TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаос во парламентот, Заев со крваво чело

Deutsche Welle - 27.04.2017

Зоран Заев и неколку пратеници на СДСМ биле повредени при напад од страна на демонстранти. Во парламентот влегуваат нови групи граѓани, дел од нив маскирани со качулки. Полицијата не се справува ефикасно со состојбата Снимки од лидерот на СДСМ Зоран ...

Тензично во и околу Собрание, демонстранти ги блокираа влезовите

Радио МОФ - 27.04.2017

Дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на разглас пред Собрание повикаа демонстрантите да одат и до другите влезови на Собранието и да ги блокираат. Во Собранието владее тензичност и неизвесност, особено што се уште внатре ...

ВИДЕО: Пратениците скокаа од галерија за да ги избегнат демонстрантите

А1 On - 27.04.2017

За да не се сретнат со демонстрантите, пратениците преку маси, од неколку метри височина мораа да се симнуваат од галеријата до прес центарот. Демонстранти со и без фантомки влегоа во сите простории на Собранието каде скандираат и пеат.

Груевски преку Фејсбук порача дека не е време За насилство

Сакам да кажам - 27.04.2017

Пратеникот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред малку се обрати на Фејсбук и кажа дека насилството не е решение откако демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието и физички ги нападнаа новинарите и пратениците на СДСМ, ...

Зоран Заев и Дамјан Манчевски повредени откако демонстрантите упаднаа во Собранието

Телма - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и пратеникот Дамјан Манчевски, со уште двајца пратеници се повредени во Собранието. Демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во парламентот, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на ...

Демонстрантите ја запоседнаа Пленарната сала

Р.С.Европа - 27.04.2017

Демонстрантите кои влегоа во Собранието ја зазедоа Пленарната собраниска сала каде претходно Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието. Стотина демонстранти во салата ја пеат химната.

Раскрвавени лица по насилството во Собранието...

Н.Македонија - 27.04.2017

Раскрвавени лица по насилството во Собранието Раскрвавени лица на неколку повредени пратеници можат да се забележат на фотографиите од Собранието, по влегувањето на учесниците на протестот „За заедничка Македонија“ во зградата.

ВИДЕО: Тензично пред и во Собранието, салата окупирана од демонстранти

Нова ТВ - 27.04.2017

Тензична е атмосферата пред Собранието на влезот од страната на Домот на АРМ, каде што 30 специјалци максимум, го чуваат влезот, а 50 до 100 луѓе се обидуваат да влезат. Засега нема полициско засилување, нема приведени ниту повредени но десетина ...

Демонстрантите ќе останат пред Собрание се дур во него има пратеници

Р.С.Европа - 27.04.2017

Некој се обидува да направи државен удар во Собрание, народот тоа нема да го дозволи, рече Богдан Илиески од иницијативата „За заедничка Македонија“, кои 60 дена протестираат против таканаречената Тиранска платформа.

Ескалација на политичката криза во Македонија

Р.С.Европа - 27.04.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и потпретседателот Дамјан Манчевски се повредени, откако дел од демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“ упаднаа во прес-салата на Собранието и ги нападнаа.

Толпата не ја пушта Брзата помош

А1 On - 27.04.2017

Толпата околу Собранието не ја пушти ниту Брзата помош да влезе во Собранието и да им пружи помош на повредените Зоран Заев, Дамјан Манчевски и Максим Димитриевски и Зијадин ...

Демонстранти крвнички ги тепаат Заев, Спасовски, Димитриевски, полицијата нигде ја нема (ФОТО)

МКД - 27.04.2017

Во собраниската прес-сала неколку пратеници од СДСМ се опколени од демонстрантите на За заедничка Македонија, кои крвнички ги тепаат, со столици и со сè што ќе им дојде до рака. Во близина нема ниеден полицаец, само пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир ...

Полицијата ги остави насилниците да упаднат во Собранието

Макфакс - 27.04.2017

Полицијата ги остави насилниците да упаднат во Собранието и целосно да го окупираат, без воопшто да се обиде да ги растури. Според информации од внатре, полиција имало само на едно место во Собранието, а ниту еден полицаец пред прес центарот каде ...

