TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сијарто: Тука сум на повик на Мицкоски Мицкоски: Пријателите се познаваат во тешки моменти

Алфа - 06.04.2020

На покана на Мицкоски Сијарто е прв странски државник кој ја посети Македонија во време на светската пандемија со корона вирус.Унгарскиот министер за надворешни работи има позитивни очекувања дека до следниот месец ќе биде завршена преговарачката ...

Денеска државава доби медицинска заштитна опрема од Унгарија

Алсат-М - 06.04.2020

Од Унгарија пристигна донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела наменети за борба против коронавирусот. Шефот на унгарската дипломатијата Петар Сијарто, на заедничката прес конференција со неговиот домаќин Никола Димитров рече дека помошта е ...

Заев-Сијарто: Можеме да очекуваме преговорите со ЕУ да почнат до крајот на јуни

360 степени - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, за време на посетата на земјава се сретна и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој се заблагодарил за помошта од Унгарија. Во разговорот, посочуваат од СДСМ, беше заклучено дека оваа посета на ...

Заев- Сијарто: Помошта што ја добиваме од Унгарија го потврдува пријателството на нашите држави и народи

24Инфо - 06.04.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто На средбата, на која се разговараше за повеќе актуелни теми, како и за мерките на Владите на Северна Македонија и ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Предлагаме парична награда за оние кои се вклучени во заштита на здравјето и борбата против ...

А1 On - 06.04.2020

Актуелните прашања поврзани со пандемијата со коронавирусот и мислења и искуства во справувањето со оваа појава беа тема на денешната средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија ...

Сијарто очекува веќе во јуни Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Канал5 - 06.04.2020

Кризата со коронавирусот нема да го промени евроинтегративниот пат на Македонија. Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто кој денеска е во посета на земјава, вели дека очекува преговарачката рамка да биде готова до следниот месец, а Македонија ...

Сијарто за унгарските донации: Тука сум на повик на Мицкоски, кој побара помош

Макфакс - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи, на заедничката прес-конференција со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека тука е по негов повик, бидејќи тој побарал помош за состојбата со коронавирусот.

Унгарска помош и посета во време на пандемија на коронавирус

Р.С.Европа - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто е прв странски политичар кој ја посети Македонија, откако стапија на сила мерките за заштита од пандемијата на коронавирусот. Тој одржа заеднички прес-конференции со неговиот македонски колега ...

МНР манипулира, Сијарто самиот напомена дека доаѓа по барање на Мицкоски

Република - 06.04.2020

Министерството на надворешни работи со најавата за посетата на шефот на унгарската дипломатија направи груба манипулација наведувајќи дека тој доаѓа на сопствено барање. Но, МНР беше демантирано од самиот Сијарто напоменувајќи дека доаѓа по барање ...

Полицијата доби 100 000 маски и 5 000 заштитни костуми, помош од унгарската влада

360 степени - 06.04.2020

Во МВР попладнево официјално беше предадена донацијата од владата на Унгарија за македонската полиција која се состои од 100 000 маски и 5 000 заштитни едноделни заштитни костуми. Како што соопшти МВР, министерот Наќе Чулев му се заблагодарил на ...

Сијарто: Тука сум на повик на Мицкоски, побара помош

Курир - 06.04.2020

Добредоjвте на сите, Ви благодарам за присуството на прес конференцијата. Ова е ретка шанса да се видат новинари во живо, за тоа сум благодарен. Јас исто така морам да изразам благодарност до Христијан за поканата да дојдам во седиштетот на ...

Сијарто: Помошта за Македонија можеме да си ја дозволиме, имаме заедничка линија со Кина, сега можеме самите да ...

Република - 06.04.2020

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто истакна дека помошта за Македонија можат да си ја дозволат бидејќи поврзувањето меѓу Кина и Унгарија оди многу добро, и добиле линија за производство од Кина при што сега самите можат да произведуваат ...

Сијарто отфрла влијание од Груевски и вели не е важно што мисли Заев за состојбата во Унгарија

360 степени - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, отфрла влијание од експремиерот Никола Груевски, кој избега во Будимпеша, а за лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев, вели дека воопшто не е важно што тој мисли за внатрешната состојба ...

Министерот Чулев на средба со унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто

Канал5 - 06.04.2020

Министерот , Наќе Чулев денеска во министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, кој со висока делегација на Унгарија е во официјална посета на нашата држава.

Димитров: Унгарската помош е демонстрација на европската солидарност

Макфакс - 06.04.2020

Единствено преку солидарност, координирани напори, соработка и размена на добри практики и знаење, ќе излеземе од овој тунел, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој денеска оствари средба со неговиот унгарски колега, Петер ...

