балканска битка на ЕП 2020 е можна само за медал

Gol.mk - 22.01.2020

По комплетирањето на групите во втората фаза на Европското првенство (ЕП) во Австрија, Норвешка и Шведска, познати се полуфиналните парови на континенталниот ракометен собир. Пласманот посака да нема вкрстување на двете балкански селекции кои одат ...

Норвешка ја „избра“ Хрватска, Словенија ќе бие битка со Шпанија

Sport 1 - 22.01.2020

Иако натпреварот беше само престиж кој да биде прв во групата, бидејќи поразот на Унгарија им заврши работа, па така Норвешка и Словенија одиграа натпревар без премногу калкулации кој на крајот го добија избраниците на Кристијан Берге со 33-30 Освен ...

Норвежаните против Хрватска во полуфиналето, Словенија ќе го предизвика европскиот првак Шпанија

Екипа - 22.01.2020

Ракометната репрезентација на Норвешка ја совлада Словенија со 33-30 и како првопласирана во групата ќе вкрсти против Хрватска во полуфиналето на Европското првенство. Поразената Словенија оди на мегдан на актуелниот европски првак Шпанија.

(ВИДЕО) Словенците во соблекувалната дознаа дека се во полуфиналето на ЕП

Спортклуб - 22.01.2020

Словенија го слави пласманот во полуфиналето на Европското првенство. „Змајчеките“ остварија пласман во завршницата во пресрет на дуелот со Норвешка кој го загубија со 33:30, а во полуфиналето ќе играат против Шпанија.

Словенија ќе игра против Шпанија, Норвешка против Хрватска во борба за златото на ЕП

+инфо - 22.01.2020

Словенија ќе игра против Шпанија, а Норвешка против Хрватска за пласман во финалето и освојување на златото на европското ракометно првенство. Шпанија и Хрватска попладнево одиграа нерешено 22:22, па Шпанија го освои првото место во групата.

Норвешка ја победи Словенија и закажа полуфинале со Хрватска

Спортски - 22.01.2020

Ракометарите на Норвешка вечерва ја победија Словенија со 33:30 и така го обезбедија првото место во групата. Норвешка и Словенија имаа директен дуел за првото место во групата, а на крајот Норвежаните успеаа да слават.

Норвешка ја избра Хрватска, Словенија во полуфиналето против Шпанија

Слободен Печат - 22.01.2020

Во натпреварот од групата 2, Норвешка ја совлада Словенија со 33:30 и го освои првото место. Со освојувањето на првото место во групата 2, Норвешка во полуфиналето ќе игра против второпласираната од групата 1, Хрватска, додека Словенија ја очекува ...

Норвешка од 2016 година чекаше ново европско полуфинале

SportMedia - 22.01.2020

Европското првенство во машка сениорска конкуренција ги доби четирите патници во Стокхолм, Шпанија, Хрватска, Норвешка и Словенија, а интересно е дека за екипите од групата два излегоа интересни податоци.

Познати полуфиналните двобои: Норвешка ја избра Хрватска, Словенија ќе се соочи со Шпанија!

24 Ракомет - 22.01.2020

Еден од домаќините на Европското првенство, селекцијата на Норвешка, славеше во пресметката со Словенија со 33-30 и го потврди првото место во групата 2 од главната рунда на континенталниот собир.

Португалија ја победи Унгарија и ја однесе Словенија во полуфиналето!

МКД - 22.01.2020

Португалија со убедливи 34:26 ја победи Унгарија и овозможи Словенија без борба да се пласира во полуфиналето на Европското првенство. Доколку Унгарија ја победеше Португалија, на Словенија ќе и требаше барем бод од дуелот со силната Норвешка за ...

Познати полуфиналните двојки на Европското во ракомет

Локално - 22.01.2020

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка против Хрватска во борба за пласман во финалето и освојување на златото.

Норвешка и закажа полуфинале на Хрватска, Шпанија ќе игра против Словенија

SportMedia - 22.01.2020

Норвешка ја оправда фаворитската улога против Словенија ја совлада со 33-30 (14-13) и си закажа полуфинале со Хрватска, додека пак Шпанија на патот до финалето ќе ги има избраниците на Љубомир Врањеш.

Норвежаните газат сигурно, за финале ќе играат против Хрватска, Словенија на мегдан со Шпанија

Спортманија - 22.01.2020

Првиот фаворит за титулата е единствената репрезентација со сите победи на ЕП 2020 година и во полуфиналето ќе игра со Хрватска, додека за финале меѓусебе ќе играат и Словенија и Шпанија Норвешка ја победи Словенија со 33:30 и го освои првото место ...

