TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгласани уставните амандмани

Академик - 11.01.2019

Mакедонското Собрание со 81 глас „за“ ги изгласа четирите уставни амандмани за менување на уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа.

Пратениците и министрите му честитаа на Заев (ФОТО)

+инфо - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев доби честитки од министрите и од пратениците откако вечерва со 81 глас се изгласаа уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Прв му честиташе вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој седеше до него во ...

81 гласа „за“ и ниту еден „против“: Изгласани уставните измени и промената на името

365 - 11.01.2019

Уставните измени согласно Преспанскиот договор ја поминаа и финалната фаза во Собранието на (засега) Република Македонија. Со двотретинско мнозинство, поточно со 81 глас „за“ и ниту еден „воздржан“ и „против“, пратениците ги донесоа и прогласија ...

Собранието ја донесе одлуката за прогласување на амандманите на Уставот

+инфо - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ Собранието ги донесе амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. Со двотретинско мнозинство Собранието ја донесе и одлуката за прогласување на амандманите на Уставот на Република Македонија.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

1tv - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Со двотретинско мнозинство усвоени амандманите за Уставните измени

Бриф - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги усвоија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. „За“ гласаа сите 81 пратеник присутни во ...

Доцни седницата за уставните измени

МКД - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Нова ТВ - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

ВИДЕО: Граѓаните и покрај ладното време повторно пред Собранието против уставните измени

А1 On - 10.01.2019

Снегот и температурите под нулата не ги спречија демонстрантите денеска повторно да излезат на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните промени. Граѓаните кои ја блокираа улицата пред Собранието извикуваат „Македонија, ...

Повторно одложена седницата за уставните измени

CivilMedia - 10.01.2019

Седницата за уствани измени која започна во 13 часот е одложена за во 15 часот, јавува нашата колешка Биљана Јордановска. Неофицијално, причината за одложувањето на седницата е непостигнатиот договор за барањата на Беса.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Курир - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

„Република Македонија“ заминува во историјата

Скопје инфо - 11.01.2019

„Република Македонија“ заминува во историјата, новото име на нашата држава е „Република Северна Македонија“. Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република Македонија, ...

Повторно пролонгирана седницата за уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

Од Собранието испратија известување до медиумите дека наместо во 13.00 часот како што беше закажана, седницата за уставни измени ќе почне со два часа задоцнување, или во 15.00 часот. Седницата, како што се дознава неофицијално, е одложена поради ...

Собранието ја донесе одлуката за прогласување на амандманите на Уставот

Слободен Печат - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ Собранието ги донесе амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. Со двотретинско мнозинство Собранието ја донесе и одлуката за прогласување на амандманите на Уставот на Република Македонија.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Press24 - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Заев: Се уште немаме двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени

Фокус - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Продолжува седницата за уставните измени, се уште се преговара за парламентарно мнозинство

CivilMedia - 10.01.2019

На денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласа „за“ беше усвоен дневниот ред меѓу другото се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и предлог-уставниот закон за ...

Двотретинско мнозинство нема, уставните измени во финална фаза

ТВ21 - 10.01.2019

Седнцата за уставните измени продолжува денес, откако вчера претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ја закажа за денеска во 13 часот. Прмиерот Заев на вчерашниот говор на почетокот на седницата ги кажа клучните уставни ...

Доцни седницата за уставните измени

Локално - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

10 јануари: Одлагања, преговори, дезинформации и хистерија

CivilMedia - 10.01.2019

Откако повеќе пати беше закажувана и откажувана седницата на која требаше да се гласа за уставни измени, истата е презакажана за утре во 12 часот. На дневен ред на седницата се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република ...

(Видео) Граѓаните на минусни температури повторно пред Собранието против уставните измени

Макфакс - 10.01.2019

Снегот и температурите под нулата не ги спречија демонстрантите денеска повторно да излезат на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните промени. Граѓаните кои ја блокираа улицата пред Собранието извикуваат „Македонија, ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Слободен Печат - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Усвојувањето на уставните измени топ тема во Србија - Македонија го смени името во Република Северна Македонија

Press24 - 11.01.2019

Веста дека Македонија го промени уставното име и отсега е Република Северна Македонија е топ-тема во српските медиуми. Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република ...

ВИДЕО: По пленарката Заев добиваше честитки од пратениците и министрите

ТВ21 - 11.01.2019

По завршувањето на седницата, премиерот Зоран Заев добиваше честитки од министрите и од пратениците откако вечерва на пленарна седница со 81 глас ЗА беа изгласани уставние измени. Прв му честиташе вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Н.Македонија - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Пред собранието најавен нов протест: Уставните измени во финална фаза пред пратениците, двотретинско мнозинство се уште ...

Курир - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Доцни седницата за уставните измени

+инфо - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Снегот не ги спречи демонстрантите денеска повторно да излезат на протест пред Собранието

Скопје инфо - 10.01.2019

Снегот и температурите под нулата не ги спречија демонстрантите денеска повторно да излезат на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните промени. Граѓаните кои ја блокираа улицата пред Собранието извикуваат „Македонија, ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

1tv - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Локално - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Најавен нов протест пред собранието: Уставните измени во финална фаза пред пратениците

Сител - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Доцни седницата за уставните измени

Бриф - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Граѓаните на минусни температури повторно пред Собранието против уставните измени

Точка - 10.01.2019

Снегот и температурите под нулата не ги спречија демонстрантите денеска повторно да излезат на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните промени. Граѓаните кои ја блокираа улицата пред Собранието извикуваат „Македонија, ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

МКД - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Сител - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Уставните измени во финална фаза пред пратениците, двотретинското мнозинство ќе се знае на денот на гласањето

Алфа - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Доцни седницата за уставните измени

Либертас - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Канал5 - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Канал5 - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Доцни седницата за уставните измени

Опсервер - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

ТВ21 - 10.01.2019

Собранието својата 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени по одложувањето од 13 часот, ќе ја продолжи во 15 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот

Република - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Никако да почне седницата за уставните измени

Курир - 10.01.2019

На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и предлог-уставниот закон за прогласување на амандманите, што претствува трета и последна фаза од процесот на уставните измени кои ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Опсервер - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Изгласани уставните измени со 81 глас „за“

МКД - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од „Преспанскиот договор“. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за", со што се потврди дека власта успеала да обезбеди двотретинско мнозинство.

Доцни седницата за уставните измени

Сител - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Сител - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Опсервер - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Доцни седницата за уставните измени

Телма - 10.01.2019

Иако беше најавено дека македонското Собрание 75.седница за уставните амндмани ќе ја продолжи во 15:00 часот, со два часа задоцнување од првично најавениот термин, таа се уште не е започната.

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за 15 часот

Локално - 10.01.2019

Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот, ќе ја продолжи во 15:00 часот. На дневен ред се предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и ...