Сијарто: Најдоцна во јуни Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Алсат-М - 06.04.2020

И честитам на Северна Македонија што минатата недела доби согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во Европскиот совет ќе се обидеме да издејствуваме најдоцна до мај да ја затвориме рамката за ...

Унгарија со хуманитарна помош за Македонија- Сијарто донесе 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Алфа - 06.04.2020

100.000 маски и 5.000 заштитни одела од Унгарија пристигнаа во авионот со конкретна хуманитарна помош за Македонија, со цел што поуспешна борба против коронавирусот. Оваа помош доаѓа во рамки на работната посета на унгарскиот министер за надворешни ...

Сијарто: Не е важно што мисли Заев за ситуацијата во Унгарија бидејќи не е Унгарец

Република - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сјарто беше запрашан за постојаните забелешки на поранешниот премиер Зоран Заев дека Унгарија е диктаторски режим и дека Виктор Орбан е диктатор. На тоа шефот на дипломатијата имаше подготвен одговор.

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Макфакс - 06.04.2020

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, Сијарто рече дека Унгарија ќе се обиде ...

Сијарто: Мора да им помогнеме на соседите со коронавирусот за да можат да го издржат бранот на мигранти

360 степени - 06.04.2020

Координацијата меѓу земјите членки на ЕУ во борбата со коронавирусот беше задоцнета и државите беа оставени сами да се борат, но Унгарија очекува да им понуди поефикасна помош на државите од Западен Балкан, меѓу кои и на Северна Македонија.

Сијарто: Заев не е Унгарец, затоа не е важно што мисли тој за ситуацијата во нашата земја

Локално - 06.04.2020

„Треба да ме гледате позрело од тоа, било кој да има влијание врз мене со кого ќе се сретнам. Денеска имав официјална средба со министерот за надворешни работи Димитров, бидејќи јас сум на истата позиција.

Сијарто - Димитров: Пријателство и во криза и во евроинтеграциите

Р.С.Европа - 06.04.2020

Ѝ благодариме на Унгарија за помошта во овие тешки времиња за сите кога се справуваме со пандемијата, изјави шефот на македонската дипломатија денеска на заедничката прес конференција со неговиот унгарски колега Петр Сијарто.

Мисајловски: Македонија има пријатели, благодарност до премиерот на Унгарија и целата влада за медицинската помош

Курир - 06.04.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски преку статус на Фејсбук се заблагодари на помошта од пријателската Унгарија. -МАКЕДОНИЈА ИМА ПРИЈАТЕЛИ! Денеска пристигна и помошта од пријателската Унгарија, предводена лично од министерот за ...

Димитров: Ќе мора да научиме да работиме заедно за да ставиме крај на предизвикот со Ковид-19

ТВ21 - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска изјави дека земјава побарала помош и поддршка за справувањето со ширењето на коронавирусот од повеќе земји, за што разговарал и со свои колеги, како и преку механизмите на НАТО и ЕУ.

Чулев му посака добредојде на Сијарто, следува и билатерална средба

Република - 06.04.2020

Добредојде за Министерот за надворешни работи на Унгарија, порача македонскиот министер за внатрешни работи, кој беше дел од делегацијата што го пречека Петер Сијарто и унгарската помош. порача министерот Чулев.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Христијан Мицкоски и Петер Сијарто

Курир - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одржува заедничка прес конференција со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто. Прес-конференција можете да ја следите ТУКА ...

Како ретко кој во историјата на нашата држава, Виктор Орбан и владата на Унгарија се силен поддржувач на Република ...

Република - 06.04.2020

Македонија има пријтели, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, по денешната помош од, како што кажа, пријателската Унгарија, предводена лично од министерот за надворешни работи на Унгарија Питер Сијарто. порача Мисајловски.

Николоски: Унгарија реши да и подаде рака на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и од опозиција е спремна да помага

Курир - 06.04.2020

Во вклучување во вестите на Алфа телевизија денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, истакна дека Унгарија реши денеска да и помогне на Македонија, тоа се должи на соработката и комуникацијата со унгарскиот премиер, што значи ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во посета Македонија

Канал5 - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива престојува во работна посета на Македонија. Во фокусот на разговорите со државно-политичкиот врв во земјава денеска, покрај евроинтегративните процеси, е и ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на Мицкоски и Сијарто

Нетпрес - 06.04.2020

Се очекува да започне заедничка прес конференција на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер ...

Сијарто: Тука сум на повик на Мицкоски, побара помош

Република - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари билатерална средба со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија, кој е во работна посета на Скопје. По завршување на билатералната средба, пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи ...

