TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чешкиот претседател во заминување ја посочи Србија за посредник меѓу Русија и Украина

Р.С.Европа - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан изјави дека одбивањето на Србија да воведе санкции против Русија може да биде предност за можната улога на земјата како посредник во војната во Украина.

Вучиќ: Земан беше со нас кога тоа го можеа само храбрите – тоа е вистински пријател!

Вечер Прес - 30.01.2023

Претседателот Александар Вучиќ денеска на отворањето на чешкиот Дом во Белград, во присуство на чешкиот претседател, Милош Земан, изјави дека тој е вистински пријател на Србија и дека бил со нашиот народ кога тоа им било дозволено само на храбрите.

Земан во Белград: Туркије, Србија и Кина медијатори меѓу Украина и Русија

Во Центар - 30.01.2023

Земан престојува во официјална посета на Србија, а за денеска е планиран разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ и отворање на реновираниот Чешки дом. Претседателот на Чешката Република Милош Земан денеска изјави дека Туркије, Србија и ...

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1 On - 30.01.2023

Претседателот на Чешка, Милош Земан, престојува во Србија, која ја избра за проштална странска посета на крајот од вториот и последен мандат. Тој разговараше за војната во Украина со претседателот на Србија, што и двајцата уште еднаш остро го ...

Земан ја повика Србија да биде медијатор меѓу Русија и Украина

Локално - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан во Белград изјави дека Србија може да посредува за решавање на војната во Украина, засновајќи ја оваа оценка на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според него, „може да биде предност“ ...

Вучиќ: „Потребен ни е мир, Србија сака дијалог и компромис“

Во Центар - 30.01.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача дека на неговата земја ѝ е потребен мир, нормален живот за сите граѓани, понатамошен раст и развој на земјата и подобра иднина за децата Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача дека на ...

Тадиќ го обвини Вучиќ дека по мирен пат го изгубил Косово

Фактор - 30.01.2023

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ го обвини актуелниот претседател Алаксандар Вучиќ за попустливост, за кого како што рече „го изгуби Косово по мирен пат“. Вели дека сегашната Влада има огромна одговорност за Косово.

Тадиќ го обвини Вучиќ за попустливост, „го изгуби Косово по мирен пат“

Либертас - 29.01.2023

Поранешниот претседател на Србија и претседател на Социјалдемократската партија, Борис Тадиќ во интервју за Нова изјави дека не би го потпишал француско-германскиот предлог за Косово и дека актуелната влада има историска одговорност кога станува ...

Вучиќ: Ни треба мир, ќе разговараме со сите

Lider - 29.01.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на Србија и треба мир, нормален живот за сите граѓани, понатамошен раст и развој на земјата и подобра иднина за децата. – Планот е да се работи уште понапорно наспроти предизвиците, да се обидеме да ...

Тадиќ : Најголемиот апсурд е што владата на Вучиќ го изгуби Косово во мир

Фокус - 29.01.2023

Поранешниот претседател на Србија и претседател на Социјалдемократската партија, Борис Тадиќ во интервју за Нова изјави дека не би го потпишал француско-германскиот предлог за Косово и дека актуелната влада има историска одговорност кога станува ...

Вучиќ: На Србија, која сака дијалог и компромис, но има принципи, и треба мир

Вечер Прес - 29.01.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска најави дека Србија „сака дијалог и компромис, но има и свои принципи и очекувања“, и затоа ќе продолжи да разговара „со сите за се“. „Планот е да се работи уште понапорно наспроти предизвиците, да се ...

Тадиќ го обвини Вучиќ дека по мирен пат го изгубил Косово

Lider - 30.01.2023

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ го обвини актуелниот претседател Алаксандар Вучиќ за попустливост, за кого како што рече „го изгуби Косово по мирен пат“. Вели дека сегашната Влада има огромна одговорност за Косово.

Чешкиот претседател: Србија може да посредува меѓу Русија и Украина

360 степени - 30.01.2023

Земан ќе остане запаметен како единствен шеф на држава или влада на земја членка на НАТО кој јавно ѝ се извини на Србија за бомбардирањето во 1999 година, кога тој како премиер на Чешка ја одобри интервенцијата на таа воена алијанса Србија може да ...

Чешкиот претседател: Србија може да посредува меѓу Русија и Украина

МКД - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан изјави во Белград дека Србија може да посредува во решението на руско-украинскиот конфликт, засновајќи ја оваа оценка на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според негово мислење, ...

Земан: Србија како посредник во решавањето на руско-украинскиот конфликт

Нетпрес - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан во понбедленикот во Белград изјави дека Србија може да посредува за решение на руско-украинскиот конфликт, засновајќи ја оваа оцена на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според него, ...

Чешкиот претседател: Србија може да биде посредник во решавањето на руско-украинскиот конфликт

Слободен Печат - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан изјави во Белград дека Србија може да посредува во решението на руско-украинскиот конфликт, засновајќи ја оваа оценка на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според него, „може да биде ...

Чешкиот претседател: Србија може да посредува меѓу Русија и Украина

Канал5 - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување, Милош Земан изјави во Белград дека Србија може да посредува во решението на руско-украинскиот конфликт. Земан ја заснова оваа оценка на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според него, „може да ...

Чешкиот претседател: Србија може да посредува меѓу Русија и Украина

Press24 - 30.01.2023

Земан ја заснова оваа оценка на фактот дека Белград не воведе санкции кон Москва, што, според него, „може да биде предност“ за улогата на медијатор. „Позицијата на Србија за неутралност, дека не поддржува санкции против Русија, може да биде предност ...