TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче ќе одржи прес-конференција во 15:00 часот

Press24 - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во 15:00 часот ќе одржи прес-конференција. Акредитираните новинари за онлајн видео вклучување ќе имаат можност за учество на прес-конференцијата во живо.

Василевска до Филипче: Срамно и страшно е да бидете слеп и глув за распределбата на средствата од државниот буџет

Курир - 05.04.2020

Иванка Василевска на својот профил на Фејсбук сподели статус поврзан со министерот за здравство Венко Филипче. -Министре за здраство, д-р Венко Филипче, во време кога Македонија заедно со сите држави на Планетава се соочува со пандемија за која ...

Филипче во интервју открива до кога ќе седиме дома (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 05.04.2020

Министерот Филипче во интервју за НОВА ТВ, даде проценка до кога би траеле рестриктивните мерки во државата, пошироко во регионот, во Европа, па и во светот. -Тоа никој со сигурност не може да каже.

Филипче: Само таму каде што има добра дисциплина, здравствениот систем може да го издржи овој удар

Press24 - 05.04.2020

Само таму каде што има добра дисциплина, здравствениот систем може да го издржи овој удар, напиша министерот за здравство Венко Филипче во опис на видеото кое го објави на неговиот Фејсбук профил од гостувањето во емисијата „360 степени“.

Денот кога Филипче мистериозно исчезна

Курир - 04.04.2020

Речиси еден месец по три прес-конференции дневно на Венко Филипче, стикери, банери, славење на херојот… Но цехот ги стига славните. Месец дена потоа, 53 новозаразени и 5 мртви. Црн ден за Македонија, ама Венко го нема на прес-конференција?! А го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет починати од корона, 53 заболени, а Заев и Филипче тераат политика

24Инфо - 04.04.2020

Факти кои го одбележаа денот: 1.Црн ден за Македонија, 5 починати од корона, 53 заболени, а Заев и Филипче тераат политика. 2.СДСМ ја води државата кон економска бездна. Власта не ги прифаќа предлозите за искористување на парите од вториот пензиски ...

Филипче: Коронавирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет

Сител - 04.04.2020

Коронавирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, во моментот се собираат повеќе податоци, се работи на вакцина, а дотогаш ќе биде присутен. Ќе се јавуваат бранови на пациенти, но битно е растот на нови случаи да биде ...

(Видео) Арсовски: Кога ќе заврши кризата сите ќе ги видат вистинските лица на Заев и Филипче

Макфакс - 04.04.2020

Народот ќе биде запрепастен од улогата на Венко Филипче во оваа криза и претходно нормално сите знаеме за неговите сомнителни тендери, набавки и сомнителни дејанија кои се граничат, односно се надвор од законот.

Филипче: Вирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, се собираат повеќе податоци и се работи ...

Република - 04.04.2020

Вирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, во моментот се собираат повеќе податоци и се работи на вакцина. До тогаш КОВИД-19 ќе биде присутен, ќе се јавуваат бранови на пациенти, но битно е растот на нови случаи да биде ...

Филипче: Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза

Press24 - 04.04.2020

Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза. Да споделуваме точни информаци, за ефикасна заштита од КОВИД-19 да се информираме од веродостојни извори, напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук ...

Филипче: Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза

Канал5 - 04.04.2020

Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза. Да споделуваме точни информаци, за ефикасна заштита од КОВИД-19 да се информираме од веродостојни извори напиша министерот за здравство Филипче на фејсбук.

Филипче: Апликција за мобилните телефони за следење на информациите со КОВИД-19

Алсат-М - 04.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата за следење на најновите информации поврзани ...

Филипче: Сите информации за Ковид 19 на вашиот телефон

Р.С.Европа - 04.04.2020

Веб страница и мобилна апликација „коронавирус мк “ е достапна на владината интернет страница со цел објавување на најновите информации за состојбите со пандемијата на едно место. Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук ...

Oд ВМРО-ДПМНЕ му одговараат на Филипче дека не е портпарол на СДСМ

360 степени - 04.04.2020

Венко Филипче е министер за здравство, а не партиски портпарол, забележа на фејсбук Орце Ѓеорѓиевски од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Неговата реакција доаѓа по несогласувањата меѓу Министерството за здравство и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ околу тоа дали ...

Мобилна апликација за следење на најновите информации околу епидемијата на корона вирус

Иновативност - 04.04.2020

Изработена е апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони,на која граѓаните може да ги следедат најновите информации поврзани со ситуацијата со епидемијата од корона вирусот. Граѓаните може да ја презермат апликацијата на линкот ...

Ѓорѓиевски: Нека му каже некој на Филипче дека е министер за здравство, а не портпарол на партија а најмалку на Заев

Курир - 04.04.2020

Политиканството на Филипче на најјако. Човекот наместо да се грижи за тоа што состојбите му излегуваат од контрола, се впрегна да се докажува колку тестови има за корона. Виде шанса за политика и се впрегна во политичко докажување.

