TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Преспа потпишан договор меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Преспански договор за историјата. Кренатите раце на Заев и Ципрас во Псаридис симболизираа ставање крај на на 27 годишниот спор за името. Во присуство на европскиот двоец Могерини, Хан и претставницте на Обединетите Нации, Нимиц и Ди Карло договорот ...

По потпишувањето на договорот за името Северна Македонија, треба уште многу работа за да се оствари

Сакам да кажам - 17.06.2018

Македонската и грчката влада предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во грчкиот дел на Преспа, во селото Псарадес (Нивици) го потпишаа договорот со кој, ако биде ратификуван во Парламентите на двете земји, ќе се реши ...

Македонија и Грција во Псарадес потпишаа договор за иднината

Канал5 - 17.06.2018

Македонската делегација, предводена од премиерот Заев, во 10 часот и пет минути со глисер вплови на малото пристаниште, кое водеше на големиот чин на потпишување на договорот со Грција. На пристаништето на Псарадес, од грчката страна на Преспа, ...

Коѕијас и Ципрас си заминаа по ручекот во Отешево

Нова ТВ - 17.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и премиерот Алексис Ципрас заминаа од Парадес по ручекот кој беше организиран во Отешево. Коѕијас на заминување изјави: „ Среќни сме за договорот и во Отешево имавме конструктивен разговор со Димитров.

Ѓомлезе, пинџур, бело сирење, бифтек и баклава на отешевското мени

Нова ТВ - 17.06.2018

Ниту еден погрешен чекор не ја расипа веселата и убава атмосфера во грчкото село Псарадес (Нивици) на тромеѓето помеѓу Грција, Македонија и Албанија на денешното потпишување на конечниот Договор за решавање на спорот со името, ниту пак за време на ...

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

А1 On - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Македонија и Грција ја запеаја песната на мирот

Deutsche Welle - 17.06.2018

Македонија и Грција денеска го потпишаа Преспанскиот договор со кој треба да му се стави крај на повеќедеценискиот спор за името. Премиерите Заев и Ципрас најавија отворање нова страница во историјата на двете земји.

Ципрас: Во Отешево беше како на свадба

Press24 - 17.06.2018

По враќањето на грчка територија, грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека атмосферата на средбата во Отешево била многу добра и оти било весело како на свадба, пренесе Независен. - „Храната беше прекрасна, езерото убаво“, рече и ...

Потпишан договорот за името Република Северна Македонија

Призма - 17.06.2018

Двете страни порачаа дека ова е договор со кој сите можат да бидат задоволни | Фото: ФБ страница на З. Заев Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Преспа го потпишаа договорот за ставање крај на спорот за името, ...

Ципрас: Во Отешево беше весело како на свадба

Независен - 17.06.2018

По враќањето на грчка територија, грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека атмосферата на средбата во Отешево била многу добра и оти било весело како на свадба. На прашањето каде му е вратоврската што му ја подари македонскиот колега Зоран Заев, ...

Делегациите на Македонија и на Грција на ручек во Отешево

Алсат-М - 17.06.2018

По потшишување на договорот на грчката страна од Преспанското езеро, двете делегации македонската и грчката се упатија во Отешево. Покрај премиерите и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција присутни се и високата претставничка за ...

Граѓаните на идната Северна Македонија заслужуваат европска иднина, рече Хан во Отешево

Сакам да кажам - 17.06.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан прв го употреби новото име на Македонија во Отешево по потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се решава спорот за името, кој претходно беше потпишан во Псарадес (Нивици) на грчкаta страна од Преспанското ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

Телма - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети Македонија

А1 On - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот.

Вo живо официјалната средба во Отешево по потпишувањето на договорот

Фокус - 17.06.2018

По потшишување на договорот во грчка Преспа, двете делегации македонската и грчката се упатија во ...

ВИДЕО: Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

А1 On - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, делегациите од двете земји се упатија во Отешево, на македонската страна од Преспанското езеро, каде што ќе се одржи билатерална средба и свечен ручек.

(Видео) Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

Макфакс - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот, официјалната средба на двете делегации продолжи на македонска страна во Преспа, во Отешево, каде што двете земји остварија билатерален разговор и свечен ручек.

