TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италија ја забрани употребата на „ChatGPT“

Радио МОФ - 01.04.2023

Италија стана првата западна земја што го забрани користењето на напредниот чет-бот, „ChatGPT“. Италијанскиот орган за заштита на податоците изрази загриженост за приватноста во врска со моделот на вештачка интелигенција (ВИ) креиран од ...

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Кајгана - 01.04.2023

Италија стана првата западна земја што го блокира напредниот бот за разговор ChatGPT. Италијанската државна агенција за заштита на податоци соопшти дека има загриженост за приватноста во врска со моделот, кој е создаден од американскиот стартап ...

НЕ СТИВНУВААТ БАРАЊАТА ДА СЕ БЛОКИРА РАЗВОЈОТ НА ВИ: Создавачот на ChatGPT обвинет за кршење на федералниот трговски ...

Пари - 01.04.2023

Непрофитна организација поднесе жалба до Федералната трговска комисија на САД, ФТЦ во четвртокот барајќи истрага за OpenAI, истражувачка лабораторија со седиште во Сан Франциско. Жалбата, исто така, бараше OpenAI да го прекине објавувањето на новите ...

Италија го блокира ChatGPT, може да ги краде податоците на корисниците

Канал5 - 31.03.2023

Италијанската државна агенција за приватност и заштита на податоците ја блокира употребата на јазичниот модел ChatGPT. Италијанската државна агенција за приватност и заштита на податоците ја блокира употребата на јазичниот модел ChatGPT, апликација ...

Алармантно предупредување од светските експерти: Запрете го експериментот со вештачката интелигенција, спасете го ...

Вечер Прес - 31.03.2023

Илон Маск, ко-основачот на Apple Сив Вознијак и 1.000 други експерти од технолошката индустрија во отворено писмо ги повикаа технолошките компании да го прекинат „експериментот со вештачка интелигенција, за да не се доведе целиот свет во опасност“.

ИТАЛИЈА ГО ЗАБРАНИ ChatGPT! Властите тврдат дека OpenAI не ги почитува европските правила за безбедност на податоците

Фактор - 31.03.2023

Италијанскиот регулатор за заштита на податоците нареди целосна забрана на ChatGPT, поради наводно кршење на приватноста на корисниците. Националната управа за заштита на податоците соопшти дека веднаш ќе го блокира и испита OpenAI, американската ...

ChatGPT chatbot на OpenAI блокиран во Италија поради загриженост за приватноста

Lider - 31.03.2023

Надзорниот орган за заштита на податоците во Италија издаде итна забрана за пристап до популарниот chatbot за вештачка интелигенција на OpenAI, ChatGPT, повикувајќи се на наводни прекршувања на приватноста.

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Курир - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и дека поради тоа привремено ја ограничила ...

Падна и првата забрана за ChatGPT, и тоа во оваа европска земја

Точка - 31.03.2023

Италијанскиот регулатор за приватност нареди забрана на ChatGPT во петокот, повикувајќи се на наводни прекршувања на приватноста. Италијанската национална управа за заштита на податоците соопшти дека веднаш ќе ја блокира и истражи OpenAI, ...

Италија го забрани ChatGPT

Независен - 31.03.2023

Италијанскиот регулатор за приватност во петокот нареди забрана на ChatGPT поради наводно прекршување на приватноста. Националната управа за заштита на податоците соопшти дека веднаш ќе го блокира и испита OpenAI, американската компанија која стои ...

Илон Маск и експерти бараат да подзабави развојот на вештачката интелигенција

Automedia - 31.03.2023

Брзиот развој на вештачката интелигенција загрижува многу луѓе. Повеќе од 1.000 експерти бараат од инженерите да направат пауза. Меѓу нив се наоѓа и Илон Маск. Илон Маск со години предупредува за опасностите од вештачката интелигенција.

Повик за пауза во развојот на вештачката интелигенција: „Ризик за човештвото“

Денар - 31.03.2023

Технолошкиот магнат Илон Маск, како и голем број експерти, во средата повикаа на запирање на развојот на моќни системи за вештачка интелигенција за да може прво да се проучи колку тие всушност се безбедни.

