TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повредени 25 припадници на КФОР во судирот со српските демонстранти во Звечан

360 степени - 29.05.2023

Командантот на мисијата на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле Ристуча рече дека неиспровоцираните напади врз единиците на НАТО се неприфатливи и дека КФОР ќе продолжи непристрасно да го исполнува својот мандат Воената мисија на НАТО на Косово – КФОР ...

Вучиќ ги повика Србите во Косово да не влегуваат во судири со НАТО

Р.С.Европа

НАТО остро ги осуди „неиспровоцираните напади врз припадниците на КФОР“

Фокус

„Може да се случи голема експлозија среде Европа“: Лавров вели дека на Косово состојбата е алармантна

Слободен Печат

КФОР соопшти дека во судирите во Звечан повредени се околу 25 војници

Р.С.Европа

КФОР: Во судирите во Звечан повредени 25 војници

ТВ21

КФОР: Повеќе од 20 војници повредени во Звечан

Фокус

Канал5 Фокус Телма Сакам да кажам 24Инфо Centar А1 On Макфакс

Повредени 25 мировници на НАТО при судирите со Срби во Косово

Глас на Америка - 29.05.2023

Мировните сили на КФОР предводени од НАТО велат дека 25 нејзини војници биле повредени во судирите со етничките Срби во северно Косово, кои се обидуваа да ги преземат канцелариите на една од општините каде што градоначалниците, етнички Албанци, ги ...

Косово: Над 53 повредени во судирите на граѓаните и Кфор, едно лице во критична состојба

МКД

(ВИДЕО) КФОР во обид да извлече возила на косовските специјалци

Фокус

(Видео)Припадниците на КФОР не можат да ги извлечат повредените колеги од обрачот

Либертас

Вучиќ закажа вонредно обраќање до јавноста

МКД

Видео: Над 50 граѓани повредени во инцидентите на северот на Косово

Канал5

Косово: Повеќе повредени во судири на граѓаните и Кфор во Звечан (ВИДЕО)

МКД

Фокус Телма Во Центар А1 On Бизнис Вести Во Центар Локално Локално

Насилството во Косово веднаш да престане, побара меѓународната заедница

Н.Македонија - 29.05.2023

Повеќе меѓународни организации, амбасади и држави вечерва насилството во северниот дел на Косово веднаш да престане, откако локалното српско население во градот Звечан се судри со косовската полиција.

НАТО: Најостро ги осудуваме нападите врз војниците на КФОР на северот на Косово

4NEWS

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

CivilMedia

Реакции на меѓународната заедница: Насилството во Косово мора веднаш да престане

Frontline

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

Нова ТВ

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш

Либертас

НАТО ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

Макфакс

Press24 Centar

Едно лице се бори за живот по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Фокус - 29.05.2023

Во клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица се примени 53 лица повредени при денешната акција на растурање на протестот на Србите во Звечан. Едно лице е оперирано, се наоѓа на одделението за интензивна нега и лекарите се борат за неговиот ...

41 повреден војник во Звечан

А1 On

Над 50 луѓе повредени во инцидентите на северот на Косово, еден од нив се бори за живот

Слободен Печат

НАЈМАЛКУ 50 ПОВРЕДЕНИ ВО СЕВЕРНО КОСОВО: Еден човек е на операција, лекарите се борат за неговиот живот

Фактор

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Макфакс

Вонредно обраќање на Вучиќ

4NEWS

Директор на болница во Косовска Митровица: Над 53 повредени во судирите во Звечан

А1 On

Независен А1 On CivilMedia 4NEWS 24Инфо Frontline Кајгана Нова ТВ

Судири меѓу српското население и КФОР на Северот на Косово, над 50 повредени

Мета - 29.05.2023

КФОР и српското население се судрија денеска пред општината Звечан откако новите градоначалници во петокот влегоа во општинските згради во четири општини на Северот на Косово. Тие тоа го сторија истиот ден кога српскиот претседател Александар Вучиќ ...

КФОР ги повика страните да не ги зголемуваат тензиите на северот на Косово

Р.С.Европа

Тензично на северот од Косово

Сител

ВИДЕО: На северот на Косово двајца ранети, се фрлаат шок-бомби, се пука од огнено оружје

Слободен Печат

Амбасадорот на САД побара да се избегнува насилно влегување во општинските згради на северот на Косово

Макфакс

Косовските Срби се собраа да ги преземат општинските згради на северот

Глас на Америка

Квинта и ЕУ - Косовските власти да не влегуваат насилно во општините на северот

Р.С.Европа

Локално Слободен Печат Фокус Фокус Р.С.Европа Р.С.Европа 4NEWS 4NEWS

Вјоса Османи вели дека „бандите на Вучиќ“ нападнале новинари и полицајци

Фактор - 29.05.2023

Koсовската претседателка Вјоса Османи вели дека илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите. Таа ги нарече банди луѓето кои учестуваа во денешните настани во северно Косово.

