TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон со поддршка за Светската здравствена организација

Р.С.Европа - 09.04.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа генералниот директор на СЗОТедрос Адханом Гебрејезус, при што наведе дека “одбива да ја види таа организација притисната меѓу Кина и Соединетите држави”.

По обвинувањата на Трамп, претседателот на СЗО повика да не се политизира корона вирусот

Frontline - 09.04.2020

Во вчерашното обраќање, Тедрос Аданом Гебрејесус ја бранеше работата на СЗО и апелираше да се стави крај на политизацијата на епидемијата. Претседателот на СЗО повика на единство во моменти кога организацијата е под напади од Претседателот на САД, ...

СЗО: Политизацијата на корона кризата мора да запре

Локално - 09.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, повика на единство и крај на „политизација“ на глобалната здравствена криза, конкретно повикувајќи ги Кина и САД да покажат „чесно лидерство“, пренесува ...

Политиката ставете ја во карантин, му порача претседателот на СЗО на Трамп

ММС - 09.04.2020

Директорот на Светската здравстевена организација Тедрос Адхан Гебрејесус побара пандемијата од коронавирусот да не се политизира и предупреди дека се приближуваме на бројот од 100.000 умрени.

100 Дена од појава на коронавирусот

Фактор - 09.04.2020

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом, потсети дека денеска е 100-от ден од појавата на новиот коронавирус, поточно 100-от ден од кога кинеските власти прв пат ја известија Свестката здравствена организација дека идентификувале избивање на мистериозна ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

МКД - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус побара денес да не се политизира пандемијата, откако американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини агенцијата на Обединетите нации дека е премногу блиска со Кина и дека лошо ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

Макфакс - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина ...

СЗО ги повика САД и Кина да се обединат во борбата против корона вирусот

Канал5 - 08.04.2020

Светската здравствена организација вечерва ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот. СЗО ова го упати како своевиден одговор на критиките на Трамп дека СЗО лошо се справува со пандемијата и оти ...

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата против Ковид-19

А1 On - 08.04.2020

Светската здравствена организација ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство“.

Тедрос му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

Press24 - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адхан Гебрежезус денеска побара пандемијата од коронавирусот да не се политиза откако американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини СЗО дека е наклонета кон Кина и оти лошо управува со кризата.

Директорот на СЗО: Добога, изгубивме 60.000 луѓе во светот, што правиме? ВИДЕО

+инфо - 08.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом ги повика политичарите да престанат да политизираат со коронавирусот. Тој ја бранел работата на Организацијата откако претседателот на САД Доналд Трамп упати критики до СЗО и ...

СЗО: Сто дена од појавата на коронавирус

ТВ21 - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО делумно ги промени советите за заштитните маски

Н.Македонија - 08.04.2020

Масовната употреба на маски за лице има смисла во земји каде што другите превентивни мерки против коронавирусот тешко се усвојуваат, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус.

СЗО: Недостигаат шест милиони медицински сестри во светот

Канал5 - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека скоро шест милиони медицински сестри недостигаат во светот во моментов поради пандемијата на коронавирус. Агенцијата на ООН, заедно со Медицински сестри сега и Меѓународниот совет на ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Канал5 - 07.04.2020

Светската здравствена организација предупредува дека поради пандемијата од коронавирусотна светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. Од Обединетите нации, заедно со неколку здруженија ја истакнаа клучната улога на медицинските сестри ...

Светскиот ден на здравјето во знакот на беспоштедната борба на здравствените работници

Н.Македонија - 07.04.2020

На денешното одбележување на Светскиот ден на здравјето, 7 април, здравствените работници се наоѓаат во првите борбени редови против пандемијата, ризикувајќи ги своите животи за да се грижат за другите, со што покажуваат врвни професионални и ...

Светски ден на здравјето

Глас на Америка - 07.04.2020

„Лекциите коишто се надевам светот ќе ги научи од КОВИД-19 е дека мора да инвестираме во заштита на здравствените работници - медицинските сестри, докторите, фармацевтите...“, изјави првиот човек на СЗО.

Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Локално - 07.04.2020

„Рбетот на секој здравствен систем се медицинските сестри“, истакна првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус. Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека во светот во овој момент има недостаток од ...

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

Слободен Печат - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

24Инфо - 08.04.2020

– Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: Изминаа 100 дена од појавата на Ковид-19

А1 On - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

Опсервер - 08.04.2020

Рим, 8 април 2020 () – Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека ...

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

CivilMedia - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО ги повика САД и Кина да се обединат во борбата против корона вирусот

Фокус - 08.04.2020

Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство“.

Шефот на СЗО: САД и Кина треба да се обединат и заедно да се борат со овој опасен непријател

Слободен Печат - 08.04.2020

Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство”.

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата со Ковид-19

Опсервер - 08.04.2020

Женева, 8 април 2020 () – Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство“.

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

Вечер - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата со Ковид-19

24Инфо - 08.04.2020

– Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство”.

СЗО: САД и Кина да се обединат, инаку ќе има многу повеќе жртви

Нова ТВ - 08.04.2020

Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство”.

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

MTM - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирус, откако американскиот претседател Доналд Трамп вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

24Инфо - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина ...

Шефот на Светската здравствена организација му одговори на Трамп: „Не го политизирајте вирусот“

Точка - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска побара да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина ...

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата со Ковид-19

Вечер - 08.04.2020

Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство”.

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

Либертас - 09.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: Сто дена од појавата на Ковид-19

MakPress - 09.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата со Ковид-19

MakPress - 09.04.2020

Светската здравствена организација денеска ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство“.