TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев прифаќа шпицен кандидат, ако Мицкоски прифати една изборна единица

Телма - 26.12.2019

Предизборието велезе во законодавниот дом. На последната седница за пратенички прашања, пратениците со остра реторика за своите политички противници. И власта и опозицијата се убедени во победа на изборите на 12 април.

Заев прифаќа „шпицен кандидат“ ако Мицкоски прифати една изборна единица

Канал5 - 26.12.2019

Премиерот Зоран Заев е подготвен да го прифати предизвикот на Христијан Мицкоски и двајцата да не бидат носители на листи на претстојните избори, доколку опозицијата се согласи на една изборна единица.

Заев: На овие избори ќе бидам и шпицен играч и лево и десно крило, убеден сум дека добивам нов мандат

Вечер Прес - 26.12.2019

„Дали прифаќате на овие избори поразениот лидер да си замине од политиката?“, праша Мицевски. ВМРО-ДПМНЕ побара од премиерот Зоран Заев доколку СДСМ загуби на претстојните предвремени парламентарни избори да се повлече од политиката.

Прифатете една изборна единица и Менувајте го курсот оти долго ќе бидете во опозиција, одговори Заев на прашањето на ...

Сакам да кажам - 26.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара од премиерот Зоран Заев доколку СДСМ загуби на претстојните предвремени парламентарни избори да се повлече од политиката. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски на денешната седница за пратенички прашања го праша премиерот ...

(ВИДЕО) Заев: Прифаќам и шпицен и лево и десно крило, но Мицкоски да прифати една изборна единица

А1 On - 26.12.2019

Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи на пратеничко прашање на Никола Мицевски дали Заев ќе прифати шпицен кандидат.

Заев: Разочараните ќе гласаат зашто се ежат од помислата да се врати ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 26.12.2019

На изборите СДСМ ќе ја победи ВМРО-ДПМНЕ, а разликата ќе биде помеѓу 60.000 и 120.000 гласа, сè додека се вакви политиките на опозицијата и сè додека граѓаните ги држи сеќавањето на минатото.

Заев: Прифаќам шпицен кандидат ако Мицкоски прифати една изборна единица

+инфо - 26.12.2019

Шпицен кандидат имаше европската левица и десница. Ако мислите да не бидам кандидат на пратеничка листа, јас немам проблем со тоа, нека прифати Мицкоски една изборна единица ќе се договориме. Јас немам амбиција за пратеник.

Заев: Шпицен кандидат, лево или десно крило, каква игра сака Мицкоски таква ќе играме, само нека прифати една изборна ...

Локално - 26.12.2019

Скапо платени анкети пуштате деновиве во јавноста, мене ми е јасно како стојат работите на терен, но очигледно имате намера да го билдате вашето членство, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски во пратеничко прашање ...

ВИКЕНД ПРЕД НОВА ГОДИНА: Техничката влада ги седнува на иста маса Заев, Мицкоски и Ахмети

Фактор - 26.12.2019

Ќе се најде ли компромис за техничката влада меѓу партиските лидери , јавноста ќе дознае викендов. Оваа сабота на иста маса темата избори и нова влада ги седнува Заев, Мицковски и Ахмети. Според пишувањата на дел од медиумите, водачите на ...

Лидерите на консултации: Дали викендот ќе биде одлучувачки за годината?

Deutsche Welle - 26.12.2019

Од она што в сабота ќе се договорат лидерите на најголемите политички партии, може да зависи извесноста на изборите во април, но и на законите кои сега се блокирани во парламентот. „Во 2020 година ќе има избори, но дали тие ќе се одржат на 12-ти ...

Во сабота средба Заев – Мицкоски за техничка влада

Вечер Прес - 26.12.2019

П ремиерот Зоран Заев в о сабота во 17:00 часот во Владата ќе одржи средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според владини извори, Заев и Мицкоски ќе имаат консултации за техничката влада.

А сепак да размислиме за техничка влада, за непартиски премиер, за концентрација на политичките сили во кабинетот и за ...

