TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Струмичкиот карневал се прекинува поради ризик за ширење на коронавирусот, се чека потврда и од Владата

Сакам да кажам - 28.02.2020

Струмичкиот карневал, кој започна завчеравечер, се прекинува поради појавата на коронавирусот во земјава. По препорака на епидемиолозите, откажани се сите понатамошни карневалски активности, одлучи организациониот одбор на карневалот во корелација ...

Советот на Прилеп ќе носи одлука за откажување на карневалот „Прочка 2020“

Press24 - 28.02.2020

Во Прилеп за денеска напладне е закажана итна седница на Советот со единствена точка на дневниот ред – донесување одлука за откажување на 19-иот меѓународен карневал „Прочка 2020“. Ова е превентивна мерка поради ситуацијата со коронавирусот, зашто ...

Откажан карневалот во Струмица поради корона вирусот

Фокус - 28.02.2020

Струмичкиот карневал кој требаше да се одржи во сабота е откажан. Нема да се одржи ниту Маскенбал во „Сириус“, каде требаше утревечер да се избира принц и принцеза за карневалот. Ќе нема ни Детски карневал во недела на Прочка, објави Радио ...

КОРОНАВИРУСОТ ЈА ОДЛОЖУВА ВЕКОВНАТА ТРАДИЦИЈА: Викендов ќе нема Карневал во Струмица

Фактор - 28.02.2020

Се поизвесно е дека вековната струмичка традиција годинава нема да се одржи. Последен збор сепак ќе има Владата која на денешната седница ќе треба да се изјасни околу Карневалите во Струмица и Прилеп кои се одржуваат со години за време на Прочка.

Откажан карневалот во Струмица поради корона вирусот

еМагазин - 28.02.2020

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март се откажани, потврди за МИА претседателот на Организациониот одбор, Александар ...

Карневалите во Струмица и во Прилеп нема да се одржат поради коронавирусот

360 степени - 27.02.2020

Владата на седница утре претпладне ќе донесе одлука со која ќе препорача или дури и ќе забрани одржување масовни јавни собири во наредните денови поради коронавирусот, најавува за “360 степени” извор од извршната власт.

Граничарите со заштитна опрема ги проверуваат патниците

Сител - 27.02.2020

Со заштитни маски на лицата и заштитни ракавици, вака пограничните служби ги пречекуваат и испраќаат сите патници кои го минуваат граничниот премин Богородица на македонско грчката граница.

Фоторепортерот на Фокус, Томислав Георгиев, доби награда за најдобра карневалска фотографија

Фокус - 27.02.2020

Фоторепортерот на Фокус, Томислав Георгиев, доби награда за најдобра фотографија на к онкурсот за карневалска фотографија „Карневалски слики 2020“ при НУ Завод и Музеј – Струмица. Покрај Георгиев, Даниела Гогова, аматер од Струмица, ја доби ...

Фотографиите на Томислав Георгиев и Даниела Гогова се најдобри од ланскиот карневал

Нетпрес - 27.02.2020

Томислав Георгиев, фоторепортер од неделникот Фокус и Даниела Гогова, фотограф-аматер од Струмица се добитници на наградите од НУ „Завод и Музеј-Струмица и од организациониот одбор на Струмичкиот карневал за најдобри фотографии од ланскиот карневал.

Комерцијална банка и годинава Генерален спонзор на „Струмички карневал“

Банкарство.мк - 27.02.2020

Комерцијална банка АД Скопје и оваа година е Генерален спонзор на манифестацијата „Струмички карневал“, која традиционално се одржува во рамки на Тримерските празнувања (празникот на армасаните девојки).

POWERAD го донесе духот на Струмичкиот карневал низ улиците во Скопје

Frontline - 27.02.2020

Вкупно 30 автомобили брендирани со уникатни стикери кои е невозможно да останат незабележани, од почетокот на месецов го рекламираат и го раздвижуваат духот на јубилејниот 30ти по ред Струмички Карневал низ улиците на главниот град Сигурно сте ги ...

