TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ситуацијата во Oхис е под контрола – старата фабрика останува „темпирана бомба“

ТВ21 - 11.11.2019

Од фабриката Охис некогаш егзистираа повеќе од 5.000 семејства. Жителите ги користеа култните производи, како прашок за перење, сјај за садови, сапун за рачно перење. Некогашниот „Поли“ на Охис чистеше сè, но денеска нема кој да ги исчисти ...

Винил хлорид и линдан – предизвик со кој треба да се соочат надлежните во Охис

Канал5 - 11.11.2019

Исклучително опасна темпирана бомба крие една од цистерните во Охис. Винил хлорид – согорувачка експлозивна хемикалија која при нејзино излевање и допир со друга супстанца може да направи хаварија на ниво на Скопје.

Во Скопје лежи темпирана бомба-наследство од хемискиот гигант ОХИС

24 Вести - 11.11.2019

Од некогашниот хемиски гигант Скопје во наследство доби темпирана бомба Запуштената база на ОХИС крие резервоар -наизглед дотраен, а внатре полн со опасниот винил хлорид, кој под несакани временски услови може да предизвика хаварија на ниво на ...

Отровната и експлозивна бомба Винил Хлорид останува во ОХИС

Телма - 11.11.2019

Додека една од двете горилници во Европа не прифати да го уништи винил хлоридот, Скопје е во опасност. Пред 30 години од оваа цистерна се точел хлоридот и полимеризирал за изработка на пластични влакна.

„Еко Центар 97“ ги чистел опасните хемикалии во ОХИС по тендер од стечајниот управник, Маринко Саздовски

Мета - 11.11.2019

Компанијата „Еко Центар 97“ која се најде во центарот на инцидентот со излевањето на опасна материја (метил акрилат мономер) во кругот на ОХИС, тендерот за чистење на хемикалиите го добила уште во април минатата година, соопштија од Министерството ...

МЖСПП: Информација за целата постапка за отстранување отпад во „ОХИС“

Сител - 11.11.2019

Информација во врска со целата постапка која претходеше на активноста за безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на АД ОХИС Скопје. Во прилог на овој допис ви доставуваме на ваше внимание информација во ...

Чернобил тлее во ОХИС – 14-тонска цистерна со опасна хемикалија може да го збрише Скопје

Вечер Прес - 11.11.2019

Денеска, на новинарските екипи им беше овозможено да влезат во кругот на поранешниот хемиски гигант АД ОХИС, во стечај, кој во себе крие опасна хемикалија, складирана во 14-тонска цистерна, која е 24 часа физички обезбедувана.

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Сител - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Надлежните уверуваат - ситуацијата во ОХИС е под контрола

Канал5 - 11.11.2019

Исклучително опасна темпирана бомба крие една од цистерните во Охис. Винил хлорид – согорувачка експлозивна хемикалија која при нејзино излевање и допир со друга супстанца може да направи хаварија на ниво на Скопје.

Новинарите влегоа во Охис: Винил хлоридот е најопасната материја во кругот на фабриката (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 11.11.2019

Оваа хемиска материја во Европа не се користи повеќе од 30 години. Новинарски екипи, по денешниот брифинг кај министерот за животна средина Насер Нуредини, заедно со Државниот инспектор за животна средина Пејо Кировски, беа во дворот на фабриката ...

Ситуацијата во ОХИС е под контрола, но старата фабрика останува темпирана бомба

Нова ТВ - 11.11.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска изјави дека сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот во „ОХИС“.

Момировски: Не можам да замислам што се случувало во ОХИС кога немало никакво обезбедување!

Фокус - 11.11.2019

Првиот човек на ЕКО-ЦЕНТАР, Владо Момировски во денешната изјава за медиумите информираше дека го добиле тендерот за чистење на хемикалиите кои истекоа од цистерната во Охис. „Купувачот треба да купи чист објект.

ГАЛЕРИЈА: Во Охис се чува екстремно опасна цистерна полна со винил хлорид

Локално - 11.11.2019

Во цистерна, со 24 часовно обезбедување се чува екстремно опасниот винил хлорид во кругот на Охис. Катастрофата која тој би ја направил би била кобна за градот Скопје, а во моментов во Охис се чуваат околу 14 тони.

