TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венецијанската комисија најде забелешки на изгласаниот Закон за јазици

IRL - 07.10.2019

Законот за јазиците оди премногу далеку, наметнувајќи нереални обврски на институциите, особено што се предвидува употребата на албанскиот јазик во судските постапки, кои се формулирани на толку широк начин што сигурно би барале повеќегодишна ...

Министерството за правда ќе послуша само официјално мислење на Венецијанската комисија за законот за јазици

Телма - 07.10.2019

Министерството за правда ќе започне со имплементација на препораките на Венецијанската комисија веднаш по усвојувањето на мислењето на експерите. Правда и Владата се воздржуваат од каков било коментар по објавувањето на документот од ,, Плус инфо,, ...

ВМРО инсистира предлогот за законот за обвинителство да се прати до Венецијанската комисија

Алсат-М - 07.10.2019

Опозицијата инсистира предлог-законот за Јавно обвинителство да биде испратен до експертската Венецијанска комисија. Од ВМРО-ДПМНЕ исто така бараат и Законот за Академија за судии и јавни обвинители да биде доставена до истата меѓународна ...

Нацрт заклучоци на Венецијанска комисија: Законот за јазици ќе го загрози судскиот систем

Канал5 - 07.10.2019

Вистинска бура од реакции во јавноста предизвика нацрт верзијата на заклучоците на Венецијанската комисија за законот за јазиците. Главната забелешка е дека тој ги надминува европските стандарди и може да го загрози функционирање на судскиот систем.

Судовите се уште не го применуваат новиот закон за јазици

Канал5 - 07.10.2019

Токму двојазичноста во судските постапки е посочена како главна забелешка во драфт верзијата на заклучоците на Венецијанската комсиија. Клучната новина во веќе донесениот Законот за употреба на јазиците е дека албанскиот јазик ќе мора задолжително ...

Министерство за правда: Ќе го почитуваме мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици

Сител - 07.10.2019

Министерството за правда ќе почне измени на законот за јазици веднаш штом ќе го добие официјалното мислење на Венецијанската комисија за него, најавуваат од министерството на Рената Дескоска откако во јавноста беше објавена драфт верзија на ова ...

ВМРО-ДПМНЕ: Венецијанска комисија удри шлаканица на владата на Заев

Сител - 07.10.2019

Драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици е правно политички срам за државата која го нанесува владата на Зоран Заев, сметаат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот Антонио Милошоски вели дека оваа „правна шлаканица за ...

Милески: Венецијанска комисија го потврди насилничкото и неуставно носење на Законот за јазици

Република - 07.10.2019

Венецијанската комисија само го повтори она што го предупредувавме пред една година кога сдс насилнички, противуставно и вон секаква уставна процедура го туркаше законот за јазици. За мене ништо нов – напиша на Фејсбук, Роберт Милески.

Димовски: Законот за јазици мора да претрпи измени во согласност со препораките на Венецијанската Комисија

Курир - 07.10.2019

На денешната седница на Собрание на Република Македонија се обрати пратеникот Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека во текот на вчерашниот ден македонските медиуми ја пренесоа веста каков ќе биде извештајот односно каков е извештајот ...

„Плусинфо“: Венецијанската комисија со силни критики за Законот за јазици

365 - 07.10.2019

Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди и тоа е за пофалба, оценува Венецијанската комисија, но во одредени области законот оди и предалеку, наметнувајќи нереални правни обврски врз плеќите на јавните ...

ЕКСКЛУЗИВНО Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски ...

+инфо - 06.10.2019

Според документот што го поседува Плусинфо, драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Плусинфо: Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски ...

Курир - 06.10.2019

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици.

Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски систем!

Република - 06.10.2019

Според документот што го поседува Плусинфо , драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Венецијанската комисија: Законот за јазиците оди премногу далеку, наметнувајќи нереални правни обврски на јавните ...

Либертас - 06.10.2019

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици.

Венецијанска комисија контра Владата: Законот за јазици ќе го урне правосудниот систем

Expres - 06.10.2019

Според мислењето на Венецијанската комисија, во одредени области Законот за јазиците оди премногу далеку, наметнувајќи нереални правни обврски на јавните институции. Ова е особено случајот со одредбите со кои се предвидува употреба на албанскиот ...

Венецијанска комисија: Законот за јазиците наметнува нереални правни обврски на јавните институции

iPortal - 06.10.2019

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици“.

Плусинфо: Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски ...

ММС - 06.10.2019

Според документот што го поседува Плусинфо, драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Паѓа ли Законот за Јазици? Венецијанска Комисија со круцијални забелешки на истиот !

Канал5 - 06.10.2019

На барање на Премиерот на Македонија, Зоран Заев, Венецијанската Комисија подготви мислење на последните измени на Законот за Јазици кој предизвика големи негодувања.Комисијата има забелешки на истиот и смета дека треба да се ревидира! Порталот ...

Плусинфо: Венецијанската комисија со критика за Законот за јазици, кој одел премногу далеку

Фокус - 06.10.2019

Според документот што го поседува Плусинфо , драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Венецијанската комисија: Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на судскиот систем

24Инфо - 06.10.2019

Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски систем, пишува ексклузивно „ Плусинфо “. Според документот што го поседува Плусинфо, драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна ...

