TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пациентите со цистична фиброза на протест – „Овој пристап нѐ тера да се чувствуваме проколнато што живееме во РСМ“

ТВ21 - 04.02.2023

Пациентите со цистична фиброза денеска повторно излегоа на протест пред Владата, со апел државата да им го обезбеди потребниот лек, за да можат да живеат нормално. Иако вчера министерот за здравство, Беким Сали рече дека ќе почнат процедура за ...

Не бараме ништо повеќе од тоа што ни следува, рекоа Болните од цистична фиброза на протестот пред Владата

Сакам да кажам

Сакаме лек -извикуваа на протест пациентите со цистична фиброза

Р.С.Европа

Пациенти револтирани од министрите Сали и Бесими – „Дишете преку сламка и ќе сфатите во колку тешка состојба сме“

ТВ21

Само за 8 пациенти со цистична фиброза ќе има интервентна набавка на лек, другите ќе почекаат

24 Вести

Сали: Прво осум пациенти ќе добијат современа терапија, а потоа уште 22

Вечер Прес

Болните од цистична фиброза бараат терапија за сите, не за 8 пациенти

Алсат-М

Канал5 Телма Тера Канал5 Република Република Zoom 24Инфо

Димитриеска-Кочоска им даде поддршка на болните од цистична фиброза, испрати порака до Владата

Курир - 04.02.2023

Дајте ни шанса за живот, дајте ни шанса за успешна приказна, беа зборовите кои денес најмногу ме потресоа на овој протест, сите со една иста мака, да се обезбеди лек за да можат болните од цистична фиброза да живеат подобро, вели Гордана ...

Димитриевска Кочовска со поддршка за болните од цистична фиброза: Излезете господа од власта да ги слушнете вистинските животни проблеми

Lider

Димитриеска-Кочоска им даде поддршка на болните од цистична фиброза, испрати порака до Владата

Нетпрес

Пациентите со цистична фиброза на протест пред владата

24 Вести - 04.02.2023

„Не сакам културно да се натпреварувам-за лек имам право“, „Здравје-основно човеково прав“, „Оправдајте ги работните позиции“ беа дел од пораките на пациентите со цистична фиброза и нивните најблиски упатени на денешниот протест.

„Бидете ни сојузници во нашата борба за живот“ побараа пациентите со цистична фиброза на протестот пред Владата

Алфа

„Лекот не е привилегија!“: Пациентите со цистична фиброза одржаа протест пред Владата/ФОТО+ВИДЕО

Вечер Прес

„Сакаме лек, здравјето пред профитот“ - пациентите со цистична фиброза протестираа пред Владата

Скопје инфо

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Макфакс

„Кога ќе носат одлука, да земат сламка и да пробаат да дишат низ неа“

4NEWS

Надлежните да земат цевче за да дишат за да ја сфатат итноста на нашата состојба, порачаа пациентите со цистична фиброза

еМагазин

Press24 Точка

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата побараа можност за нормален живот

Сител - 04.02.2023

Бидете ни сојузници во нашата борба за живот – им порачаа на надлежните пациентите со цистична фиброза од денешниот протест пред Владата. Матурантот Марио Нелоски е седумкратен државен првак во џудо.

Протест пред Владата на пациентите со цистична фиброза: Лекот не е привилегија

Канал5

Немаме време за чекање, животот ни е во опасност, скандираа болните од цистична фиброза

Фокус

„Трикафта за сите!“, „Сакаме лек не комодитет“, скандираа пред Влада пациентите со цистична фиброза

Макфакс

„Дајте ни шанса за живот, дајте ни шанса за успешни приказни“: Пациентите со цистична фиброза протестираа за да добијат лек

ММС

Александар поради цистична фиброза нема редовна настава, со планинарење се бори за подобар живот

Zoom

Болните од цистична фиброза не веруваат на министерски збор - Утре протест пред Влада

Сител

Алфа Денешен Либертас Телма Точка Денешен Нетпрес Република

[Галерија] „Сакаме лек, а не комодитет“ – Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата побараа современа ...

Радио МОФ - 04.02.2023

Со пораки како „Имаме право на лек“, „Здравје – основно човеково право“, „Сакаме лек, а не комодитет“ и „Ретки сме и постоиме“ пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата побараа да им се обезбеди современа терапија и соодветни услови за ...

Дајте ни лек – Пациенти со цистична фиброза протестираа пред Влада (ФОТО)

Zoom

Асоцијација за цистична фиброза бара државата веднаш да обезбеди средства за терапија за болеста

ТВ21

Асоцијација за цистична фиброза бара државата веднаш да обезбеди средства за терапија за болеста

4NEWS

Асоцијација за цистична фиброза бара државата веднаш да им обезбеди терапија

Сител

Протест на Асоцијацијата за цистична фиброза, бараат терапија за сите болни

МКД

Асоцијација за цистична фиброза бара државата веднаш да обезбеди средства за терапија за болест

Канал5

24Инфо Опсервер OhridNews Слободен Печат еМагазин Телма +инфо Во Центар