TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителот Донев од СЈО продолжи да го застапува предметот „Триста“

Алсат-М - 20.09.2019

Уште еден случај на СЈО останува во рацете на веќе поранешен специјален обвинител. Стевче Донев продолжи да го застапува обвинението за „Триста“. Денеска судијката Добрила Кацарска констатираше дека е валидно и законско овластувањето на републичкиот ...

Јанева останува во притвор, не помогнаа ни становите на синот и ќерката

365 - 20.09.2019

Доскорешната специјална јавна обвинителка бараше, но не доби укинување на мерката притвор и замена со поблаги мерки на претпазливост. Кривичниот суд го одби барањето поднесено од нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска, иако таа се надеваше дека ...

Одложено судењето за случајот „Тотал“

МКД - 20.09.2019

Отсуство на член на судечкиот совет го одложи судењето за случајот „Тотал“ во кој на новинарот Драган Павловиќ-Латас му се суди за даночно затајување. Наредното рочиште е закажано за 17 октомври. Според обвинението, во периодот од 2008. до 2015.

Со каков аршин се мери должината на притворот за Јанева?

Независен - 20.09.2019

Фото: Б. Грданоски Во заднина на дебатата поттикната од пратеникот Антонио Милошоски за тоа дали премиерот Зоран Заев се обидувал да влијае за ослободување на Катица Јанева од притвор, Кривичниот совет во судот во Скопје донесе одлука со која, на ...

Обвинителот на СЈО Стевче Донев продолжува со предметот „Триста“

360 степени - 20.09.2019

Обвинителот Стевче Донев на денешното рочиште продолжи да го застапува обвинението за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство. За судијката Добрила Кацарска валидно и законско е овластувањето на републичкиот јавен обвинител, Љубомир ...

ВИДЕО: Одложено судењето на Латас за „Тотал“

А1 On - 20.09.2019

Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник Драган Павловиќ Латас е одложено за 17 октомври поради отсуство на член на судечкиот совет. Предметот се уште се наоѓа во доказна постапка.

Каков имот пријавил поранешниот обвинител на СЈО, Стевчо Донев, кој ќе го застапува предметот „Триста„

еМагазин - 20.09.2019

Поранешниот обвинител на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Стевчо Донев ќе го застапува предметот „Триста„. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција кога станал обвнител во СЈО.

Каков имот пријавила поранешната обвинителка на СЈО, Елизабета Јосифовска, кој ќе го застапува предметот „Тотал“

еМагазин - 20.09.2019

Поранешната обвинителка од Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Елизабета Јосифовска и натаму ќе го застапува предметот „Тотал“. еМагазин го разгледа нејзниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија за спречување корупција кога станала ...

Рочиштето за случајот „Талир“, денеска не се одржа

Алсат-М - 19.09.2019

Првообвинетиот Никола Груевски кој е во бегство, не го овластил неговиот адвокат да го застапува во случајот „Талир 2“ после трансферот на предметите од СЈО во редовното обвинителство. Ова беше причина за одложување на денешното рочиште за предметот ...

Предметите на СЈО се живи, дали ќе биде и помошниот персонал

Нова ТВ - 19.09.2019

Пишува Љубиша Арсиќ Милионска сума во евра ќе се потроши за остатокот од персоналот во СЈО, административната служба, истражителите и други профили кои биле ангажирани од специјалните обвинители, доколку приликите во ова обвинителство останат во ...

Груевски го одложи судењето за „Талир 2“, адвокатите ја спорат надлежноста на јавното обвинителство за случаите од ...

Сител - 19.09.2019

Пренесувањето на надлежноста на предметите од СЈО го одложи судењето за изградбата на партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ.. Адвокатот на обвинетиот Никола Груевски, рече дека имал полномошно за случај кој го водело специјалното обвинителство а не ...

Талир 2: По овластувањето на обвинителката сега и одбраната бара нови овластувања

Телма - 19.09.2019

Трансферот на предметите од специјалното во републичкото обвинителство не го спречи одлагањето на предметот Талир 2. Напротив тоа беше една од причините поради која одбраната бараше да не се одржи денешното рочиште.

„Талир 2“ одложен за 15 октомври

24 Вести - 19.09.2019

Почна, но за нешто повеќе од еден час се одложи судењето за предметот Талир 2 во Кривичниот суд денеска откако одбраната на обвинетите Груевски и Божиновски бараше допрецизирање на деталите со нивните клиенти поради настанатите промени и архивскиот ...