+инфо - 26.12.2019

Заев има право да се откаже од договорот меѓу лидерите за предвремени избори на 12 април, но Мицковски има право да го отфрли неговиот диктат. На прагот на една нова политичка криза, можеби е време да се размислува за компромисно решение.

Заев, Мицкоски и Ахмети во сабота ќе разговараат за техничката влада

Фокус - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и првиот човек на ДУИ Али Ахмети во сабота ќе одржат меѓусебни средби, на кои ќе разговараат за новата техничка влада. Според неофицијални информации, првично Заев и Мицкоски ќе остварат ...

В сабота Заев, Мицкоски и Ахмети на средби за техничката влада

МКД - 25.12.2019

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски ќе се сретнат в сабота и ќе разговараат за техничката влада. Најпрво ќе се сретнат Заев и Мицкоски, во 17 часот во зградата на македонската влада, а во 19,30 часот, засега на непозната ...

Викенд-средби на Мицкоски со Заев и Ахмети за техничката влада

+инфо - 25.12.2019

Премиерот во заминување деновиве, сепак, ја остави подотворена вратата за одложување на изборите Во сабота во 17 часот во зградата на македонската влада ќе се сретнат лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев, јави повикувајќи ...

Во сабота средби на Заев и Ахмети со Мицкоски за техничката влада и за деблокирање на парламентот

Либертас - 25.12.2019

Во сабота во 17 часот во Владата ќе се одржи средба на премиерот Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потврдија за Либертас од Владата. Истиот ден ќе има средба и меѓу Мицкоски и лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Заев, Мицкоски и Ахмети во сабота ќе разговараат за техничката влада

Локално - 25.12.2019

Лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во сабота ќе одржат одвоени средби. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев ќе се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 17 часот во владината зграда.

Мицкоски, Заев и Ахмети в сабота на средби за новата техничка влада

ТВ21 - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерот на ДУИ Али Ахмети, во сабота ќе одржат меѓусебни средби, на кои ќе биде разговарано за новата техничка влада. Заев и Мицкоски ќе остварат средба во владата, а потоа во 19:30 ...

Во сабота средби на Мицкоски со Заев и Ахмети за техничката влада

Алфа - 25.12.2019

Во сабота во 17 часот во зградата на македонската влада ќе се сретнат лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев, дознава Алфа од извори во двете најголеми македонски партии.

Алфа ТВ: Мицкоски, Заев и Ахмети на одвоени средби за техничката влада

Expres - 25.12.2019

Телевизијата Алфа вечерва јавува дека во сабота ќе се случат две одвоени средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ за техничката влада. Со ова станува јасно дека и покрај изјавата на Заев дека нема да даде оставка извесно е дека Македонија ќе ...

Заев зад Спасовски се смее, но не кажува дали ќе стане технички премиер

ТВ21 - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев иако стоеше до Спасовски не откри дали него ќе го предложи за технички премиер. Заев рече дека неговиот предлог ќе го објави пред партиски органи. „Јас ќе го кажам мојот предлог на органот кој за тоа одлучува и веднаш ќе го ...

Мицкоски: На секој чекор се фактите за неспособноста на владата во заминување

Курир - 25.12.2019

На секој чекор се фактите за неспособноста на владата во заминување, обвинува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -За 11 месеци капиталните инвестиции се реализирани половина од тоа што е предвидено, односно исклучително засрамувачки и ниски ...

Ахмети кај Албанците, Мицкоски кај Македонците, а Заев со најголема доверба кај сите граѓани

ТВ21 - 25.12.2019

Граѓаните најмногу веруваат во Зоран Заев според анкетата на Македонскиот центар за меѓународна соработка. Најголема доверба има во Зоран Заев, 16,5% и Христијан Мицкоски 14,2%. По нив следуваат, лидерот на ДУИ, Али Ахмети со 6,9% и претседателот на ...

Премиерот Заев ја објави новата техничка влада (ФОТО)

Слободен Печат - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Твитер профил објави фотографија од новата техничка влада. -Денес на гости ни беа децата од малите групни домови, за новогодишна дружба низ песни и пакетчиња и подароци.