(Видео) Грижете се за менталното здравје за време на Ковид-19

Независен - 04.04.2020

Фото: Б. Грданоски Не заборавајте да се грижите за своето ментално здравје за време на КОВИД-19 кризата, потсетува министерот Венко Филипче. Погледнете ги овие ...

Грижете се за менталното здравје: Свирете инструмент и не гледајте долго вести ВИДЕО

+инфо - 04.04.2020

Министеро за здравство Венко Филипче сподели видео со препораки како граѓаните да се грижат и да го зачуваат менталното здравје. Ограничете го времето за гледање вести, одржувајте контакт со блиските, хранете се здраво, не пијте многу алкохол, ...

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Фактор - 04.04.2020

Koronavirus MK-Преземете ја апликацијата и следете ги најновите вести, дневни статистики и совети за како да се заштитите од коронавирусот. Ова е уштееден повик од страна на министерот за здравство Венко Апликацијата за мобилните телефони, може да ...

Филипче: Чувајте се колеги!

Фактор - 04.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во пост на својот Фејсбук профил им порача на колегите, здравствените работници да се чуваат и да грижат за себе во периодов додека трае кризата со коронавирусот.

Филипче: Сите информации за коронавирусот преку мобилна апликација на Министерството за здравство (ЛИНК)

365 - 04.04.2020

По новиот вебсајт посветен на ситуацијата со коронавирусот во земјава, Владата предводена од Министерството за здравство сега објави и мобилна апликација преку која ќе можете да ги добиете најновите вести, дневни статистики и совети за заштита од ...

Куманово од вечерва во целосен карантин

Deutsche Welle - 03.04.2020

Владата одлучи целосно да го изолира Куманово претстојниот викенд откако таму почна засилено да расте бројот на заразени од коронавирусот. Критично е и во тамошната болница. Вкупниот број заразени достигна 430 луѓе.

Двајца починати, тројца излекувани и 46 нови случаи позитивни на Ковид 19 во земјава

Телма - 03.04.2020

Лоциран е прв заболен вработен на инфективната клиника во Скопје каде лежат најтешките случаи на заболени со корона вирус. Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче кој вели дека се работи за медицински техничар со воспаление на белите ...

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне одеднаш

Алсат-М - 03.04.2020

Вирусот нема да исчезне туку така, тој ќе биде присутен, а пандемијата ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат министерот за здравство, Венко Филипче.

Во кумановската болница се праќа помош од двајца лекари-заболен техничар на Инфективна

Нова ТВ - 03.04.2020

Единаесет здравствени работници во кумановската болница и еден ренген техничар од Инфективната клиника од Скопје се позитивни на коронавирусот, потврди министерот за здравство Венко Филипче.

Прв случај на заболен техничар на Инфективната клиника, во Кумановската болница вкупно 15 заразени медицински лица

Сакам да кажам - 03.04.2020

Вкупната бројка на заразени со коронавирус во Куманово стигна до 85 лица, а во изминатите 24 часа, се регистрирани 23. Од нив 11 се медицински лица, а вкупната бројка досега е 15 лица. „Со единаесет потврдени случаи на коронавирус во Кумановската ...

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболија од ...

А1 On - 03.04.2020

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболија од коронавирусот Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека заболувањето на 11 доктори од Инфективното одделение-Куманово ја ...

Филипче: Ние сме држава со најмногу тестирања на милион жители од сите земји во регионот

Глас на Америка - 03.04.2020

Само Словенија има повеќе од нас, а во светот сме меѓу првите 30 до 40 држави, рече министерот за здравство во интервју за Гласот на Америка ОХРИД — Глас на Америка: Како го оценувате досегашниот тек на развојот на настаните поврзани со ...

Во кумановската болница заболени 11 медицински лица од коронавирус

Р.С.Европа - 03.04.2020

Единаесет медицински лица од кумановската болница се заболени со коронавирус, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. Има заболено и медицински техничар во Инфективната клиника во Скопје.

Филипче: Создавање на колективен имунитет е фаза што неминовно следува

Фокус - 03.04.2020

Не може со мерка да се ограничи или стимулира создавање на колективен имунитет за корона вирусот, но тоа е фаза што неминовно следува, рече министерот за здравство Венко Филипче во интервју за 360 степени на Алсат.

Единаесет медицински лица заразени во Куманово, едно на Инфективна во Скопје

Нова ТВ - 03.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција ги потврди информациите дека во кумановската болница има 11 случаи позитивни на коронавирусот, а информира и за едно лице кое работи како медицински техничар во Инфективната клиника во ...

Филипче останува на проценката дека пикот ќе биде на крајот на април со 2.000 заболени

Фокус - 03.04.2020

Засега остануваме на проценките дека пикот на здравствената криза во очекуваме на крајот на април со 2.000 инфицирани лица од Ковид 19, рече министерот за здравство Венко Филипче во 360 Степени на Алсат.