Судскиот процес „Талир 2“ одложен за 15 октомври

Канал5 - 19.09.2019

Предметите кои беа во надлежност на СЈО, се вратија во судница, но очекувано со нови проблеми. Наместо да почне со воведни зборови, денешното рочиште за случајот “Талир 2”, се одложи затоа што адвокатот Дончо Наков побара време да се исконсултира со ...

И обвинителот Стевче Донев си го наследи случајот „Триста“

Фокус - 19.09.2019

На утрешното закажано рочиште за случајот „Триста“ во судница повторно ќе треба да се појави обвинителот од СЈО, Стевче Донев, бидејќи републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески го овластил и понатаму да го застапува предметот.

Се одложи „Талир 2“, се чека Груевски да му испрати ново полномошно на адвокатот

Фокус - 19.09.2019

Денешното рочиште за случајот „Талир 2“ се одложи, бидејќи адвокатот на Никола Груевски, Донче Наков, реагираше дека требало да добие ново полномошно од неговиот клиент, зошто предметот со преземање од редовното обвинителство го сменил бројот.

Уште еден предмет на СЈО останува кај обвинител од СЈО

+инфо - 19.09.2019

Уште еден предмет на СЈО останува кај истиот обвинител. Републичкиот обвинител Љубомир Јовески случајот „Тотал“ го распореди кај Елизабета Јосифоска која и досега во застапуваше обвинението. Рочиште за овој случај е закажано за утре.

Останува јазолот во Судот, префрлањето на предметите го одложи „Талир 2“

ТВ21 - 19.09.2019

Поради трансферот на предметите од СЈО во ОЈО се одложи и рочиштето за случајот „Талир 2“. Адвокатот Дончо Наков кој го застапува обвинетиот Никола Груевски, пред да започне рочиштето побара одложување поради промена на бројот на предметот и додаде ...

Јовески распредели уште еден случај на СЈО, Стевчо Донев ќе го води „Триста“

+инфо - 19.09.2019

Стевчо Донев од СЈО, ќе продолжи да биде обвинител во предметот „Триста“ кој го отвори Специјалното обвинителство. По прекинот на мандатот во СЈО, Советот на јавни обвинители го врати Донев на старото работно место во ОЈО Кочани, но републичкиот ...

Ристоска: ВМРО-ДПМНЕ има замрзнат имот и има право да доаѓа на судења за Талир 2

+инфо - 19.09.2019

За да се доуредат полномоштвата на странките во случајот Талир 2 посочи судечкиот совет и го одложи денешното судење за 15 октомври. За овој предмет кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, обвинителката Ленче Ристоска предложи да ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Локално - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Адвокатот бара ново полномошно од Груевски, па да има судење за белата палата

+инфо - 19.09.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје утрово започна судењето за предметот Талир 2 кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Обвинението за случајот го покрена СЈО, но по преземањето на предметите, случајот заврши во ОЈО Скопје, а како ...

Ристовска доби одобрение да го застапува „Талир2“

Алсат-М - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска доби одобрение од Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, да го застапува обвинението во предметот „Талир 2“. Во случајот обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс генералниот секретар на владата, Кирил ...

ВИДЕО: Адвокатот на Груевски немал полномоштво да го застапува оти предметот има нов број

А1 On - 19.09.2019

Адвокатот на избеганиот експремиер, Никола Груевски, Донче Наков пред денешното судско рочиште за предмерот “Талир 2”, рече дека поради тоа што со преземањето на предметите од СЈО во републичкото обвинителство, предметот добил нов број, тој немал ...

Стевчо Донев останува во предметот „Триста“

Слободен Печат - 19.09.2019

Поранешниот обвинител на СЈО, сега дел од Основното јавно обвинителство Стевчо Донев и понатаму ќе постапува по предметот со кодно име „Триста“ кој се однесуваше на незаконската набавка на 300 возила за потребите на полицијата.

Одбраната чека одлука за барањето за ослободување на Јанева од притвор

Независен - 19.09.2019

Фото: Б. Грданоски Кривичниот совет во Кривичниот суд – Скопје не донел сѐ уште одлука по барањето на одбраната на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за таа да се брани од слобода за случајот „Рекет“, каде што е третоосомничена.