ВИДЕО: Најопасниот отпад во ОХИС го обезбедуваат чувари 24 часа

А1 On - 11.11.2019

Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од 24 часа и состојбата е под контрола, информираше Владо Момировски од Еко центар 97, ...

Момировски: Во ОХИС уште има отпад кој може да предизвика голема хаварија

ТВ21 - 11.11.2019

Директорот на „Екоцентар 97“ Владо Момировски кој се грижи за отстранување на опасните хемикалии од фабриката ОХИС и фирма која го чистеше опасниот материјал пред неколку дена, истакна дека во фабриката има уште 11 видови на отпад, од кои два се од ...

Најопасната цистерна во Охис со околу 14 тони винил хлорид

Сител - 11.11.2019

Ова е најопасната цистерна со околу 14 тони винил хлорид. Не се знае во каква состојба е, во моментот само се обезбедува со 24 часовен надзор. Високо експлозивна материја која може да предизвика штети во невидени размери.

Најопасната цистерна во Охис со околу 14 тони винил хлорид

4NEWS - 11.11.2019

Ова е најопасната цистерна со околу 14 тони винил хлорид. Не се знае во каква состојба е, во моментот само се обезбедува со 24 часовен надзор. Високо експлозивна материја која може да предизвика штети во невидени размери.

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад кој се чува во ОХИС

Макфакс - 11.11.2019

Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од 24 часа и состојбата е под контрола, информираше Владо Момировски од Еко центар 97, ...

Во ОХИС има опасен отпад кој може да предизвика хаварија на ниво на Скопје

МКД - 11.11.2019

Директорот на „Екоцентар 97" Владо Момировски кој се грижи за отстранување на опасните хемикалии од фабриката ОХИС и фирма која го чистеше опасниот материјал пред неколку дена, истакна дека во фабриката има уште 11 видови на отпад, од кои два се од ...

Момировски: Отпадот во „Охис“ се чува со 24 часовно обезбедување

24Инфо - 11.11.2019

Првиот човек на ЕКО-ЦЕНТАР, Владо Момировски во денешната изјава за медиумите информираше дека го добиле тендерот за чистење на хемикалиите кои истекоа од цистерната во Охис. „Купувачот треба да купи чист објект.

ГАЛЕРИЈА: Екстремно опасниот винил хлорид се чува во Охис, само 2 држави имаат печки за да го согорат

iPortal - 11.11.2019

Во цистерна, со 24 часовно обезбедување се чува екстремно опасниот винил хлорид во кругот на Охис. Катастрофата која тој би ја направил би била кобна за градот Скопје, а во моментов во Охис се чуваат околу 14 тони.

Во Охис има уште два вида хемикалии што можат да предизвикаат хаварија на Скопје

Нетпрес - 11.11.2019

Владо Момировски, директорот на фирмата „Екоцентар 97″, која се грижи за отстранување на опасните хемикалии од фабриката ОХИС и што го чистеше опасниот материјал пред неколку дена, изјави денеска за медиумите дека во фабриката има уште 11 видови на ...

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад во ОХИС

Н.Македонија - 11.11.2019

Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од 24 часа и состојбата е под контрола, информираше Владо Момировски од Еко центар 97, ...

Се уште нема конкретно решение за цистерната со винил хлорид кај „ОХИС“

еМагазин - 11.11.2019

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да бараат одговорност, порача денеска управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Опсервер - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Момировски: Во ОХИС уште има отпад кој може да предизвика голема хаварија

4NEWS - 11.11.2019

Директорот на „Екоцентар 97“ Владо Момировски кој се грижи за отстранување на опасните хемикалии од фабриката ОХИС и фирма која го чистеше опасниот материјал пред неколку дена, истакна дека во фабриката има уште 11 видови на отпад, од кои два се од ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

4NEWS - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

МОМИРОВСКИ ЗА ЕКОЛОШКАТА БОМБА ВО ОХИС: Се уште нема решение за цистерната

Денешен - 11.11.2019

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да бараат одговорност, порача денеска управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка ...