Португалија ја прати Словенија во полуфинале, реми на Хрватска - Шпанија

Кајгана - 22.01.2020

Португалците прикажаа фантастична партија и ја здробија Унгарија со што ѝ направија услуга на Словенија. Хрватска и Шпанија борбата за првото место во групата го решија на гол-разлика наместо на паркетот.

Словенците од фотелји си станаа полуфиналисти на ЕП!

Sport 1 - 22.01.2020

Ракометарите на Словенија станаа полуфиналисти уште пред да го одиграат својот натпревар од последното коло во Главната фаза на ЕВРО 2020. Причина за тоа е киксот на Унгарија против Португалија, со што и математички никој не може да ја стигне ...

Норвешка со „втор тим“ ја совлада Словенија, познати се двојките за полуфиналето на ЕП

Спортклуб - 22.01.2020

Норвешка успеа да слави над Словенија во последното коло со 33:30 со што го потврди првото место во својата група, а со тоа познати се и полуфиналните двојки на Европското првенство. Норвешка и Словенија го играа последното коло во групната фаза и ...

Шпанија го издржа налетот на Хрватска за прво место во групата, Португалија ја однесе Словенија во полуфиналето

Дерби - 22.01.2020

Без победник заврши дербито меѓу Шпанија и Хрватска (22-22), резултат кој и овозможи на „црвената фурија“ да го освои првото место во групата 1 на Европското првенство. Од претходно беше познато дека двете селекции се во полуфиналето, па денешнава ...

Унгарија се „распадна“ во клучниот меч, Словенија слави полуфинале на ЕП

Gol.mk - 22.01.2020

Иако имаше реални шанси за историско полуфинале на Европското првенство, селекцијата на Унгарија го загуби клучниот натпревар на овој шампионат и остана без борба за континенталниот трофеј.

Норвежаните останаа со совршен скор и со „резервен“ состав (видео)

TopSport - 22.01.2020

Норвешка ја потврди доминацијата во групната фаза на Европското првенство во ракомет, забележувајќи ја осмата победа во исто толку меча со 33:30 триумфот над Словенија, која, сепак, е во полуфиналето откако претходно Португалците ја шокираа Унгарија.

Норвешка ја победи Словенија и закажа дуел со Хрватска во полуфиналето од ЕП

Sport M - 22.01.2020

Норвешките ракометари ја совладаа Словенија во последниот натпревар од групата II на Европското првенство со резултат 33:30. -текстот продолжува по рекламата- Словенците го постигнаа првиот гол на натпреварот и постојано беа во минус.

Португалија го сруши унгарскиот сон за полуфинале и си обезбеди квалификации за ОИ!

24 Ракомет - 22.01.2020

Репрезентацијата на Португалија славеше над Унгарија со 34-26 и практично им го сруши сонот на избраниците на Иштвај Гулјаш за место во полуфиналето. Дури и да победеа, Унгарците сепак ќе мораа да го чекаат исходот од мечот меѓу Словенија и ...

Португалија ја лансираше Словенија во полуфиналето на Европското првенство

SportMedia - 22.01.2020

Словенија пред дуелот со Норвешка последен од главната фаза ја доби најдобрата информација. Љубомир Врањеш и неговите избраници се пласираа во полуфиналето и тоа благодарение на Португалија која ја совлада Унгарија со 34-26 (16-14).

Словенија после 16 години ќе игра за медали!

Спортски - 22.01.2020

Ракометарите на Португалија вечерва ја победија Унгарија со 36:26 и така на Словенија и обезбедија пласман во полуфиналето на Европското првенство. Последното коло од вториот круг на Европското првенство ни донесе големи возбудувања, а Унгарците и ...

Словенците во „транс“ после 16 години ќе играат за медал (ВИДЕО)

SportMedia - 22.01.2020

Словенија пред дуелот со Норвешка обезбеди место во полуфиналето на Европското првенство, секако благодарение на Португалија која ја совлада Унгарија. На селекторот, Љубомир Врањеш и неговите избраници мотив за последниот меч од главната фаза ќе ...

Норвежаните во полуфиналето за кое останува уште едно слободно место

Сител - 22.01.2020

Норвешка е третата селекции кои обезбедија пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство Со победата над Исланд 31-28 и максималниот учинок, како и поразот на Унгарија од Шведска 18-24, ракометарите Норвешка го осигураа својот пласман во ...

