TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп го потпиша декретот за социјалните мрежи

Бизнис Вести - 29.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја потпиша извршна наредба за ограничување на заштитата на социјалните мрежи од тужби. Трамп го потпиша указот откако пред два дена ја критикуваше компанијата Твитер, која ги повика корисниците да ги ...

Трамп ја потпиша уредбата за регулирање на заштитата на социјалните мрежи

Нетпрес - 29.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја потпиша во четвртокот по американско време уредбата чија цел е да се ограничи нивната слободат во модерирањето и редактирањето на содржината објавувана од орисниците.

Трамп им објави војна на социјалните мрежи

Deutsche Welle - 28.05.2020

Откако неколку дена се закануваше, претседателот на САД вечерва потпиша извршна одлука со која бара да им се одземе правниот имунитет на социјалните мрежни гиганти како Фејсбук и Твитер за содржината која ја објавуваат.

Трамп потпиша извршна наредба која овозможува Твитер и Фејсбук да бидат тужени за објавена содржина

Сакам да кажам - 29.05.2020

Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која се отстранува дел од законската заштита што ја добиваат социјалните медиуми. Тоа значи дека компаниите како Фејсбук и Твитер ќе можат да бидат тужени за начинот на кој ги третираат објавените содржини на ...

Како корона вирусот го натера „Твитер“ да ги провери твитовите на Трамп

Независен - 28.05.2020

Компанијата ги применува научените лекции за спротивставување на твитовите што можат да го загрозат здравјето на луѓето Тоа беше пандемијата, наведува „Твитер“, што ја ослободи компанијата да приложи предупредувања за проверка на факти за два твита ...

И Закерберг му одговори на Трамп : Социјалните мрежи не би требало да бидат арбитри на вистината

Канал5 - 28.05.2020

Шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, денеска изјави дека социјалните мрежи не треба да претставуваат арбитри на политичкиот говор на интернет, изразувајќи мислење за најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ги регулира компаниите како Твитер.

Закерберг: Фејсбук и другите мрежи не треба да бидат арбитри на вистината

МКД - 28.05.2020

Шефот на Фејсбук, Марк Закерберг изјави во четвртокот дека социјалните мрежи не треба да се постават како чувари на политичкиот говор на Интернет, изразувајќи мислење за најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ги регулира компаниите како ...

Трамп планира да потпише извршна наредба што ги таргетира социјалните мрежи

Макфакс - 28.05.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира денеска да потпише извршна наредба што ги таргетира социјалните мрежи, пренесува „Њујорк пост“. Секретарот за печат во Белата куќа, Кајли Мекенани, пред новинарите во средата навечер изјави дека ...

Закерберг се вмеша во спорот помеѓу Трамп и „Твитер“

Н.Македонија - 28.05.2020

Во интервју за Фокс Њуз, извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг ја критикуваше социјалната платформа Твитер за одлуката да обележи два твита на американскиот претседател Доналд Трамп со линкови за проверка на факти, велејќи дека приватните ...

Првото предупредување за лажен твит за Доналд Трамп

IT.mk - 28.05.2020

Twitter додаде етикети на твитовите кои ги предупредуваат корисниците дека некоја информација е погрешна и треба дополнително да ја проверат. Ова веројатно и не е изненадување и Twitter одамна го најавува.

Трамп со декрет кон ограничување на заштитата од одговорност на социјалните мрежи

Опсервер - 28.05.2020

Вашингтон, 28 мај 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп, се подготвува да потпише претседателски указ насочен кон ограничување на заштитата од одговорност на социјалните мрежи,јавија американски медиуми.

Основачот на Твитер одговори на заканите на Трамп дека ќе ги затвори социјалните медиуми

МКД - 28.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулатива во однос на социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска со социјалните платформи.

Трамп преку Твитер се пресметува со Твитер

Н.Македонија - 28.05.2020

Доналд Трамп го обвини Твитер за задушување на слободата на изразување откако технолошкиот гигант првпат ја стави на тест објективноста на твитовите на американскиот претседател. Тој го обвини Твитер дека се мешал во претседателските избори во ...