Момировски: Се уште нема конкретно решение за цистерната со винил хлорид кај „ОХИС“

24 Вести - 11.11.2019

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да бараат одговорност, порача денеска управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка ...

Владо Момировски: Не можам да замислам што се случувало во Охис изминатите 10 години кога немало никаква контрола

Точка - 11.11.2019

Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од 24 часа и состојбата е под контрола, информираше Владо Момировски од Еко центар 97, ...

Се испитува инцидентот во Охис - Опасните хемикалии под надзор

Press24 - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС”, опасните хемикалии под надзор

ММС - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС” истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Курир - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Објавена целата постапка за отстранувањето на отпадот во „ОХИС”

Слободен Печат - 11.11.2019

По спроведувањето на јавниот оглас е потпишан договор помеѓу правното лице „Еко Центар 97" и АД Охис, Скопје. Министерството за животна средина и просторно планирање испрати допис при што е објаснета целата постапка која претходеше на активноста за ...

Момировски: Се уште нема конкретно решение за цистерната со винил хлорид кај „ОХИС“

Либертас - 11.11.2019

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да бараат одговорност, порача денеска управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка ...

Момировски: Се уште нема конкретно решение за цистерната со винил хлорид кај „ОХИС“

+инфо - 11.11.2019

Момировски изјави дека имаат 24-часовно чување со физичко обезбедување на цистерната со винил хлорид во „ОХИС“. Обезбедено е постојано ладење, секојдневно мерење и се пишуваат извештаи за да се види дали се случува некаква хаварија кај винил ...

Се вршат испитувања за еко-инцидентот во „ОХИС“

MakPress - 11.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Отровната бомба Винил Хлорид останува во ОХИС

Скопје24 - 11.11.2019

Додека една од двете горилници во Европа не прифати да го уништи винил хлоридот, Скопје е во опасност. Пред 30 години од оваа цистерна се точел хлоридот и полимеризирал за изработка на пластични влакна.

Соопштение на МЖСПП за постапката за отстранувањето хемиски материи од кругот на „ОХИС“

Академик - 11.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање објавува информација за целата постапка која ѝ претходеше на активноста за безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на АД „ОХИС“ Скопје.

Се уште нема решение за цистерната во ОХИС -граѓаните прават споредба со Чернобил

Магазин - 11.11.2019

Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да бараат одговорност, порача денеска управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка ...

Отстранувањето на винил хлорид од ОХИС е комплексен проблем

Р.С.Европа - 11.11.2019

Доколку надлежните утврдат пропусти треба да бараат одговорност, вели управителот на Друштвото за собирање и примарна обработка на отпадоци Екоцентар 97 ДООЕЛ Скопје, Владо Момировски, откако во петокот во кругот на фабриката ОХИС се излеа течност ...

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад кој се чува во ОХИС

MTM - 11.11.2019

Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од 24 часа и состојбата е под контрола, информираше Владо Момировски од Еко центар 97, ...

Ситуацијата во Oхис е под контрола – старата фабрика останува „темпирана бомба“

4NEWS - 11.11.2019

Од фабриката Охис некогаш егзистираа повеќе од 5.000 семејства. Жителите ги користеа култните производи, како прашок за перење, сјај за садови, сапун за рачно перење. Некогашниот „Поли“ на Охис чистеше сè, но денеска нема кој да ги исчисти ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС”, опасните хемикалии под надзор

Слободен Печат - 12.11.2019

Државниот инспектор за животна средина Пејо Кировски, кој бил на терен за овој случај, изјави дека се работи за излевање на течност при перење на цистерна која порано содржела метил акрилат мономер.

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС”, опасните хемикалии под надзор

24Инфо - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС” истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС", опасните хемикалии под надзор

Канал5 - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС" истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните.

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Скопје инфо - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

CivilMedia - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Независен - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...

Се испитува еко-инцидентот во „ОХИС“, опасните хемикалии под надзор

Магазин - 12.11.2019

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС“ истече вода од цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер, прецизираат надлежните, кои ...