Унгарија се моли во Норвешка, Словенија во Португалија

Кајгана - 22.01.2020

Денеска ќе биде познат и последниот полуфиналист, а тоа ќе биде една од селекциите на Словенија и Унгарија. Најпрво од 16 часот Унгарците ќе мора да ја совладаат незгодната репрезентација на Португалија која е вистинско изненадување на првенството.

ЕП: Унгарија падна на „последниот испит“ наречен Португалија (видео)

TopSport - 22.01.2020

Унгарија ја прокоцка можноста да се бори за медал на Европското ракометно првенство откако попладнево загуби од Португалија со 34-26 во последниот меч од групата 2. За да се надеваат на пласман меѓу четирите најдобри селекции на турнирот, денеска на ...

Португалија ја совлада Унгарија и ја испрати Словенија во полуфиналето на Европското првенство

Sport M - 22.01.2020

Ракометарите на Португалија ја совладаа Унгарија вечерва со 34:26, и така му го обезбедија местото на Словенија во полуфиналето на Европското првенство. -текстот продолжува по рекламата- Последното коло од второто коло на Европското првенство веќе ...

Многу комбинации за место во полуфиналето во Стокхолм

Спортманија - 22.01.2020

Словенците прво ќе чекаат помош од Португалија, а ако не ја добијат, ќе мора сами да си ја завршат работата, тогаш Унгарија ќе навива за Норвешка. Групата 2, која се игра во шведскиот град Малме, носи многу неизвесности во пресрет на последното коло ...

Шпанија и Хрватска ќе „избираат“ ривал за полуфиналето

24Инфо - 22.01.2020

Денеска во Виена и Малме со одигрувањето на четврттата рунда од втората фаза во двете групи ќе бидат познати полуфиналните двојки за 14. Европско ракометно првенство кое го организираа Австрија, Шведска и Норвешка.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Паѓа одлука за полуфиналните двојки на ЕП

24 Ракомет - 22.01.2020

Со натпреварите кои денеска ќе бидат одиграни во Виена и во Малме ќе финишира надигрувањето во групите на Европското првенство, а потоа ќе следуваат дуели од полуфиналето. Денеска се играат по три средби и во двете групи од последното коло, а во ...

ЕП: Денес на програмата

OhridNews - 22.01.2020

Втората етапа позната како Главна фаза на Европското ракометно првенство денеска ќе добие финална разврска. На програмата се мечевите од четвртата и последна рунда во двете групи. Репрезентациите на Шпанија и Хрватска од првата група односно ...

Норвешка во полуфинале, Шведска и го загорчи животот на Унгарија и донсе надеж за Словенија

МКД - 21.01.2020

Норвешка обезбеди полуфинале на Европското првенство откако денеска со 31-28 славеше над Исланд, Шведска и го загорчи животот на Унгарија со триумф од 24-18 и донесе надеж за Словенија. Норвешка е првиот учесник во полуфинале од Групата 2 по ...

Табели по четвртото коло на главната фаза на ЕП 2020

РК Металург - 22.01.2020

Денеска е комплетирано претпоследното, четврто коло на главната фаза на ЕП во Австрија, Норвешка и Шведска. Веќе имаме три репрезентации кои го обезбедија учеството во полуфиналето на ЕП. Тоа се селекциите на Хрватска и на Шпанија во групата 1 и ...

Денешни резултати на ЕП 2020 во Австрија, Норвешка и Шведска

РК Металург - 22.01.2020

На ЕП во Австрија, Норвешка и Шведска денеска се одиграни три средби од главната фаза во групата 2. Словенија ја совлада Португалија, Норвешка немаше проблем со Исланд, а Шведска забележа победа против Унгарија. .

Словенија ги задржа шансите за полуфинале на EHF EURO2020

Телма - 21.01.2020

Репрезентацијата на Словенија ги задржа шансите за полуфинале откако забележа уште една победа, овој пат над незгодната Португалија со 29-24 во исто време уништувајќи ги надежите на Португалците за нивен настап во полуфиналето.

Шведска проработе во финишот, Унгарците остануваат во игра за полуфинале

Дерби - 21.01.2020

Шведска конечно стигна до победа на Европското првенство и колку толку ги израдува своите фанови во Малме, а триумфот беше обезбеден над Унгарија со резултат 24:18. Резултатот иако убедлив не говори доволно за целиот тек на натпреварот бидејќи ...

Шведска ја запре „црната серија“, Унгарија се уште има шанса за полуфинале

Екипа - 21.01.2020

Ракометарите на Шведска конечно им донесоа малку радост на своите верни фанови во арената во Малме, триумфирајќи со 24-18 на дуелот против Унгарија, со што домаќините конечно ја прекинаа серијата од три порази на овој европски шампионат.