Италија го блокираше ChatGPT

Мета - 31.03.2023

Италија стана првата западна земја што го блокирала напредниот чатбот ChatGPT. Италијанскиот орган за заштита на податоците соопшти оти постои загриженост за приватноста во врска со оваа форма на вештачка интелигенција создадена од американскиот ...

Вештачката интелигенција ги избра најдобрите 11 фудбалери во историјата (ФОТО)

24Фудбал - 31.03.2023

Милиони луѓе ширум светот почнаа да ја користат вештачка интелигенција „Чат ГПТ“, која одговара на сите прашања, па така таа беше искористена и за да ги избере најдобрите 11 фудбалери во историјата.

ВИДЕО: Microsoft му одговори на Google и претстави AI „копилот за работа“

USB - 31.03.2023

За пакетот Microsoft 365, кој вклучува Word, Excel, PowerPoint и Outlook, компанијата го претстави Copilot – асистент за вештачка интелигенција. „Убедени сме дека следната генерација на вештачка интелигенција ќе отвори нов бран на раст на ...

Компании даваат високи плати за луѓе што се добри во „Чет-ГПТ“

Факултети - 31.03.2023

Додека поголемиот дел од светот е загрижен дека „Чет-ГПТ“ може да замени многу работни места, некои компании нудат високи плати за оние што имаат напредно познавање на алатката. Американските медиуми пренесуваат дека некои компании нудат плати до ...

Експерти бараат развојот на вештачката интелигенција да запре на нивото на кое е GPT-4

Мета - 31.03.2023

Клучни фигури во технологијата со вештачка интелигенција (ВИ) бараат обуката на моќните системи со ВИ да бидат запрени поради стравувањата од закана за човештвото. Тие потпишаа отворено писмо со предупредување за потенцијалните ризици и велат дека ...

Вештачката интелигенција ги одреди најдобрите 11 фудбалери на сите времиња

Курир - 30.03.2023

Откако се појави Chat GPT, милиони корисници ширум светот бараат одговори на различни прашања секој ден. Вештачката интелигенција е уред за одговарање на сите прашања, вклучително и на спортските, така што беше само прашање на време кога ќе биде ...

ЌЕ ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО ВО РАЈ, КАКО ЕДНО: Белгиец се самоуби откако разговарал со четбот, машината му ветила дека ќе биде ...

Пулс24 - 30.03.2023

Маж од Белгија се самоуби откако неколку недели разговарал со четбот по име ЕЛИЗА. Веста поттикна повици за подобра заштита на граѓаните и потреба да се подигне свеста за ризиците од интеракција со вештачката интелигенција.

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Нова ТВ - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и дека поради тоа привремено ја ограничила ...

Италија отвори истрага против „Чет-ГПТ“ поради прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците

Факултети - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата „Чет-ГПТ“ на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и поради тоа привремено ја ограничи ...

Италија го ограничи пристапот до лични податоци за апликацијата ChatGPT

Р.С.Европа - 31.03.2023

Италијанските власти привремено ја ограничија употребата на личните податоци на италијанските корисници на апликацијата „ChatGPT“ на OpenAI. Причината за таквата одлука е отворената истрага на италијанската агенција за заштита на податоци поради ...

Италија отвори истрага против апликацијата ChatGPТ

Вечер Прес - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и дека поради тоа привремено ја ограничила ...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Опсервер - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и дека поради тоа привремено ја ограничила ...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

MakPress - 31.03.2023

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за собирање податоци на корисниците и дека поради тоа привремено ја ограничила ...

Италија го забрани „ChatGPT“! Властите тврдат дека OpenAI не е во согласност со европските закони за безбедност на ...

Денар - 31.03.2023

Италијанскиот регулатор за заштита на податоците нареди целосна забрана на ChatGPT во петокот поради наводно кршење на приватноста на корисниците. Националната управа за заштита на податоците соопшти дека веднаш ќе го блокира и испита OpenAI, ...