Трамп ќе потпише декрет за социјалните медиуми

Р.С.Европа - 28.05.2020

Од Белата куќа е соопштено дека американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе потпише извршен налог за компаниите за социјални медиуми, но без да бидат наведени дополнителни детали. Според оценките тоа дополнително ќе ј ескалира тековната ...

Андоновиќ: Трамп удри по оружјето од кое пукаше

Слободен Печат - 28.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со дополнително регулирање или затворање на социјалните медиуми. Причина за оваа најава се вчерашните предупредувања на социјалната мрежа Твитер која ги предупреди корисниците да ги проверат фактите ...

Трамп ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи откако се закани дека ќе ги затвори

Сакам да кажам - 28.05.2020

Доналд Трамп ќе потпише извршна наредба насочена кон компаниите за социјални медиуми, соопшти Белата куќа. Ова следува ден откако тој на Твитер се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи, обвинувајќи ги дека ги замолчуваат конзервативците.

Трамп објави потпишување на извршен налог за социјалните медиуми: Се огласил и основачот на Твитер

Локално - 28.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и планира да потпише декрет во врска со социјалните платформи уште во четврток.

Трамп премолче дека САД ја поминаа бројката од 100 илјади починати

Независен - 28.05.2020

Доналд Трамп молчеше за смртта на повеќе од 100.000 Американци од Ковид-19, додека САД го оплакуваа овој меѓник. Претседателот не даде коментар на Твитер за значајниот ден, но ја искористи платформата за да ги нападне технолошките компании за обидот ...

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Опсервер - 28.05.2020

Вашингтон, 28 мај 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи, изјави неимуван претставник на Белата куќа. Трамп по предупредувањето од Твитер, корисниците да ги проверуваат фактите во ...

„Се борам против 'длабоката држава', тоа се многу злобни луѓе кои со години нè малтретираат!“

Точка - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјавил дека постојано се бори против 'длабока држава' која, како што истакнува, се состои од група многу злобни луѓе, многу штетни за Америка. Трамп тоа го изјавил во интервју за „ ABC “, одговарајќи на прашањето ...

Трамп го нападна Твитер, се закани со затворање на социјалните медиуми

МКД - 27.05.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп се закани со дополнително регулирање или затворање на социјалните медиуми, еден ден откако Твитер првпат ги предупреди корисниците да ги проверат фактите од некои негови твитови.

Трамп: Се борам против „длабоката држава“, тоа се многу злобни луѓе кои со години нè малтретираат

Локално - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека постојано се бори против „длабоката држава“, која, како што истакнува, е составена од група на многу злобни луѓе, многу штетни за Америка. Трамп го кажа тоа во интервју за „Еј-би-си“, одговарајќи на ...

Твитер почна да го етикетира Трамп

Оff.net - 27.05.2020

Два твита на американскиот претседател добија придружно предупредување дека се спорни во поглед на изнесените факти. На Трамп не е човек да му верува ама застрашувачки изгледа и иднината во која врховен судија на тема вистина ќе имаат моќни ...

Трамп падна на тестот за лажни вести на Твитер

Deutsche Welle - 27.05.2020

Твитер е најважниот „мегафон“ на Доналд Трамп. Сега социјалната мрежа првпат ја стави на проверка објективноста на твитовите на американскиот претседател, со поразителен резултат за Трамп, кој пак е револтиран.

Трамп се заканува дека ќе го „затвори“ Твитер

Deutsche Welle - 27.05.2020

Американскиот претседател се закани со нова регулатива за социјалните мрежи откако Твитер му направи фактографска проверка на неговиот твит за гласањето по пошта, поради сомнеж дека изнел лажно тврдење.

Трамп го нападна Твитер ,се заканува со укинување на социјалните мрежи

Канал5 - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека дополнително ќе ги регулира или затвори социјалните мрежи, еден ден откако Твитер првпат ги предупреди корисниците да ги проверат фактите од некои од неговите твитови.

Твитер првпат обележа твит на Трамп поради лажни информации

МКД - 27.05.2020

Вчера Твитер првпат ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите што ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења поврзани со гласањето по пошта се покажале невистинити.

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

Макфакс - 27.05.2020

„Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.

Твитер обележа два твита на Трамп за “неосновани”

Р.С.Европа - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер на 26 мај два твита на американскиот претседател Доналд Трамп ги означи за „неосновани“, со оценка дека шират лажни тврдења. Станува збор за твитови во кои Трамп наведува дека гласањето по пошта ќе доведе до, како што ...

Трамп се закани: Ќе ги згаснеме сите социјални мрежи

Макфакс - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги угаси сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативецот. Трамп се огласи на Твитер откако оваа мрежа обележа негова објава и нагласи дека ...

Твитер за првпат го опомена Трамп за објавување лажни вести

Сакам да кажам - 27.05.2020

Твитер за првпат означи еден пост на Доналд Трамп со предупредување за проверка на факти, согласно својата нова политика за погрешни информации. „Нема никакви шанси дека гласањето по пошта нема да биде измама.

Трамп порача дека ќе се регулираат или затворат компаниите на социјалните мрежи

Нетпрес - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата најави дополнителни регулирања или затворање на социјалните мрежи кои ги обвини за политичка некоректност и пристрасност, ден откако Twitter го означи неговиот твит како објава која корисниците треба ...

Се гледа крајот на „бесконечната војна“?

Н.Македонија - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно ја изрази неговата желба за целосно воено повлекување од Авганистан. Иако Трамп не наведе датум за повлекувањето, среде шпекулациите дека тој би можел да стави крај на најдолгата војна која САД ...

Андоновиќ: Нова американска офанзива на Балканот -Трамп го испраќа Гренел да ги забрза преговорите Белград Приштина ...

Слободен Печат - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го испраќа специјалниот претставник Ричард Гренел да ги забрза преговорите и да го засили притисокот врз Белград и Приштина за изнаоѓање компромис околу косовскиот статус.

Twitter почна да ги означува „твитовите“ на Доналд Трамп кои се сметаат за неточни

Smartportal - 27.05.2020

Две објави од Трамп сега содржат ознаки со линк кои водат до страни кои треба да го побијат неговото тврдење Twitter пред две недели објави дека ќе почне да ги означува твитовите кои содржат неточни или лажни информации .

„Твитер“ за прв пат обележа објава на Трамп со предупредување за проверка на факти

Радио МОФ - 27.05.2020

Претседателот Трамп објавил дека електронските гласачки ливчиња се голема измама, а социјалната мрежа го обележала овој твит со предупредување за проверка на фактите. Ваквиот потег на апликацијата довел до нови објави од страна на претседателот, во ...

Трамп се налути на својата омилена социјална мрежа, а за се е виновен еден твит

Слободен Печат - 27.05.2020

Твитер прв пат ги повика корисниците да ги проверат податоците во твитовите кои ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, кој потоа оцени дека Твитер се меша во американските претседателски избори и ја гуши слободата на говор.

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

Независен - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Трамп се закана на „Твитер“: почнете чесно да се однесувате или ќе ве затвориме

ММС - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамо се закана со дополнително регулирање или затворање на социјалните мрежи, ден од кога „Твитер“ прв пат посочи да корисниците ги проверат фактите од некои од неговите твитови.

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

24Инфо - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Твитот на Трамп за прв пат означен како невистинит

Телефони.мк - 27.05.2020

Twitter во вторник за прв пат ги повика корисниците да ги проверат податоците во твитовите што ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења се покажале како невистинити.

Трамп се закани дека ќе ги изгасне сите социјални мрежи

Република - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се заканил дека ќе ги изгасне сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативците. ...

Трамп се закани: Ќе ги угасиме сите социјални мрежи (фото)

Локално - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги угаси сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативците. Трамп се огласил на Твитер откако оваа социјална мрежа го обележала неговиот твит и ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

+инфо - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека сѐ уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Кајгана - 27.05.2020

Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ќе биде дел од неговата кампања за реизбор на претседателските избори во САД оваа есен. „Ние сме таму 19 години, и да – мислам дека е доволно.

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

А1 On - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Фокус - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера најави дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но дека се уште не донесол одлука за точниот датум. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Сител - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

Опсервер - 27.05.2020

Вашингтон, 27 мај 2020 () – Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама.

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

А1 On - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...