TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг: Белград и Приштина брзо и целосно да го спроведат договорот од Охрид

Локално - 22.03.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го поздрави договорот за нормализација на односите од Охрид и ги повика Белград и Приштина брзо и целосно да го спроведат. „Го поздравувам договорот и сега е важно брзо и целосно да се спроведе ...

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Независен

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Либертас

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

OhridNews

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Опсервер

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Курир

Дачиќ смета дека Србија во Охрид успеала да ги заштити своите национални интереси

Слободен Печат

MakPress +инфо Република Канал5 ТВ21 Вечер Прес Сител Н.Македонија

Лидерите на членките на ЕУ неделава ќе го поздрават договорот меѓу Србија и Косово постогнат во Охрид

Либертас - 21.03.2023

Шефовите на држави или влади на Европската унија на претстојниот самит ќе го поздрават договорот што на 18 март во Охрид го постигнаа претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти „Европскиот совет го поздравува ...

Колку гласно треба да бијат камбаните за да ги слушне опозицијата?

Frontline

Борел: Договорот во Охрид не е потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

МКД

Борел: Во анексот јасно е напишана обврската на Приштина веднаш да создаде ЗСО

А1 On

Ескобар: Договорот од Охрид иако не е потпишан, е правнообврзувачки за Србија и Косово

360 степени

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Во Центар

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Опсервер

365 Канал5 еМагазин Либертас Нетпрес Слободен Печат Вечер Прес ТВ21

Лајчак: Имавме поголеми амбиции, но договорот од Охрид е обврзувачки

Р.С.Европа - 21.03.2023

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, смета дека договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти претставува пресвртница во процесот на ...

Лајчак: Нормализацијата на односите вклучува и Србија да не се противи на членството на Косово во меѓународни организации

Локално

Лајчак: Србија нема да се противи на членство на Косово во меѓународни организации

Канал5

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Опсервер

Србија сепак ќе мора да прифати членство на Косово во меѓународни организации, открива Лајчак

Либертас

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Во Центар

Лајчак со детали од договорот: „Србија нема да се спротивстави на членството на Косово во ниту една меѓународна организација“

Слободен Печат

Либертас Н.Македонија 4NEWS Денешен Курир Lider Нетпрес MakPress

Вучиќ ги повтори црвените линии за Косово: Нема признавање и членство во ОН

Република - 23.03.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со потпретседателот на Советот на министри и министерот за надворешни работи на Италија Антонио Тајани и ги повтори црвените линии во преговорите со Косово.

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Во Центар

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Либертас

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Опсервер

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Република

ДАЧИЌ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Денешен

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Канал5

Lider Вечер Прес ТВ21 4NEWS MakPress Сител Локално PressingTV

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

MakPress - 21.03.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека очекува меѓународните фактори да го осудат однесувањето на Србија за неприменување на договорот од Охрид. Курти, пренесува Бета, во обраќањето пред новинарите по конференцијата за социјална работа ...

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Либертас

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Канал5

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Frontline

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

OhridNews

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

ТВ21

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

4NEWS

Опсервер 365

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

MakPress - 21.03.2023

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина „на патот кон нормализација на односите“ и нагласи дека страните мора да работат „брзо“ и „со добра волја“ за да ги „материјализираат сите свои обврски од ...

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Курир

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Бриф

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Опсервер

Гутиереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

ТВ21

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

CivilMedia

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Либертас

Нетпрес Frontline Во Центар Канал5 Локално Кумановски м.

Борел ги информира министрите на ЕУ за исходот од средбата во Охрид

Р.С.Европа - 20.03.2023

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ќе ги информира министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ за исходот од средбата во Охрид на која Србија и Косово се договорија ...

Борел: Договорот во Охрид ќе биде дел од европскиот пат меѓу Србија и Косово

Фокус

Борел: Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово

Макфакс

Борел: Договорот од Охрид ќе биде интегрален дел од европскиот пат на Србија и Косово

Локално

Борел: Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово

Точка

Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово, истакна Борел

Н.Македонија

Борел ги информира министрите на ЕУ за исходот од средбата во Охрид

Алсат-М

Бизнис Вести MakPress Канал5 Lider Опсервер Frontline Нова ТВ Либертас

Ескобар: Договорот меѓу Србија и Косово е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Канал5 - 20.03.2023

Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан – вака специјалниот претставник на Стејт Департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар го коментира договореното на релација Белград – Приштина.

Ескобар: Иако не е потпишан, договорот од Охрид е правно обврзувачки и за Косово и за Србија

Телма

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Опсервер

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

MakPress

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Нова ТВ

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Независен

Ескобар: Иако не е потпишан, договорот во Охрид е правно обврзувачки

Локално

CivilMedia Канал5 ТВ21 Фокус Н.Македонија 4NEWS OhridNews Либертас

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

А1 On - 20.03.2023

САД уште еднаш укажаа дека целосно го подржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, и сакаат земјата да стане полноправна членка на Унијата што побргу, но ги следат многу внимателно и постапките на Косово и Србија за имплементација на ...

Брифинг на специјалниот претставник на САД за Балканот, Ескобар

24 Вести

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Република

Ескобар: “Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ“

Во Центар

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Lider

Ескобар: Србија и Косово да се угледаат на Грција и Северна Македонија, Преспанскиот договор е најуспешниот модел за меѓуетничка хармонија во регионот

365

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Опсервер

Вечер Прес MakPress

САД го поздравија договорот меѓу Србија и Косово во Охрид – Вучиќ и Курти покажаа лидерство

Телма - 20.03.2023

Соединетите Американски Држави го поздравија договорот што викендот го постигнаа Србија и Косово во Охрид, со посредство на Европската Унија (ЕУ), за имплементација на Договорот за патот кон нормализација на односите, соопшти Стејт департментот.

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Сител

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Либертас

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Канал5

ЌЕ ГО ЗАБРЗА НИВНИОТ ПАТ КОН ЕУ Стејт департментот го поздрави договорот од Охрид на Белград и Приштина

+инфо

Вашингтон го поздрави договорот од Охрид

24 Вести

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

CivilMedia

Во Центар еМагазин MakPress Денешен OhridNews Независен Нова ТВ Р.С.Европа

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Опсервер - 20.03.2023

Спред реакциите на српската опозиција на догорот меѓу Србија и Косово во Охрид, тој преставува предавство, доведување во заблуда на граѓаните, отварање на пат кон Голема Албанија, а десно ориентираните и проруски партии најавија протест закажан за ...

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

MakPress

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто, измама на граѓаните и отварање на патот кон Голема Албанија

еМагазин

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Канал5

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Курир

Српската опозиција го прогласи договорот од Охрид за предавство

Пулс24

Српската опозиција го оцени договорот од Охрид како предавство и измама на граѓаните

Нетпрес

365 ТВ21 4NEWS