Еве што имаа на мени Заев и Ципрас со екипите на свечениот ручек во Отешево

Таратур - 17.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името беше потпишан денес на грчката страна на убавата Преспа во селото Псарадeс (Нивици), а потоа двете делегации со чамци дојдоа во Отешево на ручек и на здравица.

Дали делегациите на Македонија и Грција ќе се гоштеваат со прочуениот преспански крап?

+инфо - 17.06.2018

Крапот плива три пати, еднаш во вода, еднаш во масло и третпат во вино, ни изјави Ванчо Стојановски, менаџер на комплексот „Лејквју“ во Отешево пред речиси 1 година додека ни објаснуваше како се подготвува овој преспански специјалитет.

Сите детали од денешната средба Заев - Ципрас

Независен - 17.06.2018

Денешниот ден е историски бидејќи Македонија и Грција го потпишаа Договорот со кој го решаваат 27-годишниот спор околу името. Со договорот е предвидено ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија.

ВО ЖИВО ОД ПРЕСПА: Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

Либертас - 17.06.2018

Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на ...

ВО ЖИВО Официјалната средба во Отешево

+инфо - 17.06.2018

Проследете ја официјалната средба по потпишувањето на македонско-грчкиот договор во ...

Ципрас прв грчки премиер со билатерална средба на македонско тло

Фактор - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер во историјата што стапна на македонско тло со договорена билатерална средба, откако со македонскиот колега Зоран Заев пристигнаа во преспанско Отешево по потпишаниот договор на грчката страна од езерото.

Два македонски и три грчки чамци ги превезуваа Заев и Ципрас

Независен - 17.06.2018

Два чамци на Езерската полиција и три на грчките служби ги превезуваа делегациите што беа присутни во Псарадес (Нивици) на потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција. Најпрво, во 9.30 часот, македонската делегација предводена од ...

ГАЛЕРИЈА Пристигнаа Коѕијас и Ципрас, одат накај езерото да ја пречекаат македонската делегација

Фокус - 17.06.2018

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија и Заменик-претседателка на Европската комисија, Федерика Могерини,и Комесарот ...

Сите погледи денеска се вперени во Преспа (галерија )

Вечер Прес - 17.06.2018

Кој денеска ја “преспал” Преспа, преспал најголем момент во поновата историја на Балканот. Ви пренесуваме дел од атмосферата низ објективот на фоторепортерот на ВЕЧЕР, Наке ...

ФОТО Заев со делегацијата тргна кон Псарадес: Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина

Фокус - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот официјален фејсбук профил објави фотографија, каде што може да се види дека македонската делагација со чамец тргна кон Псарадес каде што треба да се потпише конечниот договор меѓу Македонија и Грција.

Во Преспа потпишана спогодбата со Грција

Мета - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во селото Псарадес (Нивици) на грчкиот брег на Преспанското Езеро претпладнево ја потпишаа „ Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 ...

Потпишан договорот за името

Н.Македонија - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името. Според постигнатиот договор, официјалното име на земјава за севкупна ...

Делегациите на двете земји пристигаат преку Преспанско Езеро

+инфо - 17.06.2018

Делегаците на двете земји и гостите од ЕУ и Обединетите нации, пристигаат по езерски пат до селото Псарадес. Силно безбедносни мерки се преземени воколината, Огромен број на новинарски екипи и гости веќе се во селото каде што се е подтготвено за ...

Капитулацијата на Македонија ќе се прослави во Отешево (во живо)

Република - 17.06.2018

По потпишување на договорот за промена на името на Република Македонија во Република Северна Македонија во грчкиот Псаридис, следува официјална средба на македонската и грчката делегација во Отешево, на македонска ...

ФОТО: Македонската делегација ќе пристигне со брод преку Преспанското езеро

Фокус - 17.06.2018

За половина час се очекува пристигнувањето на македоснката делегација во Преспа за потпишување на договорот. Според најавите, македонската делегација ќе пристигне со брод преку Преспанското Езеро.

ВО ЖИВО: Грчката делегација тукушто пристигна на потпишувањето во Преспа

Либертас - 17.06.2018

Грчката делегација Федерика Могерини пристигна на потшишување на договорот за името. !тв со пренос и коментари за потшишвањето на договорот во Преспа: повеќе ...