Спасовски: Ќе се борам за уште еден мандат на оваа Влада, без оглед дали ќе бидам технички премиер

CivilMedia - 25.12.2019

„Оставам одлуките да ги носат органите во партијата“, рече министерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање дали тој е најсериозниот кандидат да биде премиер на техничката влада.

СДСМ: Пустош во енергетиката се случуваше кога Мицкоски го советуваше Груевски

Канал5 - 24.12.2019

Пустош во енергетиката се случуваше кога Мицкоски го советуваше Груевски, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што политиките на СДСМ даваат резултати. Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан ...

Извесниот пораз кој им следува на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги плаши па штанцаат лажни вести, вистината е дека СДСМ води на ...

24Инфо - 24.12.2019

Новиот извесен пораз на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги плаши до тој степен што штанцањето на лажни вести и дезинформации од белиот дворец кулминира преку масовно пласирање на лаги преку т.н. медиуми блиски до нив.

СДСМ: Извесниот пораз кој им следува на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги плаши па штанцаат лажни вести, вистината е дека СДСМ ...

Бриф - 24.12.2019

Новиот извесен пораз на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги плаши до тој степен што штанцањето на лажни вести и дезинформации од белиот дворец кулминира преку масовно пласирање на лаги преку т.н. медиуми блиски до нив.

СДСМ: Да знаеа ВМРО-ДПМНЕ како се работи во енергетиката, немаше државата со години да биде зависна од скап увоз на ...

Локално - 24.12.2019

Соопштение за јавност Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан Мицкоски беше советник за енергетика на Никола Груевски и директор на АД ЕСМ (ЕЛЕМ).

Пустош во енергетиката се случуваше кога Мицкоски го советуваше Груевски, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што ...

24Инфо - 24.12.2019

Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан Мицкоски беше советник за енергетика на Никола Груевски и директор на АД ЕСМ (ЕЛЕМ) се вели во соопштенито на СДСМ како реакција на изјавата на Наум ...

Политиките на ВМРО-ДПМНЕ во енергетиката, како и во сите други полиња се расипнички, деструктивни и базирани исклучиво ...

iPortal - 24.12.2019

Соопштение за јавност од СДСМ Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан Мицкоски беше советник за енергетика на Никола Груевски и директор на АД ЕСМ (ЕЛЕМ).

СДСМ: Пустош во енергетиката се случуваше кога Мицкоски го советуваше Груевски

Макфакс - 24.12.2019

Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан Мицкоски беше советник за енергетика на Никола Груевски и директор на АД ЕСМ (ЕЛЕМ).Да знаеа ВМРО-ДПМНЕ и како се работи во енергетиката, немаше државата со ...

СДСМ: Пустош во енергетиката се случуваше кога Мицкоски го советуваше Груевски

А1 On - 24.12.2019

Пустош во енергетиката се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, додека Христијан Мицкоски беше советник за енергетика на Никола Груевски и директор на АД ЕСМ (ЕЛЕМ).Да знаеја ВМРО-ДПМНЕ и како се работи во енергетиката, немаше државата со ...

Премиерот Заев ја објави новата техничка влада

Слободен Печат - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Твитер профил објави фотографија од новата техничка влада. -Денес на гости ни беа децата од малите групни домови, за новогодишна дружба низ песни и пакетчиња и подароци.

Премиерот во заминување си игра мајтап со државата: Ја претстави новата техничка влада

Република - 25.12.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев ги злоупотребува децата и игра мајтап со државата. Имено тој на својот Твитер профил објави фотографија од „новата техничка влада“. Денес на гости ни беа децата од малите групни домови, за новогодишна дружба низ ...

Заев објави фотографија од „новата техничка влада“

24Инфо - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Твитер профил објави фотографија од „новата техничка влада“. -Денес на гости ни беа децата од малите групни домови, за новогодишна дружба низ песни и пакетчиња и подароци.

Премиерот Заев на Твитер ја објави новата техничка влада

Centar - 25.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Твитер профил објави фотографија од, како што напиша, „новата техничка влада“. -Денес на гости ни беа децата од малите групни домови, за новогодишна дружба низ песни и пакетчиња и подароци.

