TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Берлин го нарече шпионирањето на европарламентарец за Кина „многу опасно“

МКД - 23.04.2024

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фазер денеска изрази загриженост поради обвинувањата дека асистент на членот на Европскиот парламент на Алтернатива за Германија (АфД) Максимилијан Крах шпионирал за Кина и ги оцени тие обвинувања ...

Уапсен помошник на политичар на AfD од ЕУ осомничен за шпионирање во полза на Кина

Нетпрес - 23.04.2024

Вработен во Европскиот парламент од десничарската европскептична и противдоселеничка партија Алтернатива за Германија (AfD) Максимилијан Крах е уапсен под сомнение дека шпионирал за Кина, соопшти во вторникот државното обвинителство во Карлсруе.

Соработник на АфД уапсен поради шпионажа за Кина

Deutsche Welle - 23.04.2024

Полицијата во Дрезден уапсила лице за кое постои сомневање за шпионажа во корист на Кина. Станува збор за соработник на водечкиот кандидат на АфД за европските избори, Максимилијан Кра. Полицијата во Дрезден ноќеска го уапсила 43-годишниот Џиан Г.

СКАНДАЛ ВО ГЕРМАНИЈА: Уапсен функционер на крајната десница - шпионирал за Кина

Фактор - 23.04.2024

Германската полиција уапси вработен во десничарски политичар на Алтернатива за Германија (AfD) во Дрезден, под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија германските медиуми ARD, RBB и SVR.

Помошник на пратеник на АфД во ЕП уапсен под сомнение дека шпионирал во корист на Кина

CivilMedia - 23.04.2024

Помошник на пратеник на Европскиот парламент (ЕП) од германската екстремно десничарска партија АфД е уапсен во Германија под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија денеска германските обвинители, пренесува МИА. Џијан Г.

Уапсени тројца германски државјани за наводно шпионирање за Кина

Мета - 23.04.2024

Тие наводно ѝ предавале на Кина информации за технологијата што може да се користи за воени цели Полицијата во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца германски државјани за шпионирање за кинеската тајна служба.

Во Германија нови апсење за шпионажа во корист на Кина: Близок соработник на водечкиот кандидат на АФД

Локално - 23.04.2024

Германската полиција уапсила вработен во партијата Алтернатива за Германија (АфД) во Дрезден под сомнение дека шпионирал за Кина, објави германскиот јавен сервис АРД. Според информациите, уапсениот Џиан Џи работел како близок соработник на главниот ...

Во Германија се уапсени тројца кинески шпиони

Канал5 - 22.04.2024

Три лица се уапсени денеска во Германија под сомнение дека собирале чувствителни податоци од индустрискиот сектор за Кина, објави обвинителството. „Уапсените лица се обвинети за предавање на чувствителни технолошки информации на кинеската тајна ...

Тројца Германци уапсени поради шпионажа за Кина

Deutsche Welle - 22.04.2024

По налог на Сојузното обвинителство, уапсени се тројца Германци поради сомнение за вршење шпионажа во корист на Кина. Триото испорачало воено релевантни податоци. „Постои сомнеж дека тројцата осомничени, двајца мажи и една жена, од неутврден точен ...

Уапсени тројца Германци под сомнение дека шпионирале во корист на Кина

Бриф - 22.04.2024

Германската полиција уапси три лица под сомнение дека шпионирале за Кина, пренесувајќи информации за технологијата со потенцијално воена употреба. Во соопштението од сојузното обвинителство се наведува дека тројца германски државјани се обвинети ...

Тројца Германци шпионирале за Кинеската тајна служба

А1 On - 22.04.2024

Германското федерално обвинителство денеска во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца Германци, двајца мажи и една жена, под сомнение дека работеле за кинеската тајна служба најмалку од 2022 година.

Германската полиција уапси тројца Германци, шпионирале за Кина инфилтрирани како научници

Слободен Печат - 22.04.2024

Сојузното германско обвинителство денеска уапси тројца Германци во Дизелдорф и Бад Хомбург, двајца мажи и една жена, под сомнение дека работеле за кинеската тајна служба најмалку од 2022 година.

Германци шпионирале за Кина

МКД - 22.04.2024

Германското федерално обвинителство денеска во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца Германци, двајца мажи и една жена, под сомнение дека работеле за кинеската тајна служба најмалку од 2022 година.

Уапсени тројца Германци под сомнение дека шпионирале во корист на Кина

24 Вести - 22.04.2024

Германската полиција уапси три лица под сомнение дека шпионирале за Кина, пренесувајќи информации за технологијата со потенцијално воена употреба. Во соопштението од сојузното обвинителство се наведува дека тројца германски државјани се обвинети ...

Уапсени тројца Германци под сомнение дека шпионирале во корист на Кина

Рацин - 22.04.2024

– Германската полиција уапси три лица под сомнение дека шпионирале за Кина, пренесувајќи информации за технологијата со потенцијално воена употреба. Во соопштението од сојузното обвинителство се наведува дека тројца германски државјани се обвинети ...

Уапсени тројца Германци под сомнение дека шпионирале во корист на Кина

Слободен Печат - 22.04.2024

Германската полиција уапси три лица под сомнение дека шпионирале за Кина, пренесувајќи информации за технологијата со потенцијално воена употреба. Во соопштението од сојузното обвинителство се наведува дека тројца германски државјани се обвинети ...

Уапсени се тројца германски државјани поради сомневање дека шпиунираат за Кина

Телма - 22.04.2024

Германската полиција уапси три лица, кои се под сомнение дека работат како шпиунски службеници за Кина. Тие се сомничат дека пренесуваат информации за технологијата со потенцијално воена употреба.

Уапсени тројца Германци под сомнение дека шпионирале во корист на Кина

MakPress - 22.04.2024

Германската полиција уапси три лица под сомнение дека шпионирале за Кина, пренесувајќи информации за технологијата со потенцијално воена употреба. Во соопштението од сојузното обвинителство се наведува дека тројца германски државјани се обвинети ...

Помошник на пратеник на АфД во ЕП уапсен под сомнение дека шпионирал во корист на Кина

Либертас - 23.04.2024

Помошник на пратеник на Европскиот парламент (ЕП) од германската екстремно десничарска партија АфД е уапсен во Германија под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија денеска германските обвинители. Џијан Г.

Асистент на пратеник на АфД во ЕП уапсен под сомнение дека шпионирал во корист на Кина

Телма - 23.04.2024

Помошник на пратеник на Европскиот парламент (ЕП) од германската екстремно десничарска партија АфД е уапсен во Германија под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија денеска германските обвинители. Џијан Г.

Помошник на пратеник на АфД во ЕП меѓу уапсените осомничени за шпионирање во корист на Кина

Слободен Печат - 23.04.2024

Помошник на пратеник на Европскиот парламент (ЕП) од германската екстремно десничарска партија АфД е уапсен во Германија под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија денеска германските обвинители. Џијан Г.

Кинеско МНР: Хајка околу шпионирањето во Германија со цел да се дискредитира Пекинг

Бриф - 23.04.2024

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска ги отфрли извештаите за кинеска шпионажа во Германија, нагласувајќи дека таквата „хајка“ има за цел да ја дискредитира Кина. „Кина отсекогаш се придржувала до принципот на немешање во внатрешните ...

Во Германија уапсен функционер на крајната десница AfD поради шпионирање за Кина

Lider - 23.04.2024

Германската полиција уапси вработен во десничарски политичар на Алтернатива за Германија (AfD) во Дрезден, под сомнение дека шпионирал за Кина, објавија германските медиуми ARD, RBB и SVR.