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

24 Вести - 27.02.2020

Нема да се одложи струмичкиот карневал поради појавата на пациент со коронавирус. Одлуката ја донел Организациониот одбор во корелација со координативното тело од Скопје од каде не добиле било каква препорака или одлука за откажување на манифестации ...

ЌЕ ИМА ЛИ ФЕШТА: Опозицијата во Струмица бара да се одложи карневалот

Фактор - 27.02.2020

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица смета дека постојат реални причини за одлагање на Карневалот во Струмица, закажан за Сабота 29 февруари. До ова мислење од комитетот дошле преку одржани консултации со повеќе фактори.

Нема одложување на Струмичкиот карневал, почна синоќа

ММС - 27.02.2020

Нема да се одложи Струмичкиот карневал поради појавата на еден пациент со корона вирус. Одлуката ја донел организациониот одбор во корелација со координативното тело од Скопје од каде не добиле било каква препорака или одлука за откажување на ...

Струмичкиот карневал ќе се одржи и покрај појавата на коронавирусот

Сакам да кажам - 27.02.2020

Струмичкиот карневал ќе се одржи според предвидената програма оти нема простор за паника , ниту, пак, има каква било одлука за откажување на манифестации и поголеми јавни собири. Ова го изјави претседателот ФЕКК од Струмица Александар Цицимов ...

Алесандра Амбросио со „врел“ поздрав од Рио – Гола и секси

Убавина и Здравје - 27.02.2020

Алесандра Амбросио (38), поранешниот ангел на „Викторија Сикрет“, деновиве објави жешка фотографија на Инстаграм во пресрет на карневалот во Рио и со истата привлече големо внимание. Имено, убавата манекенка позира во костим со парчиња дијамантски ...

(Фото) Алесандра Амбросио суперсекси од карнавелот во Рио

еМагазин - 27.02.2020

Бразилската манекенката Алесандра Амбросио деновиве ужива во танцувањето на карневалот во Рио де Женеиро. Таа на својот Инстаграм профил ги почести своите фанови со неколку фотографии кои откриваат дека иако има 38 години, некогашниот ангел на ...

Еден заразен од коронавирусот нема да го одложи Струмичкиот карневал

Република - 27.02.2020

Нема да се одложи Струмичкиот карневал поради појавата на еден пациент со корона вирус. Одлуката ја донел организациониот одбор во корелација со координативното тело од Скопје, од каде што не добиле препорака или одлука за откажување на манифестации ...

Струмичкиот „Мулен Руж“ ве води во „Загаденото кралство“

Женски магазин - 27.02.2020

Четврт век карневалската група „Мулен Руж“ подготвува свои маски за Струмичкиот карневал. Нивните беспрекорни, впечатливи и уникатни маски претставуваат вистински времеплов. Со необична креативност патуваат низ времето, по мориња и океани, вон ...

Македонска работа: Струмичкиот карневал годинава со „специјални маски“

еМагазин - 27.02.2020

Треба ли надлежните во државата навремено да регираат и да забранат јавни собири по појавата на корона вирусот во Македонија е дилема која се наметнува откако организаторите на познатиот Струмички карнавел соопштија дека немаат намера да ја откажат ...

Алесандра Амбросио се разголе во Рио: Горе циркони, долу само ланци (ФОТО)

Press24 - 26.02.2020

Алесандра Амбросио (38), поранешниот ангел на „Викторија Сикрет“, остави малку на имагинацијата кога се облече за карневалската прослава во Рио. Нејзиниот изглед привлече големо внимание на овој настан, но исто така и на Инстаграм, каде што ...

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

А1 On - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почна вечерва со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалистите и со кревање на карневалското знаме.

Фотографија на денот: Карневалскиот оптимизам контра коронавирусот

Deutsche Welle - 26.02.2020

Карневалистите од памтивек ја користат сатирата меѓу другото и за соочување и за„ублажување“ на големите проблеми и стравови што ги мачат заедницата, општеството, државата, светот. Така на годинешниот карневал во Рајнската област во Германија „на ...

Нема одложување на карневалот – Градоначалникот на Струмица го предаде клучот на карневалџиите!

Струмица Денес - 26.02.2020

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, на градскиот плоштад му го предаде клучот на Александар Цицимов – претседател на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал со што и официјално започна годинашното карневалско празнување.