Повредени неколку пратеници, се повеќе луѓе влегуваат во Собрание

Радио МОФ - 27.04.2017

Упадот на демонстрантите во Собранието донесе повредени пратеници. Неофицијално, повредени се Зоран Заав, Дамјан Манчевски, Максим Димитриевски и Зијадин Села. Состојбата е тензична, особено во Прес центарот.

ВО ЖИВО Хаос во Парламентот, демонстрантите ги раскрвавеа Заев и Манчевски

+инфо - 27.04.2017

Најбројни се маскираните лица, со качулки на главата. Во Собранието се случува вистинската драма, која се заканува да добие сериозни размери, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието.

Хаос во Парламентот, демонстрантите ги раскрвавеа Заев и Манчевски (ВИДЕО)

+инфо - 27.04.2017

Најбројни се маскираните лица, со качулки на главата. Во Собранието се случува вистинската драма, која се заканува да добие сериозни размери, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието.

Во Собранието повреден Зоран Заев

Нова ТВ - 27.04.2017

Во настаните во Собранието беше повреден Зоран Заев. Според нашите информации откако граѓаните од иницијативата Заедничка Македонија влегоа во Собранието имало пукање во воздух а повреден е и лидерот на СДСМ Зоран ...

Собранието блокирано, никој не знае што се случува во прес центарот

Фокус - 27.04.2017

Дел од демонстрантите влегоа во Собранието по што се обидуваа да влезат во прес салата каде што се пратениците на СДСМ и ДУИ, како и новинарите. Од последните снимки се виде како лица со фантомки ги напаѓаат пратениците на СДСМ и ДУИ.

ВО ЖИВО Хаос во Парламентот, Дамјан Манчевски раскрварен

+инфо - 27.04.2017

Најбројни се маскираните лица, со качулки на главата. Во Собранието се случува вистинската драма, која се заканува да добие сериозни размери, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието.

Министерот за внатрешни работи не сакал да коментира, крвави лица во собраниската сала (фото)

Кумановски м. - 27.04.2017

Како што јавува телевизија Телма, во телефонски разговор со министерот за внатрешни работи Нухиу не добиле никаков одговор за новонастнатата ситуација во државата. Како што пренесе телевизијата министерот не сакал да коментира, додека директорот на ...

Луѓето со црните маски зборувале со полицајците додека демонстрантите влегувале во Собранието

Сакам да кажам - 27.04.2017

Неколкумина со црни маски зборувале со полицајците додека останатите демонстранти влегувале насилно во Собранието. Според новинарите кои се заробени во прес салата таму владее вистински хаос.

По 4 повредени пратеници, специјалната полиција влегува во Собранието

Локално - 27.04.2017

Насилните демонстранти по влегувањето во законодавниот дом со фантомки на главите нападнаа повеќе пратеници меѓу кои лидерот на опозицијата Зоран Заев, Дамјан Манчевски, Максим Димитриевски и други.

ВИДЕО: Демонстрантите пуштени да влезат во Собранието, пратениците се внатре

А1 On - 27.04.2017

Демонстрантите од “За заедничка Македонија“се пробија до влезот на Собранието и се обидуваа да влезат внатре додека лидерот на СДСМ Зоран Заев држеше прес конференција. Но очигледно беше дека без никаков отпор од полицијата беа пуштени да влезат ...

Демонстранти не дозволуваат Брзата помош да пружи помош на повредените?

Фактор - 27.04.2017

Толпата околу Собранието не ја пушти ниту Брзата помош да влезе во Собранието. Тие не дозволуваат Брзата помош да им пружи помош на повредените пратеници Зоран Заев, Дамјан Манчевски, Максим Димитриевски и Зијадин Села.

ФОТО: Тензично внатре и надвор од Собранието

Фактор - 27.04.2017

Состојбата надвор и во Собранието и натаму е вон контрола. Нема јасни информации дали и како ќе интервенира полицијата со цел да ги спречи демонстрантите и натаму да вршат инциденти внатре во Собранието каде животот на пратениците е доведен во ...

Заев со раскрвавена глава откако демонстрантите влегоа во прес-центарот

Сакам да кажам - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е со раскрвавена глава откако демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во прес-центарот кадешто се пратениците од мнозинството и новинарите. Демонстранти има и во главната сала на Собранието по изборот на Талат ...

ВИДЕО: Хаос во Собранието, пратениците на СДСМ нападнати

А1 On - 27.04.2017

Пратениците на СДСМ се нападнати во Собранието, а полицијата никаде ја нема. Вистински хаос се случува внатре, откако беа пуштени демонстрантите внатре, а полицијата не реагираше и остави да се случува хаос.

Натепани новинари и пратеници во собранието, полиција нема

Сакам да кажам - 27.04.2017

Новинарите и пратениците заглавени во прес-центарот на Собрането се физички нападнати од демонстрантите на „За заедничка Македонија“, кои се маскирани со качулки и фантомки. Лидерот на СДСМ Зоран Заев е со раскрвавена глава, а повредени се и други ...

НЕКОЛКУ ПОВРЕДЕНИ ВО СОБРАНИЕТО: Хаосот во законодавниот дом ескалира со крв

Телеграф - 27.04.2017

Неофицијално станува збор за четири лица од СДСМ, меѓу кои и лидерот на партијата Зоран Заев Неколку лица завршија со повреди од немирите во Собранието на РМ. Неофицијално станува збор за четири лица од СДСМ, меѓу кои и лидерот на партијата Зоран ...

Демонстрантите влегоа кај пратениците, Зоран Заев облеан во крв

МКД - 27.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е облеан во крв откако демонстрантите на За заедничка Македонија влегоа кај пратениците од парламентарното мнозинство. ...

(ФОТО) Со шипки се нападнати Оливер Спасовски, лидерот на СДСМ Зоран Заев, на кој се тврди имало и крв

Макфакс - 27.04.2017

Според информациите во Собранието се случува вистинско насилство, при што со шипки се нападнати Оливер Спасовски, лидерот на СДСМ Зоран Заев, на кој се тврди имало и крв. Повредени биле и Радмила Шеќеринска, Дамјан Манчевс и и уште еден пратеник од ...

Заев, Манчевски и други пратеници повредени, хаос во Собранието

ТВ21 - 27.04.2017

Дамјан Манчевски и Зоран Заев се повредени во Собранието. Демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во парламентот и се уште влегуваат, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието.

Повредени пратеници, истрел во Собранието, нападнати и новинари

Кумановски м. - 27.04.2017

Според досегашните информации протестантите кои влегоа во собраниската прес сала ги повредиле пратениците Максим Димитриевски и Дамјан Манчевски, како и лидерот на СДСМ, Зоран Заев и Зијадин Села.

Неколку пратеници повредени по упадот во Собранието...

Н.Македонија - 27.04.2017

Неколку пратеници повредени по упадот во Собранието? Повеќе пратеници се повредени по влегувањето на учесниците на протестот „За заедничка Македонија“ во Собранието, според неофицијални информации.

Обновено Повредени се Зоран Заев и Дамјан Манчевски

Фокус - 27.04.2017

Во инцидент што се случи предмалку во Собранието е повреден Зоран Заев, лидерот на СДСМ откако погоема група граѓани влегоа во собраниската сала каде што во моментов се пратениците. Во инцидентот повреди доби и Дамјан Манчевски кога група маскирани ...

Насилства во Собранието, повредени Заев и други пратеници на СДСМ

Мета - 27.04.2017

Хаос и многу тензична атмосфера владее во Собранието, откако демонстрантите од „За заедничка Македонија“ влегоа во законодавниот дом. Има информации дека дел од пратениците се физички нападнати и повредени, со раскрвавени лица, меѓу кои, е и лидерот ...

Поддржувачи на „За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието

Алфа - 27.04.2017

Учесници на протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“ вечерва влегоа во просторијата во Собранието каде се дел од пратениците на СДСМ и на албанските партии, како и новинарски екипи.

Протестанти од Куманово заминаа пред Собранието

Кумановски м. - 27.04.2017

Заврши протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Куманово, протестантите најавија дека веднаш заминуваат кон Скопје и ќе се приклучат на протестот пред Собранието. Протестанти се влезени во собраниската сала, нападнати се пратеници, ...

Инцидент во македонското Собрание: Повреден Зоран Заев

Сител - 27.04.2017

По влегувањето на граѓаните во македонското собрание, доцна попладнево, дојде до физичка пресметка меѓу демонстрантите и пратениците на СДСМ, по што лидерот на оваа партија Зоран Заев се појави расквравен и со повреди на главата.

Насилни демонстранти со фантомки на главите нападнаа повеќе пратеници на СДСМ

Локално - 27.04.2017

Насилни демонстранти со фантомки на главите нападнаа повеќе пратеници на СДСМ меѓу кои лидерот на опозицијата, Дамјан Манчевски, Максим Димитриевски и други. Меѓу повредените е и пратеникот Зијадин Села.

Инцидент во Собрание: Повредени неколку пратеници, меѓу нив и Заев

Фактор - 27.04.2017

Според неофицијални информации четворица пратеници и лидерот на СДСМ Заев се повредени. Засега нема официјална потврда за оваа информација. Во моментов во Собранието владее тотален хаос. Не се знае кој каде се движи,а обезбедувањето на дел од ...

Демонстрантите влегоа во Собранието, Заев повикува на смиреност

Бриф - 27.04.2017

Демонстрантите од „Заедничка Македонија“ влегоа во пленарната сала на Собранието на Република Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев за ТВ 24 изјави дека ја следат ситуацијата но е уверен дека нема да ексалира состојбата, а подоцна ќе се види чија ...

Маскирани упаднаа и во заштитната зона, пратениците пред линч!

Фактор - 27.04.2017

Дел од демонстрантите успеаја да се пробијат и во зоната во која беа забарикадирани дел од пратениците на СДСМ и останатите партии во нивната коалиција. Внатре имаше новинарски екипи и обезбедување на Собранието во цивилка но, не успеаја да ги ...

Демонстрантите од „За заедничка Македонија“ пробно ја тргаа оградата пред Собрание

Фактор - 27.04.2017

Дел од демонстрантите на протестот на „За заедничка Македонија“ како да одржаа генерална проба и тргнаа да ја отстранат оградата пред Собранието на Република Македонија. Од говорницата главни пораки упатуваат Борис Дамовски и Богдан Илиевски кои ...

Демонстранти со коли се обиделе да го пробијат кордонот пред Собранието

Либертас - 27.04.2017

Демонстранти со коли се обиделе да го пробијат кордонот пред Собранието, кој, како што информираше новинарот за телевизија 24, а и се гледа од многуте видеа, е многу мал. -Скоро и да нема полиција пред Собранието – изјави новинарот на телевизија ...

Пратеничките се спасуваа од демонстрантите

Бриф - 27.04.2017

Додека демонстрантите кои насилно влегоа во Собранието беа во пленарната сала, дел од демонстрантите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ се упатија кон салата каде беа пратениците од мнозинството и ...

Демонстранти ја пробија оградата, се пред влез во Собранието!

Фактор - 27.04.2017

Група на демонстранти ја пробија заштитната ограда и влегоа во дворот на Собранието на Република Македонија и се пред самата зграда. Се чекаат информации како обезбедувањето и полициските сили ќе се справат со оваа ситуација.

Освоена пленарната сала на Собранието, полицијата дозволи целосен упад

Фактор - 27.04.2017

Демонстрантите влегоа внатре и ја освоија пленарната сала на Собранието во која пред само десетина минути беше избран Талат Џафери за нов спикер. Полицијата воопшто и да не беше присутна. Специјалните полициски сили не реагираа и дозволија ПУЧ.

Пратеници и новинари, со раскрварени глави! Меѓу повредените и Зоран Заев.

Бриф - 27.04.2017

Демострантите од „Заедничка македонија“ насилно влегоа во салата во која се пратенците и новинарите. Дел од пратениците меѓу кој, Дамјан Манчевски и Зоран Заев се ...