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

Бриф - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Делегациите тргнаа кон Отешево на ручек

Независен - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, делегациите тргнаа од местото Псарадес (Нивици) кон Отешево. Македонските и гршката страна,. предводена од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и високите претставници на ...

Топол пречек на Заев во Псарадес

Независен - 17.06.2018

Со прегратки за добредојде на македонската делегација во Псарадес, на грчкиот дел на Преспа, почна церемонијата на потпишување на договорот за името. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот на дипломатијата Никос Коѕиас ги пречекаа на пристаништето ...

Конечниот договор за името се парафира во Преспа

Н.Македонија - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа треба да го потпишат договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името.

Нимиц, Ципрас и Коѕиас пречекани со аплауз во Псарадес

Независен - 17.06.2018

Медијаторот на ОН Метју Нимиц, како и грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот ан дипломатијата Никос Коѕиас беа пречекани со аплаузи во Псарадес. Тие со автомобили пристигнаа на локацијата каде што ќе се потпише договорот за името.

Грчката делегација со песна пристигна на потпишувањето на договорот

1tv - 17.06.2018

Грчката делегација пристигна со песна и со аплауз во Псарадес, каде што министрите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас се очекува секој момент да го потпишат договорот за конечно решавање на спорот за името.

Нашата делегација тргна со чамец кон Псарадес

Независен - 17.06.2018

Македонската делегација што ќе учествува на потпишувањето на договорот за промена на името со Грција, во местото Псарадес само што тргна со чамец (9.30 часот по македонско време) од Отешево.

(Фото) Во Псарадес е сѐ подготвено за потпишување на договорот

Независен - 17.06.2018

Во малото место Псарадес на грчкиот дел од Преспа е сѐ подгтвено за потпишување на договорот за името што го постигнаа премиерите на Македонија и Грција. Таму се очекува во секој момент да пристигне македонската делегација, предводена од премиерот ...

Заев и Ципрас ќе пловат со брод

Фактор - 17.06.2018

Доколку временските прилики дозволат македонскиот премиер Зоран Заев придружуван од министерот Никола Димитров со брод ќе пристигнат во Нивици (Псарадес) на грчката страна на Преспанско Езеро каде што во 9,30 часот е предвидено да биде потпишан ...

Во Атина со солзавец растерани демонстранти против договорот со Македонија

Сакам да кажам - 17.06.2018

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растури демонстрантите пред парламентот во сабота попладне за време на дебатата за доверба на владата на Алексис Ципрас поради договорот за името со соседната Македонија.

Преспа будна го чека историскиот ручек во „Преспав“

Сакам да кажам - 16.06.2018

Преспа се вика, но не може да го преспие Денот Д. Тука и хумористичната серија „Преспав“ се снимаше, но ова не се преспива. Со денови сме во исчекување што ќе биде, велат жители на преспанските села од македонска страна пред потпишувањето на ...

Отешево „оживеа“ во пресрет на церемонијата за името

Независен - 16.06.2018

Мошне раздвижено е овие два дена во Отешево, на македонскиот дел од Преспа, каде што утре околу пладне ќе продолжи церемонијата околу потпишувањето на договорот за името. Премиерите на Македонија и на Грција, според информациите, утре ќе пристигнат ...

Македонија и Грција денеска ќе стават потпис на договорот

Макфакс - 16.06.2018

Денеска ќе биде потпишан договорот со Грција во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро, по што делегациите од двете земји ќе се упатат во Отешево на македонската страна, каде се предвидени билатерални разговори и свечен ручек, соопшти ...

ВО ЖИВО од потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Нова ТВ - 16.06.2018

Договорот за спорот за името ќе се потпише во преспанското село Нивици или Псарадес на грчки. Потпис на договорот за решавање на 27 годишниот спор за името, ќе стават македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос ...

Договорот со Грција ќе се потпишува во Псарадес, ручек во Отешево

А1 On - 16.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата на Република Македонија, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Владата го откри местото каде ќе се стави потпис на договорот за името

Фактор - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...