Нема откажување на Струмичкиот карневал, ќе се следат препораките од надлежните

А1 On - 26.02.2020

Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов ...

2.500 000 денари од државата за Струмичкиот карневал: Американски телевизии нè споредуваа со Рио

Машки магазин - 26.02.2020

Пред неколку години американската телевизија Ен-Би-Си, својата репортажа за карневалската сезона ја наслови „Започнаа шареноликите прослави од Бразил до Македонија“. Емисијата започна со карневалот од Рио, а заврши со струмичкиот карневал, вели ...

Нејмар доби црвен за да отиде на карневалот?

Sport M - 26.02.2020

На Нејмар воопшто не му е пријатно во ПСЖ. Бразилскиот напаѓач неодамна имаше проблеми со тренерот Томас Тухел. Но, тие како да не беа доволни. Минатата недела на поранешниот играч на Сантос и Барселона доби врот жолт картон, односно црвен картон.

ФОТО: Алесандра е најжешката пензионерка - ланци, циркони и минијатурно бикини за карневал, сите гледаа во неа

Press24 - 26.02.2020

Алесандра Амбросио се појави на карневалот во Рио де Жанеиро, а нема кој не се свртел по неа. Манекенката важи за најжешката „пензионерка“, со оглед на тоа дека ангелите на Викторија Сикрет ги напушти пред 3 години, а со својата комбинација ги ...

(ФОТО) „Тоа е карневал“: Алесандра Амброзио ги „запалила“ мрежите со својата објава од Рио де Жанеиро!

Екран - 26.02.2020

Алесандра Амброзио ја разгоре фантазијата на придружниците со нејзината објава од прославата на карневалот во Рио де Janeанеиро во родниот Бразил, оваа недела. Поранешната манекенка на Викторија Сикрет (38) беше забележана како се забавува ...

Прв позитивен случај на корона: струмичани на фејсбук пишуваат дека треба да се одложи карневалот и сите други масовни ...

Струмица Денес - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена која во изминатиот период престојувала во Италија каде бројот на заразени лица во последните неколку дена е во постојан пораст.

Почнуваат карневалските празнувања во Струмица

Слободен Печат - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Горе циркони, доле ланци, а долна облека - никаде! Александра ја демолирала конкуренцјата на карневалот

Точка - 26.02.2020

Со својот изглед успевала цело време во текот на карневалот во Рио да биде во центарот на вниманието. Алесандра Амбросио, поранешен ангел на Victorias Secret, оставила малку на имагинацијата кога се облекла за прославата на карневалот во Рио Де ...

Алесандра Амбросио се разголе во Рио: Горе циркони, долу ланци, гаќички – нигде! (ФОТО)

Курир - 26.02.2020

Алесандра Амбросио (38), поранешниот ангел на „Викторија Сикрет“, остави малку на имагинацијата кога се облече за карневалската прослава во Рио. Нејзиниот изглед привлече големо внимание на овој настан, но исто така и на Инстаграм, каде што ...

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Канал5 - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

ММС - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

А1 On - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

КАРНЕВАЛ ВО СТРУМИЦА: Вечерва се предава клучот, потоа 8 дена ќе „владеат“ карневалистите

Денешен - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Либертас - 26.02.2020

– Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Опсервер - 26.02.2020

– Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

+инфо - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечерва со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

4NEWS - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

24 Вести - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Сител - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

iPortal - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Нетпрес - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер

MakPress - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Почнуваат карневалските празнувања во Струмица

Кајгана - 26.02.2020

Годинашното триесетто јубилејно издание на Струмичкиот карневал во организирана форма почнува вечер со симболично предавање на клучот од градот од страна на градоначалникот на карневалистите.

Нема откажување на Струмичкиот карневал, ќе се следат препораките од надлежните

Press24 - 26.02.2020

Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов ...

Нема откажување на Струмичкиот карневал

+инфо - 26.02.2020

Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов ...

Нема откажување на Струмичкиот карневал, ќе се следат препораките од надлежните

Бриф - 26.02.2020

Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов ...