TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филхармонија: Да сакавме да сокриеме нешто, песната „1762 лето“ немаше да биде изведена

ММС - 24.09.2020

Сите композиции изведени на свечениот концерт на Филхармонија по повод 1000-годишнината на Бигорскиот Манастир имаа скратено времетраење. Целта беше да се испочитуваат протоколите за организирање на настанот и истиот да не трае предолго.

Филхармонија: Сите композиции на концертот имаа скратено времетраење, од песната „1762 лето“ одбрани беа стихови кои ќе ...

Опсервер - 24.09.2020

Скопје, 24 септември 2020 Како институција, навистина не можеме да разбереме од каде потребата на некои луѓе да бараат начини да го оцрнат најсветлиот духовно-културен настан во последниов период.

Со свечен концерт на Филхармонија одбележана 1000-годишнината на Бигорски Манастир

Република - 24.09.2020

Во присуство на претставници на највисокото црковно и државно началство, на културниот, научниот и општествениот живот, несекојдневен музички настан одржа Македонската филхармонија по повод илјадагодишнината на Свештениот Бигорски Манастир.

Филхармонија посвети концерт по повод 1000 годишниот јубилеј на Бигорски Манастир

Fashionel - 24.09.2020

Вчеравечер Филхармонија посвети концерт по повод 1000 годишниот јубилеј на Бигорски Манастир. На концертот беа изведени стари македонски изворни композиции, со кои му се оддаде чест на Бигорскиот Манастир кој веќе 1000 години ја облагородува ...

Концерт на Филхармонија во чест на 1000 години Бигорски

ММС - 24.09.2020

Македонската филхармонија вчера вечерта одржа свечен концерт по повод одбележжувањето на 1000 годипнината од постоењето на Бигорскиот манастир „Св/ Крстител“. На програмата беа изведени стари македонски изворни композиции од солистите Кристијан ...

Заев упати честитка до Бигорскиот манастир по повод 1000 години од неговото основање

MakPress - 24.09.2020

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки до епископот антаниски г. Партениј, и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, по повод исклучителниот јубилеј – 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир „Св.

Филхармонија: Сите композиции на концертот имаа скратено времетраење, од песната „1762 лето“ одбрани беа стихови кои ќе ...

Либертас - 24.09.2020

Како институција, навистина не можеме да разбереме од каде потребата на некои луѓе да бараат начини да го оцрнат најсветлиот духовно-културен настан во последниов период. Оние кои беа дел од свечениот концерт на Филхармонија по повод ...

Честитка на Заев по повод јубилејот 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир

Република - 23.09.2020

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, испрати писмо со честитки до епископот Антаниски г. Партениј, и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, по повод јубилејот, 1000-години од основањето на Бигорскиот манастир ...