TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синдикатот пресмета – минималните месечни трошоци се речиси 1.000 евра

МКД - 21.02.2024

Како да се преживее во Македонија Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка.

Околу 1000 евра му се потребни на четиричлено семејство да го преживее февруари

Сител

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Сител

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Макфакс

ЗГОЛЕМУВАЊЕ: Минималните трошоци на едно семејство изнесуваат 57.476 денари

Курир

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Бриф

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Независен

Факултети Канал5 Нова ТВ Frontline 24 Вести Алсат-М Антропол А1 On

НЕМА ЖИВЕАЧКА БЕЗ ИЛЈАДА ЕВРА – 57.476 денари тежи минималната кошница на ССМ за февруари

Пари - 20.02.2024

На просечно четиричлено семејство му се потребни 57.476 денари за да го врзе најкусиот месец во годината, под услов да има сопствен дом. Доколку живее под кирија, износот, кој се смета за минимален, расте на 72.851 денар.

Синдикалната кошница за февруари изнесува 57.476 денари

24Инфо

Синдикалната кошница се попразна: Минимум 57 илјади денари за да се преживее до 1-ви

Deutsche Welle

Синдикална кошница: Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

24 Вести

Со две минимални плати, минималната синдикална кошница од 57 илјади денари останува само сон

Глас на Америка

Над 57 илјади денари изнесувала минималната синдикална кошничка за февруари, соопшти ССМ

Радио МОФ

Раст на потрошувачката кошничка во февруари

Алсат-М

Локално 4NEWS Денешен Слободен Печат МКД Lider Телма Фактор

Задоволување на основните потреби: Просечно четиричлено семејство се соочува со финансиски предизвик да го покрие ...

Lider - 20.02.2024

Во Македонија, просечно четиричлено семејство се соочува со финансиски предизвик да го покрие најкраткиот месец во годината. За одржување на скромен начин на живот во својот дом, минималниот услов е 57.476 денари.

На четворица им се потребни три минимални плати месечно

Антропол

ССМ: На едно четиричлено семејство со две минимални плати му недостигаат речиси 300 евра за да го преживее месецот

Телма

Трошоците потребни за едно четиричлено семејство да го истурка месецот изнесуваат 57.467 денари

Скопје инфо

ССМ: На едно четиричлено семејство со две минимални плати му недостигаат речиси 300 евра за да го преживее месецот

Република

СО ДВЕ МИНИМАЛНИ ПЛАТИ НЕ МОЖЕ ДА ПРЕЖИВЕЕТЕ МЕСЕЦ Синдикалната кошничка станува попразна, а за февруари изнесува 57.476 денари

+инфо

На македонско семејство ќе му недостасуваат 17 илјади за да ги купат неопходните продукти ако и двајцата се на минималец

4NEWS

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ спроведе системски мерки за социјална правда и подобар животен стандард

А1 On - 20.02.2024

Приоритетите и политиките кои СДСМ ги креира и имплементира се фокусирани на обезбедување на социјална правда, еднаквост и достоинствено општество за сите наши граѓани, посочи денеска претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на панел дискусијата во ...

Ковачевски: СДСМ спроведе системски мерки за социјална правда и подобар животен стандард за сите граѓани

4NEWS

Ковачевски: СДСМ спроведе системски мерки за социјална правда и подобар животен стандард за сите граѓани

24Инфо

Ковачевски: СДСМ спроведе системски мерки за социјална правда

Канал5

Синдикалната кошница за февруари 57.476 денари, и две и пол минимални плати не се доволни

Канал5 - 20.02.2024

Дури и со најавеното мартовско зголемување на минималната плата, две и пол најниски плати во дражава не можат да ги покријат месечните трошоци на едно 4 члено семејство. Според пресметките на Сојузот на синдикати 57 илјади 476 денари му се потребни ...

ЕУ турка за зголемување на минималната плата низ земјите-членки

Lider

Од март минималецот во Македонија ќе се изедначи со минималецот во Албанија!

Вечер Прес

НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ НА ЕУ ИМААТ МИНИМАЛЕЦ ОД НАД 2.000 ЕВРА: Нашинците се најмногубројни токму таму

Фактор

Од 2017 година, минималецот зголемен 4 пати, од март следи ново покачување! Еве колку ќе изнесува минималната плата

Вести плус

Од 2017 година, минималецот зголемен 4 пати, од март следи ново покачување! Еве колку ќе изнесува минималната плата

Centar

Од 2017 година, минималецот зголемен 4 пати, од март следи ново покачување! Еве колку ќе изнесува минималната плата

Либертас

Centar BiznisPRO Press24 Вести плус