Венецијанска комисија препорачува преиспитување на Законот за јазици

Нова ТВ - 07.10.2019

Венецијанската комисија смета дека многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и ...

Венециска комисија: Одредбите на Законот за јазиците ги надминува европските стандарди и ќе го загрози судскиот систем

МКД - 07.10.2019

По престојот во Македонија на 5-6 септември во нацрт препораките експертите на Венециската комисија за Законот за употребата на јазиците велат дека детално треба да се преиспитаат причините поради кои е сменет законот од 2008 година.

Венецијанската комисија со негативна оценка за законот за јазици!

Скопје1 - 07.10.2019

Според документ што го поседува „Плусинфо“, драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски систем!

Магазин - 07.10.2019

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици, објави плус инфо.

Правда ќе ја послуша Венецијанска за Законот за јазиците, но прво мислењето да стане официјално

+инфо - 07.10.2019

Според документот што го поседува Плусинфо, драфтираните заклучоци на Венецијанската комисија се силна критика за Законот за јазиците и тие, на некој начин, препорачуваат детално да се простудираат причините поради кои е сменет законот од 2008 ...

Министерството за правда ќе ги имплементира препораките од Венецијанската комисија, но откако ставот ќе стане ...

Либертас - 07.10.2019

Министерството за правда ќе ги послуша препораките од Венецијанската комисија за новиот Закон за употреба на јазици, која според нацрт заклучоците го критикува законот, пред сѐ, во насока на функционирањето на судскиот систем.

Министерството за правда не го коментира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

Фокус - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

Телма - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Закон за јазици: Од Правда чекаат мислењето да стане официјално-ВМРО ДПМНЕ бара повлекување на законот

Нова ТВ - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го коментира мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување, кога, како што велат, станува официјално. Кога ќе биде усвоено, велат дека ќе биде имплементирано.

Правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија за Законот за јазици сè додека не стане официјално

24Инфо - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА: Не го кометираме мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците додека не стане ...

Денешен - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда без коментар за мислењето на Венецијаската комисија за Законот за јазици

CivilMedia - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. „Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

А1 On - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

Слободен Печат - 07.10.2019

Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано сè до неговото усвојување од Комисијата кога станува официјално. До неговото официјализирање нема да го коментираме, а штом ќе биде усвоено ќе го почнеме процесот на имплементирање на ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

Канал5 - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијаската комисија сè додека не стане официјално

Опсервер - 07.10.2019

инистерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Министерството за правда не го кометира мислењето на Венецијанската комисија сè додека не стане официјално

Вечер - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијанска комисија е ...

Министерството за правда не го коментира мислењето на Венецијанската комисија сè додека не стане официјално

Алсат-М - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го коментира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

ВМРО-ДПМНЕ: Венецијанска комисија удри шлаканица на владата на Заев

4NEWS - 07.10.2019

Драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици е правно политички срам за државата која го нанесува владата на Зоран Заев, сметаат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот Антонио Милошоски вели дека оваа „правна шлаканица за ...

Груби: Законот за јазици обезбедува мир, нема цена за тоа

Сител - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи, вели пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за употреба ...

Се чека мислењето на Венецијанската комисија за да почнат измените во законот за јазици

Нетпрес - 07.10.2019

Министерството за правда ќе почне измени на законот за јазици веднаш штом ќе го добие официјалното мислење на Венецијанската комисија за него, најавуваат од министерството на Рената Дескоска.

Груби: Законот за јазици обезбедува мир, нема цена за тоа

4NEWS - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи, вели пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за употреба ...

За Груби нема цена мирот и еднаквоста меѓу етничките заедници кој го обезбедува Законот за јазиците

Слободен Печат - 07.10.2019

„Цената на мирот на еднаквоста и меѓуетничките подноси е неспроведлива со симболичната цена на имплементација на еден закон со кој всушност се заокружува Охридскиот договор“, изјави Груби.

Груби: Комисијата дава позитивно мислење за употребата на албанскиот јазик кај партиите и униформите и ние ќе го ...

Локално - 07.10.2019

Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици е правно политички срам за државата која го нанесува владата на Зоран Заев.

Груби: Законот за јазици обезбедува мир, нема цена за тоа

24Инфо - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи, вели пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за употреба ...

Министерство за правда: Ќе го почитуваме мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици

4NEWS - 07.10.2019

Министерството за правда ќе почне измени на законот за јазици веднаш штом ќе го добие официјалното мислење на Венецијанската комисија за него, најавуваат од министерството на Рената Дескоска откако во јавноста беше објавена драфт верзија на ова ...

Милошоски за законот за јазици вели дека е „правна шлаканица за цела Влада“, Груби смета дека е сосема применлив во ...

iPortal - 07.10.2019

Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици е правно политички срам за државата која го нанесува владата на Зоран Заев.

МП не го кометира мислењето на Венецијанската комисија сè додека не стане официјално

MakPress - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Груби: Законот за јазици обезбедува мир

Press24 - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи. Ова го вели пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за ...

Груби: Законот за јазици обезбедува мир

Република - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи. Ова го вели пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за ...