(ФОТО) Моќ и маркантност: Ленче Ристоска во класичен црн костим на рочиште

Женски магазин - 19.09.2019

Денеска во кривичниот суд продолжуваат судењата на предметите на СЈО, и тоа со старите обвинители, меѓу кои и Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи. Ленче е препознатлива русокоса со својата кратка и секогаш одлично исфенирана фризура.

Каков имот пријавила обвинителката Ленче Ристоска, која ќе го застапува случајот „Талир 2„

еМагазин - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески , ќе го застапува предметот на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), „Талир 2“ пред Кривичен суд. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист, кој го доставила ...

Ленче Ристоска без придружба на стручен соработник на рочиште за „Талир „“

ММС - 19.09.2019

Утрово во Кривичниот суд во Скопје, обвинителката Ленче Ристоска за прв пат се појави без придружба на стручниот соработник. Ристоска не сакаше да даде изјава за медиумите и рече дека оди на судење.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Власта во борба со лажни вести, назначен обвинител за „Триста“

Фактор - 19.09.2019

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави Фокус . Со тоа продолжува низата на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески да ги ...

„Талир 2“ влегува во судница со старата обвинителка

Независен - 19.09.2019

Фото: Б. Грданоски „Талир 2“, случај кој го отвори СЈО за нелегалната изградба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, денеска влегува во судница откако сите предмети од СЈО преминаа во надлежност на редовното јавно обвинителство.

Ленче Ристовска денеска на судење без „привилегиите“ од СЈО

Фактор - 19.09.2019

Ленче Ристоска денеска како делегиран обвинител од Јавното обвинителство продолжи да го застапува судскиот процес во случајот на сега веќе поранешното СЈО познат како „Талир 2“. Претпладнево на рочиштето таа за прв пат се појави во судот без ...

Обвинителката Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

+инфо - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Застаруваат предметите на СЈО – Груевски ќе се спаси од „Траекторија“

ТВ21 - 18.09.2019

Предметите на СЈО се во рацете на Јовески, но роковите кои ги имаат тие течат. Повеќе од сигурно е дека дел од осомничените во предметите ќе се спасат од казна. Еден од нив е и екс-премиерот Никола Груевски кој е осомничен во предметот „Траекторија“ ...

Митровски: Делото застарува, Груевски нема да одговара за „Траекторија“

ТВ21 - 18.09.2019

„До 10-ти октомври настапува апсолутна застареностпо што веќе прогонот нема да продолжи. На сите им е јасно, не мора да бидете правник дека не е ниту теоретски возможно да се тој предмет заврши во таа временска рамка затоа што ниту на прв степен ...

СЕ ДЕЛАТ ОВЛАСТУВАЊА НА ОБВИНИТЕЛИ ОД КОРУМПИРАНОТО СЈО: По Фатиме, Јовески и на Ленче и даде предмет на „Т“

Денешен - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на ...

Кој ќе се спаси од предметите на СЈО поради застареност? Вечерва во #10МИНУТИ со адвокатот Јанаки Митровски

4NEWS - 18.09.2019

Кој ќе се спаси од СЈО поради застареност на делото? Дали недвижниот имот на Јанева е доволен за излез од „Шутка“ и дали таа може се уште да влијае врз истрагата? Дали бомбите ОЈО може да ги користи како индиции и докази за нови истраги и актуелните ...

Јовески ја овласти обвинителката Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“

Слободен Печат - 18.09.2019

Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир ...

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Република - 18.09.2019

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Познато кој предмет оди во рацете на Ленче Ристоска

Фактор - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува случајот „Талир 2“. Овој предмет кај неа го прераспредели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судењето за „Талир 2“ треба да започне утре откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство на ...

Одбраната го оспорува полномошното на Ристоска, бара одложување на „Талир 2"

Канал5 - 18.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2" што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Одбраната го оспорува полномошното на Ристоска, бара одложување на „Талир 2“

Локално - 18.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“ што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Катица Јанева останува во Шутка - Обвинителите на СЈО се враќаат во Суд

Press24 - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Вечер - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Фокус - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

ТВ21 - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

ММС - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет”, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Одбраната го оспорува полномошното на Ристоска, бара одложување на „Талир 2“

Опсервер - 18.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“ што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“, случајот за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.09.2019

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир 2“ е закажано за утре.

Обвинителката Ристоска ќе го застапува предметот „Талир 2“

Р.С.Европа - 18.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува пред Кривичниот суд предметот на СЈО „Талир 2“ со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Судење за предметот е закажано за утре, откако претходното рочиште беше одложено поради отсуство ...