Османи: Српските нелегални структури претворени во криминални банди ги нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Слободен Печат

Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

А1 On

Косовската претседателка: Српските илегални структури ја нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Фокус

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Макфакс

Вјоса Османи реагира за ситуацијата во северно Косово: Бандите на Вучиќ нападнаа новинари и полицајци

Lider

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Точка

Кајгана

Лавров за Косово: Се спрема голема експлозија во центарот на Европа

МКД - 29.05.2023

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се осврна на актуелната ситуација на Косово и Метохија, јави руската државна агенција ТАСС. „Ситуацијата околу најновото заострување на судирите на Србија и Косово е алармантна и изгледа дека се ...

Лавров: Ситуацијата во Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Макфакс

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

24Инфо

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

MTM

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, се подготвува експлозија во центарот на Европа

Локално

ЌЕ СЕ СЛУЧИ ГОЛЕМА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЕВРОПА! Сергеј Лавров за ситуацијата во Косово

+инфо

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Точка

Република Скопје1 Press24 Либертас Вечер Прес Centar Република Фактор

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Повеќе од 50 граѓани од српска националност се примени во болницата во Севрна Митровица со повреди здобиени по судирот со припадниците на мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во текот на протестите против новоизбраните градоначалници Албанци ...

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Сител

Повеќе од 50 граѓани повредени во судирот во Северна Митровица

Локално

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бриф

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Независен

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Либертас

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

MakPress

Опсервер еМагазин Во Центар Вечер Прес

ДАЛИ НА БАЛКАНОТ МУ СЕ ЗАКАНУВА ВОЈНА !? Сергеј Лавров упати застрашувачка порака: “Во центарот на Европа се подготвува ...

Во Центар - 29.05.2023

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денес изјави дека ситуацијата околу последната ескалација на конфликтот меѓу Србија и Косово е алармантна и дека – „ се чини дека се подготвува голема експлозија во центарот на Европа “.

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации по должината на границата со ...

Макфакс - 29.05.2023

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ изјави дека српската армија до петок ќе остане на највисоко ниво на борбена готовност, а до 14 часот денеска армиските формации целосно ќе бидат распоредени долж границата со Косово.

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации долж границата со Косово

24Инфо

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации долж границата со Косово

MTM

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации долж границата со Косово

Точка

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации по должината на границата со Косово

Centar

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Алсат-М - 29.05.2023

Земјите од Квинта и Европската унија повторно го осудија потегот на властите во Приштина и повторија дека дијалогот е единствениот начин за нормализирање на односите, јави дописникот ...

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Бизнис Вести

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Курир

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

MakPress

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Опсервер

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите и сите останати на Косово

Нетпрес

Квинта и ЕУ повторно го осудија потегот на Косово: Загриженост за безбедноста на цивилите

Канал5

Либертас Сител 365 Вечер Прес еМагазин

Курти разговараше со Борел за ситуацијата по изборите на северот

Слободен Печат - 29.05.2023

Премиерот Албин Курти објави дека разговарал со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел за актуелни прашања, вклучително и оние по изборите во четири општини на север.

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Курир - 28.05.2023

Поранешниот шеф на албанската дипломатија, еден од најпознатите историчари и универзитетски професор, Паскал Мило анализирајќи ја состојбата во северот на Косово, оценува дека дејствијата на косовските власти во четирите општини и судирите со ...

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

MakPress

Мило:Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Канал5

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Во Центар

Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово, вели Мило

Нетпрес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Вечер Прес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

24Инфо

Опсервер Сител Телма 24 Вести

Столтенберг побара од Приштина да не прави еднострани потези

Макфакс - 28.05.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг разговараше со шефот на европската дипломатија Жозеп Борела за ситуацијата во Косово. Тој побара од Приштина да не прави еднострани потези. „Приштина и Белград мора да се вклучат во дијалогот што го води ...

Столтенберг побара од Приштина да не прави еднострани потези

Точка

ПО ИНЦИДЕНТИТЕ НА КОСОВО: Столтенберг побара од Приштина да не прави еднострани потези

Денешен

Столтенберг побара од Приштина да не прави еднострани потези

Република

Столтенберг побара од Приштина да не прави еднострани потези

MTM