Здравствениот систем работи 24/7:Лекарите на удар на коронавирусот, новороденче во изолација, за среќа нема ковид-19

Вечер - 03.04.2020

Повеќе од 20 лица од медицинскиот кадар се заболени од коронавирусот што е околу 12 отсто од вкупниот број на заболени во Македонија. Деновиве меѓу заразените со овој опасен вирус е и доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар.

(ВИДЕО) Сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Инфективна клиника по 17 дена лекување

360 степени - 03.04.2020

Пациентка која е излечена од коронавирусот ковид-19 која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 Степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како ...

Колумна на Д-р Кирил Лазов: Демаскирање на лицемерниот менаџмент и безидејноста на Филипче

Курир - 03.04.2020

Ден 38. Македонија на мапата на СЗО меѓу земјите во кои се регистрирани заболени од Корона вирус. Биланс на заболени 384. Смрттни случаи 11. Млако менаџираме со ситуацијата и се давиме во сопствената безидејност со импровизации.

Филипче: Двајца излечени, но и за жал двајца починати- заразени нови 46 лица со коронавирусот

Press24 - 03.04.2020

Денеска на Инфективна клиника се испишани двајца пациенти, но за жал има и двајца починати пациенти, од кои за еден од починатите се чека резултат дали е последица на коронавирусот, рече Флипче на денешната прес конференција.

Доктори од Скопје и Штип ќе работат во Куманово откако се открија 11 заразени случаи во кумановската болница

360 степени - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата ја потврди информацијата дека 11 здравствени работници во Куманово се меѓу денешните откриени случаи на коронавирус. Бидејќи има и заболени од одделението за рендген и меѓу општите лекари, ...

Филипче: Сметаме дека со дополнителната рестрикција во Куманово, може да се спречи ширењето

Фокус - 03.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска рече дека дополнителната рестрикција на движење во Куманово која денеска ја донесе Владата треба да придонесе да се спречи ширењето на корона вирусот.

Едно медицинско лице од Инфективната клиника заразено со корона вирус

Фокус - 03.04.2020

Едно медицинско лице од Клиниката за инфективни болести е позитивно на корона вирус, соопшти на попладневната прес конференција министерот Венко Филипче. -На Инфективната клиника има еден медицински техничар позитивен на корона вирусот.

Филипче: Добар знак е што многу малку позитивни случаи се откриени на пунктовите

360 степени - 03.04.2020

Добро е што има многу малку пациенти кои се дијагностицирани со ковид-19 на пунктовите, оцени денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе треба да се сменат прашањата во епидемиолошката анкета врз основа ...

(ВИДЕО) Филипче: Вирусот нема да исчезне туку така, ова ќе заврши со вакцина и со колективен имунитет

360 степени - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на ...

Филипче: Во кумановската болница има 11 нови потврдени случаи на коронавирусот

МКД - 03.04.2020

Во кумановската болница има 11 нови потврдени случаи на коронавирусот. Оваа брoјка ја компромитира работата на инфективното одделение во болницата. Таму се упатени двајца доктори од Скопје и Штип.

И медицински техничар од Инфективната клиника во Скопје е заразен со коронавирус

360 степени - 03.04.2020

Меѓу новите денешни 46 случаи на заразени има и еден вработен на Инфективната клиника во Скопје, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за еден медицински техничар кој има клиничка слика на воспаление на белите дробови.

Филипче: Од вечерва во 21 часот до понеделник во 5 часот полициски час во Куманово (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за најновата ссотојба со коронавирусот во земјава . Најголем број новозаболени се од Куманово , од кои 11 се на Инфективното одделение на кумановската болница , поради што ќе се пратат лекари од Скопје .

Филипче: На Инфективна клиника има медицински техничар кој е позитивен на коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.04.2020

Исто така, тој соопшти дека медицински техничар од Инфективната клиника е заразен со коронавириусот, кој има воспаление на белите дробови. На Инфективната клиника има еден медицински техничар кој е заразен со коронавирусот, информираше министерот за ...

Едно лице почина, 46 новозаразени – 11 од нив медицински персонал, 56 часа полициски час во Куманово

ТВ21 - 03.04.2020

Едно лице почина, а 46 се новозаразени од коронавирус во Македонија. Од нив 11, се медицински персонал од болницата во Куманово. „Има потврдени, дијагностицирани позитивни случаи во Кумановската болница и во Инфективната клиника.

Куманово од вечерва до понеделник во карантин, градот е ново жариште на заразата

Мета - 03.04.2020

Владата денеска донесе одлука за забрана на движење, односно полициски час во Куманово. Целосна забрана за движење има во време на викендот во периодот од 21 до 5 часот изутрина, а во работните денови, забраната за движење ќе важи во периодот од 16 ...

Филипче: Двајца починати на Инфективната клиника , 46 новозаболени (Во живо)

Канал5 - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за најновата ссотојба со коронавирусот во земјава ...

(ВИДЕО) 360° Филипче: Вирусот нема да исчезне туку така, ова ќе заврши со вакцина и со колективен имунитет

Либертас - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на април. „Сега се бориме со иницијалниот пик.