Ете затоа Заев бега од избори, зошто неспособноста не може да се сокрие

Република - 25.12.2019

За 11 месеци капиталните инвестиции се реализирани половина од тоа што е предвидено, односно исклучително засрамувачки и ниски 49.02 проценти, посочи денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, додавајќи дека на секој чекор се фактите за ...

Мицкоски: Годината се завршува со срамни 49% реализација на капиталните инвестиции

MakPress - 25.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил ја коментираше актуелната економска ситуација, напоменувајќи дека иако Заев рекол дека капиталните инвестиции ќе бидат реализирани над 80%, годината се завршува со скромни 49% ...

Мицкоски: На секој чекор се фактите за неспособноста на Владата

Нетпрес - 25.12.2019

„На секој чекор се фактите за неспособноста на владата во заминување, обвинува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -За 11 месеци капиталните инвестиции се реализирани половина од тоа што е предвидено, односно исклучително засрамувачки и ниски ...

Мицкоски ја оцени најновата анкета дека е „во функција на Заев“

Фокус - 25.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека срамното ниво на реализација на капиталните инвестиции од само 49 отсто, значи дека Владата е неспособна. Ја искоментира и најновата анкета на МЦМС според која СДСМ има предност од два отсто.

МИЦКОСКИ: Со галопирачка сиромаштија, Заев нема друго освен да бега од избори

Денешен - 25.12.2019

За 11 месеци капиталните инвестиции се реализирани половина од тоа што е предвидено, односно исклучително засрамувачки и ниски 49.02 проценти, посочи денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, додавајќи дека на секој чекор се фактите за ...

Мицкоски вели дека новата анкета дека е за да го мотивира членството на СДСМ и Заев

Либертас - 25.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека срамното ниво на реализација на капиталните инвестиции од само 49 отсто, значи дека Владата е неспособна. Ја искоментира и најновата анкета на МЦМС според која СДСМ има предност од два отсто.

Мицкоски во сабота ќе оствари средби со Заев и Ахмети, ќе разговараат за техничката влада

Курир - 25.12.2019

Во сабота во 17 часот во зградата на македонската влада ќе се сретнат лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев, дознава Алфа од извори во двете најголеми македонски партии.

„Алфа“: В сабота средби на Мицкоски со Заев и сo Ахмети за техничката влада

Република - 25.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски в сабота ќе се сретне со премиерот во заминување Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дознава „Алфа“. Според изворите на телевизијата, средбата Мицкоски-Заев ќе се одржи во сабота во 17 часот во ...

Средбa Мицкоски, Заев и Ахмети за техничката влада в сабота

Нетпрес - 25.12.2019

Во сабота во 17 часот во зградата на македонската влада ќе се сретнат лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев, дознава Алфа од извори во двете најголеми македонски партии.

Мицкоски во сабота на средба со Заев и Ахмети

Press24 - 25.12.2019

Во сабота во 17 часот во зградата на македонската влада ќе се сретнат лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев, дознава Алфа од извори во двете најголеми македонски партии.

Мицкоски, Заев и Ахмети викендов ќе одржат средби на кои ќе се разговара за техничката влада

Слободен Печат - 25.12.2019

Во текот на истиот ден, во 19.30 часот се очекува да се случи средба и меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во зградата на македонската Влада, во сабота, се очекува средба на лидерот на опозициската ...

Заев, Мицкоски и Ахмети во сабота на средби за техничката влада

iPortal - 25.12.2019

Лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во сабота ќе одржат одвоени средби. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев ќе се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 17 часот во владината зграда.

Заев , Мицкоски и Ахмети во сабота ќе договараат техничка Влада

Канал5 - 25.12.2019

Од ВМРО – ДПМНЕ потврдија дека во сабота претседателот на партијата Христијан Мицкоски ќе има средба со премиерот и лидер на СДСМ , Зоран Заев, како и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Најпрво ќе се сретнат Заев и Мицкоски, во 17 часот во зградата на ...