TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО : Нема докази дека вирусот ослабнал

Канал5 - 01.06.2020

Нема докази дека новиот коронавирус ја сменил формата на пренесување или дека тежината на болеста што ја предизвикува е променета, велат денеска експертите од Светската здравствена организација (СЗО).

Италија конечно со најмал број заразени со коронавирус од 26. февруари

Канал5 - 01.06.2020

Во Италија, бројот на нови случаи на Ковид 19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е Лигурија, каде бројот на нови случаи се зголемува.

Не е коректно за Соседите да брзаме со отворање на граници и аеродроми, вели Филипче

Сакам да кажам - 01.06.2020

Не треба да се избрзува со одлуката за отворање на границите, оти соседните земји ќе ја следат бројката на новозаболени од КОВИД-19 и нема да биде коректно кон нив, вели министерот за здравство Венко Филиче.

"Ова веќе не истиот коронавирус": Личниот лекар на Берлускони вели дека коронавирусот ја губи силата, властите велат ...

Точка - 01.06.2020

Шефот на болницата Сан Рафаеле во Милано, во северниот регион Ломбардија, кој бил жариште на пандемијата на коронавирусот во Италија, рекол дека новиот вирус ја губи својата сила и дека станал помалку смртоносен.

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

ТВ21 - 01.06.2020

Губењето на мирис и вкус е еден од начините за најбрзо препознавање на коронавирусот, вели проф. д-р Зоран Спировски за Телма телевизија. „Коронавирусот најчесто ги напаѓа белите дробови, бидејќи таму постојат рецептори кои го прифаќаат вирусот“ ...

Убави вести од Италија: најмал дневен број на новозаразени во последните три месеци

Макфакс - 01.06.2020

Во Италија, бројот на нови случаи на зараза со Ковид-19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е Лигурија, каде бројот на нови случаи се зголемува.

Шпанија не пријави смртен случај од КОВИД-19 За првпат од март

Сакам да кажам - 01.06.2020

За првпат од март, Шпанија не пријави ниеден смртен случај од КОВИД-19 во еден 24-часовен период. „ Ова е многу, многу охрабрувачко“, изјави координаторот на итните служби Фернандо Симон. Тој додаде дека во последните 24 часа се потврдени само 71 ...

Заврши епидемијата во Словенија , сепак маските се задолжителни

Канал5 - 01.06.2020

Иако епидемијата на „Ковид-19“ во Словенија заврши по два и пол месеци, можноста за втор бран на останува реална опасност,па затоа на граѓаните им се советува секогаш да имаат маска, соопштија денеска владини претставници.

Италија бележи рекордно низок број на новозаразени

Press24 - 01.06.2020

Во Италија бројот на новозаразени од вирусот Ковид-19 е во пад, вклучително и во Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е само Лигурија, кадешто бројот на нови случаи е во пораст.

Во Франција продолжува да се намалува бројот на заразени со Ковид-19 кои се на интензивна нега

Сител - 01.06.2020

Епидемијата на коронавирусот предизвика 31 нови смртни случаи за 24 часа во француските болници, каде бројот на пациенти во интензивна нега продолжува да паѓа, се вели во извештајот објавен од страна на Генералната дирекција за здравство, јави ...

Понеделнички корона пик - 89 новозаразени, 7 починати

24 Вести - 01.06.2020

Седум починати и 89 новозаразени бележи здравствениот билтен во изминатото деновноќие. Шестмина од починатите се од болницата 8 Септември. Новите жртви на Ковид-19 биле хоспитализирани со тешка клиничка слика, вели министерот Венко Филипче.

Се размислува и за полициски час за претстојниот викенд

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. Тоа ја натера Комисијата за заразни болести да разгледува враќање на дел од рестриктивните мерки меѓу кои и ...

Во Словенија никаде без маски и по крајот на епидемијата

Кајгана - 01.06.2020

Иако епидемијата на COVID-19 во Словенија по два и пол месеци е прогласена за завршена, можноста за втор бран на заразата и понатаму е вистинска опасност, па на граѓаните им се препорачува секогаш и секаде да имаат маска при рака, соопштија денеска ...

Србија се ближи кон крајот на епидемијата

Нетпрес - 01.06.2020

Србија, според процените на здравствените стручњаци, се ближи кон крајот на епидемијата од коронавирусот, но бројот на новозаразените на почетокот од 13-та седмица во однос на бројот на тестираните и натаму е над 0,5 отсто, односно 0,96 отсто, ...

По три месеци Шпанија без жртви од Ковид-19

Независен - 01.06.2020

Во Шпанија денеска за прв пат од март не е забележан ни еден смртен случај од Ковид-19. Директорот на Центарот за координација на здравствените служби Фернандо Симон денеска рече дека во последните 24 часа забалежани се 71 нов случај од корона ...

Убави вести од Италија: Најмалку заразени од 26 февруари наваму

Независен - 01.06.2020

Во Италија денеска регистрирани се само само 178 новозаразени, а пад е забележан во сите региони вклучително и Ломбардија, најтешко погодениот регион. Исклучок е само Лигурија, каде бројот на нови случаи е во пораст.

Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Слободен Печат - 01.06.2020

Србија досега тестираше вкупно 247.760 лица, од 11.430 заразени се опоравија 6.726, додека на болничко лекување има уште 468, а 9 од нив се со тешка клиничка слика и на респиратор. Србија, според проценките на експертите, се ближи до крајот на ...

Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Кајгана - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа во земјава беа регистрирани 89 нови случаи на COVID-19, како и седум починати пациенти. Растот на бројките не помина незабележан во регионалните медиуми кои пишуваат за состојбата со коронавирусот во земјава, имајќи предвид ...

За првпат од март нема смртни случаи во Шпанија

Опсервер - 01.06.2020

Мадрид, 1 јуни 2020 () – За прв пат од март годинава, во Шпанија во последните 24 часа не се регистрирани смртни случаи од коронавирусот. Директорот на центарот за одговор на итни здравствени случаи Фернандо Симон, на прес-конференција рече дека ...

Во последното деноноќие нема починати од коронавирусот во Шпанија

Канал5 - 01.06.2020

Шпанското Министерство за здравство извести дека во последните 24 часа немало нови смртни случаи поврзани со коронавирус. Ова се случило последен пат во март. Така, вкупниот број на смртни случаи остана ист како претходниот ден - 27.127 Шпанци ...

Со 89 новозаразени и седум починати, Македонија е ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа

Сакам да кажам - 01.06.2020

Македонија стана ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа откако во изминатите 24 часа е регистриран драматичен пораст на бројот на новозаразени и ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Frontline - 03.06.2020

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот ...

Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Слободен Печат - 01.06.2020

Шпанското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа немало смртни случаи поврзани со коронавирусот. Такво нешто последен пат се случи дури во март. Значи, вкупниот број смртни случаи остана ист како и дента пред тоа – 27.127 Шпанци ...

Регионот прогласува крај на епидемијата, Македонија станува кризно жариште

Канал5 - 01.06.2020

Радипниот раст на заболените од корона вирусот во земјава ја смести Македонија во категоријата најризично кризно жариште во регионот.. Странските туристи од денеска почнаа да ги полнат црногорските плажи, но тие остануваат недостапни за македонските ...

89 новозаболени и седум починати од Ковид-19

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. 35 од новите случи се од Скопје, 27 се од Штип, додека Куманово по неколку дена едноцифрени бројки на заразени ...

Во Шведска регистрирани најмалку новозаразени со КОВИД-19 од 27 март

Локално - 01.06.2020

Во Шведска во последните 24 часа се регистрирани 232 нови случаи на заразени со коронавирус, што е најмал број на нови случаи во еден ден од 27 март. Уште осум лица починаа, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 4.403, јавува Гардијан, ...

Освен во Скопје, короната се шири и во Тетово

Алсат-М - 01.06.2020

Со седум нови случаи денеска во Тетово и околните општини, бројот на заразени достигна 215 лица. Со ова, Тетово од трет степен на ширење на инфекција, премина во четврта фаза на опасност. „Бидејќи сите сега сме без ограничувања во движењето, многу е ...

7 починати и 89 новозаразени во последните 24 часа - деновиве ќе се одлучува за карантин и полициски час

Сител - 01.06.2020

Здравствените власти ќе чекаат два до три дена и ќе одлучат дали Чаир, Штип, Тетово ќе бидат изолирани по примерот на Дебар, поради алармантниот број на новозаболени во овие општини. Не е исклучена и можноста од враќање на полициски час во местата ...

Нови 89 заразени и седум жртви на коронавирусот

Deutsche Welle - 01.06.2020

Продолжува големиот раст на бројот на заразени од Ковид-19 во Северна Македонија. Во изминатото деноноќие здравствените власти регистрирале нови заразени во девет града во земјата. Скопје и Штип стануваат нови во Северна Македонија.

Осумдесет и девет новозаразени со ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип, седуммина починати

Канал5 - 01.06.2020

Рекордни 89 нови случаи со Ковид 19 за 24 часа. Седум пациенти заразени од вирусот ја изгубија војната. Шестмина од починатите се од болницата ГОБ „8ми септември“. Најмладиот од нив има 44 години од Струга, двајца се од Скопје на возраст до 83 и 80 ...

Овој пик на заболени е од времето кога имавме полициски час, вели вицепремиерот Османи

Сакам да кажам - 01.06.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вели дека поголемиот број од новозаразените од изминатите 24 часа, 89 лица позитивни на КОВИД-19 доаѓаат од неколку семејства, веќе познати кластери, но сепак, рече тој, бројките и трендот на раст се ...

Четири и пол милиони Французи биле заразени од ковид-19

+инфо - 01.06.2020

Последниот извештај на француските здравствени власти покажува дека за 24 часа починале 31 лице, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 28 802. Се проценува дека четири и пол милиони Французи биле заразени од новиот коронавирус од почетокот ...

Во Хрватска за 10 дена само три нови случаи на коронавирус

Макфакс - 01.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус. Од вкупно потврдени 2.246 случаи, закрепнале 2.077 лица, а 103 починале. Активни се 66 случаи, од кои четири пациенти се на респиратор.

Во Германија 333 нови инфекции и 11 починати

Независен - 01.06.2020

Германија забележа 333 потврдени нови инфекции и 11 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19, соопшти телото за контрола на болести во понеделникот. Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија има забележано вкупно 181.815 лица заразени со вирусот ...

Починатите седуммина се на возраст од 44 до 83 години

Фокус - 01.06.2020

Според податоците од Министерството за здравство, шестмина од починатите се регистрирани во ГОБ „8 септември“ , а еден на Клиниката за инфективни болести. -Починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст ...

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

+инфо - 01.06.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка денеска ја надмина бројката од 144.000, откако се потврдени повеќе од 5.000 нови случаи, соопшти Регионалната канцеларија на СЗО за Африка. Во последните 24 часа, во африканските земји се пријавени 5.430 ...

Најголемиот дел од заразените се од Скопје и од Штип

Фокус - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27 од Штип, 12 од Куманово, 7 во Тетово и 4-ца во Кочани.

Комисијата ќе го анализира растот на новозаболени

Deutsche Welle - 01.06.2020

Двајца македонски министри, еден советник и еден градоначалник од вчера се во самоизолација. На што се должи зголемениот број на новоинфицирани од коронавирусот? Педесет и два, 35, 62... Бројките на новозаболени од Ковид -19 на крајот од мај се ...

За 24 часа во земјава починаа 7 пациенти позитивни на Ковид – 19

Алсат-М - 01.06.2020

Во последниве 24 часа во земјава починале 7 пациенти позитивни на вирусот Ковид-19. Како што дознаваме, 6 од нив починале во болницата „8 Септември“, а еден во Клиниката за инфективни болести.

7 починати, 89 нови случаи на КОВИД-19, од кои 35 се од Скопје

Сакам да кажам - 01.06.2020

Седум починати од КОВИД-19 и 89 новозаболени пациенти се регистрирани во изминатите 24 часа, стои во статистиката на Институтот за јавно здравје. Вкупно се направени 727 тестови. Починатите се по двајца од Скопје, Куманово и од Тетово и еден од ...

Во гостиварско нов случај на заразен коронавирус, активни вкупно седум

Канал5 - 01.06.2020

По двонеделниот тивок период и без новозаразени, за една недела, бројката на инфицирани од коронавирусот денеска достигна седум. Последните тестирања во трите гостиварски општини покажаа дека уште едно лице е позитивно на болеста.

Енормниот број заразени со Ковид-19 не е од олабавувањето на мерките, туку од времето на полицискиот час

Слободен Печат - 01.06.2020

Новиот голем број заразени со коронавирусот не е резултат од олабавување на рестриктивните мерки, како укинувањето на полицискиот час на пример, туку е резултат на однесувањето на граѓаните во периодот кога имаше строги рестрикции, односно ...

Од вчерашните 64 заразени, 20 кажале дека немале контакт со заболен

А1 On - 01.06.2020

Од вчерашните 64 нови позитивни случаи, 20 не пријавиле дека имале контакт со заразен од коронавирус. Извештајот ја ИЈЗ покажува дека најмногу од новозаболените, односно 14 лица, се на возраст од 40-49 години.

Од вкупно 89 новозаразени, 35 се од Скопје

Курир - 01.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани 89 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот дел на заразени, односно 35, се од Скопје.

89 нови случаи на заразени со ковид-19, седум лица починаа

МКД - 01.06.2020

Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус. Од Институтот за јавно здравје за МИА изјавиле дека во изминатото деноноќие починале седум лица инфицирани со ковид-19.

Нови 89 заразени и 7 починати од корона вирусот

Фокус - 01.06.2020

Во изминативе 24 часа се регистрирани нови 89 заразени од корона вирусот, како и седум починати, дознава „Фокус“. Од Владата најавија дека министерот за здравство Венко Филипче во 15 часот ќе одржи прес конференција, на која се очекува да ги ...

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Макфакс - 01.06.2020

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес центрите, салоните за убавина, базените и големите хотели.

Локални карантини или полициски час во општините со најголем број заразени

Сител - 01.06.2020

Според неофицијалните информации со кои располага Сител денеска има повеќе од 80 нови случаи на КОВИД-19. Најголем број односно повеќе од 30 новозаболени има во главниот град. Според информациите кои ги добивме од скопскиот Центар за јавно здравје ...

Починаа 7 лица, нови 89 случаи со Ковид-19 во Македонија

ТВ21 - 01.06.2020

Загрижувачки бројки за изминатите 24 часа во Македонија. Регистрирани се седум починати лица, и дури 89 новозаболени од Ковид-19, пренесе МИА со потврда од Институтот за јавно здравје. Вкупно биле направени 727 тестови.

Коронавирус: Тајната за „тивките распрскувачи“

+инфо - 01.06.2020

Истражувачите велат дека е неопходно да се дознае колкумина се заболени на овој начин и дали „тивките распрскувачи“ ја подгреваат пандемијата. Како што се одвиваше кризата, научниците открија повеќе докази за една чудна и загрижувачка карактеристика ...