Сијарто: Ослабнати држави од пандемијата не би можеле да се справат со мигрантска криза

Expres - 06.04.2020

Унгарскиот шеф на дипломатијата Петер Сијарто кој денеска донесе унгарска медицинска помош за справување со коронавирусот предупреди дека опасноста од мигрантска во услови на пандемија не е исклучена.

Мицкоски и Сијарто ќе одржат заедничка прес конференција

Курир - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 12 часот ќе одржи заедничка прес конференција со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто. Курир ќе ја пренесува во живо прес ...

Мицкоски и Сијарто ќе одржат заедничка прес конференција

Скопје инфо - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе одржи заедничка прес конференција со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто. Како што најавија од партијата, прес конференцијата ќе се одржи во 12 часот пред централниот штаб на ...

Прес-конференција на министрите Никола Димитров и Петер Сијарто (во живо)

Либертас - 06.04.2020

– ВО ЖИВО – Прес конференција на министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Унгарија, Никола Димитров и Петер ...

Димитров: Ердоган ќе ни испрати помош

Фактор - 06.04.2020

Никола Димитров, министерот за надворешни работи, на денешната заедничка прес-конференција со шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека Реџеп Таип Ердоган, претседателот на Турција, ќе испрати помош ...

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто пристигна во Македонија

Скопје инфо - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто пристигна во Македонија, каде на аеродромот беше пречекан од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев и вицепремиерот Бујар Османи.

Сијарто: Унгарија сака мигpaнтската кpиза да се решава што подалеку од нас, затоа донесовме медицинска помош во ...

365 - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска е во посета на земјава, каде оствари средба со неговиот македонски колега Никола Димитров. Сијарто во Скопје пристигна со унгарски вoeн карго авион, натоварен со 100 илјади заштитни ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Петер Сијарто

Frontline - 06.04.2020

Прес конференција на министерот Димитров и неговиот унгарски колега Сијарто, како и неколку високи преставници на земјава. Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто во работна посета на Република Северна Македонија, на ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Македонија

Р.С.Европа - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска ќе престојува во работна посета на Скопје на лична иницијатива, соопшти Министерството за надворешни работи. Во текот на неговата посетата, закажани се средби со министерот за надворешни ...

Мицкоски ќе оствари средба со унгарскиот министер за надворешни работи

Курир - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ќе одржи билатерална средба со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија. Средбата ќе се одржи во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Димитров и неговиот унгарски колега Сијарто

iPortal - 06.04.2020

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто кој е во работна посета на Република Северна Македонија и шефот на дипломатијата Никола ...

Мицкоски на Фејсбук: Благодарност до премиерот Орбан за испорачаната помош што му ја побарав минатата недела

365 - 06.04.2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утрово на скопскиот аеродром го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петар Сијарто кој во рамките на посетата донесе заштитна опрема за ...

Чулев и Османи го пречекаа Сијарто, Димитров го нема

Денешен - 06.04.2020

Наќе ЧУЛЕВ Добредојде за министерот за надворешни работи на Унгарија. Состојбата поврзана со пандемијата од Covid19 бара сплотеност, поддршка и разменување на искуства со нашите пријатели од целиот свет.

Автократите ја сакаат пандемијата

Независен - 05.04.2020

ЉУПЧО ПОПОВСКИ (Колумна за Дојче веле) Виктор Орбан го замрзна парламентот и ја презеде целокупната власт во Унгарија. Тоа е еден вид авторитарно претприемништо. Со тоа тој ја тестира не само својата земја, туку и Европската унија „Ние сме во војна“ ...

Шефот на унгарската диломатија, на свое барање, утре доаѓа во Скопје

360 степени - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијатро утре, на негова иницијатива, ќе оствари работна посета на Македонија, соопштуваат од македонското МНР. Сијатро ќе има средба со македонскиот колега Никола Димитров, како и со други ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Утре стигнува помошта што ја најави Мицкоски

Независен - 05.04.2020

И вториот пријател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Будимпешта, утре ќе испрати медицинска помош за справување со орона вирусот. Како што најави МНР, на негово барање унгарскиот шеф на дипломатијата Петер Сијарто утре ќе дојде во Скопје заедно со ...

18: На сметката за донации има 500.000 евра, 9.5% од заразените се медицински персонал, кралицата ќе им се обрати на ...

Frontline - 05.04.2020

Преглед на вести во 18 часот ВЛЕГУВАМЕ во нова фаза на менаџирање на целокупниот процес со пандемијата од Ковид-19. Во следните неколку недели влегуваме во нова фаза на менаџирање на цеолкупниот процес.

Унгарскиот шеф на дипломатијата Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Frontline - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...